Ön Silecek Problemi

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: Ön Silecek Problemi

İleti isakeskin » 03 Ağustos 2009 22:26

herkese iyi geceler, bende 2 ay önce 2007 dizel bir clio3 aldım ve daha önce polo kullanmama rağmen araçtan çok memnunum, diablonun anlattığı sorunun aynısını bende yaşıyorum. aracı alırken yetkili bir serviste ekspertiz yaptırdım hiçbir sorun yok dediler, fakat aracı teslim alırken biraz detaylı kontrol ettiğim için sorunu gördüm, silecekler ortada kalıverdi, sonra kendiliğinden çalıştı falan. servisteki arkadaşlar bana silecek kolundan olacağını söylediler ve malesef noter satışını yaptığım için parası benim cebimden çıkacaktı. neyse sonra garantisi yeni bittiği için bana normalde 300 tl nın üzerinde olmasına rağmen silecek kolunu yarı fiyatına yapacaklarını söylediler, özel bir indirim yapılmış Renault tarafından. silecek kolunu taktırmaya gittiğimde sorun devam etti ve bu seferde silecek motoru dediler temizlik yapıldı oksit falan çalıştı bir süre. bunun fiyatı çok daha yüksek tabiki ama yine indirim yapacaklarını söylediler. benim burda korkum şu arkadaşlar, dikkatimi çeken şey motorda sorun olsa sadece tutukluk yapar benimki ayrıca mesela su fışkırtınca kontağı kapatana kadar durmadığı da oluyor :), yani bana yine gittiğimde bu seferde bunun beyni arızalı falan gibi bir şey diyebilirlermi (fiyatını düşünemiyorum :))fikriniz varmı, sorun yaşamamak için aracımı değiştirdim fakat alırken başladı sorunlar, sürekli servise gitmemek için araç değiştirmiştim halbuki. diablonun yazdıklarının aynı sorunları yaşıyorum ve ayrıca yukarda belirttiğim gibi durmadığı da oluyor. ve tabiki daha aracı sorun yok diye alırken sorun gördüğümden dolayı bir yaptırım uygulayabilirmiyim servise elimde sağlam dedikleri rapor var, cevaplar için tekrar teşekkürler
isakeskin
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: isakeskin

İleti Diablo » 03 Ağustos 2009 23:18

isakeskin demiş ki:herkese iyi geceler, bende 2 ay önce 2007 dizel bir clio3 aldım ve daha önce polo kullanmama rağmen araçtan çok memnunum, diablonun anlattığı sorunun aynısını bende yaşıyorum. aracı alırken yetkili bir serviste ekspertiz yaptırdım hiçbir sorun yok dediler, fakat aracı teslim alırken biraz detaylı kontrol ettiğim için sorunu gördüm, silecekler ortada kalıverdi, sonra kendiliğinden çalıştı falan. servisteki arkadaşlar bana silecek kolundan olacağını söylediler ve malesef noter satışını yaptığım için parası benim cebimden çıkacaktı. neyse sonra garantisi yeni bittiği için bana normalde 300 tl nın üzerinde olmasına rağmen silecek kolunu yarı fiyatına yapacaklarını söylediler, özel bir indirim yapılmış Renault tarafından. silecek kolunu taktırmaya gittiğimde sorun devam etti ve bu seferde silecek motoru dediler temizlik yapıldı oksit falan çalıştı bir süre. bunun fiyatı çok daha yüksek tabiki ama yine indirim yapacaklarını söylediler. benim burda korkum şu arkadaşlar, dikkatimi çeken şey motorda sorun olsa sadece tutukluk yapar benimki ayrıca mesela su fışkırtınca kontağı kapatana kadar durmadığı da oluyor :), yani bana yine gittiğimde bu seferde bunun beyni arızalı falan gibi bir şey diyebilirlermi (fiyatını düşünemiyorum :))fikriniz varmı, sorun yaşamamak için aracımı değiştirdim fakat alırken başladı sorunlar, sürekli servise gitmemek için araç değiştirmiştim halbuki. diablonun yazdıklarının aynı sorunları yaşıyorum ve ayrıca yukarda belirttiğim gibi durmadığı da oluyor. ve tabiki daha aracı sorun yok diye alırken sorun gördüğümden dolayı bir yaptırım uygulayabilirmiyim servise elimde sağlam dedikleri rapor var, cevaplar için tekrar teşekkürler

Peki silecek kolu değişmeden önce sürekli su fışkırtma problemi varmıydı.Birde su fışkırdığı süre içerisinde silme işlemi sürekli devam ediyormu yoksa silme işlemi durup su fışkırtmaya devam mı ediyor.Eğer kol değişmeden önce buöyle bir problem yoksa ve su fışkırdığı sürece silme işlemi devam ediyorsa yeni takılan kol arızalı olabilir.Silecek motoru su aldığı için arıza yapıyor temizlik çözüm olabilir ama yenisiyle değiştirmek daha garantili bir işlem olur.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Arslan » 03 Ağustos 2009 23:26

Bu clio larımızın silecek motoru ve yeri anlaşılan herkesin başına zamanla iş aşacak gibi. Formda daha önce bahsettiğimiz gibi ve benim de başıma geldiği gibi silecek motoru garantiden değişti. Sorunun kaynağı su giderlerinin tıkanması sonucu su havuzlarının dolması ve suyun silecek motoruna ulaşıp rutubet vs. sorunlarla düzenli çalışmasını etkilemesidir. Kesin çözüm silecek motoru değişir. Fiyatı 80TL+20TL işçilik falan 100TL bulur. Daha sonra bu su gider delikleri hep kontrol edilmeli ki tıkalı mı su birikmesi var mı diye..
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti isakeskin » 04 Ağustos 2009 23:31

kol değişikliği yaptıktan sonra sorun devam edince eski kolu geri taktık, şu an takılı olan yeni kol değil, o yüzden motor yada beyinde sorun var diye düşünüyorum ben. zamanım olmadığı için servise tekrar gidemedim ama önümüzdeki hafta inşallah gidicem ve sonucunu sizinle paylaşıcam. su fışkırtmada sorun hiç olmuyor sadece silecek tutukluk yapıyor yada durmadan çalışmaya devam ediyor, kontağı kapatmam gerekiyor yada bezen silecekleri normal çalıştırıp kapattıktan sonra bazen duruyor. söylediğim gibi serviste aracı alırken sorun yok dediler o yüzden onların sorumluluğunda olması gerikiyor diye düşünüyorum ve canımı daha çok bu sıkıyor, hayırlısı artık inşallah çok fazla servise gidip gelmek zorunda kalmam, herkeze teşekkürler...
isakeskin
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti vipsezgin » 07 Ağustos 2009 16:46

gecmıs olsun ısa abı zor bı durum aslında dısarıda bıde özel servıse göstersenız belkı farklı fıkır verırler
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti isakeskin » 07 Ağustos 2009 22:01

teşekkür ederim vipsezgin, bi kere daha gidicem zaten kendi servisine sonra bidaha gitmicem inşallah hallederler, halledemezlerse hem servisi şikayet edicem hemde bidaha gitmicem yetkili servise, bu tür şeyler basit gibi görünsede insanların hayatını etkileyen şeyler...
isakeskin
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti Metin » 07 Ağustos 2009 23:14

isakeskin demiş ki:teşekkür ederim vipsezgin, bi kere daha gidicem zaten kendi servisine sonra bidaha gitmicem inşallah hallederler, halledemezlerse hem servisi şikayet edicem hemde bidaha gitmicem yetkili servise, bu tür şeyler basit gibi görünsede insanların hayatını etkileyen şeyler...

gecmıs olsun umarım onemlı bısey degıldır ama benım dusuncem beyinle ilgili bi srun olabilir ama buda yazılımla giderilebilecek bi sorundur tahmınımce.
bu arada poloda ne gibi sorunlarla karsılastınız her ıkı aracı kullanan biri olarak clio ve polo nun iyi ve kötü yönlerini yzarsanız cok sevinirim.
Metin
Moderatör
Moderatör

İleti isakeskin » 17 Ağustos 2009 08:44

valla açık konuşmak gerekirse her platformda wv ile renault kıyaslaması yanlış olur, param olsa yine wv dizel bir araç almak isterdim, renault tabiki ekonomik olması açısından tercih sebebim oldu, istanbulda şehiriçi 1000 km yol yapıyorum 1 depoyla, bakımlarıda polonun hemen hemen yarı fiyatı.. araçtaki malzeme kalitesi ilk göze çarpan özellikleri, 2002 model bir araçta ince o kadar çok ayrıntı varki anlatamam şu an malesef sıfır araçlarımızda halen camlar çevrilerek açılıyor, uzun yol yaptıktan sonra dayak yemiş gibi inmiyosun araçtan:) , çok konforlu, bide benim polo full ve otomatik bi araçtı, tek satma sebebim biraz daha yakıt tasarruflu bi araç ve modelinin eskimiş olmasından dolayı yavaş yavaş servise gitme sıklığımın geliyor olma düşüncesi... bunların dışında başka bir sebebi yok, bu platformda başka bir araç övmek ayıp kaçmamıştır inşallah :) ama gerçekten bu iş ne kadar para o kadar köfte işi, almanlar gerçekten güzel araba yapıyorlar, durumun tamamen duygusal olmasından dolayı renault bu kadar yaygın ülkemizde bence... yeni hatcback megane biraz düşüncelerimi değiştirdi gerçi dizelinin sahibi olmak isterdim açıkcası...
isakeskin
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti vipsezgin » 17 Ağustos 2009 09:48

2007 -2008 model pololarda da alt donanım sevıyesındekı aracların malzeme kalıtesı barız ortada abımde var oda ön konsolu kova plastıgı gbı artılarıda var ama bı okadarda eksılerıde var mesala bızım en azından kapılar kumandayla acılıyor :mrgreen: onunkı anagtarla cevırerek acılıyor

ama wv kalıteyı gercekten hıssttırıyor üst donanımlı araclarda özellıkle..
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

İleti ufuk5414 » 17 Ağustos 2009 15:10

arkadaşlar silecek problemiyle pek alakası yok ama söylemek istedim.hepsiburada.com dan sipariş vermiştim dün geldi taktım ön silecek takımı 30 tl 6 taksit clioiii birebir aynısı uyumlu.serviste bilmiyorum ne kadar ama 30'dan pahalıdır.bilginize almayı düşünen olursa söylemek istedim.
ufuk5414
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 60000
Yakıt: SHELL GTL+
Lastik Markası: BRİDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SAKARYA

İleti Diablo » 17 Ağustos 2009 17:58

ufuk5414 demiş ki:arkadaşlar silecek problemiyle pek alakası yok ama söylemek istedim.hepsiburada.com dan sipariş vermiştim dün geldi taktım ön silecek takımı 30 tl 6 taksit clioiii birebir aynısı uyumlu.serviste bilmiyorum ne kadar ama 30'dan pahalıdır.bilginize almayı düşünen olursa söylemek istedim.

90 TL idi yanlış hatırlamıyosam.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti vipsezgin » 19 Ağustos 2009 07:36

90 tl malasef dogru hatırlıyorsun
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

İleti eses1976 » 31 Ağustos 2009 00:02

Geçen hafta Eskişehir'deki parçacıları dolaştım, bir tanesinde ClioIII'e uygun silecek takımı buldum 40 TL ye hemen taktırdım. Memnunum serviste yanlış hatırlamıyorsam 80 küsürdü.
eses1976
ER
ER

İleti Dr.power » 28 Eylül 2009 14:57

Evet.... Bu silecek problemi nedir derken..yolda silecekler bir giti bir geldi ve durdu....Forumdaki arkadaşları okuyunca dediklerini iyice anladım...
Bildiğiniz gibi ön panelin altında iki adet su gideri mevcut . Bu su giderleri lastilk borularla çamurluğa verilmiş. Her iki giderde kavisli ve tıkanmaya müsait. Bu iki gider tıkanınca silecek motoru su içinde yüzüyor..Bu durumda karttan gelen sinyaller silecek motorunu kafasına göre çalıştırıyor. Sonuç... para :D

ne yapılabilir...??? :ugeek:

1. Her 3-6 ayda bir ızgaraları kaldırarak bu kanallar yerinden sökülür ve içleri temizlenir (Mutlak yapılmalı)
2. Kanalların bulunduğu yerdeki hortumlar sökülür delice akması sağlanır. (Ben aracın sağındaki söktüm.. Solda beyin (Direksiyon tarafı) bulunduğundan cesaret edemedim) Kesin çözüm.
3. Her 1-2 senede bir servise gidilir silecek motoru değiştirilir. :cry:

Neyseki iyi bir elektrikçim var . Motoru söktü oksidlenen parçaları temizledi.. Kmürleri kontrol etti 40 TL ile kurtuldum.. :Yahoo!:

Siz önleminizi alın...
Dr.power
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: Ankara

İleti oguz1 » 28 Eylül 2009 17:43

ufuk5414 demiş ki:arkadaşlar silecek problemiyle pek alakası yok ama söylemek istedim.hepsiburada.com dan sipariş vermiştim dün geldi taktım ön silecek takımı 30 tl 6 taksit clioiii birebir aynısı uyumlu.serviste bilmiyorum ne kadar ama 30'dan pahalıdır.bilginize almayı düşünen olursa söylemek istedim.

Tam site adesini alabilirmiyiz.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

ÖncekiSonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler