dizel clio motor soğukken uğuldama problemi

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

dizel clio motor soğukken uğuldama problemi

İleti ozg_eren » 06 Ocak 2009 08:28

2007 model 45000 deki Clio 1.5 dci aracım son bir aydır motor soğukken üfleme ve uğultu sesi çıkarıyor. Motor ısınmaya başladığında bu ses kesiliyor. O sırada aracın devir göstergesi sayısal olarak söylemek gerekirse 7 ile 11 d/d arasında sallanıyor. Aracım garanti kapsamında olmadığından sorunun ne olduğunu bilmek benim için önemli. Bu sorun neden kaynaklı olabilir acaba? Maliyeti ne olabilir? Bana yardımcı olacağınız için şimdiden teşekkür ederim.
İnternette benim aracımda olan bu sorunu bir kişinin aracında daha olduğunu gördüm.
ozg_eren
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: istanbul

Re: dizel clio motor soğukken uğuldama problemi

İleti oguz1 » 06 Ocak 2009 08:42

Merhaba, aramıza hoşgeldiniz ilk olarak.

Dizel motorları azda olsun tanıyorsunuzdur, çalışma prensibi itibariyle benzinliler gibi buji ile ateşlenmedikleri için biraz gürültülü ve sesli çalışırlar. Sizin propleminizin çözümü için , bizim gibi aynı aracı kullananlardan duyacağınız bazı öneriler var ama bence en son servise uğrayıp işin peşini bırakmamanız.

Ben ilk olarak yakıttan şüphelendim, aldığınız yeri değiştirin devam ederse 3. bayiyide deneyin.Isınınca azalması bu ihtimali güçlendiriyor.

İkinci ihtimal yakıtın kalitesiyle birlikte soğukların artması.

Üçüncü ihtimal rolanti ayarının bozuk olması buda bizim motorlar tarafından otomatik sağlanıyor.

Dördüncü ihtimal, motora yakıt dağıtımını idare eden yazılımda meydana gelen bir arıza.Bunun için tabi servise gitmeniz gerekecek.

Katılımlarınızı bekliyoruz. Kazasız günler.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti ozg_eren » 06 Ocak 2009 09:21

Hoşbulduk! öncelikle bu kadar hızlı cevap gelmesi beni şaşırttı açıkçası:D İnternetteki şikayet var sitesinde yaptığım araştırmada benzer sorunu olan kullanıcının mesajını sizlerle paylaşmak istiyorum. Aynen yapıştırıyorum

"2006 model Clio 1.5 dci alize aracım son bir aydır motor soğukken üfleme ve uğultu sesi çıkarıyor. Şubat tatilinden bu yana aracım sürekli servise girip çıkıyor ama hala sorun bulunamadı.

Su pompası, triger seti ve turbosu değiştirildi. Ayrıca bir çok mekanik parçaları kontrol edildi. Ama çözüm yok ortada. Aynı sorun nedeniyle servise sürekli giriş çıkış yaptığımız için garantiden yararlanıp aracı değiştirebilir miyiz?

Aracımın motor bölümünde orjinallik kalmadı. Her seferinde bir parça değiştiriliyor. Ama ses giderilemiyor. 10 gün sonra garanti bitecek. Bu konuda garanti kapsamından yararlanıp değiştirmem için ne yapmam gerekiyor?

Bu akşam arabayı tekrar servise bırakacağım. Yine ses giderilmezse Renault müşteri temsilcisi yardımcı olur mu? "

Diğer mesajında kullanıcı en son olarak sorununun çözüldüğünü yazıyor. Ben kullanıcıya ulaşamadım o yüzden ne yapıldığını, sorunun nasıl çözüldüğünü bilmiyorum açıkçası. Artık sanırım o siteyi kullanmıyor.
ozg_eren
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti oguz1 » 06 Ocak 2009 09:40

Ben aracın motorundan inanılmaz derecede memnunum, alt devirlerde turbo devreye girene kadar biraz hantal ama bu hantallık saniyeler içinde kayboluyor ve araç kendini ileriye atıyor. İçeriden çok sessiz, yakıt ekonomisi çok güzel, ısınınca vites geçişleri yumuşak.

Ara sıra satıyım diye geçiyor aklımdan, araca binip yarımsaat kullanınca yazık etmeyim diyorum. Sizin başınıza gelen belki şanssızlık belki değil, işin peşini bırakmayın. Üfleme biraz mide bulandırıyor ama, bununda teşhisi yine servis. Siz ilk olarak yakıtınızı azaltın sonra depoyu ya opetten ya totalden yada shellden fulleyin bakalım değişiklik olacakmı.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti filip34 » 08 Ocak 2009 09:34

Abicim bu işler biraz şans meselesi keşke olmasa ama oluyor. Gerçi şuda bir geçrek diğer firmalarda aynı arkadaşlarımın başına gelenden biliyorum.

Problemi olan arkadaşa tavsiyem renault fransaya başvuruda bulunmasıdır. İşler biraz hızlanıyor. Benim far ile ilgili sıkıntıyı fransa ile çözmüştük.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti filip34 » 12 Ocak 2009 08:43

Selam,

Ben ekteki mail adresi ile fransa renault ile yazıştım. Bir adres daha vardı ama onu bulamadım bulunca onuda eklerim.

Bilginize..

infocorporate.communication@renault.com
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti haydarersin » 03 Mart 2009 22:56

aynı problei yaşayan birilerini bulmak şaşırtıcı. galiba bu problem çok fazla kişide yok.aracım clio 2006 dizel.benim aracımda da kış başından beri(ocak-şubat gibi) aynı problem var.yakıtla alakası yok.genelde total,bp ya da opetten yakıt alıyorum.sabah soğuk havalarda çalıştırınca gıcık bir üfleme sesi geliyor.sıcak hava ve sıcak motord yapmıyor.servise sordum bir kaç kez.görmemiz lazım diyorlar şundan olabilir bundan olabilir diye yorum yapıyorlar.aracı satmayı düşünüyorum bir çözüm bulan varsa bize de iletsin.
haydarersin
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
İsim ve Şehir: ÇANAKKALE

İleti haydarersin » 04 Mart 2009 20:00

Murat demiş ki:
haydarersin demiş ki:aynı problei yaşayan birilerini bulmak şaşırtıcı. galiba bu problem çok fazla kişide yok.aracım clio 2006 dizel.benim aracımda da kış başından beri(ocak-şubat gibi) aynı problem var.yakıtla alakası yok.genelde total,bp ya da opetten yakıt alıyorum.sabah soğuk havalarda çalıştırınca gıcık bir üfleme sesi geliyor.sıcak hava ve sıcak motord yapmıyor.servise sordum bir kaç kez.görmemiz lazım diyorlar şundan olabilir bundan olabilir diye yorum yapıyorlar.aracı satmayı düşünüyorum bir çözüm bulan varsa bize de iletsin.

Selam Kısa bir süre için Shell V power dizel kullanmanızı ve aracınızı ilk çalıştırdığınızda 1,5-2 dakika kadar rölantide çalışmasını sağlamanızı ayrıca yol yaptıktan sonra aracı park ettiğinizde 1,5-2 dakika rölantide çalıştırıp stop etmenizi rica ediyorum.
Açıklama Shell V Power dizelde setan daha fazla olduğundan kışın ilk çalıştırmada vs.. etkili olur ve çekiş biraz artıp motor sarsıntısı yapmaz.Arabayı çalıştırırken ve stop ederken bekletmenizin sebebi turbonuz yağlansın diyedir.Bir kaç gün uygulayıp bizel bilfirmenizi rica ediyoruz iyi günler...

Aslında denemek isterim, deneyince size haber veririm.Zaten havalarda da belli bir ısınma oldu şu anda çok bir problem yok.Daha doğrusu çok soğuk olan günlere benzemiyor.Arabamı 200'da 0km olarak aldım.İki kış böyle bir sorun yaşamamıştım.Servise de sordum turbodan olabilir ama turbodan olsa sürekli yapar sadece ilk çalıştırmada değil demişerdi.Şöyle elle tutulur bir çözüm de önermediler. Arabayı ısıtmaya da gerek yok demişlerdi. O ilk çıkan dizel motorlarlar için gerekliydi.Bu motorlor geliştirildi diyorladı.İlginize tesekkurler Shell V Power deneyeceğim.
haydarersin
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
İsim ve Şehir: ÇANAKKALE

İleti Devrim » 05 Mart 2009 03:05

haydarersin demiş ki:...Arabayı ısıtmaya da gerek yok demişlerdi. O ilk çıkan dizel motorlarlar için gerekliydi.Bu motorlor geliştirildi diyorladı...
Bence de. Benim de derdim ısıtma değil aslında. Asıl mesele "yağlama" noktası. Motordaki dibe inmiş yağın motorun içine dağılmasını ve turbo bölgesinin de yağlanmasını bekliyorum ben aslında.

Yoksa 2 dakika çalıştırsan da ısınmıyor ki adam gibi...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti filip34 » 05 Mart 2009 08:03

Çok soğuk havalarda olması bence normal... Sıradaki buluşmada kıyaslama yaparız.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Diablo » 05 Mart 2009 11:47

Ranult dizel motorlarında soğuk havada uğuldama problemi yağlamadan kaynaklanıyor olabilir.Şöyle bir kıyaslama yapmak ne derece doğru olur bilmem ama alfalarda uğuldama problemi varyatörden kaynaklanıyor varyatör yağ basıncıyla çalışan ve belli bir devirde sübap zamanlamasını kaydırarak verimi arttırmaya yarayan bir parça Motoru stop ettikten sonra bu parçanın içindeki yağ kartere süzülüyor. marşa basıldığında yağ varyatöre gelene kadar geçen zaman da varyatör yağsız olarak çalışıyor. Bu nedenle, bir süre sonra bozuluyor ve motordan bir uğultu sesi gelmeye başlıyor.Bunun için yağın kartere geri süzülmesini önlemek için check valf koymak gerekiyor ki koymuşlar.Motorun soğuk olmasıda renault dizellerde uğuldamayla ilişkili olmayabilir.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti filip34 » 05 Mart 2009 14:36

Aynı yapı kullıldı ise ki öyle biliyorum motor çalıştıktan sonra yağlama oluyor bu esnada olabilir. Bu durumda kullanmış olduğumuz yağın ve değişim süresi baya etkilir diye düşünüyorum...
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti keser39 » 09 Nisan 2009 23:01

Merhabalar .Bendede 2002 model dizel clıo var motor soğukken uğuldama sesini bende ilk başlarda çok dert ediyordum direksiyon tarafından gelen çok iç gıcıklayıcı bir ses benim yapmış olduğum araştırmalardan aldığım sonuç bu sesin direksiyon pompasından geldiği ve herhangi bir sorun olmadığıydı.Şimde zaten havalarda ısındı ses kalmadı.
keser39
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIO II
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti renkkk » 19 Aralık 2010 12:53

evet ben de sağlam bir ustaya sordum. o da bu uğuldama sesinin direksiyon servo motor sesi olduğunu söyledi. Clio dizellerde direksiyon için ayrı servo motor varmış. onun sesinin araç içine uğuldama şeklinde geldiğini söyledi. Yani bir sorun teşkil etmiyor.
renkkk
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5

İleti svc » 21 Aralık 2010 13:24

bende 2002 dci symbol var, soğuk havalarda benim motordada vuğuldama şeklinde bir ses geliyordu,ısınınca ses kaybolluyordu,bu durum bir süre devam etti,bir gece arabamı kullnırken kızdırma bujisi servis ışığı yandı, ertesigün hemen ustaya gösterdim, bilgisayara bağladı, ikinci silindir fazla yakıyor gözüküyor dedi, sonra kızdırma bujilerini söktü, 4 bujiden 2 sinin çalışmadığını kendi gözlerimle gördüm, yani aküye bir kablo ile bağlantı yapıp denedi, 4 ünüde değirtirdim, bosh marka 100 tl. Sonra sabah bu vuğuldama sesini bir daha duymadım, ayrıca motorun ilk çalışmasıda çok rahatladı.Aynı problemi olan arkadaşlara duyurulur..
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi