önden kayma

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

önden kayma

İleti dci65 » 13 Aralık 2008 18:40

arkadaşlar yeni bişi farkettim.. arabanın limitlerini çok sık zorlarım fakat ancak 12000 km sonra yeni yeni limitleri öğreniyorum... aracımla virajlarda denemeler yapmışlığım vardı, fakat limite ulaştıramamıştım. (özellikle yaylardan sonra) geçenlerde(1 hafta falan önce) okuldan dönerken 90 derecelik keskin bi viraja frensiz girdim, yol bomboştu, hızım 40-50 civarı falandı, araç önden kaymaya başladı, bariyerlere girecekken el freniyle arkayı kaydırarak önden kaymayı bitirebildim.. çok güzel bi hareket oldu ama çok tehlikeli oldu.. sizde de bu önden kayma eğilimi var mıdır?
dci65

Re: önden kayma

İleti hüseyinhoca » 13 Aralık 2008 21:17

geçmiş olsun öncelikle Allah korumuş.
ben de benzer bi olayı geçen baharda yaşadım. hatta hafif rampaydı. sola tatlı bi viraj giriyor rampayı çıkarken. küçük bi su birikintisinden geçtim sanırım buzdu ve biraz hızlı girdim 60-70 arası. tam bi tur attık. kaldırıma ramak kala durduk Allah'tan. bizim araçlar HB olduğu için en ufak bi dikkatsizlikte arka öne geliyor. onun için sedan arabalardan daha dikkatli kullanmak gerekiyor..
kazasız günler..
hüseyinhoca
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: hüseyin & erzurum

İleti Serdar » 14 Aralık 2008 12:00

dci65 demiş ki:arkadaşlar yeni bişi farkettim.. arabanın limitlerini çok sık zorlarım fakat ancak 12000 km sonra yeni yeni limitleri öğreniyorum... aracımla virajlarda denemeler yapmışlığım vardı, fakat limite ulaştıramamıştım. (özellikle yaylardan sonra) geçenlerde(1 hafta falan önce) okuldan dönerken 90 derecelik keskin bi viraja frensiz girdim, yol bomboştu, hızım 40-50 civarı falandı, araç önden kaymaya başladı, bariyerlere girecekken el freniyle arkayı kaydırarak önden kaymayı bitirebildim.. çok güzel bi hareket oldu ama çok tehlikeli oldu.. sizde de bu önden kayma eğilimi var mıdır?

Genelde sakin kullanırım ama arabanın limitlerini tanıyım diye ilk aldığım zamanlarda bir kaç deneme yapmıştım dediğin gibi önce ön taraf kayıyor. Diğer markalarda durum nasıl bilmiyorum ama virajlı yollarda arkamda kimsenin kalmadığını farkediyorum. :mrgreen:

Daha önceleri kullandığım brodway de senin gibi benzer bi olayda (buzlu yolda) bariyerler yerine "dereye" inmekten el freni ile kurtulmuştum kesinlikle iyi tatktik. :mrgreen:
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

İleti dci65 » 14 Aralık 2008 15:04

ben internette sürüşle ilgili ne bulursam okurum, sonra da uygulamaya geçerim.. çalışırım çalışırım, öğrenene kadar devam ederim. show amaçlı veya hayat kurtarıcıi bi şekilde işe yarıyo :D
dci65

İleti Devrim » 14 Aralık 2008 17:12

dci65 demiş ki:ben internette sürüşle ilgili ne bulursam okurum, sonra da uygulamaya geçerim.. çalışırım çalışırım, öğrenene kadar devam ederim. show amaçlı veya hayat kurtarıcıi bi şekilde işe yarıyo :D

Artistlik kullanımdan ziyade, bu tip sakat durumlarda, yani "gerektiğinde" kullanmak üzere ben de katılıyorum sizlere. Aracın dinamiklerini bilmek, ne gibi "şartlarda" ne tip tepkiler vereceğini bilmek, yani gerçek anlamda "aracı tanımak" önemlidir.

Eşime araba kullanmayı öğretirken pedalları ve direksiyonu iyi keşfetmesini öneriyorum. Geniş ve düz arazide çalışırken, direksiyon hareketlerini daha radikal yaptırırım ki hangi hızda direksiyonun verdiği tepkiyi bilsin ve âni ve önemli bir durumda refleksleri ona göre gelişsin...

Neyse, konuya dönersem... Bizim okulun geniş bahçesinde aracı tanımak için çok turlayıp, bu tip limit denemeleri yaptım ama sanırım yeterince hızlı olamamışım ola ki önden kaymayı hissetmedim. Bu arada arkadaşlar, güneşli bir günde, web kamerasını aracın sol çamurluğuna sabitleyip, laptop'la bir kayıt yapmayı düşünüyorum. Bakalım nasıl olacak. :)

Aslında kar yağınca da bunu karlı yüzeyde yapıp spinleri kaydetmek isterim. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti dci65 » 14 Aralık 2008 17:50

devrim abi artistik buz pateni oynicaksın arabanla :D izleyi isterim.. ama kesinlikle aracı limitlerde kullanmak zevkli. özellikle izmire giderken manisanın orda tam need for speed drift yolları gibi bi yol var, orda yan yan kullanabiliyorsunuz aracı, hem o yollar iniş olduğu için araba az benzin yakıyo :lol: :lol: o yolda ne bmw kalıyo ne başka bi araç, kimse yetişemiyor bana.. düz yolda geçemediklerimi virajda geçiyorum :D ama bu hareketler için yay şart.
dci65

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 78 misafir