LPG?

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

LPG?

İleti emretes » 04 Aralık 2008 17:07

Arkadaşlar 1.6 BVA Clio'ma LPG taktırmayı değerlendiriyorum ama emin de değilim. Megan motoru olduğu için kit bulmada sorun olacağını sanmıyorum. Performans açısından da fazla bir düşüş olmaz gibime geliyor.

Bu araçlarda yedek lastik yerine simit LPG tankı takılyor mu?

Aracı LPG'li olan var mı?

İzlenimlerimizi, bildiklerimizi paylaşalım istedim.
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Emre - İstanbul

Re: LPG?

İleti dci65 » 04 Aralık 2008 21:28

evet stepne yerine depo konulabilir, ama iyi düşün, lpg takacaksın, arabanın 2. el değeri fena düşecek...
dci65

İleti emretes » 05 Aralık 2008 09:45

Tolga demiş ki:
emretes demiş ki:Arkadaşlar 1.6 BVA Clio'ma LPG taktırmayı değerlendiriyorum ama emin de değilim. Megan motoru olduğu için kit bulmada sorun olacağını sanmıyorum. Performans açısından da fazla bir düşüş olmaz gibime geliyor.

Bu araçlarda yedek lastik yerine simit LPG tankı takılyor mu?

Aracı LPG'li olan var mı?

İzlenimlerimizi, bildiklerimizi paylaşalım istedim.

Kardes bır depo kac km gıder senın?
100km kc lt gosterır yol pc
artı
kesınlıkle BRC MARKA TAK
brc performans farkı olmaz derler cok methederler
ama takan usta faktoru fecı onemlı

Valla bir depo ile şehir içinde ne kadar gidiyor hesaplamadım ama yanılmıyorsam 400-450 civarında olması lazım. Şehir içinde 12,5 lt civarında yakıyor (kısa mesafeler, yoğun trafik). Şehir için uzun mesafe olursa (E-5 falan gibi) sanırım 11,5 civarına falan düşecek. Uzun yolda denemedim, ama tahminim otobanda 8, şehirlerarasında 7 civarında olacağı yönünde. Dediğim gibi bu rakamlar kesin değil. Daha bir depo benzini tamamlamadım. Belki km arttıkça biraz daha düşer. Ama yine de az değil. O yüzden LPG'yi ciddi şekilde düşünüyorum. Eğer araca ısınırsam, üç sene falan kullanırız. Normalde araçtan memnunum zaten, donanımı falan çok güzel (dijital klima, 6 HY, viraj farları, otomatik far + silecek vs. her şeyi var). Benzin beni düşündürüyor sadece...

Simit takılıyorsa düşünebilirim, aksi takdirde bagaj gidecek ki, onu kesinlikle istemiyorum. Kadıköy tarafından tanıdığınız BRC servisi var mı? Gideyim bir konuşayım olmazsa...
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti dci65 » 06 Aralık 2008 00:37

araban şimdi 12 lt yakıyor ya, lpg'ye geçince 16 lt falan yakacak. benzin 3 ytl, lpg 1.6 ytl(sanırım)... bu da demek olur ki bi depo lpg ile 200 km gideceksin ancak( 1 depo 35 lt oluyor bildiğim kadarıyla, yanlışım varsa düzeltin) hadi 300 olsun. bu bence can sıkıcı bi durum. ben 1000 km'de bir girip depo dolduruyorum, sen 300 kmde bir gazcıya uğruyorsun. ayrıca arabanın motorunu öldürüyorsun. şu anda km'de 36 kuruş yakan aracın,25 kuruş yakar hale gelecek. menzili kısalacak, motor ömrü kısalacak, GARANTİDEN ÇIKACAK.. bunlara rağmen çevreye daha duyarlı bi araç kullanıyor olacaksın, daha ekonomik olacak(tartışılır aslında ekonomisi ama neyse) kararı sen ver işte.. artılarını eksilerini yazdık.. ben olsam arabamı satar dizel alırdım ;)
dci65

İleti dci65 » 06 Aralık 2008 00:52

abi niye yakamasın yaw yakar bence.. arkadaşımın yeni kasa a3ü normal kullanımda 13 falan yakıyo. 102 bg bişi o da sonuçta.. ve kilo farkı en fazla 150 falan..ben 65 bg dizelimle makas atınca 7 lt'yi görüyorum ortalamada.. 12 gayet normal gibime geldi?
dci65

İleti dci65 » 06 Aralık 2008 00:58

acaba arkadaş da benim gibi makas mı atıyor? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
dci65

İleti emretes » 07 Aralık 2008 00:43

Tolga demiş ki:
dci65 demiş ki:acaba arkadaş da benim gibi makas mı atıyor? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bence bır servısew gostersın acaba kac bınde arac ben onu merak ettım cok mu km yapmıs ?

Arkadaşlar makas falan atmıyorum :D

Emin olun özellikle tüketimi düşüreceğim diye uyuz gibi kullandım ve bir depo sonunda ortalamam 12,7 civarındaydı. Ama dediğim gibi hep kısa mesafe, yani hiç otoban vs. yok, çok az E5 var. Hep yoğun trafikte Koşuyolu-Üsküdar, Kadıköy-Bostancı gibi kullandım.

Araç daha 10 bin km'de ama 15 bakımını erken yaptıracağım. Ama yetkili serviste yaptırmayı düşünmüyorum, kendi ustama götüreceğim. Bu arada zaten hava filtresini değiştirdim. Yakıtı etkileyen belki buji faktörü de olabilir, bakımda ona da bakılır zaten. Benim düşüncem bu araçların normal tüketiminin bu olduğu yönünde. Yani kısa mesafede yakıyor... AutoShow testlerinde de "çok yakıyor" sonucu çıkmış zaten. Zamanında ben o testi çok ciddiye almamıştım, ama öyleymiş...

Bu arada LPG için kaba bir hesap yaptım. Hesabıma göre ben LPG sistemini 3 sene gibi bir zamanda amorti ediyorum. Bu arada dediğiniz gibi aracın değerinden de gitmiş oluyor. Arabayı zaten maksimum 3 sene kullanmayı düşündüğümden benim için çok da bir getirisi olmayacak.

Yani araç bende 3 sene durursa, eski aracıma kıyasla, toplamda yaklaşık 1500 ytl ek benzin masrafı getirecek (bugünün fiyatlarıyla).

Bu hesaba göre LPG taktırmak çok mantıklı görünmüyor, ayrıca söylenmenin de bir anlamı olmadığına karar verdim. Madem otomatik diye tutturduk (eşim için otomatik aldık aslında), bedelini ödeyeceğiz... :cry: Sadece dizelci arkadaşlar biraz sinirimi bozuyorlar, ona da alışacağız herhalde :lol:
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti dci65 » 07 Aralık 2008 01:24

kardeş sinirin neden bozuluyor yahu :lol: :lol: alt tarafı uzun yolda 3.6 lt yakıyoruz :lol: ama şu da bi gerçek ki, otobanda yanımızdan vınnnnnn diye geçebilecek olan da sensin, ışıklarda 6 boy fark atacak olan da sensin, sol bacağı yorulmadan araba kullanan da sensin :lol: herşeyin bedeli var ama dimi :D :D en önemlisi kazasız belasız sürüşler dilerim sana :oops:
dci65

İleti emretes » 07 Aralık 2008 01:48

dci65 demiş ki:kardeş sinirin neden bozuluyor yahu :lol: :lol: alt tarafı uzun yolda 3.6 lt yakıyoruz :lol: ama şu da bi gerçek ki, otobanda yanımızdan vınnnnnn diye geçebilecek olan da sensin, ışıklarda 6 boy fark atacak olan da sensin, sol bacağı yorulmadan araba kullanan da sensin :lol: herşeyin bedeli var ama dimi :D :D en önemlisi kazasız belasız sürüşler dilerim sana :oops:

8-) teşekkürler, moralimi düzelttin valla. Zaten biraz da otobanda sık kullandığımız için 1,6 istedim.

Ama şu bir gerçek: 1,5 dci gerçekten çok ekonomik bir makine. Geçen sene bir kere kiralık olarak kullanmıştım ve inanamamıştım. O zaman 20 liralık mazotla 210 km civarında bir yol gitmiştim. Benim için inanılır gibi değil.

Dizele bu kadar zam gelmeseydi aradaki fark daha da dramatik olacaktı ama sağolsun büyüklerimiz benzin-mazot arasındaki fiyat farkını kapattılar!!! :cry: :cry: :cry:
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 134 misafir