Clio 3 hb 1.2 16v (yeni kasa)almayı düşünüyorum

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Clio 3 hb 1.2 16v (yeni kasa)almayı düşünüyorum

İleti 1dost » 28 Kasım 2008 12:07

Mrb cliocular, bende kısmetse clio 3 hb 2007 model almayı düşünüyorum. fakat araba konusunda kulaktan dolma bilgiler var. ve kafam hayli karışık. sizlerden ricam bu 1.2 kullanan arkadaşlardan kullanım bilgileri almak.
örneğin 1.2 motorun 1.4den daha fazla yaktığı çünkü motor çekiş için daha çok zorlanıp daha çok yakıyormuş. Sonra ben bu arabayı ilçede ve köy yollarında kullanma gibi düşüncelerimde var. biliyorsunuz eski kasa cliolar kötü yollara çok dayanıklı . bu yeni kasalarda dayanıklı mıdır yoksa şehir içi arabası mıdır?

2007 model km 9bin olan birisi satıyor 19750 demiş. 19000a bile alınabilir sıkı pazarlıkla çünkü satamadı bayadır ve fiyatı 21den düştü.

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
1dost
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Turgay-Kırşehir

Re: Clio 3 hb 1.2 16v (yeni kasa)almayı düşünüyorum

İleti 1dost » 28 Kasım 2008 12:08

clionun yerine düşündüğüm araba ise eski kasa megane yada polo
1dost
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti QWERTY » 28 Kasım 2008 12:55

1dost demiş ki:clionun yerine düşündüğüm araba ise eski kasa megane yada polo

İLK ÖNCE ARAÇ DAYANIKLI BUNU GARANTİ EDEBİLİRİM .
YAKIT İSE EN UYGUN ARAÇLARDAN BİRİ
YİNEDE SEN BİLİRSİN
QWERTY
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: '08 RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 KW
Kilometre: 38000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: PRELLİ
İsim ve Şehir: MURAT/İSTANBUL

İleti dci65 » 28 Kasım 2008 14:53

öncelikle foruma hoşgeldin. bence aracı dizel almalısın. 65 bg olmasına rağmen emin ol performans konusunda 1.2lerden daha iyi. 19000 ytl'ye temiz dizel 2007 clio 3 bulabilirsin. aracın altı yere yakın değil. polo veya megane'ın altını vurabilirsin fakat clionunki vurmaz. benim aracım yere 4 cm kadar daha yakın olmasına rağmen, içinde 6 kişi varken bile yere sürtmedi altı. ayrıca dizel al diyorum çünkü az kilometre de yapsan, satarken daha pahalıya satacağını unutma. alırken verdiğin ekstra para, satarken eline geçecek. çok daha ekonomik olması cabası olacak. hayırlısı olsun arkadaşım.
dci65

İleti 1dost » 28 Kasım 2008 15:24

dizelde km kaç yakıyor?
benzinde kaç yakıyor acaba?
1dost
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti oguz1 » 28 Kasım 2008 15:40

1,2 lerin performansı konusunda böyle bir söylenti var ama, bence aracı aile aracı olarak alıyorsanız pişman olmazsınız, ama yukarıda arkadaşın dediği gibi aracı yıllık 15000 km civarı kullanacaksanız ve depoyu doldururken ve gaza pasarken yakıtı düşünmeyecekseniz temiz dizel işinizi görebilir.

Parça ve işçilik maliyeti şu anda eşitlenmiş durumda hemen hemen . Sadece dizeller 10000 kmde, benzinliler 15 000 km giriyor ama kaç km yaparsan yap servise 1 yıl sonunda muhakkak uğraman ve bir üst km nin bakımını yaptırman lazın. Yıllık 6000 km de yapsan 10000 km de yapsan uğrayacaksın.

Yakıt fiyatlarını eşitlemek üzereler ama 100 km de 5 lt ile 7 lt arasında yinede fark var, motor yapısı itibariyle.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti dci65 » 28 Kasım 2008 16:27

ayrıca şunu da belirteyim, benzinde minimum 7 lt yakacaksınız. dizelde 4 küsürlü rakamlara düşebilirsiniz. dizeli limitlerde kullandığınızda ortaya 7 lt gibi bir sonuç çıkacaktır. benzinde ise bu rakam 13 lt civarına kadar çıkar. yüksek torku da cabası olur. ayrıca servis konusu da, benim aracım 15000de bakıma giriyor. 2009 model dizel. istanbuldan izmire sadece 60-70 ytl'lik mazot ile gidiyorum, ki bu paraya istanbul-izmir otobüs bileti alamıyorsunuz(varan ulusoy gibi firmalardan) ama oğuz abim doğru söyledi, zaten senede bir bakıma sokacaksınız ve bakım maliyetleri bildiğim kadarıyla aynı. ayrıca litre fiyatlarında da 40 kuruş kadar fark var sanırım. sonuçta dizel bütçeniz için daha uygun bence. hatta avrupadan örnek vermek gerekirse artık lüks araçlar dahil genelde dizel satılıyor. istisnai durumlarda, insanlar benzinli modelleri tercih ediyorlar. dizel doğaya da daha saygılı. bunları düşünmeden araç almayın bence. saygılar.
dci65

İleti Devrim » 28 Kasım 2008 17:33

1dost, hoşgeldiniz.

Başlıkta "yeni kasa" demişsiniz ama Clio 3'lerin tek bir kasası mevcut (SW tipi dahil). Muhtemelen siz Clio 2'lerle mükayese ederek söylediniz, değil mi?

1.2 motor kullanmıyorum ama;

Düşük hacimli motorlar her ne kadar "az yakacağı" gibi bir söylenti olsa da doğru bir kanı değil diye düşünüyorum. "Hacim ne kadar yükselirse" demeyeyim ama nispeten yüksek litreli motorlar daha az yakabilir. Sebebi ise (sizin de iletinizde belirttiğiniz gibi), 1.4 veya 1.6 lt. motorun torku ve verimi daha iyi olacaktır. Dolayısıyla motordan daha fazla güç talep etmeyeceğiniz için motoru zorlayamacaksınız ve yakıt tüketimi ideal aralıklarda kalacaktır. Düşük hacimli bir motor kullanırken daha fazla güce ihtiyacınız olursa, motor o gücü sağlamak için fazla devir yapmak zorunda kalacak ve yakıt ortalamanızı çok yükseltecektir.

Hiç bir zaman 1.2 almayı düşünmedim. Şehir dışında pek kullanmayacak ve şehir içinde 80 Km hızı geçmeyecekseniz -tamam- bir lâfım yok. Biz, kışın iş icabı şehir içinde kalıyor, yazın da sık sık Mersin veya Alanya'ya gidiyoruz. Yıllık katettiğim yol 15bin'e varmıyor, 14bin Km'de kalıyor. Ama buna rağmen 1.2 almış olsaydım benzin masrafımı tahmin bile edemiyorum. Ama dizel için fazladan para farkını vermiş bile olsam 1.5 dizel aldım, son derece rahatım. Bu yüzden, "dizel mi alsak benzinli mi alsak" diye yıl içinde kaç bin Km yol katedeceğini hesaplamak çok mantıklı gelmiyor bana.

Özellikle de 1.2 mi dizel mi noktasını görürsek!...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti filip34 » 01 Aralık 2008 16:24

Merhaba,

Clio 3 tavsiye ederim ama az kullanacak olsanda bence dizel al diğer yanadan polo gibi bir arabanın bakımları ve parçaları daha pahalıdır.

Clio güzeldir. Renault ön takımı falan diğer arabalara benzemez.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti vipsezgin » 27 Aralık 2008 16:21

wv polay nazaran demıs sanırım fılıp abı pahalı dıye
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti Orkun » 31 Aralık 2008 01:00

dci65 demiş ki:ayrıca şunu da belirteyim, benzinde minimum 7 lt yakacaksınız. dizelde 4 küsürlü rakamlara düşebilirsiniz. dizeli limitlerde kullandığınızda ortaya 7 lt gibi bir sonuç çıkacaktır. benzinde ise bu rakam 13 lt civarına kadar çıkar. yüksek torku da cabası olur. ayrıca servis konusu da, benim aracım 15000de bakıma giriyor. 2009 model dizel. istanbuldan izmire sadece 60-70 ytl'lik mazot ile gidiyorum, ki bu paraya istanbul-izmir otobüs bileti alamıyorsunuz(varan ulusoy gibi firmalardan) ama oğuz abim doğru söyledi, zaten senede bir bakıma sokacaksınız ve bakım maliyetleri bildiğim kadarıyla aynı. ayrıca litre fiyatlarında da 40 kuruş kadar fark var sanırım. sonuçta dizel bütçeniz için daha uygun bence. hatta avrupadan örnek vermek gerekirse artık lüks araçlar dahil genelde dizel satılıyor. istisnai durumlarda, insanlar benzinli modelleri tercih ediyorlar. dizel doğaya da daha saygılı. bunları düşünmeden araç almayın bence. saygılar.

13 lt çok ama çok yüksek bir rakam. Şu an aracımızda ortalama tüketim 6,5 civarında hadi 6,5-7 diyelim, ama 13 neredeyse 2 katı. Bahsettiğiniz " 4 küsürlü rakamlara düşebilirsiniz" rakamları zaten şu an 1,2 benzinli aracımızda görüyoruz seyir esnasında.Aracımız 1,2 motor biz memnunuz açıkçası.
Burda dizel-benzin tartışması yapmak amacım değil ama aracımdaki verileri paylaştım. Zaten ayrı bir başlık altında tartışılıyordu bu konu oraya bakmanızı öneririm.
Dizel araç veya benzinli dezavantaj ve avantajları hangi ihtiyaca karşılık oldukları tartışıldı.
Bu arada aracımız: Clio 3 hb 1.2 16v.
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: Authentique 1,2
İsim ve Şehir: Orkun İZMİR

İleti dci65 » 31 Aralık 2008 07:49

Orkun demiş ki:
dci65 demiş ki:ayrıca şunu da belirteyim, benzinde minimum 7 lt yakacaksınız. dizelde 4 küsürlü rakamlara düşebilirsiniz. dizeli limitlerde kullandığınızda ortaya 7 lt gibi bir sonuç çıkacaktır. benzinde ise bu rakam 13 lt civarına kadar çıkar. yüksek torku da cabası olur. ayrıca servis konusu da, benim aracım 15000de bakıma giriyor. 2009 model dizel. istanbuldan izmire sadece 60-70 ytl'lik mazot ile gidiyorum, ki bu paraya istanbul-izmir otobüs bileti alamıyorsunuz(varan ulusoy gibi firmalardan) ama oğuz abim doğru söyledi, zaten senede bir bakıma sokacaksınız ve bakım maliyetleri bildiğim kadarıyla aynı. ayrıca litre fiyatlarında da 40 kuruş kadar fark var sanırım. sonuçta dizel bütçeniz için daha uygun bence. hatta avrupadan örnek vermek gerekirse artık lüks araçlar dahil genelde dizel satılıyor. istisnai durumlarda, insanlar benzinli modelleri tercih ediyorlar. dizel doğaya da daha saygılı. bunları düşünmeden araç almayın bence. saygılar.

13 lt çok ama çok yüksek bir rakam. Şu an aracımızda ortalama tüketim 6,5 civarında hadi 6,5-7 diyelim, ama 13 neredeyse 2 katı. Bahsettiğiniz " 4 küsürlü rakamlara düşebilirsiniz" rakamları zaten şu an 1,2 benzinli aracımızda görüyoruz seyir esnasında.Aracımız 1,2 motor biz memnunuz açıkçası.
Burda dizel-benzin tartışması yapmak amacım değil ama aracımdaki verileri paylaştım. Zaten ayrı bir başlık altında tartışılıyordu bu konu oraya bakmanızı öneririm.
Dizel araç veya benzinli dezavantaj ve avantajları hangi ihtiyaca karşılık oldukları tartışıldı.
Bu arada aracımız: Clio 3 hb 1.2 16v.

öncelikle bu yakıt tüketimi konusunun şehirden şehire değiştiğini söylemiştik. siz eğer istanbulda 6.5 yakıyorsanız tebrikler. ayrıca ortalamadan bahsettim ben. deli gibi devirli kullandığım zaman aracım 7 lt yakıyor. aynı kullanım tarzını(limitlerde kullanmak) benzinli araca uygulayalım, rahatlıkla 12-13 lt/100 km değerini elde edebiliriz. dizelde 12 lt ortalama görmek imkansızdır. şehirlerarası yolda da ben 3.1 lt/100km ortalama tutturdum ankaradan istanbula kadar. 400 km'de 12,5 lt mazot yaktı aracım. ayrıca insanların anlamadığı bir diğer nokta da şu; dizel alırken daha pahalıya alıp, sadece yakıttan tasarrufla bu farkı amorti edeceğine inanmak.. çok saçma.. sonuçta alırken 3000 ytl pahalıya alınıyorsa, satarken de en azından 2000-3000 ytl pahalıya satılıyor. yani siz yakıttan yaptığınız tasarrufla kalıyorsunuz. saygılar..
dci65

İleti Orkun » 31 Aralık 2008 13:30

Sözlerinizi biraz abartılı buluyorum. ,
viewtopic.php?f=3&t=9 bakıyorum benzinli araçları olan arkadaşlar yazmışlar tüketimi 10lt değerinde olanları bile görmüyorum. Yine 13 ona göre de fazla değil mi?
Yine de dizel ne kadar ekonomiktir bilemem ama bahsettiğiniz gibi neredeyse yarı yarıya bir yakıt tasarrufu sağlıyacaksa, benzinli araç almak (çok kullanmak -az kullanmak bütün bahanelere rağmen vs. vs.)sizin fikrinizden yola çıkarsak tamamen saçmalık olur.[6-7**12-13]
Bende çünkü ortalama 6,5lt yaktığım aracımla 3 lt gibi bir değer tutturmak isterim. Sizin aracınızı (dizel) ben kullansam heralde 3lt civarında bi sarfiyatım olacak. Bu da fabrika verilerinin bile altına inmek demektir. Şahsen izmirde oturan dizel kullanıcısı birinin verilerini almak isterim. Araç satın alırken dizel mi benzin mi diye düşünmek zorunda kalmam ben. İkisi arasında bu kadar oran büyükse eğer...
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: Authentique 1,2
İsim ve Şehir: Orkun İZMİR

İleti dci65 » 31 Aralık 2008 16:07

3.1 yapmak için sabrımın sınırlarını zorlamış olsam da, evet 3.1 ulaşılabilir bir değer. bende izmirliyim aslen, her sene giderim 4-5 defa izmire. izmirin trafiğini iyi bilirim, o trafikde dizel clio ile rahatça 4.5 gibi değerlerle gezilebilir. abartı konusunda da haklısınız. verdiğim değer, devamlı aracı 4000d/d ve üstü kullanmayla ortaya çıkar. devamlı vites bitirirseniz ortaya çıkar. bu da devamlı makas atan sürücülerin araçlarında olur. dizel için, kendimden yola çıkarak söylüyorum, ne kadar zorlarsam zorlayayım, 7.5'i geçemedim. bahsettiğim şey buydu. performanslı kullanımlarda, dizel, benzinliye göre yarı yarıya ekonomi sağlar..
dci65

İleti eylo33 » 17 Ocak 2009 14:59

dizel clio 3 al derim...
eylo33
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 Bg
İsim ve Şehir: Adana

Sonraki