vites değişim debriyaja basınca motor devrinin yükselmesi

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

vites değişim debriyaja basınca motor devrinin yükselmesi

İleti gurcan26 » 04 Kasım 2018 14:52

merhaba
seyir halindeyken vitesi 2 den 3 almak için debriyaja basınca arabanın devri sanki gaza basmış gibi anlık olarak yükseliyor ve normale dönüyor. 3 den 4 geçerkende aynı şeyi yapıyor. dikkat ediyorum ayağımı gazdan geç mi çekiyorum diye ama o da değil. her zaman yapmıyor ama artmaya başladı.
haziran ayında gaz kelebeği temizlenmişti rolantideki dalgalanma kesildi. ondan dolayı herhangi bir hava kaçağımı oluyor acaba?
araç bilgisayara bağlandığında herhangi bir hata kodu çıkmadı
araç 2008 clio 3 hatcback 1.4 extreme km 83.000
neden yapıyodur?
başına gelen var mı?
ne yapmak gerekir?
teşekkürler
gurcan26
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: extreme
Kilometre: 83000
Yakıt: benzin
İsim ve Şehir: Eskişehir

Re: vites değişim debriyaja basınca motor devrinin yükselmes

İleti Emrebali05 » 04 Kasım 2018 21:24

son zamanlarda benim araçta da olmaya başladı bende anlamadım pedala dokunmuyorum fakat debriyaja basınca yarım saniye kadar devri tutuyor ama benim aracım dizel benzinliden farklıdır diye düşünüyorum
Emrebali05
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65 Hp
Kilometre: 136284
Yakıt: Shell V-max
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15
İsim ve Şehir: Bursa

İleti yörükpaşa » 06 Kasım 2018 09:09

yüksek devirde vites değiştirirken , ( 3000 devirden itibaren) motor içinde bulunan yakıt , debriyaja basıldığında vites-şanzıman vasıtasıyla güce dönüşemediği için , motor devrini daha da yükseltir .. 1-2 saniye içinde de eski devrine döner .. normaldir .. vites , gerek benzinlide gerekse dizelde 1500 -2000 devir aralığında değişirse , herhangi bir sıkıntı olmaz ..
yörükpaşa
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT
Motor Tipi & Gücü: 1149
Kilometre: 5500
Yakıt: PO - SHELL
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: HÜSEYİN ORAN - İSTANBUL

İleti gurcan26 » 07 Kasım 2018 20:21

yörükpaşa demiş ki:yüksek devirde vites değiştirirken , ( 3000 devirden itibaren) motor içinde bulunan yakıt , debriyaja basıldığında vites-şanzıman vasıtasıyla güce dönüşemediği için , motor devrini daha da yükseltir .. 1-2 saniye içinde de eski devrine döner .. normaldir .. vites , gerek benzinlide gerekse dizelde 1500 -2000 devir aralığında değişirse , herhangi bir sıkıntı olmaz ..

teşekkürler cevap için
ama 5 yıldır kullanıyorum bu arabayı daha önce böyle bir şey olmuyordu.
gurcan26
ONBASI
ONBASI

İleti yörükpaşa » 08 Kasım 2018 08:22

gurcan26 demiş ki:
yörükpaşa demiş ki:yüksek devirde vites değiştirirken , ( 3000 devirden itibaren) motor içinde bulunan yakıt , debriyaja basıldığında vites-şanzıman vasıtasıyla güce dönüşemediği için , motor devrini daha da yükseltir .. 1-2 saniye içinde de eski devrine döner .. normaldir .. vites , gerek benzinlide gerekse dizelde 1500 -2000 devir aralığında değişirse , herhangi bir sıkıntı olmaz ..

teşekkürler cevap için

5 yıldır debriyaj balatası değiştirmediniz büyük olasılık .. balata , zamanla aşınan bir parça ve balatadaki aşınma ne kadar çoksa motordaki enerjinin güce dönüşme süresi , saliselerle de olsa artar .. debriyaj baskı-balatanın maximum
60-80 bin km. de değişmesi gerekir.. değişim km süresi uzadıkça , yakıt tüketiminiz de artar , yolda kalma olasılığınız da ;) ihmale gelmez , iyi yolculuklar ..
yörükpaşa
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT
Motor Tipi & Gücü: 1149
Kilometre: 5500
Yakıt: PO - SHELL
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: HÜSEYİN ORAN - İSTANBUL

İleti gurcan26 » 15 Kasım 2018 10:58

yörükpaşa demiş ki:
gurcan26 demiş ki:

teşekkürler cevap için

5 yıldır debriyaj balatası değiştirmediniz büyük olasılık .. balata , zamanla aşınan bir parça ve balatadaki aşınma ne kadar çoksa motordaki enerjinin güce dönüşme süresi , saliselerle de olsa artar .. debriyaj baskı-balatanın maximum
60-80 bin km. de değişmesi gerekir.. değişim km süresi uzadıkça , yakıt tüketiminiz de artar , yolda kalma olasılığınız da ;) ihmale gelmez , iyi yolculuklar ..

evet bilidiğim kadarıyla debriyaj - baskı balatası hiç değişmedi. 83.000 km oldu inşaallah yolda kalmadan hallederim.
çok teşekkür ederim
gurcan26
ONBASI
ONBASI

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 33 misafir