Titreme sorunu

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Titreme sorunu

İleti ihalcicek » 24 Nisan 2017 04:44

Merhabalar 3 gün önce 100 binde 2007 model 1.6 motor 115 beygir ,tam otomatik Clio 3 aldım.
Ancak alırken nedense fark edemediğim , ekspertizde de balans ayarı yapılırsa düzelir denen titreme sorunu var. ana yola çıktığımda anladım ki balansla ilgisi yok , araç 2000-2500 devir arasındayken motor fazla çekmiyor ve gaza bastığımda çok fazla titreme yapıyor , gazdan çektiğimde yapmıyor. 2500 ü geçince hem çekiş artıyor , hem titreme kesiliyor. Bunun nedeni nedir ? araç durduğu yerde vitesteykende çok titreme yapıyor.
ve diğer sorun da araç ekspertizde 110 beygir çıkmasına ve 1.6 benzinli olmasına rağmen , beklediğim performansı yok , 110 civarı gidiyor , gaza çok yüklenirsem 130 u zor görüyor , eksperde çok iyi motor , iyi bakılmış dendi ama , pek anlamadım açıkcası , otomatik olduğundan olabilir mi bilmiyorum , aracın çekişinin düşük olması üzüyor gerçekten

NOT: 1 ay içerisinde tüp taktıracağım , lpg konusundada görüşlerinize açığım
ihalcicek
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.6 115hp
Kilometre: 102750
İsim ve Şehir: Kocaeli

Re: Titreme sorunu

İleti tefenni15 » 24 Nisan 2017 09:28

ihalcicek demiş ki:Merhabalar 3 gün önce 100 binde 2007 model 1.6 motor 115 beygir ,tam otomatik Clio 3 aldım.
Ancak alırken nedense fark edemediğim , ekspertizde de balans ayarı yapılırsa düzelir denen titreme sorunu var. ana yola çıktığımda anladım ki balansla ilgisi yok , araç 2000-2500 devir arasındayken motor fazla çekmiyor ve gaza bastığımda çok fazla titreme yapıyor , gazdan çektiğimde yapmıyor. 2500 ü geçince hem çekiş artıyor , hem titreme kesiliyor. Bunun nedeni nedir ? araç durduğu yerde vitesteykende çok titreme yapıyor.
ve diğer sorun da araç ekspertizde 110 beygir çıkmasına ve 1.6 benzinli olmasına rağmen , beklediğim performansı yok , 110 civarı gidiyor , gaza çok yüklenirsem 130 u zor görüyor , eksperde çok iyi motor , iyi bakılmış dendi ama , pek anlamadım açıkcası , otomatik olduğundan olabilir mi bilmiyorum , aracın çekişinin düşük olması üzüyor gerçekten

NOT: 1 ay içerisinde tüp taktıracağım , lpg konusundada görüşlerinize açığım

Hocam ben kendi fikirlerimi belirteyim. Çekmeme konusunda bence en basitinden başlayın. Bujiler ve Buji kablosu, hava filtresi. Eğer bunlarda sorun yoksa, aracın motorunu ve şanzumanını bilgisayara bağlatın arıza kaydı var mı yok mu, daha önce arıza vermiş mi bir baktırın. Otomatik vitesin performansla bir alakaı yoktur, belki manuel vites gibi hemen hızlanmasa da, 130 u geçmeme bir gibi durum olamaz. Önceki aracım tam otomatik Hyundai Accend Admire dı, 1.3 motor ve lpg YE RAĞMEN RAHATLIKLA 170 KM YE HİÇ ZORLANMADAN ÇIKARDI. Titreme için bir çok sebeb olabilir, bunlar motor kulakları, EGR valfi, Rölanti motoru vb bunların bakılması gerekir.
LPG içinse Prince gibi üst düzey bir şey taktırmayacaksanız, kesinlikle Atiker gibi bir şeyi de ucuz diye taktırmayın. Ben daha önceki aracımda ZAVOLLİ kullandım 6.5 yıl boyunca en ufak bir sorun yaşamadım. Bunun dışında BRC, LOVATO gibi markaları tercih edin ama en önemlisi rast gele bir yere değil, bu konuda isim yapmış, düzgün montaj yapan yerleri tercih edin.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

İleti ihalcicek » 24 Nisan 2017 12:05

kocaelide oturuyorum , izmitte 2-3 yerde prins montajı yapılıyor , 2200 tl dediler , normal bişey taksam 1700 civarı tutuyor , 500 tl daha verip sağlamını yaptırmak isterim :)
çekiş konusundada, alırken expertizde 115 beygir üzerinden 110 beygir çıktı , yani motorun %90 ın üzerinde olduğu söylendi , motorda bişey olacağını sanmıyorum
ihalcicek
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.6 115hp
Kilometre: 102750
İsim ve Şehir: Kocaeli

İleti tefenni15 » 24 Nisan 2017 12:25

ihalcicek demiş ki:kocaelide oturuyorum , izmitte 2-3 yerde prins montajı yapılıyor , 2200 tl dediler , normal bişey taksam 1700 civarı tutuyor , 500 tl daha verip sağlamını yaptırmak isterim :)
çekiş konusundada, alırken expertizde 115 beygir üzerinden 110 beygir çıktı , yani motorun %90 ın üzerinde olduğu söylendi , motorda bişey olacağını sanmıyorum

Prince mükemmel bir tercih olur. Expertizde aracın motorunun % de bilmem kaç çıkması çok da güvenilir bir şey değil Hocam bunu öncelikle belirteyim. 115 Beygir bir arabanın zorlasanızda 130 km ye zor çıkması demek, araçta sorun var demektir. Önceki yazımda belirttiğim şekilde basitten , zora doğru bir inceleme yaptırmanız gerekir. Daha önce söylediğim gibi 1.5 motorlu 86 BG ünde LPG li ve tam otomatik Hyundai Accend Admire aracım hiç zorlanmadan, LPG de 170 yapıyordu.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 86 misafir