Devri göstergesi sorunu

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Devri göstergesi sorunu

İleti storm06 » 30 Ekim 2008 21:36

selam arkadaşlar..
benim arabamın devir göstergesinde sorun var..
normalden %40 fazla gösteriyo..
yani 60la giderken 100 gösteriyo..
bunda sorun nerdedir sizce..
yol bilgisayarıyla alakalı bi durum olabilir mi?
çünkü kilometrede göstergeye göre hareket ediyo..
storm06
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85HP
Kilometre: 96000
İsim ve Şehir: Erdem İzmir

Re: sorun

İleti Devrim » 01 Kasım 2008 21:15

Siteye hoşgeldin Storm06.

storm06 demiş ki:...normalden %40 fazla gösteriyo..
yani 60la giderken 100 gösteriyo...

Demek istediğin 60 Km ile giderken devrim 1000d/d gösterdiği mi? 100 ne demek? Benim 1000 tahminim yanlış tabii ki ama hani hesap yapınca da olmuyor; Keza 60'ın %40'ı 24 eder. :mrgreen:
Yani herşey aslında normal olabilir. Bir şey bir problem olduğunu düşünmene sebep olmuş olabilir. Ama bize daha reel veriler vermen gerek. Atıyorum 70Km iken devrin kaç gösterdiği gibi...

Gerçi hoş; "sorunun şudur, şunu yap" diyemeyebilir kimse burada. Ama en azından araç bilgilerini, motor tipini vs. bilgileri vermen iyi olurdu. Kullanıcı Paneli'nde bunları girebileceğin bir kısım mevcuttur.

Ayrıca gerçekten devirde sorun olduğunu düşünüyorsan servise gidip bir danışabilirsin. Muhtemelen önce kendileri test eder. Gerekli görürlerse bilgisayar yazılımını tekrar yüklerler veya güncelleme yaparlar.

EKLEME: Şimdi aklıma geldi de, sen Kilometre sayacından bahsetmiyorsun değil mi?

Kolay gelsin.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti storm06 » 09 Kasım 2008 13:59

sorun devir göstergesinde değil.. kilometre göstergesinde..
kilometre okuyucusunu değiştirdim eğer değişti fakat yine aynı değil..
ve şimdide kilometre göstergesinde titreme var.. ortalama 10 km/s hız titriyo..
önceki okuyucuda bu sorun yoktu..
şimdi ben 100 km/s hızla giderken ortalama 140 km/s gösteriyo
daha önceki okuyucuda ben 100 km/s hızla giderken 180 km/s civarında bişey gösteriyodu..
birde 1 km yol gittiğimde 1.3 kilometre gitmiş gösteriyo..
yani kilometre sayacım normalden daha fazla yazıyo..
storm06
ONBASI
ONBASI

İleti Devrim » 09 Kasım 2008 14:15

Anladım. İlk iletinde "benim arabamın devir göstergesinde sorun var" dediğin için yanlış fikirler yürüttüm.

Yani düşünüyorum da, 15 inch lastikleri 17 inch yapsan dahi böyle bir fark oluşmaz sanırım. Yol bilgisayarının yazılımında sorun var gibi geliyor bana. Konuyu açalı yaklaşık 10 gün olmuş. Hiç servise gittin mi? Yetkili bir ağız bu sorun için ne diyor?

Aracın ikinci el mi? Yani daha önce birileri pc yazılımına herhangi bir müdahalede bulunmuş olabilir mi?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti storm06 » 22 Ocak 2009 11:07

söylediklerinizin hepsi olmuş olabilir aracım 2. el
ben özel servise götürdüm onlar kilometre okuyucusu sorunlu dediler fakat ben 2 kez değiştirdim okuyucuyu düzelme olmadı.
sonrasında gösterge de sorun vardır dediler ama onlarda ihtimallerle gidiyolar buda benim her ihtimal için ücret ödemem anlamına geliyor. bunun tam bi çözümü yok mu?
storm06
ONBASI
ONBASI

İleti Devrim » 22 Ocak 2009 15:31

storm06 demiş ki:...onlarda ihtimallerle gidiyolar buda benim her ihtimal için ücret ödemem anlamına geliyor. bunun tam bi çözümü yok mu?

Haklısın, "ihtimaller"e para yetmez. Valla bence, aklıma gelen tam çözüm, Renault'u ayağa kaldırmak olabilir veya direkt Fransa'ya çemkirmek de olabilir...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti storm06 » 23 Ocak 2009 00:13

Devrim demiş ki:
storm06 demiş ki:...onlarda ihtimallerle gidiyolar buda benim her ihtimal için ücret ödemem anlamına geliyor. bunun tam bi çözümü yok mu?

Haklısın, "ihtimaller"e para yetmez. Valla bence, aklıma gelen tam çözüm, Renault'u ayağa kaldırmak olabilir veya direkt Fransa'ya çemkirmek de olabilir...

peki bunu nasıl yapacağım
storm06
ONBASI
ONBASI

İleti Devrim » 23 Ocak 2009 02:47

storm06 demiş ki:peki bunu nasıl yapacağım

Bunu ya da buna benzer şeyleri yapmış arkadaşların cevap yazacağını umuyorum. Merkez Renault'a ulaşmak zor olmamalı. Şikayetvar.com'a güzel bir giriş yapabilirsin mesela. Renault dönebilir sana.

Olmadı, bir arkadaş Renault-Fransa ile ilgili bir e-mail adresi yazmıştı bir konuya. İngilizcen iyi ise oraya da döşenebilirsin...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti storm06 » 25 Ocak 2009 21:59

aracın garantisi yok ama şu şikayetim var sitesine bi deyineceğim bakalım.. ne olacak..
storm06
ONBASI
ONBASI

ARACIMIN FREN SORUNU

İleti NUR » 16 Mart 2009 08:28

2008 Ağustos ayında almış olduğum aracımın cumartesi günü aracımı sorunsuz olarak kullanıp garaja park ediyorum. Pazar günü aracımı çalıştırmak için kontağın anahtarını çevirdiğimde aracımın motoru çalışmadı ve panelde FREN SİSTİMİNİ KONTROL ETTİRMEM gerektiğine dahi bir yazı belirdi bu nasıl oldu hiç anlamadım aracım henüz 1800kmde randevum olduğundan dolayı aracımın kaputunu dahi açıp bakmadan taksi çağırıp randevuma yetiştim fakat hala kafamda bir sürü soru işareti var nasıl neden henüz servisle görüşmedim anca hafta sonu belli olcaktır sizce böyle bir sorun neden oldu böyle bir sorun yaşayan varmı aranızda.Umarım yaşamazsınızda.Bilgilerinizi rica ederim teşekkürler.
NUR
ER
ER

Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İSTANBUL

Re: ARACIMIN FREN SORUNU

İleti Diablo » 16 Mart 2009 13:14

NUR demiş ki:2008 Ağustos ayında almış olduğum aracımın cumartesi günü aracımı sorunsuz olarak kullanıp garaja park ediyorum. Pazar günü aracımı çalıştırmak için kontağın anahtarını çevirdiğimde aracımın motoru çalışmadı ve panelde FREN SİSTİMİNİ KONTROL ETTİRMEM gerektiğine dahi bir yazı belirdi bu nasıl oldu hiç anlamadım aracım henüz 1800kmde randevum olduğundan dolayı aracımın kaputunu dahi açıp bakmadan taksi çağırıp randevuma yetiştim fakat hala kafamda bir sürü soru işareti var nasıl neden henüz servisle görüşmedim anca hafta sonu belli olcaktır sizce böyle bir sorun neden oldu böyle bir sorun yaşayan varmı aranızda.Umarım yaşamazsınızda.Bilgilerinizi rica ederim teşekkürler.

Bu durumda bir şey söylemek çok zor en kesin sonucu servise baş vurma yolu ile öğrenebilirsiniz.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Devrim » 16 Mart 2009 15:25

NUR demiş ki:...anahtarını çevirdiğimde aracımın motoru çalışmadı...
Öncelikle geçmiş olsun.

Motor çalışmadı derken, ne oldu da çalışmadı? Marş dinamosunun çevirmesine rağmen, yani motor çalışmaya gayret ettiği hâlde bir türlü çalışmadı mı yoksa motordan "tık" bile gelmedi mi?

Akünün bitmiş olmasından şüphelendim de...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti NUR » 17 Mart 2009 08:50

Hiç birşey olmadı cumartesi akşam 19:00 gibi aracımı otoparka bırakıyorum. Pazar saat 17:00 aracıma gittiğimde aracım çalışmadı. Tık diye bir ses geliyor far,radyo falan çalışıyor fakat araç marş dinomosunu çevirmedi. Dün aracım için çalışmadığı için yol yardımı çağırdım ve akünün bittiğini söylediler 24 saat akü şarj olacak fakat nasıl bitti bu akü hiç bir bilgim yok. Tam olarak bitmemişte yeter gücü sahip değil 2009 model daha 2000km aracın aküsü biter böyle bir mantık yok tabiki. İlk defa böyle bişey başıma geldi. O aküde bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çok kötü bir duygu insan inanamıyor bir anda daha 7 aydır kullandığınız bir araba çalışmıyor. Servisinde tek söylediği şey bu araçlar belli bir süre stoklarda beklediği ve bende çok fazla aktif olarak kullanmadığım için akünün kendini yenilememiş olması.
NUR
ER
ER

İleti NUR » 17 Mart 2009 09:58

Belki araçta bişeyleri açık unutmuş olabilirsin...Aracın aküsü şarj olduktan sonra ölçümlerini yaparlar ve onay fişi vericekler sana saklarsın birdaha olursa aküyü garantiden değiştirirler..[/quote]

Hiç birşeyi açık unutmadım Murat bey.
NUR
ER
ER

İleti Diablo » 17 Mart 2009 12:02

Ben arabayı aldıktan yaklaşık 2 ay sonra memlekete gittim yaklaşık 3 hafta kadar sonra döndüm araba bu süre zarfında brandalı şekilde otoparkta yattı benimde düşüncem marş basınca motorun biraz zor çalışacağı oldu ama kontağı çevirir çevirmez tık diye anında çalıştı motor bence akünün şarjla ilgili problemi olabilir durup dururken kendi kendi
ne boşalıyorda olabilir.Tabiki aynı marka akü hepimizde varsa bu dediğim geçerli 3 hafta aslında uzun bir sürede değil daha uzun sürede beklese çalışır heralde.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir