Rölantide ve Kalkışta Gelen Hırıltı

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Rölantide ve Kalkışta Gelen Hırıltı

İleti cihanlale » 29 Nisan 2014 20:22

Meraba arkadaşlar,

2012 1.5 dci aracım var, 2-3 ay önce araç rolantide çalışırken hafif bir hırıltı şeklinde ses gelmeye başladı araçtan, gaza bastığımda kayboluyordu ve aracı sürerken de bir sıkıntı yoktu ancak daha sonra bu hafif ses kendini biraz daha belirginleştirmeye ve 1500 devirlere kadar gelmeye başladı.

ses tam olarak hırıltı ya da titreşim sesi gibi birşey, zırıltı da denebilir. aracı istanbulda bıraktığım bir hafta babam arabayı aldığımız servis olan Avcılar Bika'ya götürmüştü. Ses intercoolerın gevşemesinden midir nedir (faturalarına bakamadım sonra da yalan oldu) öyle birşeydenmiş ve dolgu gibi birşey yapmışlar sanırım titremesin diye. Usta araca hiçbir etkisinin olmadığını bu şekilde kullanmanın bir sakıncası olmadığını söylemiş.

Neyse sonuç olarak böyle bir durum başımıza geldi, ancak ses tamamen kesilmiş değil, yine rölantideyken hafif hırıldama devam ediyor, çok rahatsız etmiyor ya da başkaları duymuyor sesi ama ben seçebiliyorum sesi. Siz böyle birşey yaşadınız mı?

Not: Garanti kapsamında bir sorun ve para almadan tamir ediyorlar.
cihanlale
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 75hp
Kilometre: 35000
Yakıt: OPET Ultra force
Lastik Markası: Dunlop Sport 01
İsim ve Şehir: Cihan LALE - Kocaeli/Istanbul

Re: Rölantide ve Kalkışta Gelen Hırıltı

İleti cihanlale » 29 Nisan 2014 20:26

Ayrıca konu dışı olacak ama kornamız da biraz uzun süre basıldığında susuyor ve kendine gelmesi belli bir zaman alıyor, onu da garantiden değiştireceğim. Bu intercooler tamiri sırasında bayiye sipariş çektirmiştik sorunu gösterip, yine garantiden.

Bir de geçen yaz cd çalar tuş takımı soyulmaya başlamıştı ve onu da garantiden değiştirttim, garanti olmasaydı sadece tuş takımı için 250-300 tl gibi bir servis fiyat çıkarmıştı onu ödeyecektik heralde.

Benim anladığım kadarıyla aracı garantisi bittiğinde (3 yıl veya 100.000km ) elden çıkartmak sanırım en hayırlısı olacak :)
cihanlale
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti cihanlale » 11 Mart 2015 21:33

Bu arada güncelliyim konu havada kalmış, öncelikle bahsettiğim hırıltı sesi düzeltmeden sonra yavaş yavaş yine artarak devam etmiş ve geçen hafta 60bin bakımında konu hakkında şikayetimi dile getirmem ve aracın garantisinin bitmek üzere olduğunu söyleyip bu sorunu kökten çözmelerini istemem ile birlikte kökten hallolmuşa benziyor.
bir kaç saat uğraştılar test sürüşleri yaptılar bir daha kontrol ettiler falan şu anda az da olsa bir hırıltı falan hiçbirşey kalmamış durumda.

Korna meselesine gelirsek orada durum biraz karışmıştı, siparişle gelen kornanın sesi kesinlikle bizim aracın korna sesi değildi çok iğrenç ve ince bir sesti, zaten kornamızın sesi ince normalde, bu daha beterdi. yetkili kişiye itiraz ettim; ama o hata olamayacağını, kodun doğru olduğunu ve bu kod dışında başka bir ürünün gözükmediğini söylediler. ben de kulağıma güvendiğimi, bu sorunun bir şekilde çözülmesi gerektiğini ve çözüm odaklı yaklaşmaları gerektiğini söyledim. belki gelen parça yanlış kodlanmıştır veya herşey doğru olsa bile sıfır gelen kornanın arızalı olabileceğini söyledim. onlar da hak verdiler ve içerden bu işten anlayan usta çağırdılar aracın başına geçtik. adamın orjinal kornanın bu olmadığına karar vermesi yarım saniye falan sürdü. sonra bilgisayar başında biraz araştırma yapıp, aynı modele ait bir kornanın daha olabileceğini bir de onu deneyelim deyip parça gelene kadar idare edin dediler. Mecbur eyvallah dedik. o sırada renaulttan da servisimizden memnun kaldınız mı diye fiks arayan müşteri temsilcisi kişiye herşeyi birbir anlattım, tekrar tekrar tamire giren hırıltı sesini ve bu yapıldığında da tam giderilmediğini, ileride yine hortlayacağını, kornadaki bozulmayı, gelen kornanın yanlış korna olduğunu, servisin kornanın yanlış olduğunu ilk başta kabul etmediğini, şu anda da rezil bir korna sesiyle aracı kullandığımı ve yeni gelecek parçadan da ümidim olmadığımı söyledim, ayrıca belki bu siteye yazmışımdır -- aracım henüz 1 yaşındayken cd çaların tuşlarında dökülmeler olmaya başlamıştı ve serviste garanti kapsamından değiştirilmişti-- bundan da bahsettim ve genel olarak memnun olmadığımı, bir daha renault alırken kırk kere düşüneceğimi ve henüz 2 yaşına gelmemiş arabam bu kadar sorun çıkartıyorsa garantisi bittikten sonra bunlarla nasıl baş edeceğimi söyledim kıza. sadece dinledi ve ernaz otomotive sizin hakkınızda bilgilendirme yapacağım, memnuniyetsizlikleriniz giderilecektir gibisinden bir şeyler söyledi ve kapadı telefonu.

Aslında renaultu çok seviyorum sempati hep beslemişimdir ama çalıştığım sektör icabı tesisimiz 0km mercedes volvo gibi araçlarla dolu. insanın gözü kayıyor işte :) belkide ondan stres yapmışımdır böyle :), yine de konuşmalarım boşa değildi tabiki. müşterisinden böyle bir feedback çok kıymetli marka için.

Neyse efendim kornanız geldi cihan bey diye aradılar, gittim bayiye. Korna takılmış aracınız hazır dediler, bi deneyin bakalım diyor adam. denedim.. yine yanlış korna, ama bu seferki bir önceki kornanın aynısı değil, hatta bizim kornamız biraz ince seslidir, road runner gibi, bip bip korna diyodum ben. bu seferki daha kalın bir korna. dedim bu da değil ama bu orjinalinden daha güzel bence. kalsın üzerinde. Öylelikle halletmiş olduk korna meselesini.

Bahsettiğim hırıltı sesi de artmaya devam etti günden güne ve geçen hafta serviste ciddi şekilde ilgilenip çözdüler olayı. (Toplamda 3 kez izolasyon yapılmış oldu oraya, 3. de çözdüler yani)

He bu arada şu anda aracımın üzerindeki o kornayı geçen gün internette komik bir video izlerken bir araçta gördüm. Fransa'da çekilmiş bir video ve kırmızı ışıkta durmakta olan bir clio'ya şaka yapıyorlar. aracın içinde bir hatun var ve kırmızı ışıkta tek başına beklerken arkadan f-1 aracı geliyor hatunun yanına, neyse oradaki hatunun cliosunun kornası benimkinin aynısı yani :) Aha linki de budur:

https://www.youtube.com/watch?v=OsWqXQcqj4E
Bu arada bu adamın tüm videolarını tavsiye ediyorum (remi gaillard)
cihanlale
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti Devrim » 17 Ekim 2015 01:30

Hırıltı bir tek kaliperleri anımsatıyor bana. 110bin bakımında balatalar değişti. Test sürüşüne çıktık. Ustaya göre herşey iyi. Fakat araçlarımızı ustalardan daha iyi tanıyoruz sanırım, o sese dikkat çektim. Bir şey yaptı, ne yaptıysa balata titreşim sesi kesildi...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti oguz1 » 17 Ekim 2015 20:41

Benim aklıma debriyajdaki titreme geldi , aküyle temes eden yer arası izalasyon yapınca kesilmişti. Servislerde o yıllarda öğrenmişti. Bu sorunda intercolurdan mıdır bilemiyorum onu ustaya göstermek lazım.

Bense dizellerdeki yakıta dikkat çekmek istiyorum. Muhakkak euro dizel kullanmak lazım dahasıda büyük bayilerden almak lazım. Marka olarakta epeyce fark ediyor motor titremesinde ve silkelenmede. Ankarada doco total ve opet kullanıyordum memnundum. İzmirde shell aldım memnun kalmadım bitirmeye uğraşıyorum yine opete döneceğim herhalde. Kazasız günler.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 106 misafir