Soğukta Vites Körüğünün Sertleşmesi

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Soğukta Vites Körüğünün Sertleşmesi

İleti arloken » 06 Aralık 2013 10:50

Herkese Merhabalar;

Yine kış geldi, yine aynı sorun.

Aracımı 2012 in kasım ayında aldım. Alalı 2 gün olmadan bir sabah arabayı çalıştırıp vitese attığımda çatırt diye bir ses geldi. :shock: Önce yerde buz vardı sandım, meğersem vites körüğünün altındaki çerçeve yerinden çıkmış, üstelik çıkarken de tırnaklarından biri kırılmış. Yeni aldım ya arabayı benden kaynaklandı sandım. Taktım yerine devam ediyorum bişey yok. Vites atıyorum bişey yok (sonradan anladım tabi arabanın içi ısındı ya..).
Akşam iş çıkışı gene aynı durum. Geri vitese atıyorum çerçevenin önü kalkıyor, 1. vitese alıyorum arkası.

Kısacası soğuk havalarda vites körüğü sertleşerek esnekliğini kaybediyor. Yazın ise sorun yok yerine tak keyfine bak.

Bu sabah gene aynı hadise. Tamam beterin beteri var da gene de canım sıkıldı. Ne gerek var böyle bir şeye değil mi ?

Konuyu arattım bulamadım. Başına bu tarz bir şey gelen var mı?
arloken
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 37000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: UG8
İsim ve Şehir: A.R. ANKARA

Re: Soğukta Vites Körüğünün Sertleşmesi

İleti dafkanat » 06 Aralık 2013 11:30

dostum muhtemelen vitesin altta körüğe bağlı çerçeveyi senden önce sökmüşler ve tırnakları kırılmış olabilir. çıkarıp bir bak istersen kırık var ise sağlam bir yapıştırcı ile yapıştır bence.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

Re: Soğukta Vites Körüğünün Sertleşmesi

İleti arloken » 06 Aralık 2013 11:38

dafkanat demiş ki:dostum muhtemelen vitesin altta körüğe bağlı çerçeveyi senden önce sökmüşler ve tırnakları kırılmış olabilir. çıkarıp bir bak istersen kırık var ise sağlam bir yapıştırcı ile yapıştır bence.

Bu söylediğiniz benim de aklıma geldi ama, dedğim gibi tırnaklardan biri bu olay olduğunda kırıldı parçayı da içeri kaçmadan buldum zaten.
Ayrıca daha önce işlem yapıldığını sanmıyorum Zira ben aracı 2012 kasımında 17.000 km de Mais'in kendisinden aldım. Aracı aldığımda arka koltukların jelatini duruyordu daha.
Kısacası araçta hiç bir işlem yapılmamış, takılan sökülen bir şey yok.

Zaten benim asıl sormak istediğim vites körüğünün malzemesinden kaynaklanan sıkıntı...
arloken
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 37000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: UG8
İsim ve Şehir: A.R. ANKARA

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 98 misafir