Klima.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Klima.

İleti sezgin bey » 13 Nisan 2013 11:14

Sevgili arkadaşlar aracımda dijital klima var. Klimayı çalıştırıp normal pozisyonda düşük fan devrinde çalışırken dur kalklı bir trafikte seyir halindeyken klimam çalışıyor pozisyonda durup kalkma esnasında klimanın üfleme sesinin değiştiğini hava üfleme kanallarından duyuyorum. Bana sanki kalkışta gaza basarken üfleme sesinin değiştiğini farkettim sanki klima sistemi gazı motora gaz verdiğim esnasında sisteme gönderiyor gibi geldi. Yani klima sisteminden üfleme seslerinin ve gazı salma seslerinin dur kalklı trafikte motor devrine göre olduğunu fark ettim. Yada daha önce hiç dikkat etmemiştim. Ama motor devrindeki değişikliklere göre tepki veriyor gibime geldi. Klima auto pozisyonda değildi. Düz pozisyonda 15 derecede 2 fan devrinde çalışıtırıyordum. Sizlerde böyle bir olayı fark ettiğiniz oldumu acaba.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

Re: Klima.

İleti levolution » 13 Nisan 2013 13:57

benimki manuel klima, anlattığının aynısı oluyor bende de.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti Sani » 13 Nisan 2013 15:54

Normaldir, kalkış anında motora güç gerektiğinden dinamo zorlanabilir, bu sırada bazı şeylerin voltajı düşebilir. Yine de akü kontrolü tavsiye edebilirim.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti sezgin bey » 13 Nisan 2013 17:59

Sevgili arkadaşlar çok tşk ederim değerli bilgilerinizden dolayı. Çünkü klima sisteminin soğutucu gazı salma sesini araca dur kalk esnasında her gaz verişimde duyuyor gibi oldum. Yani klima devrede iken sistem soğutucu gazı sanırım motor devri rölantideyken daha azmı veriyor sonrada araç devirlenince yani kalkmaya başlayınca yüksek devirde gazı daha tazyikli gönderiyor gibime geldi. Sizlerdede aynı benim aracımdaki gibi oluyormu acaba.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti sunset544 » 13 Nisan 2013 19:54

rolantide biraz azalıyor gaza basınca daha artıyor klima gazını ölçtürmeye gittiğimde usta gaza basarak ve rolantide kontrol etti anormal bir durum yok yani rolantide biraz daha üflemenin azalması normal.
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti mehmetturk » 13 Nisan 2013 20:38

Gayet normal değil mi? Benim manuel klima da öyle. Bu sorun değil.
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 65hp
Kilometre: 50184
Yakıt: Total Doco
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Mehmet YILDIZ İstanbul

İleti planetearth » 16 Nisan 2013 14:05

sezgin bey demiş ki:Sevgili arkadaşlar çok tşk ederim değerli bilgilerinizden dolayı. Çünkü klima sisteminin soğutucu gazı salma sesini araca dur kalk esnasında her gaz verişimde duyuyor gibi oldum. Yani klima devrede iken sistem soğutucu gazı sanırım motor devri rölantideyken daha azmı veriyor sonrada araç devirlenince yani kalkmaya başlayınca yüksek devirde gazı daha tazyikli gönderiyor gibime geldi. Sizlerdede aynı benim aracımdaki gibi oluyormu acaba.

Klima açık iken; araç biraz devirlendiğinde hava çıkış kanallarından soğuk havanın daha etkili araca girdiği ve rolanti devrine düştüğünüzde biraz daha vasat bir soğutma yaptığını dikkat edince farkedebilirsiniz. Çünkü bizim araçlarda klima tamamen motora bağımlı (bazı araçlarda bağımsız klimalar söz konusu) olduğundan motor devri soğutmada önemli bir faktördür. Anlattığınız durum gayet normal.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti AF890 » 23 Mayıs 2013 12:49

ben bu sesi aracımı aldıktan 1ay sonra fln farkettim, doğru gittim servise kompresör değişecek dediler değiştiler neyse o yaz öyle geçti, sonraki yaz gene aynı ses gene ben serviste, dediler gene kompresör değişecek ama biz merkezle bi görüşelim, 2hafta sonra gittim noldu die, dediler clio'larda bu ses normalmiş hepsi yapıyormuş. Allah sizi nası biliyosa öyle yapsın deyip çıkıp gelmiştim
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: 2008 Grand Tour Auth
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 76500
Yakıt: LPG
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Fatih Niğde

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 102 misafir