Türlü Sorunlar :(

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Türlü Sorunlar :(

İleti furkansahin » 08 Kasım 2012 19:51

Değerli büyüklerim :)

Araçta anlamadığım bazı şeyler oldu. Şöyle ki ;

- Yaz olsa bile motor 1000 devrin altına düşmeden hareket etmek istediğimde (1. viteste)her defasında araç sekiyor. Belli bir süre sonra 1. viteste kalkarken normal kalkıyor.
- Aracı çalıştırmak istediğimde, motoru çalıştırdığımda kafasına göre el freni ikazı veriyor. Yani bazen ikaz veriyor (sesli olarak) bazen ses seda olmuyor.
-Motordan gelen elektrik motoru sesi veya sesi kalın ve gür sivrisineğin sesi gibi bir ses vardı. Kayış makarasını değiştirdi bu sefer ıslık sesi gelmeye başladı.
-Son olarak Yalova Bursa arası yakıt tüketimi her defasında bir önceki yakıt tüketiminden fazla oluyor. Sürüş şeklim değişmediği halde. Filtre, yağ falan her şey yeni değişti halbuki. Lastikler de eski değil, hava koşulları da normal idi.

Sizce neler oluyor bu araca ? :) 1.2 Clio3 Faz1
Sevgiler
furkansahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 43000
Yakıt: Opet FullForce
Lastik Markası: GT Radial
İsim ve Şehir: Yalova

Re: Türlü Sorunlar :(

İleti levolution » 08 Kasım 2012 21:38

Selam.
2. sorunda söylediğin şey bende de var. Araba ilk çalıştırmada bir ikaz sesi veriyor bazen ama ekranda kapı açık ya da vitesi N'ye al gibi bir uyarı yazmıyor. ok nadir oluyor bu, toplasan on kez olmamıştır 1,5 yılda. Hidrolik azaldığında el freni ikaz lambası yanar normalde, bu yüzden buna da bağlayamıyorum bu durumu, çok önemsediğim söylenemez.
3. sorunda dediğin şeyle ilgili sorum var, sadece gergi kayışı mı değişti yoksa ilgili bilyalar da değişti mi?
4. sorunu ben de yaşadım yazın, bujileri değiştirince yakıt normale döndü. Bakım zamanı gelmemişti oysa ama kontrol ettirdim, görüntü idare eder seviyesinde idi ama işlev kötüymüş belli ki.
Saygılar.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti dafkanat » 08 Kasım 2012 22:52

el freni ikazı vermesinin sebebi şudur dostum.
araç çalışırken el frenini çekeriz genelde. sonra stop ederiz. tekrar araca geldiğimizde frene ve debriyaja basar el frenini indirir ve kontağı çeviririz. Sorun burada işte. Park ederken kontak açık olduğu için aracın beynine el freninin çekili olduğu sinyali gidiyor. Tekrar kontak kapalı iken el frenini indirdiğimiz için aracın beynine el freninin indirildiği mesajı gitmiyor ve çekili zannediyor. Bu durumda uyarı verdiğinde hafifçe el frenini çekip bıraktığınızda uyarının yok olduğunu görürsünüz.

Bu uyarıyı almak istemiyorsak el frenini kontağı açık konumuna getirdikten sonra indirmemiz gerekmemektedir.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti levolution » 09 Kasım 2012 00:46

Vay, demek bu yüzden..
Teşekkürler..
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti furkansahin » 09 Kasım 2012 13:42

levolution demiş ki:Selam.
2. sorunda söylediğin şey bende de var. Araba ilk çalıştırmada bir ikaz sesi veriyor bazen ama ekranda kapı açık ya da vitesi N'ye al gibi bir uyarı yazmıyor. ok nadir oluyor bu, toplasan on kez olmamıştır 1,5 yılda. Hidrolik azaldığında el freni ikaz lambası yanar normalde, bu yüzden buna da bağlayamıyorum bu durumu, çok önemsediğim söylenemez.
3. sorunda dediğin şeyle ilgili sorum var, sadece gergi kayışı mı değişti yoksa ilgili bilyalar da değişti mi?
4. sorunu ben de yaşadım yazın, bujileri değiştirince yakıt normale döndü. Bakım zamanı gelmemişti oysa ama kontrol ettirdim, görüntü idare eder seviyesinde idi ama işlev kötüymüş belli ki.
Saygılar.

Kayış değişimi olmadı. Yalnızca yuvarlak makara değişti.[ img ] Böyle birşey. Bir de yakıt tüketimiyle ilgili olarak gittiğimde motorda biryerin temizlenmesi gerektiğini söylediler ama o gün motor sıcak oldugu icin yapılmadı sonra da gitmedim.
furkansahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 43000
Yakıt: Opet FullForce
Lastik Markası: GT Radial
İsim ve Şehir: Yalova

İleti onurksk » 09 Kasım 2012 13:49

İlk çalıştırmada gelen bu sinyal sesi bendede var ara sıra yapıyor ama uyarı ışığı yok yol bilgisayarında mesaj yok sebebini bilmiyorum.
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir