pasta cila boya

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

pasta cila boya

İleti erdi » 11 Eylül 2012 10:49

MERHABALAR BENİM BİR SORUM OLACAK. ARABAMI ALALI BİR YIL OLDU MALUM TEMİZLERKEN BİLE BİRÇOK KILCAK ÇİZİK OLUŞUYOR. ACABA PASTA CİLA YAPSAM ERKEN Mİ OLUR? BİR DE UZUN YOLDA UFAK ÇAKILLARIN SEKMESİYLE OLUŞAN TOPLU İĞNE BAŞI KADAR TAŞ İZLERİ İÇİN RÖTÜŞ YAPARIZ DEDİLER SERVİSTEN. BU NASI BİR İŞLEM VE BU YAPILDIĞINDA ARABA BOYALI DURUMUNA DÜŞÜP ARABANIN DEĞERİ DÜŞÜYOR MU? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
erdi
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: erdinç ordu

Re: pasta cila boya

İleti alperenfatih » 11 Eylül 2012 12:06

Ben de aynı sorundan muzdaribim, sana rötüş demiş bana boya dedi 2 tane nokta için. Sonaxa gitmeyi düşünüyorum taksitleri bitirince.
NOT: BÜYÜK harfler kullanmana gerek yok.
alperenfatih
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 14000
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: A. Fatih Elazığ

İleti Burock » 12 Eylül 2012 23:42

Taş izlerine rutüş yapmadan geçmez, ilk aracı aldığınızda kaputa koruyucu film çekseydiniz bir nebze yararı olabilirdi. Boya konusunda bu kadar takılmasanız ? Yapılan işlem gayet basittir, çok gözünüze takılıyorsa yaptırın satarken de bunu dert eden insana aracınızı satmayın. Kusursuz araç arıyorsa bir kişi gitsin sıfır alsın. Aracıma durduğu yerde park halinde çarptılar arka çamurluk boyalıydı serviste boyandı. Satarken boyasız olanla hiç bir fiyat farkı olmadan emsal değerinde satıldı. Rütüş gayet kolay bir işlemdir, ancak servisler genelde lokal boya yaparlar. Taş izleri boyatmadan geçmez rutüşle biraz daha kapatılabilir. Kılcal çizikler için düzenli boya koruma yaptırırsanız boyanız ilk günkü haline gelicektir. Clioların boyası malesef çok fazla hassas ve çizilmeye müsait.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

İleti erdi » 13 Eylül 2012 22:38

Çok teşekkürler...
erdi
ONBASI
ONBASI

İleti erdi » 13 Eylül 2012 22:40

Bu arada boya koruma pasta cilayı içine alan bir uygulama mı araca faydaları nedir?
erdi
ONBASI
ONBASI

İleti BAKIM » 13 Eylül 2012 22:53

Ben aracıma ikinci kez boya koruma yaptırdım aslında her yıl tekrarlanması gerekiyor ama çok masraflı olduğu için ben 3-4 yıl yaptıramadım.Aracın kaportası önce polisaj makinasıyla uygun bir pasta kullanılarak siliniyor sonra boya koruma maddesi ile bana teflon dediler kaplanıyor sonra cila uygulaması yapılıyor teflon verniğe benzer bir madde bunun sayesinde kuş pislikleri boyaya daha az zarar veriyor ayrıca boya ilk günkü parlaklığını koruyor ikinci uygulamayı İzmir bornova renault yetkili servisinde yaptırdım sonuç mükemmeldi yalnız bu boya koruma maddesinin uzun süre gitmesi için otomatik fırçaya girilmemeli sadece basınçlı su ve sünger kullanılarak temizlenmesi gerekiyor.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2V 75 hp
Kilometre: 44444
Yakıt: schell Bp
Lastik Markası: MICHELIN Energy Save
İsim ve Şehir: Balıkesir

İleti erdi » 13 Eylül 2012 23:28

Teşekkürler
erdi
ONBASI
ONBASI

İleti Burock » 14 Eylül 2012 14:54

Tüm boya koruma uygulamaları orj. boyayı biraz inceleterek parlatır. Hiç bir koruma 3-4 yıkamadan sonra kalmaz, korumanın sürekliliği için düzenli olarak 4/6 ay aralığında aracın üzerine duruma göre aşındırıcı seviyesi belirlenen ürünler uygulanırsa daha sağlıklı olur. Sırasıyla Kil + Sealant + Glaze + Wax şeklinde korumayı kendinizde sağlayabilirsiniz. Söylediğim terimleri google'dan araştırırsanız Detailing hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz. Polisaj makinesi kullanmak ilk etapda ciddi risktir, yani acemiyseniz araca direk uygulama yapmayın. En güzeli ilk sefer için yorucu olsa da el ile uygulama yapmaktır. İşlemler zor ve meşakatli olur ama sonuç muazzamdır. Ayrıca belirtmekte fayda var, bilinen markaların Sonax, Ziebart gibi boya koruma uygulamalarından çok daha ucuz fiyata kaliteli ürünler satın alıp uygulayabilirsiniz. Kaba hesapla 550/600Tl'lik ürün alsanız kullanımınıza bağlı olarak en az 1/2 yıl yetecektir. Kaldı ki boya dış etkenler asit yağmurları ve kirden korumuş olacaktır.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 148 misafir