Egzost Sesi.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Egzost Sesi.

İleti sezgin bey » 10 Temmuz 2012 22:59

Sevgili arkadaşlar geçenlerde aracın camları açık seyahat ederken aracın dışından bir uğultu geldiğini fark ettim. Sanki gaza basınca geliyor gibime geldi. Tatlı bir uğultu rüzgar sesi gibi bir buğulu ses bu ses neden oluır. daha önce babamın jan kapağı azıcık yerinden çıksa bu sesi yapardı onun gibi bir ses. Ama benim araç executive jan kapağı yok sanki eksoz gibi bu ses sizdede oluorumu.Bu ses turbo ile alaklı deil. Uğultu çok hafif bir rüzgar sesi gibi. Eksozdan gelior gibi gaza basındca bazen gelior. uuuu die.çok dikka t ceken bır ses deıl ama sızlerınde duyduğu bir sesmi acaba. eksoz dan gelen gaza basınca bazen cıkan bır alı ugutlu gıbı bır ses.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

Re: Egzost Sesi.

İleti KAZIMYILMAZ » 11 Temmuz 2012 07:11

Turbo olmasın ? Kaç devirde geliyor ses?
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti ByOnder » 11 Temmuz 2012 08:37

Egzos olsa giderken değil durduğun yerde gaza bastığındada duyarsın sesi o yüzden denedinmi bilmiyorum vites boşta bas gaza hatta kapın açık olsun delik falan varsa üflemede yapar ama yoksa yoktur yani çelik jantlardan gelen rutin ses olabilir bende çelik jant a geçince ses değişti mesela yani bence normaldir çok canını sıkıyorsa bir ustaya dinleteceksin
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti onur-d » 15 Temmuz 2012 08:08

turbodan olabılır, turbo hortumlarından olabılır bakmak lazım, arabanın yag sevıyesınıde sık sık cubuktan bakarak kontrol et
onur-d
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 90000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: brıdgestone b250
İsim ve Şehir: kocaeli

İleti sezgin bey » 16 Temmuz 2012 11:12

Sevgili arkdaşlar bu ses turbo sesi değil turbo sesini biliyorum fiyyyy diye bir ses bu araç yüke binine denk geliyor. Birde mahalle arası gibi hava koridoru olan bir yerden geçince duyabiliyorum gaza basınca geliyor çok hafif bir böğürme sesi gibi eksoz dan geliyor gibi ama aynı sesi benim eski sembolün plastik jant kapağından gelirken fark ettim. Jant kapağına tıklayınca yerine oturdu ve ses kesti. Ama benim araç 20 yıl serisi del arte jant var janttan gelme olasılığı yok sanırım sizlerinde duyduğu bu ses varmı.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti seter » 16 Temmuz 2012 16:11

Siz bu konuyu açana kadar üzerime alınmadığım, başka arabanın geçerken sesidir dediğim, bir sesi son 1 ayda 2-3 sefer bende duydum. Özellikle arabanın sol tarafı kapalı kaldığında yankı yapıyor arkadaşların dediği gibi rüzgarın jantlardan çıkardığı ses olabilir belkide, bu arada benim araba benzinli 1,2 75HP :D aynı ses ise turbo olmadığı kesin şimdi biraz daha dikkat edeceğim ses arabadan mı geliyor 8-)
Selamlar
seter
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 160000
Yakıt: BP Kurşunsuz95
Lastik Markası: Kumho 195/55/15ECSTA
İsim ve Şehir: İhsan İstanbul

İleti sezgin bey » 16 Temmuz 2012 17:07

Genelde gaza bayır yukarı yani motor yüke bindiğinde daha çok duyuluyor sanki eksozdan üfürme sesi gibi dalgalı bir ses ben kendimce yorum yaptım eksoz lar biraz büyük olduğu içinmi diyorum ama sanki daha önce hiç bu sesi duymamıştım gibime geliyor. bir aydır fark ediyorum. Eksozdan geldiğine eminim çünkü gaza basınca motor yüke binince geliyor. Yani aracın jantlarındanda gelse düşük süratlerde değil ışıklardan kalkarken lastik dönmeden bu sesi duyuyorum. Sevgili arkdaşlar bu ses sizin araçlarda varmı. Sesin tarifiaynı gli ve xli model toyota corollalar vardı onların egzosundan çok tatlı bir böğürme sesi gelirdi ona benziyor. ööövvvv diye ona benziyor. Aracın çekişinde felan zerre kadar bir sorun yok.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti onur-d » 17 Temmuz 2012 14:55

valla benım 1.2 nın egsozundanda sankı katalızoru sokulmus araba gıbı yankılı ses cıkıyor ben egsozda problem vardır dıyordum ama ısıklarda yanıma aynısından gelıp, aynı sesı duyunca normaldır dedım.
onur-d
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti sezgin bey » 18 Temmuz 2012 09:42

onur-d demiş ki:valla benım 1.2 nın egsozundanda sankı katalızoru sokulmus araba gıbı yankılı ses cıkıyor ben egsozda problem vardır dıyordum ama ısıklarda yanıma aynısından gelıp, aynı sesı duyunca normaldır dedım.

Sevgili Onur belki aynı sesten bahsediyoruzdur. Üfleme ve yankılı rahatsız etmeyen bir ses ama ben anormal gibi algıladım. Acaba hepsinde varmı.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti onurksk » 18 Temmuz 2012 11:50

Benim egzozdanda metalik bir ses geliyor araba boşta rolantide çalışırken,ışıklarda falan beklerken çın çın çın ötüyor.Tamirci motorla egzozun birleştiği yerin sökülmesi gerekiyor 130 tl sıkışmış dedi bende bu şekilde devam ediyorum :)
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti guvence2005 » 18 Temmuz 2012 12:09

klimayı kapatınca da aynı ses geliyormu bakın çünkü klima açıkken motor sesi değişiyor..
guvence2005
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v75bg
Kilometre: 17000
Yakıt: total
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: izmir moon

İleti onur-d » 18 Temmuz 2012 14:13

sezgin bey demiş ki:
onur-d demiş ki:valla benım 1.2 nın egsozundanda sankı katalızoru sokulmus araba gıbı yankılı ses cıkıyor ben egsozda problem vardır dıyordum ama ısıklarda yanıma aynısından gelıp, aynı sesı duyunca normaldır dedım.

Sevgili Onur belki aynı sesten bahsediyoruzdur. Üfleme ve yankılı rahatsız etmeyen bir ses ama ben anormal gibi algıladım. Acaba hepsinde varmı.

olabilir, bence sorun yok
onur-d
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti sezgin bey » 18 Temmuz 2012 17:27

Klima açık yada kapalı fark etmiyor. Bugün reno servisine gittim aracın liftte alttan komple eksoz ve harici muayenesini yaptırdım. Maaşallah hiçbir sıkıntı yok. Boşta motora gaz verdi 3700 rpm kadar devir yükseltti acaba başka bir yerden hava emme olayımı var diye oda normal demekki yankılı eksoz sesi yani bu ses normal.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sezgin bey » 29 Temmuz 2012 13:46

ARAÇ BAYIR YUKARI 1 İLE ÇIKARKEN YANİ YÜKE BİNİNCE BÜTÜN MAHALLEDEN YANKILI BİR EKSOZ SESİ GELİYOR. VARMI BU SESİ DİZEL CLİOCU ARKADAŞLARIMDAN FARK EDEN.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti mmn » 30 Temmuz 2012 14:04

sizin duyduğunuz sesle alakalı olmayabilir ama bilgi amaçlı yazıyorum. Hızlandıkça artan bi uğultu sesi duyuyorsanız, boşta veya viteste, aks rulmanından gelen ses bu, aks rulmanının değişmesi gerek :)
mmn
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65HP
Kilometre: 150000
Yakıt: Shell Eurodiesel
İsim ve Şehir: Mümin Bursa

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 129 misafir