ClioIII'lerde Su Alma Problemi

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

ClioIII'lerde Su Alma Problemi

İleti Devrim » 15 Eylül 2008 03:01

Hatırlarsınız, önceki forum'da da çok defa konusu geçmişti. Kış aylarında, yağışların yoğun olduğu zamanlarda araçlarmızın tabanında su birikintilerine rastlayanlar olmuştu. İlk ortak tespitlerimizden biri havalandırmaların tıkanması sonucu olduğu idi. Silecekler bölgesindeki ızgaradaki çör-çöpün sık sık temizlenmesi gerekliliğini konuşmuştuk. Fakat yağmur suyunun bir şekilde cam ile kapı birleşim yerlerinden girebileceği ihtimalinden de bahsedilmişti.

İşte aşağıda, Reno.ro sitesinden alıntıladığım dört fotoğraf. Böyle bir probleme ışık tutmuş. Ama lisanım Fransızca olmadığı için metni anlayamıyorum. Ama kırmızı oklardan anlaşıldığı kadarıyla, suyun takip ettiği yolu gösteriyor bize...

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Önümüz kış. Umarım bu tip sorunlar yaşamayız bu sene.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: ClioIII'lerde Su Alma Problemi

İleti Devrim » 15 Eylül 2008 10:39

Benim hatırladığım; geçtiğimiz süre zarfında bazı arkadaşlarımızın sabah kalktıklarında ön veya arka tabanda su buldukları, hatta bir arkadaşımızın döşemesinin bir hayli ıslandığıdır. Bu yüzden gözler havalandırmaya çevrilmişti. Bu yabancı forum'da sanırım bu sorunu yaşayan arkadaş, kelebek camındaki aralığı farketmiş olabilir.

Öte yandan geçtiğimiz zamanda (eski forum'da) yine arka kapılarımızın kelebek camlarının garipsenecek şekilde yerinde oynadığını tespit etmiştik. Kelebek camını biraz basınçla ittirip kaktırdığınızda, olmaması gerektiği kadar yerinden oynamaktadır. Eğer yukarıda fotoğraftaki araçta da bu oynama varsa zamanla siyah fitil görevini yapmıyor ve su alıyor olabilir.

Verdiğim link'teki sayfada aşağı taraflarda, kırmızı bir aracın da aynı bölgesinde kurumuş su izine rastlıyoruz.

Ara sıra bu tip yerlerin kontrolünü rutin hâle getirmek mi gerekiyor, bilmem...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Bahadir » 15 Eylül 2008 13:54

Cidden rutin bir şekilde kontrol etmek gerekecek gibi. Ben yağışlar başlamadan önce serviste yağmur giderlerinin temizliğini yaptıracağım. Bizim oralardan toz toprak eksik olmuyor çünkü. Basınçlı yıkamada da şöyle adam akıllı yıkayan bir yer bulamadım valla.
Bahadir
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 70000
Yakıt: Shell GTL +
Lastik Markası: Michelin Enegy Saver
İsim ve Şehir: Ankara

İleti oktay » 21 Eylül 2008 09:22

bu sorunu bizzat ben yaşamıştım ve sorunun sebep oldugu yeri buluncaya kadar tam 4 sefer servise gitmiştim ki arabayı alalı 4-5 ay olmamıştı.(3 .defa servise gittikten sonra hala aldıgını görünce çıldırmıştım ve renaultu baştan aşağı ayaga kaldırmıştım.renault mais ve fabrikadan yetkililer gelip sorunu bulup çözmüşlerdi)şu an tamamen kestik su alma problemini bizzat kendim yagmurlu havada 3-4 saat araba kullanarak test ettim.şakır şakır yagmur yagarken.artık kupkuru arabam.bu arada buradan su alma problemi sadece araba hareket halindeyken alıyor.sabit bi yerde bulundugu zaman almıyordu.neyse ki sorunu atlattım.su an içim rahat.

yalnız bendeki su alma problemi Devrimin gönderdiği fotolardaki gibi değil de verilen sitenin 2 sayfasında açıklandığı şekildeki gibi meydana gelmişti.benim su alma problemiyle ilgili o sitede verilen fotograflar ise şöyle:
[ img ][ img ][ img ][ img ]

aynen böyle kelebek camın kenarından kapı içi boşluguna girip ordaki işte sessizleştirici,toz koruyucunun bulundugu yerden girip aşağıdaki su boşaltma tıpasından da alttaki lastiğe geçiyordu.ordan da pas pa boşluguna..
oktay
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP
Kilometre: 0

İleti Devrim » 22 Eylül 2008 01:27

oktay demiş ki:...renault mais ve fabrikadan yetkililer gelip sorunu bulup çözmüşlerdi...
Geçmiş olsun Oktay arakadaşım. Ben aracımı alalı yaklaşık 10 ay oldu ve henüz bu problemi yaşamadım ama arka kapı kelebek camlarım oynak vaziyette. Yani her an (belki bu kış) su problemim olabilir. O yüzden soracağım şu ki Renault yetkilileri senin sorununu ne şekilde çözdüler? Yapılan işlem ne idi, bilgin var mı paylaşabilir misin?

Teşekkürler.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti oktay » 23 Eylül 2008 19:27

su alan taraftaki kapı ile ilgili olarak, cam fitilleri komple değişti.(camı ve ufak kelebek camı tutan siyah fitiller)
kapı içi giydirmeler(sessizleştirici,toz fitili artık kapı içinde ne varsa) tamamen değişti.
kapı ile arabanın şasisi arasında kalan fitiller komple değişmişti.(hem kapı tarafındaki hem şasi tarafındakiler)araba garantide oldugundan ücret ödememiştim.faturayı gördüğümde paya yüklü bi fatura idi.

arabanın garantisi var anladığıma göre,bence garantin bitmeden servis bi göster.ama serviscilerin burdan bişi olmaz demesine kanma.biz 4 defa servis gittiğimizde ancak bulabilmiştik problemin kaynağını.kelebek cama bence dikkat edin.

ayrıca su alan kısım paspasın altında kaldıgından farkda edilmiyordu kolay kolay.arada yagmur sonrası paspas altına yer döşemesine bakmanı önderirim.(çünkü bende temizlik yaparken rasgele görmüştüm ıslaklığı)inşallah başınıza böyle bir problem gelmez...
oktay
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP

İleti Serdar » 25 Eylül 2008 22:10

2007 nisandan beri kullanıyorum böyle bi sorunla karşılaşmadım umarım bundan sonra kimsenin başına gelmez.
Böyle bi sorunla karşılaşmak hemde sıfır bi araç için hiç hoş değil ama en azından garantide sorun çıkarmıyorlar ;)
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

İleti IVANHOE » 30 Eylül 2008 09:58

Arkadaşlar cümleten iyi bayramlar benim arabada sol arka kapıdan su almaya başladı 2 gündür. Geçen sene böyle bi problem yoktu bide zaten bagaj tarafından tangur tungur ses geliyor çok canımı sıktı bayramdan sonra servise gidecem inşallah. Bide ufak bi kaza yapmıştım geçen bakımda kasko öder istersen yapalım dediler ben şimdilik kalsın demiştim kaskoyu deldirmemek için acaba onudamı yaptırsam şu anda 850 kasko ödüyorum acaba yaptırsam yada yaptırmasam ne kadar değişir. hayırlı bayramlar tekrar..
IVANHOE
ONBASI
ONBASI

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 60 misafir