Şimdide Çakmaklık Çalışmıyor!

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Şimdide Çakmaklık Çalışmıyor!

İleti Kubilayoktay » 03 Haziran 2012 16:55

Sıfır araç aldık, su aldı, şöyle oldu, böyle oldu, ses geldi, silecek öttü, kapı kapanmadı, mp3 player'dan her an bir error sıkıntısı derken bir yerde alıştık. :) geçen günlerde bir Nevşehir turu yapalım dedik. aracımız da ilk uzun yolunu yapsın bakalım ne yakacak diye düşünüyoruz tabi. yolları bilmediğimizden Nevşehir içinde vs navigasyon cihazımızı kullanmaya karar verdik. Çakmaklıktan da şarj aletini bağlamışız ki yollar bizim gidiyoruz. Bir yerde durdum çakmaklıktan çekmedim şarj aletini. başka bir yerde durduğumda çektim sonra taktım yine sıkıntı yok, avanos'ta yemek yedik akşam oldu Adana bizi bekler döneceğiz artık, aracı çalıştırdım ama navigasyon cihazı çakmaklıktan şarj olmuyor. şarj aleti mi bozuldu acaba derken çakmağı takalım dedik, takıp basıyorum çakmağı tutmuyor. neyse bir iki basmadan sonra çakmağı da tuttu 5 dakika bekledik, atacak mı atmayacak mı diye, bir yandan da daha önce forumda bir arkadaşımız bu çakmağın uçtuğundan söz etmişti :) uçmayacak şekilde elimi de yakın tutuyorum çakmağa ama gelin görün atmadı. Aracı ocakta teslim aldım, çakmaklığı ilk defa kullandım. zaten ikinciye kullanılmaz oldu. Sorarım size ağabeyler kardeşler, bu araç neden böyle yapıyor? Markayı karalama işini falan geçtim artık, sorunum basit bir şey midir başına daha önce böyle bir olay gelen var mı? hani evden çözebileceğim bir şeyse eğer 150 km servis git gel yapmayayım vaktimin değerli olduğu şu günlerde.
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85BG
Kilometre: 3000
Yakıt: PO V/Max Eurodizel
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kubilay - Kadirli

Re: Şimdide Çakmaklık Çalışmıyor!

İleti MaYuCeL » 03 Haziran 2012 22:25

Benimde geçenlerde çakmak arızalandı. Daha doğrusu sigortası attı, servise gittiğimde değiştirdiler.
Olabilecek şeyler diye bakıyorum bu tür arızalara, gerçi kullanımla alakalı değil sanırım sizin problem. 2 kere kullanınca bozulmuşsa o zaman insanın kafasında soru işareti kalmıyor degil hani :)
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti Kubilayoktay » 03 Haziran 2012 23:06

MaYuCeL demiş ki:Benimde geçenlerde çakmak arızalandı. Daha doğrusu sigortası attı, servise gittiğimde değiştirdiler.
Olabilecek şeyler diye bakıyorum bu tür arızalara, gerçi kullanımla alakalı değil sanırım sizin problem. 2 kere kullanınca bozulmuşsa o zaman insanın kafasında soru işareti kalmıyor degil hani :)

aynen öyle, hani sigara kullanmam arabada da kullandırmam. kül tablası falan evde durur aldığım günden beri. ilk defa çakmaklığa bir şey taktık, ikinciye çalışmadı. o kadar dandik sorunlar geldi ki başıma, artık gülüyorum yani. Çok küçük şeyler, takılmıyorum. sonuç olarak şehir içi vs. 800 küsür km yol yaptım, bunun şehirler arası kısmında gidiş 110 km/h, dönüş 120 km/h pozantı'dan tekir yaylasına çıkan acayip bir yokuş var mesela, önceki aracım 1.2 twingo idi 30 la tamamlıyordum, şimdi öyle aşırı derecede zorlamadan 100'le tamamladım ve eve döndüğümde depo yarının altında yol bilgisayarında ortalama 4.5 lt görünüyordu. bana bu yakıta bu performans yeter. bi araçta başka bir şey istemem. hani tek başıma olsam hiç dert etmeyeceğim zaten ama arkadaşlar falan var böyle abuk subuk şeyler yaşıyoruz sıfır arabada milletin renault alınır mı tribi çekilmez oluyor :D boş vakitte servis yolu göründü yine bize.
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti MaYuCeL » 03 Haziran 2012 23:20

Sen milletin lafına sözüne bakma üstadım. Renault alınır mı? Clio alınır mı? Falan araba süper, filan model uçuyo kaçıyo... Abicim bu yorumların çoğu araba sahibi olmayan kişilerden, Diğer kalan kısmı da renault kullanıcısı ( sırf laf olsun diye ) O nedenle ben artık takmıyorum.
Aracımı severek araştırarak karşılaştırarak aldım. Zorla vermediler, çekilişten de çıkmadı.. :)
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

İleti KAZIMYILMAZ » 04 Haziran 2012 09:44

MaYuCeL demiş ki:Sen milletin lafına sözüne bakma üstadım. Renault alınır mı? Clio alınır mı? Falan araba süper, filan model uçuyo kaçıyo... Abicim bu yorumların çoğu araba sahibi olmayan kişilerden, Diğer kalan kısmı da renault kullanıcısı ( sırf laf olsun diye ) O nedenle ben artık takmıyorum.
Aracımı severek araştırarak karşılaştırarak aldım. Zorla vermediler, çekilişten de çıkmadı.. :)

Ben bu sınıftaki çoğu aracı satın alıp kullandım. En iyisi Clio'ydu. Diğerlerine göre sorunsuz güzel bir araba...
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti Kubilayoktay » 04 Haziran 2012 15:25

satın almasam da ben de bu sınıfın çoğu aracını kullandım (yaris, yeni fiesta, grande punto) ve bu araçta hissettiğim kadar rahat hissedemedim o araçlarda. zaten tercihimi de o yüzden clio'dan yana kullanmıştım. Fiyatına göre alınabilecek en mantıklı arabaydı, hala da öyle :D yalnız anlattığım, yaşadığım sıkıntılardan yola çıkarak baktığımızda ortada bir bahtsız bedevi durumu söz konusu :) bu araç sıfır alındı mp3 error yüzünden bir müddet dinlediğimden keyif almayarak müzik dinledim, sonra araç içine su aldı her yağmurda sağa sola kaçır düzenli in kapıyı aç kontrol et vs. saçma silecek mevzu zaten ayrı. kapının biri kapanmıyor falan, servise gidip yıl sonuna kadar aracı sıfırlayacam sanırım :D önce de belirttim takıldığım nokta bunlar değil zaten, hani konuyu açma amacım da basit bir şey midir yapabilir miyiz diye bir sormaktı, lakin bir insan kırk yılın başında sıfır araba alıp da bu kadar saçma şeyler yaşar mı? tabi ki durup dururken aracın gaz alıp gitmesinden iyidir :D ama insaf, çakmaklığı bir kere kullandım ikinciye kullanılmaz oldu hiçbir şey de yapmadan. bu kadar da olmasın artık. ayrı ayrı arabalarda bu sorunlar olur, eyvallah. ama aynı araçta bu sorunlar olunca insan sırada ne var diye bekleyerek anlamsız bir tedirginlikle araba sürüyor. daha önce de belirttim clio zaten benim amacımı fazlasıyla yerine getiren bir araç. renault marka olarak bi alıp veremediğim yok. araca binen birisi başıma gelen olaylara tanık olduğunda 90 model aracına bakıp yorumluyor, ''ulan ne dandik aletmiş'' diye, sıfır almışın arabayı bu muhabbet ister istemez can sıkıyor. konu çok da dağılmasın yok mu başına böyle bir şey gelen? çakmaklık çakmağı tutmuyor, yanlarından bir yerler mi gevşemiş acaba diye bir miktar düzelttim pizle falan ama tutsa da olmadı. :(
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Burock » 04 Haziran 2012 21:31

Şimdi sigoraya bakılmalı önce eğer o sağlam ise, çakmalık yetkili serviste değişmeli bir yerlerde bir temassızlık söz konusu bu tür sorunlar her araçta olabilir. Ancak reno'nun adı çıkmış dokuza inmez sekize benim araç varken arkadaşlar ne dalga geçmişlerdi. Özel seri ama torpido'da bile lamba yok cam düğmeleri ışıksız vs. olm şahinde bile var muhabbeti geçmişti. :)
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Kilometre: 0
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

İleti Kubilayoktay » 04 Haziran 2012 22:43

Ayın 8'i gibi servise bir uğricam bakalım neymiş ne değilmiş. :) hep Adana'ya götürüyordum bir de Osmaniye'yi deneyecem :D belki orda okur üflerler :)
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Kubilayoktay » 08 Haziran 2012 22:23

MaYuCeL demiş ki:Benimde geçenlerde çakmak arızalandı. Daha doğrusu sigortası attı, servise gittiğimde değiştirdiler.

Servise gittim, sigorta atmış. Yedek sigorta yok mu dediler yok dedim, sigorta alalım dedi usta girdik bir hışımla. usta masaya vurdu sigortayı bir şeyler mırıldandı, eleman sigortayı getirdi fiyat 32TLCİK(!) Usta da eski sigortayı aldı geri çıktık ''abicim bunu al, git sanayiye o fiyata 32 tane al, soldan üçüncü yere tak'' dedi. Herkes birbirine atar yaptı ben kime, neye atarlanacağımı bilemedim :x eyvallah dedim aldım atmış sigorta ve kafa tasımı döndüm eve. 100km gezip gelmiş oldum yani.
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti MaYuCeL » 08 Haziran 2012 23:17

Kubilayoktay demiş ki:.... eleman sigortayı getirdi fiyat 32TLCİK(!).... 100km gezip gelmiş oldum yani....

Ah abicim o atarı benim yanımda yapacaktı, bak o zaman o sigortayı ekmek arası yapıp nasıl yediriyordum o servis elemanlarına...
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 119 misafir