Teyp Isiklari Calismiyor (YARDIM)

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Teyp Isiklari Calismiyor (YARDIM)

İleti fikret_sahin » 13 Şubat 2012 13:11

Merhabalar;
Dun aracimin teybinin icini kontak sprey ile bir temizlayeyim dedim (daha dogrusu arandim galiba), dertsiz basima dert aldim. temizleyip topladiktan sonra bir sorunla karsilastim.
teybin on yuzundeki isiklar (tuslarin ustundeki isiklar, vs..) calismiyor. yani gece aracin parklarini actigimda teyibin on konsolundaki isiklarin hic biri calismiyor, ama teyp hic sorunsuz calisiyor, muzik dinliyorum.
sonra; 3 kez daha teybi dagittim topladim, ama nafile, gorunurde hic bir sorun yok, eksik parcasi yok, kopuk bir yeri yok. Ama bir turlu isiklar yanmiyor. Sigortalari kontrol etmeme gerek yok heralde, cunku teype elektrik geliyor, teyp calisiyor.

Boyle bir sorunla daha onceden karsilasan var mi? veya ne yapabilirim bu durumda?

ilginiz icin simdiden tesekkurler.
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65HP
Kilometre: 126000
Yakıt: Shell W-Power
Lastik Markası: Michelin 185/15/60
İsim ve Şehir: Bursa

Re: Teyp Isiklari Calismiyor (YARDIM)

İleti Sani » 13 Şubat 2012 20:22

Teyp ile far bağlantısını yapan kablo / sokette problem olmalı.
Power tuşundaki ışık yanıyor mu kapatıldığında?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti fikret_sahin » 13 Şubat 2012 23:32

Sani demiş ki:Teyp ile far bağlantısını yapan kablo / sokette problem olmalı.
Power tuşundaki ışık yanıyor mu kapatıldığında?

burda bir sorun var muhtemelen...

bugun ilginc bir sey daha oldu, aracin sol farin park lambasi yanmiyordu, ampulu degistirdim yine yanmadi. sonra baktim, ampul saglam, kafam iyice karisinca gittim bir oto elektrikciye, dedim boyle boyle, bakti etti, sonra aracin on kaput altinda sag da bir sigorta kutusu daha var, orda 10A lik sigortanin yanmis oldugunu gordu, degistirdik, ve taktigi gibi o da gitt. ucuncuye bir daha takti, yine patladi, usta aracda bir yerde kisa devre var dedi, sonra teypi cikarttik, bir daha denedik, yine sigorta patladi (4. sigorta 20A'di). usta kesinlikle bir yerde kisa devre var dedi, dedigi dogru, ama sonuc bulamiyoruz. teybi cikartmamiza ragmen yine sigortayi attirdi.

demek ki sol on park ampulu ile teyp gosterge isiklari o 10A sigortadan besleniyor. (aracda baska hic bir sorun yok).
simdi bu kisa devreyi nasil bulucaz kara kara dusunuyorum. simdilik oraya sigorta takmadik (zaten takildigi gibi gidiyor).

aracta yaptigim butun isleri kontrol ettim ve hic bir sorun bulamadim, hani yanlislikla bir kabloyu zedeledim mi diye, ama yok.

ne yapicam bilmiyorum, sorunu bulamazsam herhalde servise gidecem gibi gozukuyor.

Bursa'da tanidik, bildik, guvenilir, cliolardan anlayan, usta bir oto elektrikci bilen varsa, rica ediyorum bana bilgi versin, servise gitmek istemiyorum.
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Sani » 14 Şubat 2012 20:52

Başka çalışmayan aksamınız var mı? Yani camlar, silecekler, su fıskiyesi, klima falan?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti rago87 » 14 Şubat 2012 21:21

aynı sıkıntı bendede vardı teyıb lambası plaka lambası ve ön parklar hepsı aynı anda sönük durumda idi bir usta baktı ve akünün üst kısmında sagda sigorta kutusu varmış ;) bende sonradan ögrendım bir adet sigorta değişti ve sıkıntı çözüldü bir kontrol edin derim o sigortalarıda
rago87
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65hp
Kilometre: 84000
Yakıt: opet fullforce
Lastik Markası: lassa snoways2
İsim ve Şehir: ragıp istanbul

İleti fikret_sahin » 15 Şubat 2012 00:20

herkese yorunlari icin tesekkur ediyorum. sorun benim tarafimdan bulundu ve cozuldu. biraz abarti gib oldu benim tarafimdan deyince ama sorun da benden kaynaklaniyormus zaten :) cakmakliga ilave bir cakmaklik daha takmistim (navigasyon icin), onun kablolarini ters baglamisim galiba. 3 adet kablosu vardi cakmakligin, sari, mavi ve siyah, ben ucunu de baglamistim, fakat yanlisligin tam nerede oldugunu da bulamadim, ama o yaptigim eki sokunce baktim ki sigorta artik atmiyor, yani hersey normale dondu. ben de mavi kabloyu iptal edip o sekilde baglanti yapip denedim, ve sorun cozuldu. su an her sey normale dondu ve iki cakmaklikta canavar gibi calisiyor. ama o mavi kablo neyin nesi anlamis degilim.
neyse... yorumlar icin tekrar tesekkur ederim.

herkese kazasiz belasiz surusler.
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi