Bir Özellikmi Yoksa Anormal Bir Durummu.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: Bir Özellikmi Yoksa Anormal Bir Durummu.

İleti Devrim » 13 Ocak 2012 00:16

Kubilayoktay demiş ki:Aynen, anlatmaya çalıştığımız şey buydu. ama forumu gezerken benzer birkaç konu dikkatimi çekti, baktım bizim araçlarda içeriden açılmamayı sağlayacak bir otomatik kilit sistemi yok. en azından benim ext. de yok. n&d'lerde olabilir. o hıza duyarlı kilit seyir halindeyken vs. aracın dışarıdan açılmasını engelliyor sadece. ışıklar vb. yerler için güzel tabi ama isteğimin tam karşılığı değil maalesef.

Kapıların içeriden "açılmaması" özelliği neden olsun ki? Çocuklar içinse, çocuk kilidi var arka kapılarda.

Onun dışında güvenlik açısından içerideki yolcuların (yetişkinlerin) istedikleri her an kapıyı açabilmeleri lazım. Sizin istediğiniz şekilde kilitlenmişken bir kaza olursa insanlar nasıl kolayca çıkabilecekler dışarı? Sizin şoktan kurtulup kilitleri açmanızı mı bekleyecekler?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti levolution » 13 Ocak 2012 03:19

Clio2'nin kullanım kitabında tam böyle bir uyarı var. Bir kaza esnasında kapıların kilitli kalması can güvenliğinizi tehlikeye atabilir tarzında. Bunu göze almak gerek otomatik kilitleme özelliğini kullanırken.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti ufuk » 13 Ocak 2012 18:23

Kubilayoktay demiş ki:
samathana demiş ki:
ufuk demiş ki:çocuk kilidini nasıl devreye aldığınızı anlatırmısınız.(arka kapı açılır kilit yerine yakın olan tırnak kapatılır ve tekrar kapı kapatılır.)benim uygulamam bu şekildeki asla bu kapı içeriden açılmaz.iptal için işlemin tersi yapılması yeterli.

Başka araçlarda kapıları kilitleyince arkada oturan istese de kapıyı içerden açamıyor şöför kilitledikten sonra anlatmaya çalıştığımız şey bu? Elbette kapıdaki mandal yardımıyla bu iş oluyor ancak bu sefer dışardan açmadıkça hiç açılmıyor kapı.

Aynen, anlatmaya çalıştığımız şey buydu. ama forumu gezerken benzer birkaç konu dikkatimi çekti, baktım bizim araçlarda içeriden açılmamayı sağlayacak bir otomatik kilit sistemi yok. en azından benim ext. de yok. n&d'lerde olabilir. o hıza duyarlı kilit seyir halindeyken vs. aracın dışarıdan açılmasını engelliyor sadece. ışıklar vb. yerler için güzel tabi ama isteğimin tam karşılığı değil maalesef.

bence reno bunu iyi düşünmüş.başka araçlarda şöför kapıyı kitliyor ve biz içeride mahsuruz öylemi.herhangi bir kaza anında insallah şöförün kilitlediği kapılar otomatik kilitten normal pozisyona dönüyordur,yoksa işiniz çok zor.
birde bu diğer araçlar hangisi bilgim olsunda onlardan almayayım. :D
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti Kubilayoktay » 13 Ocak 2012 21:43

kaza anı için aynı uyarı clio 3 kitapçığında da mevcut. belli bir hızın üzerine çıktığımızda devreye giren kilit sistemi dışarıya çalışıyor. şöyle ki kaza anında dışarıdan gelenler içeriden açılmadığı sürece kapıları açamaz yine. benim, söylemek istediğim şey içeriye kilitlenelim değil tabi ki. ön kapılarda olmaması kaydıyla belli bir hız üzerine çıktığımızda devreye giren kilit sisteminin arka kapıları içten de kilitlemesi.ön kapılarda olmayacak bu. bir çok araçta zaten bu mantıkla çalışıyor sistem. en başından bu yana bu sistemi irdelememin sebebi birçok kişi bu bilgiyi yanlış biliyor. yani genel (bilenler dışında), otomatik kilit sisteminden gelen ''şlak'' sesinin kapıları içten de kilitlediğini sanıyor ve buna göre yolculuk yapıyor. maazallah çocukları o bilinçle oraya oturtmak biraz sıkıntılı geldi bana. haricinde benim arabama binecek bir çocuğum yok, evli bile değilim, arka koltuk sırasını sadece ceketlerimi koymak için kullanıyorum, ama çalışma mantığını merak ettim sistemin, siz avantaj olarak görebilirsiniz ben dezavantaj olarak görüyorum. kaza anında nasıl ki yakıt iletimi kesiliyor vs. otomatik kilit de pekala devre dışı bırakılabilirdi. lakin benim dediğim gibi bir sistem olmadığı sıkıntı yok :)
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85BG
Kilometre: 3000
Yakıt: PO V/Max Eurodizel
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kubilay - Kadirli

İleti sezgin bey » 15 Ocak 2012 00:28

Yani sevgili arkadaşlar bu bir özellikmi yoksa bir sıkıntımı. Benim sorumun kısaca cevabı nedir acaba normal bir durummu sistematikmi. Bir sıkıntı yok yani değilmi.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti samathana » 15 Ocak 2012 13:16

Clio için normal ancak son kullanıcı için problem olabiliyor.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

İleti Kubilayoktay » 15 Ocak 2012 14:49

sezgin bey demiş ki:Yani sevgili arkadaşlar bu bir özellikmi yoksa bir sıkıntımı. Benim sorumun kısaca cevabı nedir acaba normal bir durummu sistematikmi. Bir sıkıntı yok yani değilmi.

sezgin bey bahsettiğiniz şey bir özellik, çalışma sistemini de tartışmış olduk konunuz vesilesiyle. Şöyle ki otomatik kilit devreye girdikten sonra çıkarmak için ön kapıların açılması gerekiyor. ön kapılardan yolcu kapısı için konuşmak gerekirse; açıldı ve yolcu indi, kapıyı kapattı arka kapıyı açamaz. bu herkesin hem fikir olduğu bir nokta, herhangi bir sıkıntı değil.
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85BG
Kilometre: 3000
Yakıt: PO V/Max Eurodizel
İsim ve Şehir: Kubilay - Kadirli

İleti m_y_z_ » 13 Nisan 2013 12:37

sanırım bu sorunu şöyle halledicez,,
çocuğun oturduğu tarafı manuel olarak mandalla kilitleyeceğiz yani diyelimki arka sol tarafı,ama diğer ebeveyn tarafı araç kilidi ile kilitlenecek,yani sağ arka kapı,çocuk kendi oturduğu tarafı açmaya yeltensede açamayacak,,ama kaza anında ebeveyn tarafı çok rahat içeriden açılacak,,:)
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.4 16V 98hp
Kilometre: 95000
Yakıt: opet 95oktan
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: istanbul mehmet

İleti mehmetturk » 13 Nisan 2013 20:35

m_y_z_ demiş ki:sanırım bu sorunu şöyle halledicez,,
çocuğun oturduğu tarafı manuel olarak mandalla kilitleyeceğiz yani diyelimki arka sol tarafı,ama diğer ebeveyn tarafı araç kilidi ile kilitlenecek,yani sağ arka kapı,çocuk kendi oturduğu tarafı açmaya yeltensede açamayacak,,ama kaza anında ebeveyn tarafı çok rahat içeriden açılacak,,:)

Bu mantıklı. Ancak birçok lüks arabada hem camlar hem de kapılar şoför tarafından kilitlenebiliyor. Bu yolculukta emniyet sağlıyor çocuklar için. Muhtemelen kaza anında da açılıyordur. BMW, Audi, Mercedes vs. Renault kadar düşünemiyor mu?
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 65hp
Kilometre: 50184
Yakıt: Total Doco
İsim ve Şehir: Mehmet YILDIZ İstanbul

İleti m_y_z_ » 15 Nisan 2013 11:55

mehmetturk demiş ki:
m_y_z_ demiş ki:sanırım bu sorunu şöyle halledicez,,

Bu mantıklı. Ancak birçok lüks arabada hem camlar hem de kapılar şoför tarafından kilitlenebiliyor. Bu yolculukta emniyet sağlıyor çocuklar için. Muhtemelen kaza anında da açılıyordur. BMW, Audi, Mercedes vs. Renault kadar düşünemiyor mu?

katılıyorum doğru,,bende sıkıntısını çektim,bizim ufaklık meraklı,,,geçenlerde 90km hızla giderken arka kapının kolunu çekti Allahtan eşim yanındaydı hemen çocuğu tutup kapıyı kapattı,ama bu işi şansa bırakamayız Allah korusun o hızda giderken çocuk bi düşse :o :o :o renault bu işe bi çözüm bulması lazım.
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti seter » 15 Nisan 2013 15:07

Ben arabam ilk hareketten sonra kapılar dışarıya kilitlenecek şekilde ayarladım. Gerekirse cam düğmelerinin yanında kilit tuşu var onunlada kapıları içten de açılamaz duruma getirebiliyorum. Benim araba executive, bu özellik diğer modellerede olmayabilir ancak sonuçta elektriği kesen bir devre gibi duruyor sonradan da takılabilir.
seter
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 160000
Yakıt: BP Kurşunsuz95
Lastik Markası: Kumho 195/55/15ECSTA
İsim ve Şehir: İhsan İstanbul

İleti m_y_z_ » 15 Nisan 2013 15:11

maalesef bizim araçlarda yok dışarıdan kapıyı açınca kilidin yanında tırnak gibi mandal var açılmaması için oradan kilitlememiz gerekiyor.
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti semih89 » 15 Nisan 2013 22:06

dynamiclerde ön şöför kapısından arka camlar ve kapılar kumanda edilebiliyor, açılması engelleniyor. Aslında eklenebilir diye düşünüyorum.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti mkarpuz61 » 16 Nisan 2013 11:04

semih89 demiş ki:dynamiclerde ön şöför kapısından arka camlar ve kapılar kumanda edilebiliyor, açılması engelleniyor. Aslında eklenebilir diye düşünüyorum.

benim aracım da dinamik dizel. orjinalden hız sabitleyici falan var.sanırım avrupa üretim. arka camlar manuel ve arka kapı kilitlerini içerden açılamayacak şekilde ayarlamak için arka kapıdaki mandalı ayarlamak gerekiyor.4 cam otomatik olanlarda belki vardır.
mkarpuz61
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 130000
Yakıt: opet eurosiesel
Lastik Markası: michelin energysaver
İsim ve Şehir: Mehmet Tekirdağ

İleti planetearth » 16 Nisan 2013 13:58

mkarpuz61 demiş ki:
semih89 demiş ki:dynamiclerde ön şöför kapısından arka camlar ve kapılar kumanda edilebiliyor, açılması engelleniyor. Aslında eklenebilir diye düşünüyorum.

benim aracım da dinamik dizel. orjinalden hız sabitleyici falan var.sanırım avrupa üretim. arka camlar manuel ve arka kapı kilitlerini içerden açılamayacak şekilde ayarlamak için arka kapıdaki mandalı ayarlamak gerekiyor.4 cam otomatik olanlarda belki vardır.

Benim araçtada bahsedildiği gibi arka camlar manuel,dynamique (teknoloji + konfor paket) avrupadan gelen 2006 ilk seri ancak kapıları içerden kilitli bırakabilmek için (çocuk kilidi) kapı mandallarını ayarlamak gerekiyor. içeriden tek tuşla camlar ve kapılar sürücü haricinde kontrol dışı kalabilseydi çok güzel olurdu.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

ÖncekiSonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi