Bir Özellikmi Yoksa Anormal Bir Durummu.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Bir Özellikmi Yoksa Anormal Bir Durummu.

İleti sezgin bey » 11 Ocak 2012 21:09

Otomobilimi genelde otomatik kapı kilitlenmesi modunda kullanıyorum. Yani hızım artınca trak diye kilitlenen pozisyon. Bugün ve bir kaç gündür birşey fark ediyorum. Evin önüne geliyorum motor çalışıyor hanımı indiriyorum ve ben aracı park etmeye gidiyorum. Yani park ettiğim yer biraz daha ileride. Gene evin önüne geldiğim bir gün hanımı bıraktım her zamanki gibi eşim sağ (yolcu) kapıdan çıktı ve arka bagajdan ve başka bir günde arka kapıyı açmak isteyip arkadan çantasını alacaktı fakat bana kapı/bagaj açılmıyor dedi. Derken ön sağ yolcu kapısını açtı ve kilit açıldı dedi. Ondan sonra arka kapı/bagajı açabildi. Ne zaman araçtan çıkıp kapattığı yolcu kapısını açınca kilitler açıldı. Acaba bu bir özellikmi. Yoksa bir sıkıntımı var. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

Re: Bir Özellikmi Yoksa Anormal Bir Durummu.

İleti Sani » 11 Ocak 2012 21:37

Normaldir.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti semih89 » 11 Ocak 2012 21:44

normal aynı durumda bende de oluyor. düğmeye basmada yada kapı açmadan bagaj kapısı açılmıyor
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti sezgin bey » 11 Ocak 2012 22:02

Araç çalışıyor şöför kapısı kapalı araçtan sadece ama sadece yolcu iniyor ve yolcu kapısı kapatılıyor ve eşim arka kapıyı veyahut bagaj kapağını açmaya çalışıyor ama açamıyor ne zamanki tekrar çıktığı yolcu kapısını açıyor o zaman kilitler açılıyor. Önler açılıyorda arka ve bagaj neden açılmıyor. Peki araçtan çıkıp arka kapı/bagaj kapıyı açmak isteyen bir kişi için ben içerden radyo altında bulunan kilit açma butonuna basarak mı açabilirim.Yoksa illaki araçtan çıkan kişi tekrar yolcu kapısını dışardan açıp tekrar kapamasımı gerekiyor kilitlerin açılması için. Sol cam açma buton grubunun yanında bulunan arka kapı ve arka camı kilitleyen çocuk kilidini hiç kullanmıyorum buda bir yan not. Yani çocuk kilidi hep açık içindeki kırmızı led yanmıyor yani.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti Bayram » 11 Ocak 2012 23:02

sezgin bey demiş ki:Araç çalışıyor şöför kapısı kapalı araçtan sadece ama sadece yolcu iniyor ve yolcu kapısı kapatılıyor ve eşim arka kapıyı veyahut bagaj kapağını açmaya çalışıyor ama açamıyor ne zamanki tekrar çıktığı yolcu kapısını açıyor o zaman kilitler açılıyor. Önler açılıyorda arka ve bagaj neden açılmıyor. Peki araçtan çıkıp arka kapı/bagaj kapıyı açmak isteyen bir kişi için ben içerden radyo altında bulunan kilit açma butonuna basarak mı açabilirim.Yoksa illaki araçtan çıkan kişi tekrar yolcu kapısını dışardan açıp tekrar kapamasımı gerekiyor kilitlerin açılması için. Sol cam açma buton grubunun yanında bulunan arka kapı ve arka camı kilitleyen çocuk kilidini hiç kullanmıyorum buda bir yan not. Yani çocuk kilidi hep açık içindeki kırmızı led yanmıyor yani.

Oğlumu pazar günü sınava götürdüm dönüşte sen araç'ta bekle ben birşeyler alayım diyerek pazara girdim döndüm elim dolu oğlum düğmeye bassana bak diyorum kapıyı açtı baba açık görünüyor ama ben genede bastım bekledim sen açamayınca gene bastım dedi cebimden anahtarı çıkardım açma butonuna bastım bagaj açıldı yani ben sizi anladım sorun yok :D
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Kubilayoktay » 11 Ocak 2012 23:56

Aracın bu tür genel özellikleri sürücü kapısı odaklı. mesela farlar açıkken kontağı kapattığınızda sürücü kapısını açmadığınız sürece sönmüyorlar. kilit konusu da ön kapılar için geçerli. yani yolcu kapısı veya sürücü kapısı açılırsa devre dışı kalıyor. yalnız ben bu çocuk kilidi mantığını anlamış değilim. dışarıdan iyi güzel açılmıyor da ben içeriden uzanıp arka kapıyı kilidi devre dışı bırakmadan açıyorum. bu sadece dışarıdan açılmasın diye yapıldıysa ne diye belli bir hızın üstünde devreye giriyor? hareket halindeyken deneyemedim tabi ama bir yerden gelip ön kapıları açmadan denedim, arka kapılar içeriden açıldı. içeriden çalışma mantığı nasıldır bilgisi, deneyimi olan var mı? yoksa makul bir hızda arkaya birisini oturtup deneyeceğim :)
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85BG
Kilometre: 3000
Yakıt: PO V/Max Eurodizel
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kubilay - Kadirli

İleti onurksk » 12 Ocak 2012 07:59

Bu otomatik kilitlenme olayını seviyorum eski aracımda sürekli kendim bindiğimde 4 kapıyı kitlerdim şimdi hareket ettiğim anda kendini kitliyor güzel bir özellik.Bazı semtlerde Işıklarda beklerken her türlü tip geliyo aracın çevresine
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti samathana » 12 Ocak 2012 09:04

Kubilayoktay demiş ki:Aracın bu tür genel özellikleri sürücü kapısı odaklı. mesela farlar açıkken kontağı kapattığınızda sürücü kapısını açmadığınız sürece sönmüyorlar. kilit konusu da ön kapılar için geçerli. yani yolcu kapısı veya sürücü kapısı açılırsa devre dışı kalıyor. yalnız ben bu çocuk kilidi mantığını anlamış değilim. dışarıdan iyi güzel açılmıyor da ben içeriden uzanıp arka kapıyı kilidi devre dışı bırakmadan açıyorum. bu sadece dışarıdan açılmasın diye yapıldıysa ne diye belli bir hızın üstünde devreye giriyor? hareket halindeyken deneyemedim tabi ama bir yerden gelip ön kapıları açmadan denedim, arka kapılar içeriden açıldı. içeriden çalışma mantığı nasıldır bilgisi, deneyimi olan var mı? yoksa makul bir hızda arkaya birisini oturtup deneyeceğim :)

Bu olayı ben de anlamış değilim. Çocuk kilidi mi her neyse. Arka kapılar giderken kilit devreye girse de araç hareket halindeyken açılıyor. Arka kapının orda bir düğme var onu ayarlarınca bu sefer içerden hiçbir şekilde açılmıyor. Kardeşimin aracında 3 kere çekersen ancak açılabiliyordu falan.

Acaba biz mi kullanmayı bilmiyoruz?

Arkada çocuk varken korkuyorum kapıyı falan açacak diye.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

İleti ufuk » 12 Ocak 2012 11:54

çocuk kilidini kapadığınız zaman içeriden hiçbir şekilde açılmaz . 3 4 kere cekmeyle açılacagını sanmıyorum.
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti samathana » 12 Ocak 2012 12:48

ufuk demiş ki:çocuk kilidini kapadığınız zaman içeriden hiçbir şekilde açılmaz . 3 4 kere cekmeyle açılacagını sanmıyorum.

Kardeşimin aracı Renault değil, yazmayı unutmuşum. Kusura bakmayın.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti Kubilayoktay » 12 Ocak 2012 19:13

ufuk demiş ki:çocuk kilidini kapadığınız zaman içeriden hiçbir şekilde açılmaz . 3 4 kere cekmeyle açılacagını sanmıyorum.

hocam bugün arkaya birisini oturtup denedim. çocuk kilidi hikaye oldu biraz. kapılar kilitleniyor tamam dışarıdan da açılmıyor ama içeriden gayet zorlanılmadan, normal kapı açar gibi açılıyor. anlamadım gitti, bir de utanmadan uyarı sesi veriyor. kapı açılıp düşen düştükten sonra neyleyeyim dıt dıt dıt sesini? bu konu hakkında kesin bir bilgisi olan yok mu? denemiş olan?
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti ufuk » 12 Ocak 2012 19:58

çocuk kilidini nasıl devreye aldığınızı anlatırmısınız.(arka kapı açılır kilit yerine yakın olan tırnak kapatılır ve tekrar kapı kapatılır.)benim uygulamam bu şekildeki asla bu kapı içeriden açılmaz.iptal için işlemin tersi yapılması yeterli.
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti Kubilayoktay » 12 Ocak 2012 20:23

Aslında konuyu biraz detaylıca araştırınca fark ettim, bizim araçlarda otomatik bir çocuk kilidi yokmuş. galiba, sanırım... kafam çok karıştı. benim söylemek istediğim aslında şuydu, araç 6km/h hıza ulaştığında kapıların kilitlenmesi olayı neden arka kapılar için içten de gerçekleşmiyor? Kusura bakmayın yanlış sorulmuş düşünülmüş bir şey olmuş benimkisi. :roll:
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti samathana » 12 Ocak 2012 20:28

ufuk demiş ki:çocuk kilidini nasıl devreye aldığınızı anlatırmısınız.(arka kapı açılır kilit yerine yakın olan tırnak kapatılır ve tekrar kapı kapatılır.)benim uygulamam bu şekildeki asla bu kapı içeriden açılmaz.iptal için işlemin tersi yapılması yeterli.

Başka araçlarda kapıları kilitleyince arkada oturan istese de kapıyı içerden açamıyor şöför kilitledikten sonra anlatmaya çalıştığımız şey bu? Elbette kapıdaki mandal yardımıyla bu iş oluyor ancak bu sefer dışardan açmadıkça hiç açılmıyor kapı.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti Kubilayoktay » 12 Ocak 2012 21:41

samathana demiş ki:
ufuk demiş ki:çocuk kilidini nasıl devreye aldığınızı anlatırmısınız.(arka kapı açılır kilit yerine yakın olan tırnak kapatılır ve tekrar kapı kapatılır.)benim uygulamam bu şekildeki asla bu kapı içeriden açılmaz.iptal için işlemin tersi yapılması yeterli.

Başka araçlarda kapıları kilitleyince arkada oturan istese de kapıyı içerden açamıyor şöför kilitledikten sonra anlatmaya çalıştığımız şey bu? Elbette kapıdaki mandal yardımıyla bu iş oluyor ancak bu sefer dışardan açmadıkça hiç açılmıyor kapı.

Aynen, anlatmaya çalıştığımız şey buydu. ama forumu gezerken benzer birkaç konu dikkatimi çekti, baktım bizim araçlarda içeriden açılmamayı sağlayacak bir otomatik kilit sistemi yok. en azından benim ext. de yok. n&d'lerde olabilir. o hıza duyarlı kilit seyir halindeyken vs. aracın dışarıdan açılmasını engelliyor sadece. ışıklar vb. yerler için güzel tabi ama isteğimin tam karşılığı değil maalesef.
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi