KAPILARDAN GELEN SES ?

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: KAPILARDAN GELEN SES ?

İleti dafkanat » 13 Mart 2012 12:37

değerli arkadaşlar bahsettiğim o çıtır çıtır sesler için ben çözüm buldum. hani çok düşük hızlarda ve engebeli yerlerde gelir ya çıtır çıtır ses. onun için yukarıdaki mesajımda belirttiğim ürünü aldım. ilk kullanımda sesler azaltı ve artık ortalama ayda bir kez uyguluyorum o çıtır çıtır sesten eser kalmadı .

bilginize
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti hit adam » 13 Mart 2012 18:43

Sağolun benimde işimi gördü :)
hit adam
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP 16V
Kilometre: 30
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Bristone
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti ipcm » 04 Aralık 2012 13:26

Bu konu hakkında ben de çok uğraştım. Bilmiyorum mantıklı gibi mi?
Genelde kapı plastikleri çok eskiyince olan bir sıkıntı diyor servis, ok; kapı lastiklerini değiştirdim.

Sanki emniyet kemeri bozukmuşçasına "şıkır şıkır ses az da olsa devam etti. Servise durumu açıkladım.
Allah razı olsun benden henüz bıkmadılar. Bakıldı, edildi, "Kilit kaynaklı bir ses, yağlayalım geçer" dediler.

Benim kişisel görüşüm kilitten ses gelmesinin hayra alamet olamayacağı yönündeydi. Saçma buldum ama yağlamadan sonra ses kesildi.
Tekrar tıkırtı başladığında yine gittiğimde nedenini öğrenme fırsatım oldu. Eğer isterseniz fazlaca fotoğrafını çekip koyabilirim.

Renault daki mühendis arkadaşlar kapı kilidinin dilini serbest bırakacak küçücük pimi ses yapmasın diye plastik ile kaplamışlar.
Zamanla bu plastik aşınıp metal ortaya çıkınca bu ses ortaya çıkıyor. Kauçuklu gres (yağmur nedeniyle bundan koymuşlar) ile bu tıkırtı bir süre boyunca kayboluyor.
Periyodik bir şekilde az bir bölgeyi yağlarsanız o bölgedeki biriken yağ buranın daha uzun yağlı kalmasını sağlıyor.

clio3 kapı kilit pimi.jpg

Ben sorunu böyle çözdüm, yağı biraz boca etmiş olabilirim.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti alperenfatih » 13 Aralık 2012 22:09

Ben de uzun yola çıkmadan önce, dediğiniz gibi kapı kolundaki. kare parçayı çıkardım. Girdiği kısmı da izolebant ile çevirdim, artık oynamıyor, dikkatimi çeken ses de olmadı yol boyu
alperenfatih
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 14000
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: A. Fatih Elazığ

İleti eneses » 28 Ocak 2013 18:19

ipcm demiş ki:Bu konu hakkında ben de çok uğraştım. Bilmiyorum mantıklı gibi mi?
Genelde kapı plastikleri çok eskiyince olan bir sıkıntı diyor servis, ok; kapı lastiklerini değiştirdim.

Sanki emniyet kemeri bozukmuşçasına "şıkır şıkır ses az da olsa devam etti. Servise durumu açıkladım.
Allah razı olsun benden henüz bıkmadılar. Bakıldı, edildi, "Kilit kaynaklı bir ses, yağlayalım geçer" dediler.

Benim kişisel görüşüm kilitten ses gelmesinin hayra alamet olamayacağı yönündeydi. Saçma buldum ama yağlamadan sonra ses kesildi.
Tekrar tıkırtı başladığında yine gittiğimde nedenini öğrenme fırsatım oldu. Eğer isterseniz fazlaca fotoğrafını çekip koyabilirim.

Renault daki mühendis arkadaşlar kapı kilidinin dilini serbest bırakacak küçücük pimi ses yapmasın diye plastik ile kaplamışlar.
Zamanla bu plastik aşınıp metal ortaya çıkınca bu ses ortaya çıkıyor. Kauçuklu gres (yağmur nedeniyle bundan koymuşlar) ile bu tıkırtı bir süre boyunca kayboluyor.
Periyodik bir şekilde az bir bölgeyi yağlarsanız o bölgedeki biriken yağ buranın daha uzun yağlı kalmasını sağlıyor.

clio3 kapı kilit pimi.jpg

Ben sorunu böyle çözdüm, yağı biraz boca etmiş olabilirim.

sol kapı tarafından benim aracımdada sesler duyuyorum,sizin ses problemi tam anlamı ile geçtimi? ses problemini sadece servisemi götürerek mi çözebiliriz? kendiniz çözdüyseniz başka fotolarınız varsa ekleyebilir misiniz?
eneses
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 54444
Yakıt: benzin
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: enes istanbul

İleti krank » 29 Ocak 2013 10:01

Yağlamanız yeterli ses filan kalmıyor.Ben sprey yağlayıcı kullanıyorum.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti planetearth » 29 Ocak 2013 13:00

onurksk demiş ki:Bendeki ses bariz dış kapı kolu altında kalan plastik parçadan geliyor.Sanki hız ölçer gibi 80-90 civarına geldimi kapılar cızırdamaya başlıyo hem sağ hemde sol ön kapı feci feci valla :(

Aynen benim araçtada belli bu kapı kol altlarındaki küçük plakalardan geldiği ancak nasıl düzeltebiliriz kaybedebiliriz bu sesi.?
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti ipcm » 12 Temmuz 2013 16:31

Vallahi hocam o nokaya sprey gresler daha iyi ulaşıyor, elle doldurursanız zamanla tortu falan pislik de doluyor dibindeki süngerin üsütüne.
Ben temizleyip yeniden gresliyorum pek bi sıkıntı olmuyor. fakat gres işi kaliperlerden öğrendiğim kadarı ile süreli, yani birkaç ay sonra yine ses yine gres.
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti impossible » 12 Temmuz 2013 22:22

planetearth demiş ki: Aynen benim araçtada belli bu kapı kol altlarındaki küçük plakalardan geldiği ancak nasıl düzeltebiliriz kaybedebiliriz bu sesi.?

2006 2007 dynamique lerde değişik bi ses var.. auhentique de yoktu eminim buna, anlamadım gitti..
servise soruyorum onlar bi haber zaten.. cam kaldırma mekanizmasından tellerden geliyor gibi anlamadım
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti ipcm » 29 Kasım 2013 16:45

planetearth demiş ki:
onurksk demiş ki:Bendeki ses bariz dış kapı kolu altında kalan plastik parçadan geliyor.Sanki hız ölçer gibi 80-90 civarına geldimi kapılar cızırdamaya başlıyo hem sağ hemde sol ön kapı feci feci valla :(

Aynen benim araçtada belli bu kapı kol altlarındaki küçük plakalardan geldiği ancak nasıl düzeltebiliriz kaybedebiliriz bu sesi.?

Kapı kolları için kapı kollarının altına en incesinden çift taraflı bant yeterli oluyor.

O plastiklere gelince, onlarda ise japon kullandım ben, belli bir süre sonra japon atıyor. Pattex in çok amaçlı yapıştırıcısı hala bozulmadı, uhu silikon gibi.
Onunla dikkatlice uygularsanız sıkıntı kalmıyor.
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Önceki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi