Aracın Seslerini Dinleyin.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Aracın Seslerini Dinleyin.

İleti sezgin bey » 10 Kasım 2011 16:24

Her sesin mutlaka bir anlamı var. Geçenlerde aracın kapılarını kapadım ve kontağı tam açtım marşa basmadan önceki hal yani. Anlık yakıt tüketimi yazısını görünce basıyorum marşa her daim. Derken anlık yazısı gelene kadar aracın altındamı desem arkalardanmı desem sanki radyolar çekmediği zamanlar bir parazit sesi yaparya derinden öyle bir ses duydum bu ses kesik kesik geldi kimi zaman tek geldi ama marşa basana kadar hiç susmadı dediğim gibi bu sesi duyabilmek için ortamın çok sessiz olması lazım. Ben zaten gece eve gelmiştim sokak bomboş ve sessizdi. Bu ses acaba yakıt deposundaki bir pompanın sesimi ama marşa basana kadar bu ses devamlı geldi ve baktımki hep geliyor. Yani daha sonraki çalıştırmalarımdada dikkat ettim gene geliyordu. Elektrikli birşeymi çalışıyor bu derinden gelen duyulması bile zor inceceik sesle.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

Re: Aracın Seslerini Dinleyin.

İleti Sani » 10 Kasım 2011 21:21

Muhtemelen yakıt pompası. Ancak sürekli olmaması gerekiyor, bi süre çalışıp sonra kesilmesi lazım.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti sezgin bey » 10 Kasım 2011 21:28

Sanki aracın elektrikli aksamları komple kendini çek ediyor gibi bir ses. Kendi araçlarınızda bir deneyin sesi duyacaksınız.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti levolution » 10 Kasım 2011 23:24

bende benzeri ses kapıyı açıp arabaya girerken geliyor.
serviste de benzeri şeyler söylediler, araba kendini kontrol ediyor gibi.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti svc » 11 Kasım 2011 12:12

bende duyuyorum böyle bir ses, belki de aynı ses den bahsediyoruzdur. Şöyle oluyor, kapıyı açtın araca binip kapıyı kapattın, aracın iç aydınlatma ışığı yandı, bu aydınlatma ışığı kontağı açtığımızda(marşa basmadan önce) inceden ciiuvvvv diye bir ses eşliğinde iç aydınlatma ışığı sönüyor.Ayrıca kontağı açmasan bile, araca binip kapıyı kapattıktan belli bir süre (bir dakika kadar)sonra iç aydınlatma ışığı sönerken bu ses duyuluyor.Duyduğunuz ses bu ses olabilir mi acaba???
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

İleti sezgin bey » 12 Kasım 2011 19:08

svc demiş ki:bende duyuyorum böyle bir ses, belki de aynı ses den bahsediyoruzdur. Şöyle oluyor, kapıyı açtın araca binip kapıyı kapattın, aracın iç aydınlatma ışığı yandı, bu aydınlatma ışığı kontağı açtığımızda(marşa basmadan önce) inceden ciiuvvvv diye bir ses eşliğinde iç aydınlatma ışığı sönüyor.Ayrıca kontağı açmasan bile, araca binip kapıyı kapattıktan belli bir süre (bir dakika kadar)sonra iç aydınlatma ışığı sönerken bu ses duyuluyor.Duyduğunuz ses bu ses olabilir mi acaba???

Sanırım aynı anlattığın gibi bir ses, sanki aracın elektrik sistemi araç çalışana kadar sistemi çek ediyor gibi bir uğultu cızırtı ses ama çok sessiz ve derinden gelen bir ses.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti diplomali_amele » 24 Kasım 2011 15:57

o ses servise sorduğum zaman elektrikçisini çağırdılar ve kaputu açarak baktıklarında şu anahtar zımbırtsı adını hatırlayamadım kapılar kitli iken yanıp sönen zabazingo olayı ile bağlantılı olan bir şey imiş araç kilitlenmesinden sonra çalışmadığı (kapılar açılmadığı süreç boyunca) aracın bütün elektrik yakıt v.s. aksamlarını kilitleyen daha sonra aktif hale geldiğinde çalışmaya hazırlık için chek yapan sistemin verdiği bir ses olduğunu söylediler BEYİN İLE bağlantılı imiş o ses gelmiyorsa sorun demekmiş ve servise baktırılması gerekiyormuş 3 ile 10 sn arassında duyulurmuş o ses...
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 evr 4ab
Kilometre: 7000
Yakıt: full benzin/lpg
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: Yücel İSTANBUL

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 89 misafir