Debriyaj Pedalından Gelen Komik Ses.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Debriyaj Pedalından Gelen Komik Ses.

İleti sezgin bey » 14 Ekim 2011 19:26

Sevgili arkadaşlar bugün bir kronik sorunmu diyeyim yoksa sorun değilmi diyeyim debriyaja basınca pedalın olduğu boşluktan sanki debriyaj pedalı yağsız kalmış gibi yay sesi geliyor. Çok az duyulan bir ses ama sanki çok ufak bir yaylı koltuk gıcırtısı gibi varmı böyle bir konuda tecrübe sahibi arkadaşlarım. Sanırım bu bir sorun olmamalı değilse yağlanacak bir yeri varmı araç içindeki tüm seslere karşı alerjim olduğundan fark ettim bu sesi.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

Re: Debriyaj Pedalından Gelen Komik Ses.

İleti rec_off » 14 Ekim 2011 20:55

aynı sorun benim aracımda da vardı birkaç servise götürdüm ya anlamayıp bulamadıklarından ya da uğraşmak istemediklerinde birşey yok dediler. ısrarla tekrar tekrar gidişlerim sonunda sorunun tespitini sağladım. debriyaj üst silindiri değişti sorun ortadan kalktı. her debriyaja basışımda o sesi çok rahatlıkla duyabiliyordum rolantideyken. hatta yolda gideken bile bazen tam vites değiştirip ayağımı debriyajdan çekerken yine hafif bi "gırk" şeklinde ses vardı. hepsi düzelmişti... bence bi servise gidin sorununuzu anlatın bir de usta alıp test sürüşüne çıkın. umarım çözülür sorununuz...
rec_off
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 85 BG
Kilometre: 0
Yakıt: petrol ofisi
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: candar

İleti sezgin bey » 14 Ekim 2011 21:54

rec_off demiş ki:aynı sorun benim aracımda da vardı birkaç servise götürdüm ya anlamayıp bulamadıklarından ya da uğraşmak istemediklerinde birşey yok dediler. ısrarla tekrar tekrar gidişlerim sonunda sorunun tespitini sağladım. debriyaj üst silindiri değişti sorun ortadan kalktı. her debriyaja basışımda o sesi çok rahatlıkla duyabiliyordum rolantideyken. hatta yolda gideken bile bazen tam vites değiştirip ayağımı debriyajdan çekerken yine hafif bi "gırk" şeklinde ses vardı. hepsi düzelmişti... bence bi servise gidin sorununuzu anlatın bir de usta alıp test sürüşüne çıkın. umarım çözülür sorununuz...

İllaki parçamı değilecek yani araç garantide bile olsa parça değimeyi hiç sevmiyorum, yağlamakla felan giderilmezmi bu sorun. Bazende bayır aşağı park edince araç el freni çekiliyken araca binen olunca grırçç diye hafif bir ses geliyor tekerleklerden bu sesde normalmi acaba. Ben genelde servise gitmeden önce burada bilgilerin paylaşımından yanayım ve servise ben şimdi daha bilgili gidiyorum mesela eğer bu silindir değilecekse debriyaj silindiri derim.:))
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti rec_off » 22 Ekim 2011 01:30

debriyaj üst silindiri verici silindir olarak geçiyor yağlama ile çözüm olacak bir durum değil zaten değiştiği zaman aracınızın rahatladığını hissedeceksiniz kalkışı bile pozitif yönde değişiyor aracın yalnız dediğim gibi anlamayabilirler veya garanti kapsamında olduğu için uğraşmak istemeyebilirler mutlaka bir ustayla test sürüşüne çıkın ve sesi duyurmaya çalışın önceki gidişlerimde dediğim gibi hep normal cevabı aldım ama başka bir gidişimde başka bir usta neredeyse daha ilk kalkışta olayı farketti işin enteresan tarafı ustanın sanayiden gelme büyük ticari araç ustası olmasıydı. servis yetkilisinin özellikle bakmasını istediği liseli yani sıfırdan renault'dan yetişme elemanların (değişik bir adı vardı onların şu an tam hatırlamıyorum) daha önce bunu anlayamamalarıydı.
rec_off
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 85 BG
Kilometre: 0
Yakıt: petrol ofisi
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: candar

İleti elensi59 » 22 Ekim 2011 08:53

aracınız kaç km de acaba ?
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti sezgin bey » 23 Ekim 2011 10:39

elensi59 demiş ki:aracınız kaç km de acaba ?

8500 km'de o ses için servise gidip direk debriyaj silindirinden olabilirmi diye bir muhabbet geçireyim. Birde geçenlerde bayır aşağı inerken tekrar geri gitmem gerekti. ama geri giderken aracın istikametiniçevirmedim yani indiğim pozisyonda geri vitese takıp aracın kışı bayır yukarı bakarken çıktım. Geri taktım gaz verdim ve yavaşça debriyajdan ayağımı çektim ve biraz öne kaydırdım ve yukarı çıkarken sanki araç iki aracın teker altında bir taş varda patinaj çekti gibi iki defa tireme oldu ama aracım devirli idi yolda yeni yapılmış kaymak gibi asfalttı hani gazı az verip araba titremesi olsa anlarımda devirliyken araç çıkmaya çalışırken oldu bu mevzu neden olmuş olabilir varmı bir fikriniz. Debriyaj sanki ayrılıp tekrar bağladı gibi araç hafifçe sendeledi.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti elensi59 » 23 Ekim 2011 11:56

abi o ses bendede var tam ortada biyerde basarken ve çekerken gelior ama benim aracı 95 binde ve o ses yaklaşık 5-6 bin km önce dikkatimi çekti blki daha öncede vardı ama farkında değldim.Sesn kaynağıda en bast tabiriyle debriyaj rulmanı yani hidroliği muhtemelen ve parça fiyatı 200 tl.baskı balta değişimi sırasında değştirmekte fayda varmış ama seat leon cupra gibi orjinal gücü 240 bg olan bi arabada bu parça 120 tl iken clio gibi 65 bg olan bi arabada 200 tl olması çok saçma.renonun parçası ucuz falan dye bişey yok ben hiç ucuz bi parçasına rastlamadım.onun için değiştirmicem
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti MaYuCeL » 23 Ekim 2011 12:20

Ben aracı ilk aldığımda debriyajdan gelen sesten şikayet ettim, debriyaja baktılar ve yağladıklarını söylediler. Şuanda o ses yok. Bi servise baktırın muhtemelen yağlayacaklar ve ses kesilecek.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti sezgin bey » 23 Ekim 2011 12:25

Ben bunun parça değişimi ile ilgili bir husus olacağını zannetmiyorum. Sanki debriyaj pedalındaki yay gibi bir şeyin yağsız kalmasından kaynaklanan bir durum gibi. ama direksiyondaki o thok sesi için değişim olacak sanırım. Araç garantideyken değiştireyim.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti elensi59 » 23 Ekim 2011 12:30

MaYuCeL demiş ki:Ben aracı ilk aldığımda debriyajdan gelen sesten şikayet ettim, debriyaja baktılar ve yağladıklarını söylediler. Şuanda o ses yok. Bi servise baktırın muhtemelen yağlayacaklar ve ses kesilecek.

belkide rulmanı yağlarlarsa sorun düzelicektir sonuçta bilyalı bi parça yağa ihtiyacı var tavsye için teşekkürler.
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti elensi59 » 23 Ekim 2011 12:31

sezgin bey demiş ki:Ben bunun parça değişimi ile ilgili bir husus olacağını zannetmiyorum. Sanki debriyaj pedalındaki yay gibi bir şeyin yağsız kalmasından kaynaklanan bir durum gibi. ama direksiyondaki o thok sesi için değişim olacak sanırım. Araç garantideyken değiştireyim.

direksiyonda nasıl bir ses var.benimde önceden yoktu ama şimdi tam sol yaptıgımda tak diye bi ses geliyo ama plastik aksamdan gelyo gibi yani öyle içerden biyerden değil çözemedm tam
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti sezgin bey » 23 Ekim 2011 12:33

Sanırım her araçda olduğu gibi kronik sıkıntılar cliolarımızdada mevcut. Sanırsam direksiyonda boşluk hissi gibi bir durumdan söz ediliyor. Direksiyon araç ilk çalıştığında sağ yada sola çevrilince içinden thok diye tatlı bir tık sesi geliyor. Bu ses sanırım direksiyon kutusundanmış. Çok elzam bir durum değil. Sıcaktan direksiyon hidroliğinin incelmesinden kaynaklandığını söylüyorlardı. ama araç garantideyken direksiyon kutusunu değiştirmek mantıklı.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti MaYuCeL » 23 Ekim 2011 14:11

sezgin bey demiş ki:Sanırım her araçda olduğu gibi kronik sıkıntılar cliolarımızdada mevcut. Sanırsam direksiyonda boşluk hissi gibi bir durumdan söz ediliyor. Direksiyon araç ilk çalıştığında sağ yada sola çevrilince içinden thok diye tatlı bir tık sesi geliyor. Bu ses sanırım direksiyon kutusundanmış. Çok elzam bir durum değil. Sıcaktan direksiyon hidroliğinin incelmesinden kaynaklandığını söylüyorlardı. ama araç garantideyken direksiyon kutusunu değiştirmek mantıklı.

Sizin de belirttiğiniz gibi direksiyon kutusunu garanti devam ederken değiştirmek mantıklı geliyor ama ben değiştirdim yine aynı ses oluştu. Taktıkları parça da aynı farkeden birşey yok.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti sezgin bey » 25 Ekim 2011 20:42

Yarın servise gidip bir danışayım debriyaj konusunu bakalım değişim gibi bir şey gerekiyormu. Bu çok hafif gırc sesinin nedeni ne imiş yağsız kalan bir yermi yoksa debriyaj silindirimi. Bu ses yanlızca debriyaja basınca geliyor çok derinde kapı gıcırtısı gibi.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 92 misafir