Kapıları Kilitleme.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Kapıları Kilitleme.

İleti sezgin bey » 03 Ekim 2011 19:20

Konuyla ilgili olmayacak belki ama bugün otomobilimde birşey denedim. Hep uzaktan anahtarla kapıyı açık kaparken birde kapılarımı kilitleyeyim dedim. Anahtarımı sadece anahtar deliği olan sürücü tarafındaki sol kapıya soktum ve bir yöne doğru çevirdim hiç kapı kilitleme sesi gibi bir trak,truk v.s gibi bir ses gelmedi. ama bir baktım kapı kilitlenmiş. Ama sol ön kapı kilitliyken sol arka kapım kilitlenmemiş. Yani anahhtar sadece sürücü sol kapısınımı kilitleyip açıyor mantığı anlayamadım. Olduki anahtarın pili bitti ben aracı anahtarı sokup kilitlesem sadece sol ön mü kilitlenicek diğer kapıları nasıl kilitleyeceğim.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

Re: Kapıları Kilitleme.

İleti levolution » 03 Ekim 2011 20:17

başka bir başlıkta devrim bey bunu "anahtar sadece manuel olarak açmak için tasarlanmış, kapatmak için değil" şeklinde yorumlamıştı yanlış hatırlamıyorsam.
clio2'de kumanda sık sık bozulurdu, kumandasız kapatmam gerektiğinde sol ön kapı açıkken içerden düğmeyle diğer kapıları kilitleyip anahtarla da şoför kapısını kilitlerdim ama clio3'te bu mümkün değil zira siz de denemişsinizdir belki, sol ön kapı açıkken merkezi kilit düğmesine basınca kapılar kilitlenmiyor, kilit sesi iki kez geliyor.
bu bir eksiklik, clio2 gibi olmalıydı bence.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti diplomali_amele » 04 Ekim 2011 07:22

manuel olarak içerden kapı kollarını kapıya doğru bastırınca kilitlenmiyormu acaba sizde benim araçta kilitleniyor çünkü bunu deneyin lütfen...
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 evr 4ab
Kilometre: 7000
Yakıt: full benzin/lpg
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: Yücel İSTANBUL

İleti predatore » 04 Ekim 2011 09:45

diplomali_amele demiş ki:manuel olarak içerden kapı kollarını kapıya doğru bastırınca kilitlenmiyormu acaba sizde benim araçta kilitleniyor çünkü bunu deneyin lütfen...

bende yok öyle bişey. kapı kolları bastırılmıyor.
fiatlarda var bu dediğin ama reno larda görmemiştim daha önce.

anahtarla kilitlemeyi hiç denemedim.
akşam eve gidince bi bakayım. gerçekten de çok kötü bir durum.
pil inşallah evdeyken biterde yedek anahtarla kilitleriz artık :)
predatore
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 105000
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: İbrahim İST

İleti diplomali_amele » 04 Ekim 2011 11:50

bende merak ettim şimdi gidip bakıyorum :(
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti MaYuCeL » 05 Ekim 2011 00:09

diplomali_amele demiş ki:manuel olarak içerden kapı kollarını kapıya doğru bastırınca kilitlenmiyormu acaba sizde benim araçta kilitleniyor çünkü bunu deneyin lütfen...

Yoooo , O dediğiniz Fiat'larda var. Misal Fiorino da var. İçeri ittirince kapılar kilitleniyor. ( Daha dogrusu kapılar kilitlenince Kapı kolları içeri gidiyor )
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti diplomali_amele » 05 Ekim 2011 06:59

haklıymışsın o kilitleme sesinden kapandığını sanıyordum ve olmadığını ezbere konuşmamak gerektiğini gördüm :(
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sezgin bey » 05 Ekim 2011 13:58

Yani sevgili arkadaşlar demek oluyorki benim uzaktan kumandanın allah korusun pili bitse ve kapılarım açık olsa ben aracın sadece sürücü kapısını kilitleyebileceğim öylemi oluyor. Çok salakça birşey bu yahu Devrim bey'in varmı bir yorumu bu konuda. Böyle olmasının bir sebebi varmı acaba. Yoksa reno gene çalmışmı.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti ratig » 05 Ekim 2011 20:39

kapının içindeki gresli dili (lastik hava basınclarının gösterildiği yerden ) çevirip kapatırsak kapı kilitlenmezmi?eski doğanlarda yapıyorduk sanki.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

İleti diplomali_amele » 06 Ekim 2011 10:36

arkadaşlar servisten az önce telefonla bilgi aldım;

araç merkezi kilit sistemini otomatiğe alıyorsunuz araçtan inmeden önce şöför kapısı açı iken kapıları kitler gibi yapıyorsunur merkezi sistemden daha sonra araçtan inip kendi kapınızı manuel kilitliyorsunuz merkezi kilit aktif olduğu için 2dk ile 4 dk arasında bütün kapıları kilitlemeyi yapıyor.

ayrıca böyle bir durumda bir saatçiye yada o tarz pilleri satan bir yerden pil alıp takabilirmişiz pili özel bir pil değil imiş ....

GEREKLİ BİLGİLENDİRME İÇİN ^^ALİYE HANIM^^ İLE GÖRÜŞEREK SONUÇLANDIRMA YAPABİLİRSİNİZ...
Bağdat Cad. 295 Cevizli - Maltepe İSTANBUL
Tel: (216) 459 81 82 Pbx Faks: (216) 459 81 83
yucelir@yucelir.com
www.yücelir.com
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sezgin bey » 06 Ekim 2011 11:26

diplomali_amele demiş ki:arkadaşlar servisten az önce telefonla bilgi aldım;

araç merkezi kilit sistemini otomatiğe alıyorsunuz araçtan inmeden önce şöför kapısı açı iken kapıları kitler gibi yapıyorsunur merkezi sistemden daha sonra araçtan inip kendi kapınızı manuel kilitliyorsunuz merkezi kilit aktif olduğu için 2dk ile 4 dk arasında bütün kapıları kilitlemeyi yapıyor.

ayrıca böyle bir durumda bir saatçiye yada o tarz pilleri satan bir yerden pil alıp takabilirmişiz pili özel bir pil değil imiş ....

GEREKLİ BİLGİLENDİRME İÇİN ^^ALİYE HANIM^^ İLE GÖRÜŞEREK SONUÇLANDIRMA YAPABİLİRSİNİZ...
Bağdat Cad. 295 Cevizli - Maltepe İSTANBUL
Tel: (216) 459 81 82 Pbx Faks: (216) 459 81 83
yucelir@yucelir.com
http://www.yücelir.com

Şimdi şu olayı tek tek anltırsan sevinirim. Bugün deneyeceğim. Yani aracın içinde kapıları kilitleme butonu var dörtlülerin yandığı yerde ona kapı açık iken basınca ilk başta kilitliyor ama kapı açık olunca tekrar şııırakkkk diye kilidi tekrar geri açıyor. Yani kapı açıkken kilidi burdan butona basarak kilitliyim ondan sonra kapıyı kapatıp anahtarı sokup manuel olarak kilitle söför tarafını kilitleyeyim dört dk sonra bütün hepsi klitleniyormu diyorsunuz?
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti diplomali_amele » 06 Ekim 2011 12:31

1. adım
ilk olarak o butona uzun bir süre basılı tut ve dit diye bir ses duyunca bırak(bu otomatik kilitlenme aktif olmuş demektir.)
2. adım
şöför kapısını aç
3. adım
1 kere kapıları kilitleme düğmesine bas
4. adım
şöför kapısını kapat
5. adım
şöför kapısını manuel olarak kitle

YADA SEZGİN HOCAM ;
anahtarın pili sağlamken yaklaşık 15-20 mt uzaktan belki fazla mesafeden kapı kitleye biliyorken pili bitmesine yakın yada zayıflayan anahtar 5 mt dahi kitleme yapmazmış bitmek üzereykende aracın yanından anca kitlermiş buda uyarı verir manasına geliyormuş.
(bu durumda hemen bir saatçi bulup pili değiştirmemiz lazım gelirmiş yada anahtarcı en fazla o pilde 3-5 tl arasında tutarmış)

yanlış anlama sezgin hocam sadece madde madde yazdım yazdığımı okuyunca çoçuğa anlatır gibi yazdığımı fark ettim ve ondna açıklama yazma isteği duydum. :(:(
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sezgin bey » 06 Ekim 2011 12:44

Yok kardeş sağolasın gayet güzel olmuş 5.ci adımda şöför kapısını kilitleyince diğer 3 hatta bagaj da dahil kilitleri açık oluyor ve ben ne kadar bekleyeceğim otomatik kilitleme olması için. Peki bu sistem sizce güzelmi. Birde şöför kapısını kilitleyince kaç saniye bekleyeceğiz araç başında tüm hepsi kilitlensin diye. Neden reno kilide anahtarı sokunca hepsinin kilitleyip tekrar açmak gibi bir sistem yapmamışki acaba?
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti diplomali_amele » 06 Ekim 2011 13:50

servisin bana söylediği nokta o kadar bende fazla bilmiyorum açıkcası;

yalnız şunu söylemeyi pardon yazmayı unuttum otomatik kitleme sistemi devreye alındıktan sonra araç stop eder ve anahtarı üstünden alırsanız kapıların hepsi kapalı iken kitlemeseniz bile 5 yada 6 dk sonra otomatik kitleniyor radyo açık ise kapanıyordu ama zaman konusunda emin değilim en kolayı vaktıniz varsa bir çay bahçesinin önüne çekin aracı sadece kapıyı kapatın ve bir türk kahvesi içip bekleyin kilitlenme olunca zaten 4 lü sinyaller 2 kere yanıp sönüyor o zamanda kitlenmiş oluyor siz kitlemeyi unutsanız bile (tabi otomatik kap kitleme sistemi otomatik konuma alındı ise)
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sezgin bey » 06 Ekim 2011 14:26

Yahu anahtarla 5 kapıyıda kilitlemek varken neden böyle dolambaçlı birşey yapmışlar anlamış değilim. Şimdi aracın kilitleme butonu otomatikteyken yani araç hareket halinde 4 km sürati geçince şakkk diye kapıların kilitlendiği konumda iken araçla geldim motoru stop ettim ve anahtarı çıkadım kapıyı açtım ve dışarı çıktım o zaman kapılar 4 dk sonra kilitlenmezki.Araçla geldin anahtarı çıkardın kapılar hala kilitli bir durumda kapıyı açtın ve dışarı çıktın kapıları kapadın ama kilitlemedin o zaman kapılar kendiliğinden kilitlenmiyorki. Ancak uzaktan kumandayla kilitleyip tektat kilidi açarsan yanlızca kapıyı açmadığın sürece 4 dk sonra kilitliyor. Bizimki hiç kumandasız nasıl bu melet kilitlenir o.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi