KAPILARI İÇERİDEN KİLİTLEME...

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

KAPILARI İÇERİDEN KİLİTLEME...

İleti Tyler Durden » 06 Eylül 2011 07:22

MERHABA ARKADAŞLAR ARANIZA YENİ KATILAN BİR CLİO ÜYESİYİM.

DAHA YENİ BİR Clio HB Extreme Edition 1.6 110bg BVA ARAÇ ALDIM.KAPILARI İÇERİDEN AÇILAMAZ DURUMA GETİREMİYORUM.4'LÜ PARK LAMBALARININ YANINDAKİ KİLİTLEME BUTONUNA BASTIĞIMDA ARACIN KAPILARI SADECE DIŞARIDAN AÇILAMAZ KONUMA GELİYOR,İÇERİDEN YİNE AÇILMAYA DEVAM EDİYOR.2,5 YAŞINDA HAYLAZ BİR KIZIM OLDUĞU İÇİN YOLCULUK ESNASINDA ÇOK SIKINTI YAŞIYORUM.BU KAPILAR İÇERİDEN AÇILAMAZ DURUMA NASIL GETİRİLİR?GETİRİLEMEZ DEMEYİN LÜTFEN :)
Tyler Durden
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.6 110 bg BVA
Kilometre: 0
Lastik Markası: Continental185/60/15
İsim ve Şehir: Özgür Bursa

Re: KAPILARI İÇERİDEN KİLİTLEME...

İleti MaYuCeL » 06 Eylül 2011 07:49

Tyler Durden demiş ki:KAPILARI İÇERİDEN AÇILAMAZ DURUMA GETİREMİYORUM.

Ön kapıların içten kiliti yok. Arka kapıların her birinde çocuk kilidi mevcut. Aracınızın arka kapısını açın, kapının iç kısmında siyah bir tırnak var. Onu ittirin ve kilit aktif olsun. Her iki kapı için aynı işlemi tekrarlamanız gerekecek.
Aşağıda örnek bir resim var. Şuanda aracım yanımda olmadığı için bizim aracın arka kapısının resmini çekemedim. İnternetten bulup temsili bir resim indirdim.

Not: Yazılarınızı büyük harflerle yazmazsanız daha makbule geçer...
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti Tyler Durden » 06 Eylül 2011 08:05

Cevap için teşekkürler.Evet tırnaktan kilitlemek hiç aklıma gelmemişti.Ama 2011 model bir arabada kapıların içeriden kilitlenemeyeceği de hiç aklıma gelmemişti.Benim bir önceki 2000 model Polo'da bile tek botunla bütün kapıları içeriden kilitleyebiliyordum.Peki o dörtlü flaşör düğmesinin yanındaki kilitleme butonu ne işe yarıyor o zaman?Ben aracın içindeyken kapıları dışarıdan kilitlesem ne olur kilitlemesem ne olur! Hem Allah korusun bir kaza sonrasında kapıların dışarıdan açılamaması bence daha kötü....

Bu Clio her geçen gün beni şaşırtmaya devam ediyor.Viraj tutacakları olmayan,arka camları manuel açılan,USB'den müzik dinleyemediğim,vites kolu ve cam açma düğmelerinde aydınlatma olmayan 2011 model bir arabam var,ne mutlu bana:)
Tyler Durden
ONBASI
ONBASI

İleti predatore » 06 Eylül 2011 08:26

özgür öncelikle hoşgeldin,

Muhammet' in de dediği gibi ne yazık ki içeriden açılamayacak şekilde kilitleme yapamıyoruz :(
benim de 22 aylık kızım var eli devamlı kapı kolunda onun koltuğunun olduğu tarafda çocuk kilidi kullanıyorum.

senin de dediğin gibi dörtlülerin yanındaki kilitleme sadece dışarıdan açılmamasını sağlıyor.
bence istanbul gibi yerde hırsızlık için iyi bir önlem :)

daha çok eksik kalan yerleri var mesela torpido ve bagaj aydınlatması da yok
aksesuar olarak ekstra maliyet getirecek şeylerden kaçınmışlar :) fiyatı da ona göre daha makul
predatore
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 105000
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: İbrahim İST

İleti Tyler Durden » 06 Eylül 2011 08:43

predatore demiş ki:özgür öncelikle hoşgeldin,

Muhammet' in de dediği gibi ne yazık ki içeriden açılamayacak şekilde kilitleme yapamıyoruz :(
benim de 22 aylık kızım var eli devamlı kapı kolunda onun koltuğunun olduğu tarafda çocuk kilidi kullanıyorum.

senin de dediğin gibi dörtlülerin yanındaki kilitleme sadece dışarıdan açılmamasını sağlıyor.
bence istanbul gibi yerde hırsızlık için iyi bir önlem :)

daha çok eksik kalan yerleri var mesela torpido ve bagaj aydınlatması da yok
aksesuar olarak ekstra maliyet getirecek şeylerden kaçınmışlar :) fiyatı da ona göre daha makul

Hoşbulduk İbrahim kardeşim teşekkür ederim.

Bende torpido ve bagaj aydınlatması var çok şükür.Herhalde yoğun şikayetlerden sonra bu konuda pes etmek zorunda kaldılar.Üstat bu saydığımız şeylerin maliyeti neki bunları takmıyorlar?Bu paraya koltuk döşemesini deri yapsınlar,araca navigasyon sistemi kursunlar,elektronik klima taksınlar demiyorum.Koskoca Renault için araca 4 tane viraj tutacağı takmanın,arka camlara otomatik açma sistemi yapmanın maliyeti ne olabilir?Renault'un web sayfasından şikayet formu doldurdum.40-50 liralık en adi teypte bile USB girişi var,2011 model 30 küsür bin TL'lik arabada yok bu nasıl oluyor dedim?Satış politikalarını biz belirlemiyoruz falan filan diyorlar.Hakikaten ilginç bir satış stratejisi....
Tyler Durden
ONBASI
ONBASI

İleti fatihkarde1 » 06 Eylül 2011 10:40

Tyler Durden demiş ki:MERHABA ARKADAŞLAR ARANIZA YENİ KATILAN BİR CLİO ÜYESİYİM.

DAHA YENİ BİR Clio HB Extreme Edition 1.6 110bg BVA ARAÇ ALDIM.KAPILARI İÇERİDEN AÇILAMAZ DURUMA GETİREMİYORUM.4'LÜ PARK LAMBALARININ YANINDAKİ KİLİTLEME BUTONUNA BASTIĞIMDA ARACIN KAPILARI SADECE DIŞARIDAN AÇILAMAZ KONUMA GELİYOR,İÇERİDEN YİNE AÇILMAYA DEVAM EDİYOR.2,5 YAŞINDA HAYLAZ BİR KIZIM OLDUĞU İÇİN YOLCULUK ESNASINDA ÇOK SIKINTI YAŞIYORUM.BU KAPILAR İÇERİDEN AÇILAMAZ DURUMA NASIL GETİRİLİR?GETİRİLEMEZ DEMEYİN LÜTFEN :)

kilitleme butununa 5 saniye kadar basılı tuttuğunda bibb diye bir ses gelecek ve o anda
arka iki kapı içerden açılmaz konuma gelecetir
fatihkarde1
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 80000
Yakıt: shell eurodiesel
Lastik Markası: dunlop sport 01
İsim ve Şehir: fatih çerkezköy

İleti liberty60 » 06 Eylül 2011 11:04

kilitleme butununa 5 saniye kadar basılı tuttuğunda bibb diye bir ses gelecek ve o anda

bu şekilde yapınca kapılar içeriden yine acılır. böyle yapıldıgında kapı kilitlerinin otomatik devreye girmesi etkinleştirilmiş oluyor.10km hıza ulaşıldıgında kapılar hemen kilitleniyor şehir içinde hırsızlık olayına karsı.
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg
Kilometre: 7000
Yakıt: vpower- vmax
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: cihan tokat

İleti filzof_alican » 06 Eylül 2011 11:33

sofor kapısında cocuk kılıdı ıcın dugme var onuda kullanabılırsınız
filzof_alican
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: 2010 Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop 205x55x15
İsim ve Şehir: blacksea

İleti Tyler Durden » 06 Eylül 2011 12:16

filzof_alican demiş ki:sofor kapısında cocuk kılıdı ıcın dugme var onuda kullanabılırsınız

Böyle bir düğme bende yok maalesef.Tam olarak nerede bu düğme?

fatihkarde1 demiş ki:kilitleme butununa 5 saniye kadar basılı tuttuğunda bibb diye bir ses gelecek ve o anda

Bunu kılavuzda okumuş ve uygulamıştım.Bununla kapılar içeriden açılmaya devam ediyor.Sadece dışarıdan kilitleme işlevi otomatik devreye girmiş oluyor.
Tyler Durden
ONBASI
ONBASI

İleti Devrim » 06 Eylül 2011 13:48

Arkadaşlar; Neden bazı arkadaşlar doğruluğundan emin olmadığı bilgileri öyleymiş gibi veriyor?

Özgür Bey; İçerden kilitleyebilme özelliği, sizi ve eşyalarınızı aracın içinde güvenli kılar (düşük hız seyrinde veya trafik ışığı, kavşak ya da kısa süreli park beklemelerinde). O düğmeye uzun süre basılı tutarak kapıların 6 km/s hıza ulaşınca otomatik kilitlenmesi sağlanır ya da devre dışı bırakılır (içeriden sabit kilitleme özelliği yoktur bu düğmenin!). Arka kapılardaki bulunan "çocuk kilitleri" sayesinde bahsettiğiniz güvenliği sağlayabilirsiniz (ön kapılarda mevcut değildir).

Araçlarımızın içinden kapıları kesin olarak kilitleyemiyoruz (ki bu kötü bir şey değil). Her hangi bir kaza vb. acil durumda (ve kapılar sıkışmamışsa) yolcuların acilen terkedebilmesi gerekir. Sürücünün kontrolündeki bir düğmeyi bilmez yolcular ve kapıları açamayınca panik yaşayabilirler.

Ayrıca sürücü kapısında çocuk kilidi yoktur.

Yukarıdakilerin benzeri oldu ama toparlamak istedim, kusura bakmayın.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti MaYuCeL » 06 Eylül 2011 14:03

Tyler Durden demiş ki:Peki o dörtlü flaşör düğmesinin yanındaki kilitleme butonu ne işe yarıyor o zaman?Ben aracın içindeyken kapıları dışarıdan kilitlesem ne olur kilitlemesem ne olur! Hem Allah korusun bir kaza sonrasında kapıların dışarıdan açılamaması bence daha kötü....

o düğme kapıları içerden kilitlemeye yarıyor. Araç seyir halindeyken yoğun trafikte kapılarınızın kapalı olmasını sağlıyor. Misal istanbul'un yogun trafiginde 1. vitesle dur kalk ilerliyorsunuz. kötü niyetli bir yan kesici kapınızı açıp çantanızı aldı kaçtı. Bu pek hoş bir durum olmazdı. Bu nedenle o düğme var.
Çocuk kiliti içinse tarif ettiğim butonlar var. Zira çocuklar arkada oturacaklarından sadece arka kapılarda kilit var. Ön kapılarda yok.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti semih89 » 06 Eylül 2011 19:48

Devrim demiş ki:
Araçlarımızın içinden kapıları kesin olarak kilitleyemiyoruz (ki bu kötü bir şey değil). Her hangi bir kaza vb. acil durumda (ve kapılar sıkışmamışsa) yolcuların acilen terkedebilmesi gerekir. Sürücünün kontrolündeki bir düğmeyi bilmez yolcular ve kapıları açamayınca panik yaşayabilirler.

Dynamicde arka kapıları şöför kapısındaki düğmeden kilitleyerek kapıların ve camların içeriden açılmasını engelleyebiliyoruz Devrim abi.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 06 Eylül 2011 22:23

Bozuk abi onlar. Sizin araçlar bozuk. :D

Eh, Dynamique'te varmış işte...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Tyler Durden » 07 Eylül 2011 07:32

Herkese değerli bilgileri için teşekkür ederim.

Kapı kilidi konusunda aydınlandım.Bir de şu silecek olayını sorsam,ön cam sileceklerini kaldıramıyorum,bu neyle ilgili olabilir?
Tyler Durden
ONBASI
ONBASI

İleti liberty60 » 07 Eylül 2011 08:56

kaldıramazsınız,daha önceki modellerdeki gibi tam olarak kalkmaması için bir tırnak oluşturmuslar dikkatli bakarsanız. sanıyorum hırsızlık olayına karşı bir önlem olabilir.
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg
Kilometre: 7000
Yakıt: vpower- vmax
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: cihan tokat

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi