Yağ Değişim Tavsiyeleriniz.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Yağ Değişim Tavsiyeleriniz.

İleti sezgin bey » 24 Ağustos 2011 20:35

Bakımlarda genelde yağ değişimlerinde ilk önce katkı maddesi koydurarak araç çalıştırılıp kirli yağ iyice katkı maddesiyle çalışıp ısındıktan sonra yağ karterden dreyn edilerek yeni yağ koyuluyor. Bu katkı maddesi motorun içini tertemiz yapıyor. Bu madde sanırım Renault Boutique ürünlerinden ve bir sprey kutusu içinde birşeydi sanırım ve bu sitede bu konu ile ilgili bir yorum okumuştum. Linkini buraya kopyalarsanız sevinirim. Benim aracında yağ değişimi mecburi garantiden dolayı geliyor. Senesi doluyor aracımın maaşallah o yüzden makineye özen göstermek istiyorum.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

Re: Yağ Değişim Tavsiyeleriniz.

İleti Devrim » 25 Ağustos 2011 20:48

Sezgin Bey; Yağ değişimini -bu dediğiniz şekilde- ilk defa okudum. Yani vardır, doğrudur. Ama 60bin kilometredir benim aracımın yağı hiç bu şekilde değiştirilmedi.

Yetkili Servislerin mutlaka yaptığı bir işlem midir bu normalde? Yani ben 40bin kilometre boyunca Yetkili'de yaptırdım bakımlarımı. Aracı geldiği gibi lift'e alıp direkt yağını boşalttılar da... Merak ettim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ratig » 25 Ağustos 2011 21:30

yetkili serviste bende görmüştüm bu katkıyı.sormuştum 30000 km de bir yapıyoruz demişlerdi.sprey şeklinde bişey.fiyatıda 20 yada 30 tl tam hatırlamıyorum.hatta küçük birde tanıtıcı bröşürü vardı.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

İleti Sani » 25 Ağustos 2011 22:58

Prosedür bu değildir, müşteri isterse yapılır. Ancak çözemediğim, çözülen pislikler pistona gidiyor. Ya bu sırada motora zarar gelse??
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti predatore » 26 Ağustos 2011 07:46

2007 den beri yani yaklaşık 4 senede 2 tane cliom oldu.
gerçi ikisini de hiç servise götürmedim
sanayi de ustam var o hallediyor :)
aracı kaldırıp yağı boşaltıyor sonra da yeni yağ koyuyor.
predatore
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 105000
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: İbrahim İST

İleti sezgin bey » 26 Ağustos 2011 11:37

ratig demiş ki:yetkili serviste bende görmüştüm bu katkıyı.sormuştum 30000 km de bir yapıyoruz demişlerdi.sprey şeklinde bişey.fiyatıda 20 yada 30 tl tam hatırlamıyorum.hatta küçük birde tanıtıcı bröşürü vardı.

Bu katkıyı site içerisinde kullanan bir clio kullanıcısı vardı. Bu katkı maddesinin hatta resimide vardı. Onun linkini buraya bilen bir arkadaş varsa atabilirmi.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sezgin bey » 26 Ağustos 2011 11:44

Sanırım moderatör Oğuz Bey'in açtığı yada yorum yaptığı bir konu olabilir.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti oguz1 » 26 Ağustos 2011 21:29

sezgin bey demiş ki:Sanırım moderatör Oğuz Bey'in açtığı yada yorum yaptığı bir konu olabilir.

Burada yağımızla ilgili detaylı konuşmuştuk
http://forum.clioiii.com/viewtopic.php?f=57&t=836
Yağ katkısı olarak kardeşim bor power kullandı. Yalnız benim araştırmalarımın sonucu; por power made in Turkey olduğu için bu teknolojiyi tam olarak kullanamamaktayız. Dünyada boru 3 fabrika mikron boyutunda en ufak ebata getiriyor 3 üde ABD de o yüzden ABD den ithal bu katkıyı illa kullanacaksanız kullanmanızı öneriyorum. motor silk . http://www.hepsiburada.com/Liste/motor- ... ryId=26005 Kullananlardan okuduğum kadarıylada kimse verdiği parayı gözle görülür oranda hakettiğine inanmamakta. Yağ üreticileride yağlarının katkı içerdiği hiçbir katkı maddesi kullanarak kimyalarının bozulmaması gerektiğini söylüyor. BMW mersedes dahi bu katkıları önermiyor.Bazı araçlarda ses olarak azalma olduğu hissediliyor. Motor ömrü konusunda şu ana kadar kimse bir araştırma yapmamış.
Bu hepsiburadadki borpower
http://www.hepsiburada.com/Liste/nano-b ... ryId=26005

Konuyu açan arkadaşın bahsettiği bu katkılar değil herhalde yağ değişimi esnasında motor bloğu içine sıkılan ve özelliğini kaybetmiş yağı oralardan uzaklaştıracak bir katkı http://www.hepsiburada.com/Liste/multip ... ryId=26005 11 Tl biraz uygun geldi ama eski yakıta katılıyor. Ben yinede buna itibar etmeyin diyorum. Hepsi ticari amaçlı. Elmas var diyor içinde elmasın fiyatı ne ki bunun içinde elmas olsun. Temileyip temizlemediğini nasıl test edeceğiz. Bir araştırma varmı.?

Elfin 5 40 tam sentetik motor yağı motorumuza en iyi bakacak motor yağlarından biridir. Tam sentetik kullanmaya dikkat edelim.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti sezgin bey » 27 Ağustos 2011 11:47

Oğuz Bey değerli bilgileriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Sanırım araçlarımızda yeni nesil motor yağlarında tam sentetik olduğunu bana söylediler. Ben aracımı alalı 9 ay oldu. 2011 model ve servisten bana söylenen yağların tam sentetik olduğudur. Oğuz bey sanırım sizin açtığınız bir balık olmalı diye düşünüyorum. Benim sorduğum katkı maddesi Renault Boutique yazan siyah kırmızı bir sprey tüpü bu yağ değişmeden motor sıcakken serviste motora döküldüğünden felan bahsediliyordu. Ve sanırım resimlerde vardı. bunu sitede bir başlık altında gördüm. Sizin yaptığınız bir yorum yada bir başlık sanırım. Hatta bu katkının kullanıldığı motor karteriyle kullanılmayan motor karteri resimleri vardı. Farkı felan gösteriyordu.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sissil » 30 Ağustos 2011 23:45

20/50 sanırım tam sentetik degil bizim araçlarda kullanılabiliyor.
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

İleti Sani » 31 Ağustos 2011 00:15

sissil demiş ki:20/50 sanırım tam sentetik degil bizim araçlarda kullanılabiliyor.

Aman, ne diyorsunuz?? 20/50 Şahin, Doğan döneminde kaldı. Sakın!
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti sezgin bey » 31 Ağustos 2011 10:55

Yahu sevgili arkadaşlar gerçekten bir bilen veyahut bu yazı dizisini site içerisinde bir gören yok mu acaba. Bir sprey vardı bu motor yağ değişimi öncesindeyken motor sıcakken motora dökülüyordu ve aradan 5 dk sonra motor çalıırken motor iki defa fan devreye girene kadar ısınıp ardından stop ediliyordu ve arkadan motor stop ediliyordu. Sonra yağ dreyn ediliyordu. Ya devrim Bey'in bir topiği yada Moderatör Oğuz Bey'in bir topiği olmalıydı. Bu başlığı busite içinde gördüğümden eminim ama sevgili arkadaşlar. Herkese hayırlı bayramlar.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti ByOnder » 31 Ağustos 2011 11:24

Hocam bu nedir biliyormusun şampiyonu lig bittikten sonra play off la seçmek kadar saçma birşeydir para tuzağı. motor yağını neden kullanıyoruz motoru soğutsun motoru temizleesin diye e peki motor yağı motoru temizliyorsa daha bidaha motoru temizlemek için ne diye katkı maddesi kullanayım yağ bu pislik bırakır demek çok mantıksız ayrıca serviste yağ vakumlama sistemiyle ve özellile henüz motor sıcakken yapılıyor.

bu eskidendi hocam motor soğusun yağ karter e biriksin tapa contasından süzülsün diye beklemeler benim şahsi fikrimi söyleyeyim sadecee üzerine para verseler dahi bu uygulamayı asla ve asla yaptırmam...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti Devrim » 31 Ağustos 2011 13:38

sezgin bey demiş ki:Yahu sevgili arkadaşlar gerçekten bir bilen veyahut bu yazı dizisini site içerisinde bir gören yok mu acaba. Bir sprey vardı bu motor yağ değişimi öncesindeyken motor sıcakken motora dökülüyordu ve aradan 5 dk sonra motor çalıırken motor iki defa fan devreye girene kadar ısınıp ardından stop ediliyordu ve arkadan motor stop ediliyordu. Sonra yağ dreyn ediliyordu. Ya devrim Bey'in bir topiği yada Moderatör Oğuz Bey'in bir topiği olmalıydı. Bu başlığı busite içinde gördüğümden eminim ama sevgili arkadaşlar. Herkese hayırlı bayramlar.

Daha önce Güneş Bey, Elektronik / Mazot Filtresi Uyarı Işığı konusu içerisinde dediğinize benzer bir ileti yazmış. Bu mudur acaba?

mot1.jpg

mot2.jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Sani » 31 Ağustos 2011 18:55

O üründür devrim hocam. Bende incelemiş ama sonra gerekli görmemiştim.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi