kasislerden atlarken ön tekerleklerden bir ses geliyor

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

kasislerden atlarken ön tekerleklerden bir ses geliyor

İleti liberty60 » 19 Ağustos 2011 21:26

bir hafta kadar önce 1.5 dci clio 3 aldım. beni rahatsız eden şöle bir problem varki kasislerden arac atlarken ön tarafdan sanki amortisörler patlak gibi kütürt diye bir ses geliyor. sanki motor aksamında sabit olmayan birşey varda o havaya kalkıp düşüyor gibi. servise gittim ama hiçbirsey bulamadılar. amorisörleri bi değiştirelim dediler ama yeni arabanın amortisörlerini değiştirmek istemiyorum , çözüm yolları hiç mantıklı gelmedi bana. çok yavas gecersem bir ses yok ama biraz orta hızda gecerken tekerlekler kasise çarp tıgında değilde kasisden inerken diğer ses başlıoyor.
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg
Kilometre: 7000
Yakıt: vpower- vmax
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: cihan tokat

Re: kasislerden atlarken ön tekerleklerden bir ses geliyor

İleti Sani » 19 Ağustos 2011 21:36

Amörtisörleri değiştirin, değişecek parçalara garantiliyse bırakın servis karar versin.
Amörtisörlerle beraber z-rot, rot başları ve amortisör burçlarını da değiştirtin.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti liberty60 » 19 Ağustos 2011 21:41

aracım daha 250 km de hiç sert cukura düşmedim. birde bakıyorum cukura girdiğimde gayet rahat öyle bi bozukluk hissettirmiyor amortisörler. ama amortisörlerin başka bağlantılı oldugu böyle parçaları varsa tabii orasını bilemiyorum,ozaman siz haklı olabilirsiniz tabii.
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti hasanozf » 19 Ağustos 2011 22:10

Garanti kapsamında her ne varsa değiştirtin.
hasanozf
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio3 Faz1 Extr2009
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 77000
Yakıt: total excellium dize
Lastik Markası: michelin 185/60/15
İsim ve Şehir: Hasan

İleti levolution » 19 Ağustos 2011 22:20

benim aklıma da direk üst kule burçları geldi sani'nin de dediği gibi.
zira önceki clio2'ye serviste ilk bakan ustanın amortisör bozuk teşhisinden sonra amortisör değişimi için gittiğimde diğer usta sorun takozdaymış amortisöre gerek kalmadı demişti.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti BAKIM » 20 Ağustos 2011 00:58

Aynı sorun 2009 model 1,2 benzinli olan bir arkadaşımda da var ilk zamanlar servise beraber gittik önce sesi kabul edip bir çok parçasını deneme amaçlı değiştirdiler ama ses aynı ne yaptılarsa çözemediler serviste kullanılan deneme aracı vardı o da 2009 model hatta rengi bile aynıydı sonra hep beraber onu da test ettik aynı ses ondada vardı sonunda yapacak bir şey yok deyip gönderdiler iki yıldan beri ses hiç değişmemiş bence teknik bir hata ama reno bu hatayı kabullenmek istemiyor.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2V 75 hp
Kilometre: 44444
Yakıt: schell Bp
Lastik Markası: MICHELIN Energy Save
İsim ve Şehir: Balıkesir

İleti ByOnder » 20 Ağustos 2011 14:46

Hocam ben affınıza sığınarak kelimeye takılacağım ama, kasislerden atlamak nedemek neden atlıyor araç kaç km hızla geçiyorsunuz. kasislerden atlarken ön tekerlerden ses geliyor dendiğinde aklıma direk şu geliyor ralli pilotusunuz = ) aracınızıda bi ralli aracına kıyasla kullanıyorsunuz kasislerden minimum 60 bazen 80 bazen 100 km hızla geçiyorsunuz ve çıkan ses sizi rahatsız ediyor. yani durum buysa gayet normal derim yada birazda yavaş olun mümkünse atlamayın geçmekle yetinin derim...

Ama ses kasislerden atlarken değilde şehir içi kullanımda kasislerden geçerken geliyorsa ozaman tartışırız.
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti liberty60 » 20 Ağustos 2011 15:35

ne demek istediğimi anlamıssınız en son dediğiniz gibi..
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ByOnder » 20 Ağustos 2011 17:23

Eğer parçalar garanti kapsamında değişecekse bırakın değişsin yani araba yeni parçası değişsin istemiyorum mantığı doğru bi mantık değil sonuçta parça serviste araç garanti kapsamı dışına çıkmadan vede orjinali ile değişecek bu kesinlikle sorun teşkil edecek bi durum değil. bi kaç yorumda bu kronik bi rahatsızlık dermişcesine yorumlar gelmiş faz 2 ler hakkında iddaa edemem ama faz 1 lerde böle kronik bi sorun yok aynı araç sahibiyim herhangibi rahatsızlığım sözkonusu değil.

Derdinizi biraz yüksek sesle dile getirin mümkündür direk usta başı ile muhattap olun aracınızla deneme tahtasıymışcasına oynanmasını istemediğinizi söyleyin yapılacak tamir ve değişiklikler için ikna edilmek istediğinizi geçerli sebebi duymak istediğiniz söyleyin bunları içinizin rahat etmesi için yapmanızı söylüyorum servisde zaten gerekeni yapacakdır.
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti liberty60 » 20 Ağustos 2011 19:41

haklısınız orjinaliyle değiştirilecek ama yinede insan kıyamıyor işde sıfır bi arac acaba değiştiriyoruz diyefabrika çıkısı gibi yapılamaz dasorunlarbüürmü diye tedirginlikvar sadece.
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti burak120320 » 20 Ağustos 2011 20:19

bu açıdan hiç endişelenmeyin bence.. hata fabrika çıkışında zaten : ))
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti oguz1 » 20 Ağustos 2011 23:49

Arkadaşlar tam emin olmamakla birlikte bundan 2-3 yıl kadar önce faz II çıkmadan , renaultun genel merkezi bizimle Erim vasıtasıyla bağlantıya geçmiş ve İstabbulda bir toplantı düzenlemişti. Bu toplantıda Ankaradan işlerim nedeniyle katılamadım. Amaç faz II de faz I deki kronik sorunları anlamak teşhis etmek ve düzeltmekti. Katılalamamamdan dolayı eksikliği toplantı düzenleyen görevliye aşağıdaki world belgesini e-meil le ilettim. Şimdi kronik sorunlar bu topikte gündeme gelince bu sorunları sizlerle paylaşmak istedim.

RENAULT MAİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Ben Ağustos ayı itibariyle .....la beraber düzenlenen kampanyadan clio III 1.5 dinamigue 80 bg baz modelini 2007 OCAK teslim itibariyle aldım.
Daha sonra internette bu arabayı araştırmaya kullananların görüşlerini almaya, test sürüş sonuçlarına bakmaya ve kullananların varsa problem veya övgülerini bulmaya çalıştım.
Bu siteye http://clioiii.com/ClioIII/FORUM/index.php üye olan ve clio III kullanan arkadaşlar toplu olarak bu problemleri Fransa’daki renaultada bildirmeye karar verdik.

Problemlerden bazıları(bundan sonraki clio segmentinde bu proplemlerin olmaması temennisiyle)

1-Motor kapağı benzinli motorda var dizel versiyonlarda yok. Tüm dizel clioIII lerde.
2-Torpido gözü ve bagaj aydınlatma lambası hiçbir versiyonda yok.(dynamique ve expresyon hariç)
4-Aracın üstünde her iki tarafta bagajla tavanın birleştiği yerde(olukta)görülen bağlantı yerinde meydana gelen boya çatlağı.Mastik çatlağı.Tüm clioII ve III lerde.
5-Viraj Kolçağı hiçbir versiyonda yok.(dynamique versiyonu hariç)
6-Mp3 çaların kısa kullanımlarda dahi aşırı ısınması ve aynı cd yi araç dururken bir okuması başka bir zaman okumaması.(nero ile yazılmasına rağmen)
7-Kol dayanağı clioIII segmentinde bulunan tüm araçların(grade punto vs.)üst donanım paketinde standart sunulmakta clio III de yok.
8-Ön farlarımın içinde aracımı aldığım günden beri siyah daireler şeklinde lekeler var.Hemen hemen tüm clioIII lerde
9-Ön fren kaliperlerinden kronik olarak tüm clioIII lerden ses geliyor.
10-DİREKSİYONDAN 1 VE 2. VİTESTE MANEVRA YAPARKEN VEYA MANEVRA YAPARAK DURURKEN BOŞLUK SESİ VEYA BOŞLUK HİSSİ ELDE HİSSEDİLİYOR.

Renaultun her seferinde çeşitli vesilelerle belirtildiği gibi kaliteye önem verdiği, güveni ön plana çıkartmak için yıllardır çalıştığı bilinmektedir.
"İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim" felsefesinin renaultta da olduğunu tahmin ederek, yukarda belirtilen sorunların bir an evvel çözülmesi temennisiyle.
Saygılarımla.

Murat OĞUZ
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti semih89 » 21 Ağustos 2011 09:24

2-Torpido gözü ve bagaj aydınlatma lambası hiçbir versiyonda yok.(dynamique ve expresyon hariç)

dynamicde de torpido lambam yok :) bundan anlıyorum ki kar yapmak için değil. adamların torpido lambasına bi garazi var :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti liberty60 » 29 Ağustos 2011 11:16

amortisörlerim gelmiş. bayram sonrası için çağırdılar. suana kadar şikayetlerimde hiç bir değişiklik yok. ayrıyeten birde direksionu tam kırdıgımda hafif çukurdada bir küt sesi geliyor.
merak ettiğim amortisör değişirken z-rot, rot başları ve amortisör burçları denilen parçalarda beraberinde takım olarakmı değişiyorlar.
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Sani » 29 Ağustos 2011 14:03

Hayır takım olarak değiştirmezler ancak mutlaka burçların değişmesini talep edin.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi