Motorda "Üfleme"

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: clio 3 dizel motor uflemesi

İleti clioclioclio » 13 Ağustos 2014 00:25

Sağolasın arkadaş. motor yağ çubugunu veya yağ kapağını araç rolantide çalışırken açtığın zaman duman çıkıyor. çıkan duman çok yoğun ve siyah ise motor rektefiye istiyor diyorlar ama çıkan duman az ve beyaz ise yeni üflemeye başlamış diyorlar.
clioclioclio
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dcı
Kilometre: 73000
Yakıt: total eurodıesel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: clio3 konya

İleti lal3455 » 13 Ağustos 2014 22:14

tesekkur ederım hocam sen aracında bu durumu gozlemledın mı usta ne dıyor bu durum karsısında .Nasıl cozum bulunur yanı ?
lal3455
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII Still Paket
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65hp
Kilometre: 100000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: MİCHELİN 185/60/15
İsim ve Şehir: HAKAN-İST

İleti clioclioclio » 14 Ağustos 2014 00:54

ustalara göre en az bi 200.000 km daha gider diyorlar. ama işte insanın içine bi kurt düştü mü soğuyor arabadan
clioclioclio
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dcı
Kilometre: 73000
Yakıt: total eurodıesel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: clio3 konya

İleti planetearth » 14 Ağustos 2014 12:50

clioclioclio demiş ki:ustalara göre en az bi 200.000 km daha gider diyorlar. ama işte insanın içine bi kurt düştü mü soğuyor arabadan

üfleme tespit edip; 200.000 km daha gider demesi bence ustanızın tutarsızlığı başka bir ustaya ve servise gösterin bu durumu, kafanız rahat etsin.
birde 75.000 km de motor % 70' de oluyorsa 200.000 km daha yapması ilginç.
Benden size bir tavsiye kafanıza takılan birşeyi çözün veya çözdürün sonrada unutun yoksa araca her bindiğinizde sizi bu durum rahatsız eder.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Devrim » 07 Ekim 2014 17:50

Mevcut konu: Motorda "Üfleme"
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Sani » 13 Ekim 2014 10:28

Bugün araç bayiisine gidin, sıfır bir aracı çalıştırıp yağ çubuğunu çıkartın. Göreceksiniz ki oradan da üfleme yapar ;)
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti KAZIMYILMAZ » 13 Ekim 2014 11:05

Ben Clio3 1.5 dizel aracımı ilk aldığımda sanayideki ustaya göstermiştim. Motor üflüyor demişti :) Araç daha 46bin km'deydi...
Usta beni güldürme ya dedim. Aldım aracı yetkili servise götürdüm. Yetkili serviste hiç birşeyi yok aracın, motor çok iyi durumda demişlerdi.

Sanayideki ustalara pek güvenmeyin. Şu anda Megane3 dizel aracımın yağ kapağını/çubuğunu çektiğimde de Clio3'teki gibi hafiften üfler gibi yapıyor.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti bitsedegitsek » 18 Ekim 2014 21:44

KAZIMYILMAZ demiş ki:Ben Clio3 1.5 dizel aracımı ilk aldığımda sanayideki ustaya göstermiştim. Motor üflüyor demişti :) Araç daha 46bin km'deydi...
Usta beni güldürme ya dedim. Aldım aracı yetkili servise götürdüm. Yetkili serviste hiç birşeyi yok aracın, motor çok iyi durumda demişlerdi.

Sanayideki ustalara pek güvenmeyin. Şu anda Megane3 dizel aracımın yağ kapağını/çubuğunu çektiğimde de Clio3'teki gibi hafiften üfler gibi yapıyor.

Ustaların bu konuda yanlış bir bilgisi var. Tutturmuşlar bir düzen gidiyorlar. Bende aracı 70 binde satacaktım, adam ustaya götürdü her şeyi iyi dedi. Ama üflüyor biraz dedi. Üfleme dediğide bildiğimiz klasik tespitten. Ben satın alırkende öyleydi o araç. Belli belirsiz bir buhar oluyor üstünde. Bence olması son derece normal sonucta ısı farklılığı var, buharlaşma var. Böyle diyince alıcı biraz daha fiyat kır alayım dedi, bende olmaz arkadaş ben aracıma güveniyorum ve satmıyorum dedim. İyi ki demişim yoksa 60-70 bin verip yeni araç alacaktım. Velhasıl aracım 124 binde. min. 200 bine kadar kullanmayı düşünüyorum. Bakımlarını düzenli yapıyorum. Çokta memnunum aracımdan.
bitsedegitsek
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 bg
Kilometre: 140000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Petlas
İsim ve Şehir: Fatih İZMİR

İleti KAZIMYILMAZ » 21 Ekim 2014 20:11

Hiç korkma kardeşim bakımını düzgün yaptırdığın sürece 300.000'de binersin.

bitsedegitsek demiş ki:
KAZIMYILMAZ demiş ki:Ben Clio3 1.5 dizel aracımı ilk aldığımda sanayideki ustaya göstermiştim. Motor üflüyor demişti :) Araç daha 46bin km'deydi...

Ustaların bu konuda yanlış bir bilgisi var. Tutturmuşlar bir düzen gidiyorlar. Bende aracı 70 binde satacaktım, adam ustaya götürdü her şeyi iyi dedi. Ama üflüyor biraz dedi. Üfleme dediğide bildiğimiz klasik tespitten. Ben satın alırkende öyleydi o araç. Belli belirsiz bir buhar oluyor üstünde. Bence olması son derece normal sonucta ısı farklılığı var, buharlaşma var. Böyle diyince alıcı biraz daha fiyat kır alayım dedi, bende olmaz arkadaş ben aracıma güveniyorum ve satmıyorum dedim. İyi ki demişim yoksa 60-70 bin verip yeni araç alacaktım. Velhasıl aracım 124 binde. min. 200 bine kadar kullanmayı düşünüyorum. Bakımlarını düzenli yapıyorum. Çokta memnunum aracımdan.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti ipcm » 22 Ekim 2014 10:45

clioclioclio demiş ki:Sağolasın arkadaş. motor yağ çubugunu veya yağ kapağını araç rolantide çalışırken açtığın zaman duman çıkıyor. çıkan duman çok yoğun ve siyah ise motor rektefiye istiyor diyorlar ama çıkan duman az ve beyaz ise yeni üflemeye başlamış diyorlar.

:D hocam usta iyi sallamış. Genelde hangi dizelin motor sıcakken ve rölantideyken (ki bunun tehlikeli olduğunu söylemeliyim.) hem yağ çubuğunu hem de yağ kapağını açarsanız bu sonucu görürsünüz.
Hatta benzinlilerde de ve sıcak motor çalışmadan da deneyin lütfen.
Sizi de hafiften bir gülme alacaktır.

Yetkili servis bu tip konularda en güvenilir yer. Nedeni ise buradaki çalışanlar zaten aracın yapımında ve tasarımında bulunan insanlar tarafından eğitiliyor.
Yani aracın normalini ve anormalini daha piyasaya çıkmadan görüyorlar. O yüzden içiniz rahat olsun bence.

Not: Bursalılar bu adamların Mudanya yolunda nasıl test yaptıklarını iyi bilirler. Tanıdıklarınız var ise sordurabilirsiniz.
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Kilometre: 120000
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti engin_er_26 » 15 Ocak 2015 23:32

renault motorlarda yağ kapağını açın üfleme yapar mutlaka yeni araç dahi üfler bunu bilin ustalar fazla sıyırıyorlar siz fazla takmayın, mesela bende eski aracım pali 170 bin km de sattım motorda üfleme ve yağ eksiltme vardı ustaya gittik alacak kişi baktırdı, usta benim tanıdığımdı adama normal dedi bunlar bu kadar terler dedi gönderdi.
şimdi siz bir ustaya araba göstermeye gidin ama aracın sahibi eğer al sat çok yapıyorsa sanayideki ustaların çoğunu tanırlar yada benim gibi sanayiye yakın oturuyorsa tanıdığı çoksa araçta ki bir çok şeyi söylemezler sizi kandırırlar. servislerde bile yaptıklarını düşünüyorum aradan ustanın cebine 3-5 koysalar eğer ustada adamlarıysa 2 dakkada kandırır bırakırlar, 100-200 tl için arkadaşını, komşusunu pazarda satanları da gördüm, tanıdığı kişilere götürüp bu arkadaşın arabası güzel iyi deyip aldıran ve daha sonra aracı satandan 100-200 tl komisyon alıp geçinenlerde var.
kısacası çok dümen dönüyor bu araba işlerinde, mesela çok km yapanlar muayeneye girmeden önce km düşürtüp öyle giriyorlar bir yılda 100-150 bin km yapanlar var sıfır araç alıyorlar muayenesi 3 yıl sonra yapılacağı için bir yılda 100 bin km yapıyor 3 yıl sonunda araç 300 bin km yapmış oluyor ve gidip 80-90 bin km ye geri çektiriyorlar sonrada muayeneye götürüp geçiriyorlar sizde aldığınızda araç km si az diye seviniyorsunuz, servislere yılda bir veya iki kez uğruyorlar her 10 -15 binde dışarıda yağ değiştiriyorlar daha sonra garantisi devam etsin diyede yılda bir kez bakıma götürüyorlar ama götürülmeden km düşürülüyor öyle gidiliyor. servise sorsanız bile ancak kaç km de geldiğini görebiliyorsunuz düşürülen km yi tespit edemiyorlar, eğer ki gerçek km sini tespit etmek içim yeni bir teknoloji varda ben bilmiyorsam o başka
engin_er_26
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 68 hp
Kilometre: 103000
Yakıt: eurodiesel
Lastik Markası: Turanza/petlas
İsim ve Şehir: Engin Eskişehir

Re: Motorda "Üfleme"

İleti clio2007 » 22 Şubat 2017 19:03

MOTOR YAĞINININ KALİTESİ ÖNEMLİ HAVA FİLİTRESİNİN TIKANIŞ OLMASI ÖNEMLİ AYRICA YAKIT FİLİTRESİNİN TIKALI OLMASI BÜTÜN BUNLARA İLAVE YAĞ FAZLASI ÜFLEME GİBİ GÖRÜNÜR. SERVİSE GÖRE MOTOR BİTİYOR REKTEFE SANKİ MOTOR UZMANI ARKADAŞLAR. MOTOR BİTİYORSA ARAÇ NORMALDEN FAZLA YAĞ YAKAR AYRICA ARAÇ BAĞIRIR ÇEKİŞTEN DÜŞER EKSOZDAN SİYAH DUMAN ÇIKAR. ARAÇ FAZLA SIKIŞTIRILARAK KULLANILIYORSA TURBO MOTORU YAĞ KAÇIRABİLİR İÇİNDE SONUÇTA YAĞ DOLAŞIYOR.BUDA NORMAL SERVİSE GEÇEN USTALAR HEMEN MOTOR MÜHENDİSİ KESİLİYORLAR ZATEN UZAK DURMANI İSTİYOR BOZACAĞI YERİ YAPACAĞI HATAYI GÖRMEMİZİ İSTEMEZLER.MAZERET HAZIR USTAYA MANİ OLMA OYALAMA DİKATİNİ DAĞITMA OH NE GÜZEL SAĞLAM ARACINI VER BOZUK ARAÇ AL YADA KISA SÜREDE YENİ ARIZA HAKIMIZI KORUYAN BİR MERCİ YOK.
clio2007
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 130000
Yakıt: opet euro diesel
Lastik Markası: Bridgestone
İsim ve Şehir: ısparta

Önceki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi