ARAÇLARIMIZDAKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: ARAÇLARIMIZDAKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

İleti omeralemdar » 31 Temmuz 2008 18:15

AHMET
<Sakın böyle birşey için servise gitmeyin, servisten çıktığınız anda oradaki çalışanlar tarafından günün alay konusu olursunuz>

BEN BENİMLE ALAY EDECEK DEGİL ADAM GİBİ BEN MADEM O MARKA ARACI ALMIŞSAM VE O MARKANINDA SERVİSİ O ŞAHIS OLDUGUNDAN GİTMİŞSEM BENİMLE ALAY EDECEGİNE BENİ BİLĞİLENDİREN SERVİS VE SERVİS ELEMANLARINI TERCİH EDERİM BENİM ARACIMIN TAMİRLERİ SAYESİNDE EKMEK PARALARINI KAZANIYORLAR :roll: HAKSIZMIYIM :?:
HER ARAÇ SÜRÜCÜSÜ HER ŞEYİ BİLEMEZ ZATEN BİLSE KENDİ ARABASINI TAMİR EDER O ŞAHISADA GİTMEZ :!: :!:
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

İleti DOGAN » 31 Temmuz 2008 18:54

aslında benimde bir sorunum var arkadaşlar :(
yolda giderken bagajdan tıkır tıkır sesler geliyor bir ara kafaya öyle bir taktımki arabayı durdurup durdurup şuradanmı buradanmı
bakıp bakıp durdum ama nafile hala çozmüş değilim bakmadığım bir yeri kalmadı diyebilirim bu konuda bilgisi olan varmı..?
DOGAN
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,4 16V. 98 Bg.
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Doğan & Pendik/IST.

İleti Devrim » 31 Temmuz 2008 22:07

DOGAN demiş ki:...bagajdan tıkır tıkır sesler geliyor
3-5 gündür benim bagajdan bariz ses geliyor. Öyle böyle değil, "tak - takk - tuk" falan... Yani binen çocuk da olsa "abi ses geliyor" diyebilir. Özellikle bagajdaki tüm eşyaları boşalttım. Hatta kriko vb. alet edavatı da!. Yine geldi ses.

Sonra farkettim ki bagajın altındaki yedek lastiğin de altında bir plastik uzantı var. O boşta gibi duruyor. "Sanırım" ondan... 3-5 gün önce bir arkadaşla, yedek lastikle ilgili bir sohbette arabanın (bagajın) başındaydık. Bagajdaki, lastiği "düşüren" o kolun aşağı tarafındaki beyaz plastik yuvarlak kapağı gevşetmiş ve geri sıkmıştım. Belki o ara alt taraftaki bahsettiğim uzun plastik altlığı da gevşetmiş olabilirim.

Neyse... Servis (bakım) zamanım geldi (10006 Km'deyim), serviste baktıracağım artık... Demek istediğim alet edavat kısmına da bir bakabilirsiniz...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti omeralemdar » 01 Ağustos 2008 11:04

KOLAY GELSİN HAYIRLI GÜNLER
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti SAFAK SAHIN » 01 Ağustos 2008 19:50

ARKADAŞLAR BAGAJDA FARE FALAN OLMASIN. :D ;)
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti Devrim » 01 Ağustos 2008 23:07

SAFAK SAHIN demiş ki:ARKADAŞLAR BAGAJDA FARE FALAN OLMASIN. :D ;)
Ben bugün iki tane belediye işçisi çıkardım bagajdan; matkapla kazı yapıyorlarmış!. :mrgreen: :mrgreen:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti omeralemdar » 02 Ağustos 2008 10:07

mauseleriniz hayırlı osun hamsterları tercih ederim :lol: :lol:
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti DOGAN » 04 Ağustos 2008 08:31

Devrim demiş ki:
DOGAN demiş ki:...bagajdan tıkır tıkır sesler geliyor
3-5 gündür benim bagajdan bariz ses geliyor. Öyle böyle değil, "tak - takk - tuk" falan... Yani binen çocuk da olsa "abi ses geliyor" diyebilir. Özellikle bagajdaki tüm eşyaları boşalttım. Hatta kriko vb. alet edavatı da!. Yine geldi ses.

Sonra farkettim ki bagajın altındaki yedek lastiğin de altında bir plastik uzantı var. O boşta gibi duruyor. "Sanırım" ondan... 3-5 gün önce bir arkadaşla, yedek lastikle ilgili bir sohbette arabanın (bagajın) başındaydık. Bagajdaki, lastiği "düşüren" o kolun aşağı tarafındaki beyaz plastik yuvarlak kapağı gevşetmiş ve geri sıkmıştım. Belki o ara alt taraftaki bahsettiğim uzun plastik altlığı da gevşetmiş olabilirim.

Neyse... Servis (bakım) zamanım geldi (10006 Km'deyim), serviste baktıracağım artık... Demek istediğim alet edavat kısmına da bir bakabilirsiniz...

aslında aklımada gelmedi değil stpmenin orası ama açıp bakmaya erindim açıkcası.ben bugün o işede el atayım bakarsınız bulurum.
biraz sonra boya sprey almaya gidicem arabamı dynamik yapıcam... :P
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti mcagriunal » 04 Ağustos 2008 16:48

Benim en büyük sorunum bagajdan gelen sesler. İlk aldığımda daha fazla ses geliyordu, servise götürdüm, bir sorun yok diyerek geri yolladılar. Sesin karakteristiğinden, kilit yerinden geldiğine kanaat geitrdim. Gelen ses tok ve şiddetliydi, özellikle çukurlara düştüğümde duyuyordum. Kilit yerine bir peçete sıkıştırdım, ses sanki azaldı. Fakat hala, özellikle bozuk yollarda bagajdan tıkırtılar duyuyorum. Sanırım arkadaki siyah bagaj rafı tam oturmayınca da sorun oluyor.

Sorun olup olmadığına emin değilim ama aracın birinci vitesi çok kemikli. Diğer viteslere göre 1. vitese daha zor geçiyorum. Benden kaynaklanan bir sorun da olabilir.

Belki bir sorun değil ama beni rahatsız eden bir konu, sürüş pozisyonumla alakalı. Aracın fren pedalı bana çok yüksek geliyor. Ayağımı iyice kaldırarak frene basmam gerekiyor ki, bu da özellikle sıkışık trafikte yorucu oluyor ve güvenliği tehlikeye atıyor. Bu sorunu çözmek için koltuğu oldukça geriye çektim. Bu sefer de ayağımı tam uzatınca debriyaja zoru zoruna tam basabiliyorum. Açıkçası yerimi bir türlü ayarlayamadım. Sizlerin oturma pozisyonunu nasıl ayarladığınız konusunu dinlemek isterim.

Diğer bir konu paspaslar. Bendeki paspasın debriyajın altında kalan kısmında kulakçık şeklinde bir uzantı var. Paspas sürekli öne kayıyor ve bu kulakçık debriyajla ayağımın arasına giriyor. İnanılmaz tehlikeli bir şey. İlk olduğunda ne olduğunu uzun süre anlayamadım, sorunun pedaldan ya da ayakkabımdan kaynaklandığını düşündüm, neredeyse çıldıracaktım, anlayana kadar soğuk terler döktüm. Şimdi her arabaya binişte paspası biraz geri çekiyorum.

Bir diğer konu silecekler. Silecek sanki tam silmiyor. Aslında sorun şu: biz arabayı lastiğinin tozuyla gelin arabası yaptık ve yol kesen çocuklarin saldırısına uğradık. Bu esnada birisi silecekleri sertçe çekiştirdi. Sorunun bundan kaynaklanmasından şüpheleniyorum. Gözle baktığımda bir sorun yokmuş gibi görünüyor ama silerken sorun var. Sileceğin yapısı da garibime gitti, sileceğin kolu ortadan tek noktadan tutturulmuş ve hafif kaldırdığınızda lastik kendini salıyor. En iyisi bir sorun olup olmadığını servise giderek anlamak.

Bir diğer sorunum viraj kolçaklarının olmaması. Bunu bilerek aldım ama servise fiyatını sorunca yuh dedim. Bir tanesi 63 YTL. İki tanesine 126 YTL veremem valla.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 28500
Yakıt: Shell 95 Oktan
İsim ve Şehir: Çağrı Ünal - Ankara

İleti DOGAN » 04 Ağustos 2008 17:08

Tolga demiş ki:hade bakalım ben yapamadım boya balkonda dururu beklıoruz resımlerını

valla ben başladım 5 sattir zımparalıyorum,2 gün daha sürer zımparalama işi.2 günde boya sürer ,yani bu hafta allah kısmet ederse bitecek :P
işe giderken yanıma iki parça alyımda birazda orada zımparalayım diyorum yoksa bitecek gibi değil çok uğraştırıyor valla :lol:

mcagriunal demiş ki:Bir diğer sorunum viraj kolçaklarının olmaması. Bunu bilerek aldım ama servise fiyatını sorunca yuh dedim. Bir tanesi 63 YTL. İki tanesine 126 YTL veremem valla.

bak bu konuda tolgaya yapışın en güncel online bilgiler ondadır fiyatları ve satılıdığı yerler dahil :P
tolga kardeşimiz aldı ve birkaç kişiye gönderdi ordan biliyorum fiyatıda teki 15 ytl idi sanırım ;)
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti DOGAN » 04 Ağustos 2008 17:11

tolgacım istersen sen zımparalama işlemine başla,boya işini beraber bizim garajdada yaparız bizim burası gayet müsait ;)
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti mcagriunal » 04 Ağustos 2008 17:44

tolga kardeşimiz aldı ve birkaç kişiye gönderdi ordan biliyorum fiyatıda teki 15 ytl idi sanırım

Bende biraz da orjinallik takıntısı var. Hoş bunun orjinali olsa ne olacak diye de düşünülebilir.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti DOGAN » 04 Ağustos 2008 18:01

mcagriunal demiş ki:
tolga kardeşimiz aldı ve birkaç kişiye gönderdi ordan biliyorum fiyatıda teki 15 ytl idi sanırım

Bende biraz da orjinallik takıntısı var. Hoş bunun orjinali olsa ne olacak diye de düşünülebilir.

orjinalinden ayırabileceğini sanmıyorum aynısı zaten sadece servisten almıyorsun az para veriyorsun ;)
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti Devrim » 04 Ağustos 2008 18:20

mcagriunal demiş ki:Benim en büyük sorunum bagajdan gelen sesler...
Hemen herkesin bi' derdi olmuştur bagaj sesleriyle. Ben, Clio3'lerin yapımı tasarımı zamanında bir işçinin bagaj civarında hayatını kaybettiği ve o seslerin o ruha ait olduğu şeklinde bi' rivayet sallamak istiyorum ortaya!. :D Bagajda bi' ruh çağırma seansı yapalım diyorum. :mrgreen: Şaka bir yana Çağrı; bagajda ne var ne yok boşaltıp bi' test sürüşü yap derim. Bagajdaki tüm eşyalar, bagaj rafı, kriko takımı, alttaki yedek lastik... Sonra tek tek yerleştirerek dinle sesleri. Eğer bagaj boşken de geliyorsa kesin bagaj kapısıyla falan ilgilidir herhalde...

mcagriunal demiş ki:...aracın birinci vitesi çok kemikli...
Bununla ilgili çeşitli zamanlarda konuştuk, onları okursan güzel olur. Viteslerimiz -evet- genel olarak kemikli. Fakat bende 1'inci vitesin diğerlerinden bir farkı yok. Bazı arkadaşlar belirtmişlerdi; yüksek ya da orta, 1'inci vitese göre yüksek sayılabilecek süratlerde, 1'e atmaya çalışıyorsan şayet, o noktada kemiği fazla hissedebilirsin...

mcagriunal demiş ki:......sürüş pozisyonu... ...Açıkçası yerimi bir türlü ayarlayamadım. Sizlerin oturma pozisyonunu nasıl ayarladığınız konusunu dinlemek isterim...
Ah ah, koltuk yükseklik ayarı ne "iyi" bir şeymiş!. Belki senin derdini o çözer ama şu an aracının modelini bilemiyorum. Şahsen problemim yok sürüş pozisyonuyla. 84 model Tofaş araçlarına alıştığımdan sanırım, pedaller bana iyi geliyor... Ama bu konuda şikayetçi arkadaşlarımız yok değil.

mcagriunal demiş ki:...Paspas sürekli öne kayıyor ve bu kulakçık debriyajla ayağımın arasına giriyor... ...Şimdi her arabaya binişte paspası biraz geri çekiyorum...
Dediğine aynen katılıyorum Çağrı. Ben de bi' ara gıcık oluyordum. Ben de ayakkabımın topuğundan falan sandım. Neden sonra farkettim paspastan kaynaklandığını. Ara ara kontrol ediyorum paspasın pozisyonunu. Sabitlemek iyi olabilir belki...

mcagriunal demiş ki:Bir diğer sorunum viraj kolçaklarının olmaması. Bunu bilerek aldım ama servise fiyatını sorunca yuh dedim. Bir tanesi 63 YTL. İki tanesine 126 YTL veremem valla.
Bu viraj kolçağı, şu camların da üstündeki tutacaklar mı? Eğer onlar ise, arabaya binen bi gırgır geçiyor neden olmadığı ile ilgili... Çağrı, ben de orjinal hastasıyım ama evet o fiyata da alınmaz onlar... Forumda daha önce bahsi geçti, daha ucuza işe yarar şeyler bulunabiliyor...

Bu arada, nick'ini anlayamadım ilk başta. Mc Agriunal diye yabancı bi' isim mi diye düşündüm. :D

Neyse kolay gelsin...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti mcagriunal » 04 Ağustos 2008 18:42

Devrim, cevaplar için teşekkürler.

Viraj kolçağı aynen söylediğin şey. Arabamı inceleyen annem, onların olmadığını görünce baya bir üzülmüştü :) Bu konuda Tolga'ya başvuracağım sanırım.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

ÖncekiSonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 64 misafir