aracın bagaj kısmından gelen ses

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

aracın bagaj kısmından gelen ses

İleti kralyengec » 03 Mayıs 2010 21:46

selamlar birkaç ay önce açtığım (bagajdan gelen sesler ) konuyla ilgili şikayet devam etmekteydi ama birtürlü çözüm bulamıyordum
Geçenlerde sessiz sakin bir ortamda arabanın bagaj kısmına yaslanmış konuşuyordum nedense elim bagaj kapağıyla tampon arasındaki boşluğa girdi biraz zorlayınca aylardır duyuduğum sesi duymaya başladım , aşağı yukarı oynattıkça ve birazdahada kulak kabarttıkça sesi iyice tanıdım kilit kısmından çıtır çutur (aynen bu ses) sesler gelmeye başladı
Hadi bakalım size uzmanlık sorusu bu nedirrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ???????
kralyengec
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 v 75 bg
Kilometre: 23000
Yakıt: opet
İsim ve Şehir: hakan izmir

Re: aracın bagaj kısmından gelen ses

İleti Furkan » 03 Mayıs 2010 22:03

Vallaha aracı sürerken bagajdan bir ses geliyor bilhassa araç sekince takur tukur diye ve onun koltuk başlıkları arkasındaki güzel hoparlörlerimi yerleştireceğim bomboş duran,sağlı ve sollu biçimde iplerle camların kenarındaki plastiklere tutturulan levhanın oturtulmuş plastiklere çarptığını biliyorum.ama kilit yerinden harhangi bi ses almadım açıkçası!
Furkan
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75bg
Kilometre: 63000
Yakıt: PO
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Ankara

İleti jamesdean » 03 Mayıs 2010 22:42

merhabalar.Yaklaşık 1 sene önce tatilde başıma şöyle bir olay geldi.her kasise girdiğimde,çukura düştüğümde veya sağa sola dönüşlerde aracın arkasından çok şiddetli (TAK diye) bir ses geliyodu.açıkçası çok korktum.sonra servise gittim ve sorunun bagaj kilidinden olduğunu usta yaklaşık 5 dakikalık bir turdan sonra tespit etti.kilidi ve bagaj kapağının denk geldiği gövde üzerindeki yumuşak plastikten stopları yağladı ve sorun ortadan kalktı.ne zaman arabayı temizlesem oralara da biraz yağ sürüyorum.şimdilik herşey normal.saygılarımla.
jamesdean
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2v 75bg
Kilometre: 41500
Yakıt: shell fuel save 95
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: yusuf yiğit bursa

İleti dafkanat » 03 Mayıs 2010 23:03

bagaj kapağının gövdeye bağlı u biçimindeki demirden oluşan kilit mekanızmasını biraz içeri almak gerekiyor. bu sayede daha sıkı kapanacak ve ses yapmayacaktır. eliniz yatkınsa ve gerekli malzemele var ise kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz.

bunu yapmak için öncelikle bagajın içinde kilitin üstünde duran plastiği sökmeniz ve ardından kilit üzerindeki vidaları gevşetip biraz içeri aldıktan sonra vidaları sıkmanız yeterli olacaktır.

bunun sonucunda bagajı biraz daha sert kapatmak gerekecek ama ses kaybolaktır.

ayrıca plastik tıpaları içinse yukarıda denildiği gibi arada bir yağlamak yerine(Toz biriktirir) slikon sprey kullanmak daha iyi sonuçlar doğuracaktır.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti orangemechanique » 28 Mart 2012 20:31

2 yıl önce yazmışsınız ama bu sorunu ben de çok yaşadım ama sonunda nedenini buldum. Bagaj kapağının iç tarafındaki plastik kaplama ile bagaj kapağı arasına hiçbir yumuşak malzeme konmamış ve eğer bagaj kapağındaki plastik zamanla gevşerse, ufak çukurlarda bile kapağın metaline çarpıp ses yapıyor. Ben bu sorunu o plastikle bagaj kapağı arasına çok ince plastik yumuşak malzeme (ör. pvc kapılardaki contayı incelterek gibi) koyarak hallettim artık hiçbir şekilde arkadan ses gelmiyor.

Bir de bazen arka koltuk emniyet kemeri uçları da kapı içlerine çarpma yapıyor onlar da sese neden oluyor. arka emniyet kemerlerini de sabitlemeyi bir deneyin derim.
orangemechanique
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Gokmen Ankara

İleti impossible » 29 Mart 2012 09:15

aracım faz II yani yani versiyon, bagajın ve tamponun iki yanında siyah yuvarlak stoplar var, bagaj kapanınca birbirini öpüyorlar, onları biraz açtım sesi kesti
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir