Clio III Pedallarda titreme var.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Clio III Pedallarda titreme var.

İleti Alfie » 26 Haziran 2008 10:18

Düşük viteslerde gaz pedallında gaza basarken titreme seziyorum. Bakım için otosanayide tanıdık motorcuya gönderdim, bakımını filan yaptı ama önemli birşey değil dedi. Pedallarıda sökmek istemedim dedi. Sök desem sökerdi ama motor aksamı ile ilgili olmadığını söyledi.

Nedir durum? Başına gelen oldu mu? Bir de benim arabam, çukur olsun kasis olsun girildiğinde hemde çok yavaş girildiğin, kaput sesi geliyor. Ben daha eski bir arabada daha hızlı hatta bozuk yollarda pata küte girdim tık ses yok. Bu nedir?

Clio III memnun olmayan bir tek ben varım sanırım.
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Re: Clio III Pedallarda titreme var.

İleti SAFAK SAHIN » 26 Haziran 2008 11:07

Alfie öncelikle merhabalar.Aracınla ilgili problemleri buraya taşırken lütfen aracının modelini yılını dizelmi benzinlimi 1.2---1.4---1.5 mi 1.6 mı onarıda yazarsan sana daha sağlıklı bilgiler verebiliriz.Mesela benim 1.2 ama kesinlikle öyle bişey hissetmedim.Senin aracın dizel olsa gerek .Bilgilerini tamamlarsan daha acıklayıcı cevaplar alabilirsin .Sağlıcakla kal.
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti Bahadir » 26 Haziran 2008 11:10

Alfie demiş ki:Düşük viteslerde gaz pedallında gaza basarken titreme seziyorum. Bakım için otosanayide tanıdık motorcuya gönderdim, bakımını filan yaptı ama önemli birşey değil dedi. Pedallarıda sökmek istemedim dedi. Sök desem sökerdi ama motor aksamı ile ilgili olmadığını söyledi.

Nedir durum? Başına gelen oldu mu? Bir de benim arabam, çukur olsun kasis olsun girildiğinde hemde çok yavaş girildiğin, kaput sesi geliyor. Ben daha eski bir arabada daha hızlı hatta bozuk yollarda pata küte girdim tık ses yok. Bu nedir?

Clio III memnun olmayan bir tek ben varım sanırım.

Aracının modelini bilmiyorum ama benim dizel aracımda pedallarda bazen hafif bir titreme hissediyorum. Ama kasislerde felan özellikler yavaş girdiğimde bile diye yazmışsın öyle bir ses duymuyorum. Ancak eski forumdan bildiğim kadarıyla bagaj kapağı biraz gevşeme yapıyor. Ses oradan geliyor olabilir. Onun haricinde gayet sessiz. Bagaj kapağınında kolay bir şekilde halledildiğini biliyorum.
Bahadir
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 70000
Yakıt: Shell GTL +
Lastik Markası: Michelin Enegy Saver
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Devrim » 26 Haziran 2008 11:30

Önceki forumdan mı yoksa sağdan-soldan edindiğim bilgilerden mi bilmiyorum ama, Clio'larımızda böyle bir pedal titreme sorunu olduğunu biliyordum aslnda. Hatta Kasım 2007'de aracımı almada önce, test sürüşüne çıktığımız 1.5 65hp'de de aynı sorun vardı. Sadece düşüklerde değil, her vitesteydi. Ama ona rağmen aynı araçtan edindim ve en ufak bir titreme sorunu yok. Ama böyle bir problemin var olduuğunu biliyorum...

Kasis/engellerde o kaput sesinin veya bozuk yolda önden gelen tıkırtıların fren kaliperlerinden geldiği yazılmıştı önceki forumda. O kaputa benzer ses sanırım bende var. Ya, engelden geçerken gelen ses motor alanını (yani aracın ön bölümünü) fazla rezone ederek o sesin oluşmasına sebep oluyor ya da aracımızın böyle bir özelliği var. Ama bozuk yüzeyde giderken gelen ses kulağıma batıyor şahsen.

Geçenki yakıt deposu mevzuum için servise gittiğimde bu durumdan bahsettim ve kaliperlerden bahsettim. Bazı açıklamalar yaptı ama konuya hakim olmadığımdan çok tatmin olmadım. Servis'e 1300Km kaldı, o zaman bakacakmış...

Kolay gelsin Alfie.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti vipsezgin » 26 Haziran 2008 11:45

benım debrıyajda oluyo sankı ama araba vıteste gıderken azıcık basınca sanırım buda normal olsa gerek sonucta bı motor ve dönen bırsuru carklar var altımızda
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti muratsey » 26 Haziran 2008 12:43

ben de gecen gun kırmızı ısıkta beklerlerken farkettim.
ayagim fren pedalindaydi ve klima acikken hafif bir titreme hissettim.klimayi kapatip denedigimde titremenin kesildigini farkettim.

arkadan gelen sesi henuz cozemedim takır tukur sesler geliyo acaba sag arkada bulunan emniyet kemerinden mi diye dusundum ama o yuzden degil sanrm :(
muratsey
ONBASI
ONBASI

İleti Alfie » 26 Haziran 2008 13:05

Öncelikler herkese çok teşekkür ederim.

Sevgili Arkadaşlar,

Aracım, 2008 model olup 14,250km'dedir. 7 Kasım 2007 çıkışlı ve platin rengine sahiptir. 1,5 65hp modellerindendir. Ayrıca titreme eskiden yoktu, yaz günlerinde klima kullandığımda bu titreme ön plana geldi. Diğer arkadaş bunu açıklığa kavuşturdu.

Kağut titremesi ise, bende genelde bagaj bölümünden geliyor. Kilitçiye gittiğimde ben kapıları yağlayıp sıkarsam hiç ses gelmez dedi. Ama bende aracımı ona buna elletmek istemiyorum.

Yinede bilgilendirici cevaplar beni ferahlattı. Sağolun arkadaşlar.
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti IVANHOE » 26 Haziran 2008 13:28

Arkadaşlar aynı sorunlar bendede var aracım 1.5 dizel 65 titreme sorun değilde bagaj kapağındanda ses geliyor tıkır tıkır çok san sıkıcı nasıl halediliyor acaba araya bişeyler sıkıştırdım düzelmedi.
IVANHOE
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0

İleti Bahadir » 26 Haziran 2008 13:29

muratsey demiş ki:ben de gecen gun kırmızı ısıkta beklerlerken farkettim.
ayagim fren pedalindaydi ve klima acikken hafif bir titreme hissettim.klimayi kapatip denedigimde titremenin kesildigini farkettim.

arkadan gelen sesi henuz cozemedim takır tukur sesler geliyo acaba sag arkada bulunan emniyet kemerinden mi diye dusundum ama o yuzden degil sanrm :(

Evet kesinlikle klima açıkken hissedilir derecede artıyor. Klima kapalı iken sadece büyük viteste düşük devirle giderken biraz hissediliyor. Onun haricinde birşey duymuyorum ben.
Bahadir
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Bahadir » 26 Haziran 2008 13:32

IVANHOE demiş ki:Arkadaşlar aynı sorunlar bendede var aracım 1.5 dizel 65 titreme sorun değilde bagaj kapağındanda ses geliyor tıkır tıkır çok san sıkıcı nasıl halediliyor acaba araya bişeyler sıkıştırdım düzelmedi.

Öncelikle hoş geldin IVANHOE; forumdan biri yanlış hatırlamıyorsam kilidi biraz geriye alıp daha sıkı tutmasını sağlamıştı ama en geçerli yol serviste hallettirmen benimde aracım şuan 7500 km'de benim de çok az tıkırtı var 10000 bakımını bekliyorum. O zaman baktıracağım.
Bahadir
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti IVANHOE » 26 Haziran 2008 13:49

Teşekkürler ben 10.000 bakımımı yaptım araç 12.000 civarında şimdi artık ama bakımdan önce ses yokmuydu sanki bakımda kapağı yerinden oynattılardamı böyle oldu bilmiyorum ama canımı sıkıyor biraz kurcalamam lazım demekki . Ha bu arada ben foruma üyeydim çoktandır girmiyordum yenilenmiş heralde tekrar üye oldum.
IVANHOE
ONBASI
ONBASI

Kilometre: 0

İleti Alfie » 26 Haziran 2008 13:56

Pekala bu durum için ne yapmalıyız ya da önemsiz birşey midir? Fikri yetkisi ve deneyimi olan var mıdır?
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti vipsezgin » 26 Haziran 2008 18:01

eskı forumda bu konuyu cözmus arkadslar vardı sesler tıtresımler sorun deıl ben arabamı cok sevıyorum :P
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti dafkanat » 26 Haziran 2008 22:46

pedallardan gelen sesler hakkında bilgim yok ama ön taraftan gelen sesler ve bagajdan gelen sesler çözüldü. ön taraftan gelen sesleri kendim çözdüm.

Şöyleki:

bagajdan gelen sesler için hemen servise gidin ve servis bagaj kilidini biraz içeri alsın .ben yaptırdım ve bagaj taş gibi. ses yok

ön taraftan gelen sesler aslında ön fren takımından geliyor. çukurlara kasislere girildiğinde (bilgi yetersizliği umarım anlarsınız) o yuvarlak metal plakayı sıkıp durduran kelepçe gibi bir şey varya hah diski sıkıştıran sistem o gevşek olduğundan ses yapıyor. ebnim kaliper pimleri falan değişti geçmedi ki buradan da kaliper pimlerinden olmağı anlaşıyor. ben de o parçaya bir yay taktım bir ucununuu da yayın amatisörün bir yerine taktım ses gitti.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti Alfie » 05 Temmuz 2008 19:39

dafkanat demiş ki:pedallardan gelen sesler hakkında bilgim yok ama ön taraftan gelen sesler ve bagajdan gelen sesler çözüldü. ön taraftan gelen sesleri kendim çözdüm.

Şöyleki:

bagajdan gelen sesler için hemen servise gidin ve servis bagaj kilidini biraz içeri alsın .ben yaptırdım ve bagaj taş gibi. ses yok

ön taraftan gelen sesler aslında ön fren takımından geliyor. çukurlara kasislere girildiğinde (bilgi yetersizliği umarım anlarsınız) o yuvarlak metal plakayı sıkıp durduran kelepçe gibi bir şey varya hah diski sıkıştıran sistem o gevşek olduğundan ses yapıyor. ebnim kaliper pimleri falan değişti geçmedi ki buradan da kaliper pimlerinden olmağı anlaşıyor. ben de o parçaya bir yay taktım bir ucununuu da yayın amatisörün bir yerine taktım ses gitti.

Servise gidip bagaj kilidi işlemini yapmak ücretli midir? Ücretsiz mi?
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir