Direksiyon Kutusu

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Direksiyon Kutusu

İleti yutuna » 22 Mayıs 2009 09:38

Merhaba .
Forumunuzu Donanım Haber forumundan öğrenip üye oldum. Başarılı olmanızı diliyorum. Bir konuda değerli bilgilerinize başvuruyorum. Sıfır aldığım 2008 model Clio HB 1.2 16V BVR aracımda kullanmaya başladıktan bir kaç ay sonra direksiyonun sağa tam çevrilmesi esnasında bir tıkırtı oluşması nedeniyle götürdüğüm servis tarafından, direksiyon kutusu hatası olduğu söylenerek kutu değişti. Bazı serilerde benzer sorunların olduğu da ifade edildi. Değiştrildikten sonra 2-3 bin km kullandığım araçta aynı problem tekrar ortaya çıktı. Konu ile ilgili değerli katkılarınızı bekliyorum.
yutuna
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Tuna Kuşadası

Re: Direksiyon Kutusu

İleti filip34 » 22 Mayıs 2009 09:44

Bende de böyle bişey olmuştu ama. fren teli bir yere çarpıyordu. Düzeltildi...
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti yutuna » 22 Mayıs 2009 10:08

Merhaba Murat, Blackist..
İlginize çok teşekkür ediyor ve forumun hayırlı, başarılı olmasını diliyorum. Yazdığım konuyu önemsiyorum çünkü yıllar önce benzer bir sorun bana çok pahalıya malolacaktı. Şöyleki 1990 yılında sıfır aldığım Renault Broadway araçta da çok kısa süre sönra aynı problemler ortaya çıktı. Servis işi çok ciddiye almayıp savsakladı. Bir süre sonra direksiyon kilitlenmesi nedeniyle büyük bir kaza yapmaktan güçlükle kurtuldum. Olayı ve nedenini tespit ettirdim, servis özürler diledi affettirmek için kendini. Direksiyon çok önemli başımdan da daha önce böyle bir olay geçtiği için hepimiz açısından ciddiye alınıp araştırılmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla.
yutuna
ACEMI ER
ACEMI ER

İsim ve Şehir: Tuna Kuşadası

İleti oguz1 » 22 Mayıs 2009 19:19

yutuna demiş ki:Merhaba .
Forumunuzu Donanım Haber forumundan öğrenip üye oldum. Başarılı olmanızı diliyorum. Bir konuda değerli bilgilerinize başvuruyorum. Sıfır aldığım 2008 model Clio HB 1.2 16V BVR aracımda kullanmaya başladıktan bir kaç ay sonra direksiyonun sağa tam çevrilmesi esnasında bir tıkırtı oluşması nedeniyle götürdüğüm servis tarafından, direksiyon kutusu hatası olduğu söylenerek kutu değişti. Bazı serilerde benzer sorunların olduğu da ifade edildi. Değiştrildikten sonra 2-3 bin km kullandığım araçta aynı problem tekrar ortaya çıktı. Konu ile ilgili değerli katkılarınızı bekliyorum.

Tuna bey aramıza hoşgeldiniz, ben aracımı 2007 ocakayında teslim aldım, ilk farkettiğim sorunların başında bu geliyordu, forumdonanımdada birçok arkadaşa sordum bariz bir şekilde sorunla karşılaşan yoktu veya karşılaşanlarda pek önemsemiyordu ama bu sorun özellikle park ederken 1. bazende 2. viteste durmaya yakın manevra yaparken oluşan bir boşluk hissi. Elle hissediliyor, durumu Reno mais servise ilettim aldığım yanıt şu yazın hava sıcak olduğu için bu normal çünkü kutuda kullanılan yağ akışkan, kışın sorun kaybolacak. Dedikleri gibide oldu 100 de 100 olmasada hissedilir oranda azaldı ve şimdi yaz kış park ederken çok az hissediyorum ve çok önemsemiyorum çünkü garanti bitti. :) Üzerine durmamamın daha önemli boyutu aracın biryerleri sökülüyor ve inanın eskisi gibi hiçbirzaman olmuyor. Servisler tüm işleri ellerinin ucuyla yapıyor. Sağ kapı içinden ufak bir tıkırtı geliyor ona bile kapıyı söktürüp baktırmak istemiyorum yaklaşık 1 yıldır.

Sizde bence eğer değişmişse tekrar yaptırmayın havaların biraz daha ısınmasını bekleyin . Rahatsız edici olursa genel merkeze yazı yazın ilgileneceklerdir.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti sezgin bey » 20 Kasım 2011 22:12

Sanırım bu kronik bir konu. Aslına bakılırsa hidrolik ve elektrik takviyeli sisteme sahip olan bu direksiyonlar kuş gibi hafif. Aynı ses bendende geliyor garantiden değişecem ama anlattığınıza göre genede devam etmesi durumu var. Servisler sanırım bu sıkıntıları biliyorlar. Çünkü bu sıkıntıyla büyük bir servise gidince hemen şundandır diyebiliyorlar.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti cortemilla » 21 Kasım 2011 15:12

MERHABALAR BENİMDE ARABAMIN DİREKSİYONUNDA SOLA DÖNDÜRÜRKEN BİSİKLETTEKİ ZİNCİRİ GERİYE DOĞRU ÇEVİRDİĞİMİZDEKİ GİBİ Bİ SES GELİYO.BÖYLE BİŞEYLE KARŞILAŞAN VAR MI YADA BU SORUNU ÇÖZMÜŞ OLAN
cortemilla
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 74000
Yakıt: V-Max
Lastik Markası: PİRELLİ CİNTURATO P6
İsim ve Şehir: SEDAT YALÇIN AMASYA

İleti sezgin bey » 11 Aralık 2011 15:40

Geçen aracımın bir yıllık garanti kapsamında bakımını yaptırdığım yetkili servis'e gene bu sesi sordum. Halbuki çok kısa bir süre önce bu direksiyon kutusunu garantiden değiştirmişlerdi. Ama gene aynı sesi yapınca ustalara ve cotech olan ustabaşlarına konuyu sordum. Onlarda dedilerki abi ufacık bir ese geldin anında değişiriz. Sen sabah arabayı çalıştırmadan ara bizi geleleim yerinde bakalım dediler. Bende gerek yok araç bugün serviste kalsın yarın gelip alırım. Sabah bir bakın acaba başka birşeymi var diye. Arkadaşlar bu sesin sebebi elektrik motoru. Yani tekerleğin çok rahat döndüğü bir ortama bu ses ala gelmiyor. Mesela parke taş kaplı servisin hangarında bu ses yapmadı ama dışarıda bu sesi bir kaç defa yaptı. Araştırdılar. Ve sabah cotech bana şunu söyledi. Direksiyonlar elektrikli direksiyon sistemine sahipler elektrik motoru direksiyonun dönmesi zorlaştığı zaman devreye giriyor bu ses onun devreye girme sesi dedi. Çünkü bakımdan beri hiç ses gelmiyor. Ama ne zaman bozuk bir satıhlı yol var orda bazen çok az bir biçimde bu ses duyuyorum. Yani bu aslında garantiden direksiyon kutusunu dahi değişseniz asla ve asla kesilmiyor. Sesi yapan elektrikli takviye motoru.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti MaYuCeL » 11 Aralık 2011 21:41

Bu direksiyon sesi konusunda dün 45.000 bakımını yaptırırken tekrar şikayetim olduğunu ve sesin yine geldiğini söyledim. Usta bakmış, ve bir parçanın tekrar değişmesi gerektiğini söyledi. Ama garip bi isim söyledi ama anlamadım ismini. Yılbaşından sonra gelecekmiş. Taktıklarında yazarım parçanın adını.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti Sani » 12 Aralık 2011 00:57

Mafsal mı?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti MaYuCeL » 12 Aralık 2011 07:53

Sani demiş ki:Mafsal mı?

Yok değil. değişik tuhaf bişey söyledi. Yılbaşından sonra takılacak...
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

İleti sezgin bey » 27 Ocak 2012 18:08

Mayucek ne imiş bu sıkıntıyı oluşturan. Değişim yapıldımı. Sanırım teker sağa yada sola dönerken zemin eğer sert ise o ses geliyor. Sanki elektrik motoru takviye için devreye giriyor sanırım. Bence bu bir problem değil. Çünkü elektrikli sistemde motor ancak gerektiğinde takviye yapıyor. Buda girme ve çıkma sesi. Yani kronik bir konu değil.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti MaYuCeL » 27 Ocak 2012 20:31

sezgin bey demiş ki:Mayucek ne imiş bu sıkıntıyı oluşturan. Değişim yapıldımı. Sanırım teker sağa yada sola dönerken zemin eğer sert ise o ses geliyor. Sanki elektrik motoru takviye için devreye giriyor sanırım. Bence bu bir problem değil. Çünkü elektrikli sistemde motor ancak gerektiğinde takviye yapıyor. Buda girme ve çıkma sesi. Yani kronik bir konu değil.

Parça değişim işini iptal ettiler. Muhtemelen aynı problemden 2. kez gittiğim içindir. Ama peşini bırakmayacağım.
Şimdilik bir iki yerini sıktıklarını ve sesin kesildiğini söylediler ama sesi kesilmedi gibi. Birde aracı fazla kullanamıyorum o nedenle dikkat edemiyorum.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

İleti sezgin bey » 27 Ocak 2012 21:30

sevgili Mayucel sen sanırım İzmit taraflarındasın. Ernazda sanırım otomobilini kontrol ettirdin. Bende garanti süresince ilk bakımımı Ernazda yaptırdım. Ve bu sesi orda Cotech branşını yürüten ustabaşlarına sordum. Ve her iki Cotech aracımı bir gün müddetle serviste incelediler. Taki direksiyon sistemini en ufak elektronik ve mekanik kısmına kadar. Ama bir sıkıntı yok dediler. Ve seside duydular. Çünkü Ernazın iç zemini fayans ses gelmedi ama dışarda parke zemin var. Orda zaten bir defa lok diye bu tatlı ses geldi ve şef bunu gördü. Ertesi gün aracı alırken her iki cotech ile bu konunun detayını konuştuk ve elektrik motorlu direksiyon sistemlerinde bu seslerin gelmesinin sebebi takviye amaçlı elektrik motorunun devreye girip tekerin dönüşünü kolaylaştırmak. Dikkat edersen araç yol alınca ister sağa ister sola tam kır bu ses asla gelmez. O yüzden için rahat olsun. Bu ses normal. Honda civiclerdede buna benzer çok şikayetler oldu.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti MaYuCeL » 28 Ocak 2012 10:13

sezgin bey demiş ki:sevgili Mayucel sen sanırım İzmit taraflarındasın. Ernazda sanırım otomobilini kontrol ettirdin. Bende garanti süresince ilk bakımımı Ernazda yaptırdım. Ve bu sesi orda Cotech branşını yürüten ustabaşlarına sordum. Ve her iki Cotech aracımı bir gün müddetle serviste incelediler. Taki direksiyon sistemini en ufak elektronik ve mekanik kısmına kadar. Ama bir sıkıntı yok dediler. Ve seside duydular. Çünkü Ernazın iç zemini fayans ses gelmedi ama dışarda parke zemin var. Orda zaten bir defa lok diye bu tatlı ses geldi ve şef bunu gördü. Ertesi gün aracı alırken her iki cotech ile bu konunun detayını konuştuk ve elektrik motorlu direksiyon sistemlerinde bu seslerin gelmesinin sebebi takviye amaçlı elektrik motorunun devreye girip tekerin dönüşünü kolaylaştırmak. Dikkat edersen araç yol alınca ister sağa ister sola tam kır bu ses asla gelmez. O yüzden için rahat olsun. Bu ses normal. Honda civiclerdede buna benzer çok şikayetler oldu.

Benim derdim direksiyondaki o yumuşak ses değil. Direksiyondan o ses gelirken tepki olarakta direksiyon vuruyor. Şimdilik eşim kullandığından pek inceleyemiyorum aracı. Ara sıra direksiyona geçtiğimde ilk baktığım nokta o ses, ve her seferinde hem sesi duyuyorum hemde verdiği titremeyi hissediyorum. Sanki bir boşluk var da , direksiyonu çevirince boşluk doluyor gibi bir his.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

İleti onurksk » 28 Ocak 2012 13:21

Özellikle direksiyonu tam tur yapıp otopark manevralarında direksiyon ve sağ ön tekerden ses geliyor servis baktı pek bişey bulamadı bende uğraşmıyorum :(
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 46 misafir