Asfalt ve Lastik Uğultusu

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Asfalt ve Lastik Uğultusu

İleti Bektashasan » 19 Nisan 2009 17:07

Merhaba arkadaşlar, sıfır asvaltta fazla sorun olmamasına rağmen tırtıklı asvaltta oldukça fazla uğultu var. Bu arada camlar kapalı ve ön lastiklerin havası 31 arka lastiklerin havası 30. Daha önceki arabalarımda üçü de Megan'dı onlarda böyle bir sorun yaşamadım. Tam olarak açıklamak gerekirse Megan bir kaç kez bilye dağıttı teker bilyesi dağılınca oluşan uğultunun aynısı. Kısaca asfavlt sesini rahatsız edici bir şekilde içeriye veriyor. Önlem olsun diye arka bagaj kapağının içini kalın bir şekilde izole ettim ama faydası olmadı. Acaba aynı sorunu yaşayan arkadaşlar ne gibi çözüm buldular?
Bektashasan
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Trabzon

Re: Asvalt ve Lastik Uğultusu

İleti oguz1 » 19 Nisan 2009 18:30

Tekeriniz dunlop mu brigstonmu? Bendede asvaltın durumuna göre ses alıyor ancak aracı aldığım aylarda daha az vardı şu aralar artma var. Sebebide zannedersem lastiklerin sertleşmesi.

Aracın izalasyon propleminin olduğunu düşünmüyorum. İçeriye ses alımda aracımızın rakiplerinden aşağı kalır yanı yok.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti freemanisa » 19 Nisan 2009 19:11

Yaw bende farkettim. Geçen hanımın köyüne gittik yol bir süre sonra farklı malzemeli muhtemelen çakılı fazla tırtıklı bir asfalta dönüştü...Yol sesi birden farklılaştı. Kendi kendime "HERHALDE YOLUN MALZEMESİNDEN " dedim. Aracın üzerinde gelen lastikler dunlop!!!Yorunlarınızı bekliyorummm
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII 2008
Motor Tipi & Gücü: EXTREME1.5 dci 65bg.
İsim ve Şehir: Manisa

İleti filip34 » 20 Nisan 2009 10:41

Benim araçımda da bir uğultu vardı fakat yol farkı olmaksızın oda bilye değişimi ile giderildi. Ayrıca bizim aracın ses izolasyonu iyidir. Fokus mesela berbat ötesi. Bende kapılara, arka kolduk altından itibaren ses izolasyonu yaptım şu anda iyi...
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Diablo » 20 Nisan 2009 10:48

Tamamen lastikten kaynaklanan br durum bendekiler hala aracın üzerinde gelen lastikler bridgestone zaten lastik sert birde aşınınca dahada sertleşiyor lastik ısına kadarda ses kesilmiyor bilya dağılmış olsa vuruntu şeklinde seste yapması lazım.Ama lastikler ısınınca ses falan kalmıyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti dci65 » 24 Nisan 2009 20:44

clio için bence en ideal ölçü 205/40/r17. geniş lastik kullanmanızı öneririm. ince yanak soun çıkarır diye düşünüyrdum ama sorunsuz kullanıyorum. W sınıfı lastik kullanırsanız iyi olur..
dci65

İleti aydinkaragoz » 23 Mayıs 2009 00:34

Benim araçta asfalt yolda arka taraftan bir uğultu geliyor, kafamı arkaya doğru verdiğimde bu sesi rahat duyabiliyorum, daha önceleri bu ses yoktu , ısınmayla ilgili değildir çünkü geçenlerde istanbuldan yola çıktım balıkesirdeydim halen o ses devam ediyordu, sanırım arka tekerlerin rulmanlarından kaynaklanıyor..
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver

İleti oguz1 » 23 Mayıs 2009 06:38

Tıkırtı olmasın çünkü bagaj kapağı genelde ses yapıyor bizimkilerde.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti aydinkaragoz » 24 Mayıs 2009 22:10

aydinkaragoz demiş ki:Benim araçta asfalt yolda arka taraftan bir uğultu geliyor, kafamı arkaya doğru verdiğimde bu sesi rahat duyabiliyorum, daha önceleri bu ses yoktu , ısınmayla ilgili değildir çünkü geçenlerde istanbuldan yola çıktım balıkesirdeydim halen o ses devam ediyordu, sanırım arka tekerlerin rulmanlarından kaynaklanıyor..

Cumartesi kontrol ettirdim , serviste usta bu sesin normal olduğunu söyledi , rulmanlarıda kontrol ettirdim bişey yokmuş , başka bir clio III bulursam bir test edeceğim bakalım Bilginize...
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver

İleti Devrim » 17 Ekim 2009 02:50

dci65 demiş ki:clio için bence en ideal ölçü 205/40/r17. geniş lastik kullanmanızı öneririm. ince yanak soun çıkarır diye düşünüyrdum ama sorunsuz kullanıyorum. W sınıfı lastik kullanırsanız iyi olur..
Bu bence doğru bir tavsiye değil. Bu arkadaş aracını standartın biraz dışında kullanıyor olabilir ama ClioIII için 17 inch ideal olsa bile 40 ölçüsü tavsiye alınmamalıdır.

Bizim araçların lastikleri H sınıfı. 205 lastikler de Bmw gibi araçlarda sıkca görüyorum. Lastik alırken inceledim, hadi 195 olsun da 205 nedir? Ranult 15 inch'i ve 165 ya da 185'i tavsiye ederken bir bildiği olmalı. Ufak tefek değişiklikler tamam ama yukarıdaki tavsiye tamamen kişiseldir bir tercihtir. Ek olarak, 40 yanak kullanımı oldukça farklıdır. Gidilen yola dikkat edilmelidir. Ola ki bir latik patlaması durumunda (çukur kasis vb.) jant'ın hasar görme riski de oldukça yüksektir!...

Öneri olarak çok dikkate alınmasını doğru bulmuyorum...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti umurcak » 17 Ekim 2009 11:51

o sesi evet bagajdan yapıyodr bende de oldu stabilize yollarda sanki bagaj acıkmıs gibi ses gelyodu bagaj kilidini kontrol ettiler o gevsekmiş düzeldi simdi ama ugultu yapıyo az bişe oda bagajda bikaç malzeme varsa olmadıgı zamn cok az gelyo oda normal gibi geldi bana
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti Bayram » 18 Ekim 2009 16:50

Ses problemi araçlardan değilmiş :D :D :D
İstanbulda Mecidiyeköy - Yenibosna arasını sessiz asfalt yapmışlar.
Lastikler kötüde olsa ses yokmuş.
Demekki kabahat yolda :D
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
İsim ve Şehir: İstanbul

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 61 misafir