EBV nedir?

Aracımızla ilgili olmayan, otomotiv, trafik, sürüş güvenliği, emniyet gibi çeşitli konularda bilgiler.

EBV nedir?

İleti freemanisa » 13 Mart 2009 00:21

EBV nedir? Hangi durumlarda devreye girer .
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII 2008
Motor Tipi & Gücü: EXTREME1.5 dci 65bg.
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Manisa

Re: EBV nedir?

İleti YUKAY_DAYI » 13 Mart 2009 09:54

çakma EPS :D
YUKAY_DAYI
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 extrem
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti Diablo » 13 Mart 2009 20:04

Araçta savrulmayı engellyen ve seyir halinde iken yol tutuşu artıran aracı yola göre stabil tutan ebv değil esp dir (Elektronik Stabilize Programı Savrulma Kontrol Sistemi) Ebv nin adı üzerinde fren güç dağılımı dır.EBV nin mantığı hangi lastik yere ne kadar tutunuyor ise fren gücünü o lastiğe daha fazla uygular aracın yarısının ıslak yarısının kuru zeminde olduğunu var sayalım bu durumda kayma ıslak zemin tarafında olacağından bu taraftaki lastiklere da az fren gücü uygulanır ve zemine göre 4 lastik arasında fren güçleri kademeli olarak dağıtılır.Esp daha komplike bir sistemdir tekerlek hızı algılayıcısı yanal hız algılayıcısı direksiyon açısı algılayıcısı ve fren basıncı algılayıcısı gibi ESP sistemi devreye girdiği zaman arabanın kaydığı yöne, doğrultuya bağlı olarak ilgili tekerleğe gaz veya fren uygular ve lastiklerin hızlarını birbirinden bağımsız şekilde ayarlar.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti oguz1 » 13 Mart 2009 20:32

Forumumuzun açılış zamanında verdiğimiz bilgiler buyrun.

viewtopic.php?f=32&t=29
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Diablo » 14 Mart 2009 00:00

oguz1 demiş ki:Forumumuzun açılış zamanında verdiğimiz bilgiler buyrun.

viewtopic.php?f=32&t=29

Yazınızı okudum paylaşım için teşekkür ederim yanlız kaçırdığınız bir nokta var ABS ile ilgili genel açıklamada bulunmuşşunuz.EBV ABS sistemin içine dahil ve aynı görevi gören bir sistem değildir genelde ABS+EBV diye tabir edilir ama EBV sistemi ABS nin eksik kaldığı yerde müdahele etmek için tasarlanmış bir sistemdir.ABS nin tek başına yetersiz kaldığı durum şudur abs fren anında yer tutuşu en az olan tekereği baz alır yani 4 tekerlek aynı şekilde senkronize hareket eder diğer lastiklerin konum itibarı ile daha iyi yol tutuşu olsa dahi minimum yol tutuşu olan tekeri baz aldığı için diğer lastikler de aynı fren gücüne maruz kalır EBV denen sistem burda devreye girer ve fren gücünü tekerlerin yol tutuşuna göre elektronik olarak dağıtır.Ayrıca buda tek başına yeterli olmadığından ESP sistemine ihtiyaç duyulmuştur.Günümüz araçlarında ABS ve EBV aynı anda devreye girerek en iyi frenlemeyi sağlar.Fakat eski abs li araçlarda bu özellik yoktur.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti freemanisa » 14 Mart 2009 10:29

Şimdi oldu bende ne zaman devreye girdiğini merak ediyordum. Bu arada EBV maliyeti tahminen nedir?ESP daha maliyetli mi? Aracınızda öncelikli EBV mi yoksa ESP yi mi istersiniz? Tabii ki ikiside olsa ii olur ama malesef araçlarımızın TR versiyonlarında yok!EBV mi? ESP mi?
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti freemanisa » 14 Mart 2009 10:32

Şöyle deyiiim Renault aracınız donanımıyla ilgili tercih yaptırsaydı. "EBV mi ?yoksa ESP mi?" deseydi.Siz hangisini seçerdiniz? Neden?
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti dikmenibo » 14 Mart 2009 11:48

ben esp yi seçerdim, açıkçası fren yaptığımda direksiyon nereye dönükse aracın oraya doğru gitmesini tercih ederim, kaygan zeminde ufak frenlemede biler aracın arkasını atmasını değil...
yanılmıyorsam esp zaten ebv diye kapsıyor
ebv de çok yararlı birşey bence, yol üstünde farklı karakterde zeminlerdeki tutunmaya göre tekerlere fren gücü yolluyor, aracın çizgiden çıkmasını engelliyor...
cliolarda beğendiğim birşey ise afu. gerçekten işe yarar birşey olduğunu düşünüyorum, autodromda defansif sürüş eğitimine katıldım, ve fark ettim ki frene basmıyormuşum :D doğru düzgün fren köklemeyi orada öğrendim sayılır. afu nun ise bunu sizin içn yapması ayrı bi güzellik
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg BVR
Kilometre: 65000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: İbrahim-İstanbul

İleti Diablo » 14 Mart 2009 12:31

dikmenibo demiş ki:ben esp yi seçerdim, açıkçası fren yaptığımda direksiyon nereye dönükse aracın oraya doğru gitmesini tercih ederim, kaygan zeminde ufak frenlemede biler aracın arkasını atmasını değil...
yanılmıyorsam esp zaten ebv diye kapsıyor
ebv de çok yararlı birşey bence, yol üstünde farklı karakterde zeminlerdeki tutunmaya göre tekerlere fren gücü yolluyor, aracın çizgiden çıkmasını engelliyor...
cliolarda beğendiğim birşey ise afu. gerçekten işe yarar birşey olduğunu düşünüyorum, autodromda defansif sürüş eğitimine katıldım, ve fark ettim ki frene basmıyormuşum :D doğru düzgün fren köklemeyi orada öğrendim sayılır. afu nun ise bunu sizin içn yapması ayrı bi güzellik

ESP dört tekerin birbirinden bağımsız hareket etmesini sağlayan aracın kaymaya meyilli olduğu tarafın aksi yönündeki tekerlere bağımsız olarak fren veya gaz uygulaybilen stabilizasyon programıdır (Bizim tabir ettiğimiz kontrayı yani araç kaymaya başladığı zaman direkiyonu aksi yöne kırıp gaz verme işini burada esp üstlenir)ESP sistemi daha çok araç hareket halinde ve kaymaya meyilli yollarda stabil tutar.Bir örnek vermek gerekirse aracın arkasının sola doğru savrulduğunu varsayarsak ESP devreye girip aracın kaymaya başladığı sol taraftaki tekerlere belli bir miktar fren ve aksi yöndeki tekerlere belli bir miktar gaz uygulayarak aracı kaymanın tam tersi istikametine hareket etmesi için lastik tur sayılarını bağımsız olarak ayarlar ve kayma yönüne zıt şekilde anında aracın arkasını toplayacaktır başka bir durum sert fren anında meydana gelen savrulmada aynı işlem geçerli olduğu için burada belli bir noktadan sonra EBV artık işe yaramayacaktır burada düzeltmeyi yine ESP üstlenecektir.EBV her bir lastiğin yere tutunmasına göre maximun fren gücü sağlar.Yani ESP EBV yi kapsamaz EBV ayrı ESP ayrı bir sistemdir EBV tamamen frenlemeyle ilgili durum olduğu için aksi bir durumda ESP devreye girebilir.Buda aracın savrulmasını engelleyecek aracı yolda fren anında sabit tutacak fakat fren mesafesini oldukça uzatacaktır.Bu gibi sistemler bir sistem yetersiz kaldığı zaman devreye girecek şekilde programlanır.Günümüz araçlarında ABS+EBV sistemi artık standart olarak her pakete vardır
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti dikmenibo » 14 Mart 2009 17:53

hocam esp nin ne olduğunu nasıl çalıştığını biliyorum, bu kadar yazmışın ama.. yinede eline sağlık. sadece esp ebv yi kapsamaz deseydin yeterli olurdu.
esp nin ebv yi kapsadığını da şu yüzden düşünüyorum, ebv li araçlar frenleme sırasında çizgilerinden sadece abs si olan araçlara göre daha az çıkar, yinede çizgilerinden çıkarlar çünkü esp de olan ivme ölçer gibi bazı şeylerden mahrum diye biliyorum.esp ise araçta hem frenlemede, hem hızlanmada, hem de viraj gibi direksiyonun hareket ettirildiği yerlerde etkin olduğu için, yani frenlemeyi de kapsadığı için, esp de ebv nin olduğu izlenimine kapıldım. çünkü donanım listesinde esp yazdımı, genelde parantez içinde 'abs, ebv, asr,tcs' birlikte yazılıyor
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Diablo » 14 Mart 2009 19:08

dikmenibo demiş ki:hocam esp nin ne olduğunu nasıl çalıştığını biliyorum, bu kadar yazmışın ama.. yinede eline sağlık. sadece esp ebv yi kapsamaz deseydin yeterli olurdu..

Sağolun ben sizden alıntı yaptım ama size atfen bu kadar uzun yazmadım ben genel olarak yazıyorum yani hep açılan konuya vurgu olarak diğer iletilerime bakarsanız benzerlikler olduğunu göreceksiniz kesinlikle bir ukalalık durumu yok yani yanlış anlamanızı istemem ;)
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti dikmenibo » 14 Mart 2009 20:13

Diablo demiş ki:
dikmenibo demiş ki:hocam esp nin ne olduğunu nasıl çalıştığını biliyorum, bu kadar yazmışın ama.. yinede eline sağlık. sadece esp ebv yi kapsamaz deseydin yeterli olurdu.

Sağolun ben sizden alıntı yaptım ama size atfen bu kadar uzun yazmadım ben genel olarak yazıyorum yani hep açılan konuya vurgu olarak diğer iletilerime bakarsanız benzerlikler olduğunu göreceksiniz kesinlikle bir ukalalık durumu yok yani yanlış anlamanızı istemem ;)

bu yazı iyi oldu :D iyi forumlar..
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 15 Mart 2009 14:07

dikmenibo demiş ki:
Diablo demiş ki:
dikmenibo demiş ki:hocam esp nin ne olduğunu nasıl çalıştığını biliyorum, bu kadar yazmışın ama.. yinede eline sağlık. sadece esp ebv yi kapsamaz deseydin yeterli olurdu.
bu yazı iyi oldu :D iyi forumlar..

Bu iletiler iyi oldu, paylaşımlarsa harika. :D
Teşekkürler arkadaşlar.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya