yol tutuşu

Aracımızla ilgili olmayan, otomotiv, trafik, sürüş güvenliği, emniyet gibi çeşitli konularda bilgiler.

yol tutuşu

İleti liberty60 » 05 Eylül 2011 12:38

clio 3 ün yol tutuşu hiç iyi değil diyebilirim, 6 senedir kullandığım megane 2 ye göre kıyaslıyorum arada çok fark var, alırken bu kadar fark olabileceğini tahmin etmemiştim.90 km den sonra saanki dokunsalar uçacak hissi veriyor .kendimi güvende hissedemiyorum. oysa aynı agırlıktalar ,daha oturaklı olacağını sanmıştım kilosundan dolayı
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg
Kilometre: 7000
Yakıt: vpower- vmax
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: cihan tokat

Re: yol tutuşu

İleti fatihkarde1 » 05 Eylül 2011 13:20

benim de daha önceki aracım 2005 megane ll idi
öncelikle yol tutuş dan beklentinizi iki araç arasında kıyaslarsak pek fazla bariz bir fark yok megane ile clio arasında
mesala 100km /s hızdan sonra megane biraz daha yola yapışıyor
ama clio da 50-60 derecelik eğimli virajlarde 80-90km hızla çok başarılı bir şekilde kendini topluyor şeritten kesinlikle sapma olmuyor
150km hızla düz eğimsiz otobanda gidreken direksiyonda iki elimi de bırakıyorum araçta milim sapma olmuyor
mesala bayram tatilinde çerkezköy-turhal toplam 2050km yaptım ne megane lar arkamdan baka kaldı tabii çogunluğu benzinliler
meganın biraz daha yola yapışması dışında bence hiç bir fark yok
fatihkarde1
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 80000
Yakıt: shell eurodiesel
Lastik Markası: dunlop sport 01
İsim ve Şehir: fatih çerkezköy

İleti Devrim » 05 Eylül 2011 14:14

fatihkarde1 demiş ki:...150km hızla düz eğimsiz otobanda gidreken direksiyonda iki elimi de bırakıyorum araçta milim sapma olmuyor...

Bunu ben de denedim. Hatta üstüne direksiyonu biraz sağa-sola oynatarak yokladım bile. Sıkıntı görmedim.

Yalnız, tabii yol tutuşu derken virajlar akla geliyor. Ama ben de Cihan Bey'in sözünü ettiği kadar bir zayıflık görmedim. Önceden yolu bilmemekten temkinli giderdim (Konya-Seydişehir-Antalya yolunu). Ama yolu öğrendikten sonra virajlara daha bir cesaretli girmeye başlayınca fark ettim ki Clio'larımızın yol tutuşu tahminimden de iyiymiş.

O yüzden Cihan Bey'e pek katılamayacağım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti liberty60 » 05 Eylül 2011 16:19

virajlara megane ile daha güvenli ve savrulma hisssetmeden giriyorum. belki de dediğiniz gibi öylemi hissediyorum acaba,haklı olabilirsiniz. çekiş veya hız olarak bi kıyaslama yapmadım sadece sürüşteki hissettirdiği ağırlık açısından değerlendirmek istemiştim. aracım henüz yeni alalı bir ay olmadı diyebilirim zaten 100 km üzerine hiç çıkmadım. biraz daha megane a göre yüksek gibi oturumuda , ondanda bana öyle gelmiş olabilir diye düşünüyorum sizin yorumlarınızdan sonra...
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ihsanup » 05 Eylül 2011 18:22

Arkadaşlar araçlarımız yapılan bir çok yerli yabancı testte yol tutuşuyla öne çıkmıştır. Araçlarımızın bulunduğu sınıf ve boyutları düşünüldüğünde son derece iyi yol tutuş karekteri sergileyen cliolarımızı doğru şekilde kıyaslamaya sokmak lazım. Örneğin 100 den sonra diye bahsettiğimiz süratlerdeki yol tutuş aracın yerden yüksekliği de göz önünde bulundurulduğunda gayet yeterlidir. Ancak 16" jant büyüklüğüne ve 205 lik lastik taban genişliğine sahip Megane modeliyle karşılaştırmak da biraz abes olacaktır diye düşünüyorum.
ihsanup
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98hp
Kilometre: 72000
Yakıt: Shell 95 Oktan
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15
İsim ve Şehir: İhsan Bandırma

İleti MertDeniz » 05 Eylül 2011 19:08

Benim de önceki aracım Clio 3 idi ve şimdi Megane 2 kullanıyorum.
Aynı sınıfta değiller bu araçlar. Öncelikle bunu söylemek istiyorum. Farklı sınıf araçlar arasında karşılaştırma yapılmaz.
Clio III yol tutuş konusunda sıkıntısı olmayan bir araç. Sınıfına göre iyi bir yol tutuşu var. Megane'ın yol tutuşu daha iyi. Ama öyle çok büyük bir fark yok. Yüksek hızlarda fark ediliyor bu daha çok.
Yine de 205/55 R 16 ölçülerinde lastik alırsanız yol tutuşu fark edecektir. Spor yay düşünürseniz onlar da yol tutuşu iyileştiren bir ekleme.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Megane II Expression
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 85 BG
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Power
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti oguz1 » 05 Eylül 2011 20:19

Sınıf farkından dolayı bence çok fazla tartışmayalım.

HB B segmentinde yol tutuşunda clioIII gerçekten lider konumdadır. Oturaklıdır. Bizim yapacağımız lastikleri yeni tutmak, emniyet kemerini kullanmak, bakımlarını zamanında yaptırmak, trafik kurallarına uymak gerisini cliomuz halleder.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti liberty60 » 05 Eylül 2011 21:41

bilimsel verilere ve tecrübelere itiraz etmek tabii kide olacak şey değil. ben kimseyi yalanlamak mahiyetinde söylemek istemedim yanlış anlaşılmak istemem ... uzun zamandır megane2 kullandıgım için de clio nun farklı gelmiş olabileceğini belirtmiştim o yüzden de sizlerin de görüşlerinizi öğrenmek istedim. daha önceden de clio sınıfında başka modellerede binmediğim için aynı sınıflardan araclarla kıyaslama yapamadım ama gördümki endişelerim çok ciddiye alınacak şeyler değilmiş sizlerinde görüşlerinizden sonra ,teşekkür ediyorum.
hep şikayetci oldugum şeyleri söyledim ama cok memnun oldugum yanlarıda yok değil:) mesela çok atak, çekişi son derece harika,yakıtı ekonomik. direksiyon cok konforlu hiç sertlik yok.ön görüş acısı cok açık, yan dikiz aynaların yüksek olması geniş bir arka plan görüntüsü sunuyor. dizel motorun oldugu 2. vitesden sonra kesinlikle belli bile değil diyebilirim. hız sabitleyicisi olması bence cok ayrı bir hava katıyor tartışmasız..
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Devrim » 05 Eylül 2011 22:43

liberty60 demiş ki:...ben kimseyi yalanlamak mahiyetinde söylemek istemedim yanlış anlaşılmak istemem...

Elbette ki öyle bir durum yok Cihan Bey. Bence gayet kaliteli şekilde fikir alış-verişi yapıyoruz. Sakın öyle düşünmeyin.

İyi akşamlar.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti predatore » 06 Eylül 2011 08:06

sınıfları farklı o kadar fark olması normal değil mi :)

8-9 aydır clio3 kullanıyorum. ondan öncede 2 sene kadar eski HB cliom vardı
virajlarda pek bi sıkıntı çıkarmadı
ta ki bayram dönüşüne kadar o da benim hatamdı
2-3 km dümdüz ve ASFALT OLMAYAN bir yol 110 ile falan gidiyordum.
yolun bitiminde sağa doğru sağlam bir viraj. virajı geç farkettim. yavaşlamaya fırsat bulamadım.
yolun kenarında engebeli boş arazide buldum kendimi
çok şükür bişey olmadı.
predatore
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 105000
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: İbrahim İST

İleti liberty60 » 06 Eylül 2011 10:02

büyük geçmiş olsun,
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ByOnder » 06 Eylül 2011 11:19

Cihan bey deneyimden çok hissiyatını aktarmış. bu gayet normal c sınıfı araç kullanıpda misafir olarak aracıma binen insanlarda dahi bunu hissediyorum bende coupe bi aracı uzun süre kullandıkdan sonra clio ya geçmiştim bu hissiyatı bende yaşadım. fakat kısa zamanda araç aksini ispatladı.

Size tavsiyem boş ve uygun yollarda aracınızın limitlerini zorlayın. inanın ben yoldan çıkarma kayma eğilimi yaşatmada zorlandım desem yeri var abartıyomuşum gibi gelebilir ama clio gerçekten iyi bir yol tutuşa sahip yani göründüğü ve hissettirdiği gibi değil...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti Burock » 07 Eylül 2011 06:44

Hemen hemen tüm renault modellerini detaylı bir şekilde kullanmış biri olarak, megane 2'nin özellikle sedanın yol tutuşunu hiç beğenmediğimi belirtmek isterim. Hb vers. da durum farklı olabilir, şu bir gerçek clio 2 bence en iyi yol tutan renaultlardan bir tanesi. ESP Vs. desteği olmadan sınıfında bir çok araçtan iyi oturuyor yola, tabi megane 2 üst sınıf daha iyi olmalı ama ben Fluence'i bile yol tutuş olarak beğenmediğim için bir yorum yapmam doğru olmaz. Tabiki boş alanda aracın limitini zorlamak çok iyi aracın ne tepki verdiğini görmek gerektiği durumlarda uygulamak yerinde bir tercih olur.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Kilometre: 0
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

İleti elensi59 » 07 Eylül 2011 11:00

Rüzgardan çok etkileniyor yüksek hzlarda çok gezinme yapıyor onun için. onun dışında hiçbi sıkıntısını görmedim :) gerçi ben 110 120 yi çok nadiren geçiyorum ne olursa olsun geçmemek lazım
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti liberty60 » 07 Eylül 2011 12:47

elensi59 demiş ki:gezinme yapıyor

benimde hissettiğim aynen bu:) tam anlamıyla tabir ediyor. sollarken direksiyona dokununca birden kendimi yan şeritde buluyorum henüz alışamadım öyle zannediyorum ki aracın mekanik yapısına alışamamakla alakalı bu durum . direksiyonda çok rahat ve yumusak ona alışamamakla bile ilgili olabilir
.
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Sonraki

Teknik Konular