Yağmurda Otomobil Sürmek

Aracımızla ilgili olmayan, otomotiv, trafik, sürüş güvenliği, emniyet gibi çeşitli konularda bilgiler.

Yağmurda Otomobil Sürmek

İleti Devrim » 25 Kasım 2010 11:50

Arkadaşlar, bugün e-postayla böyle bir yazı geldi. Yağmur yağan yerdeki arkadaşlar deneyebilir. Merak ediyorum doğrusu...

SAĞANAK YAĞIŞTA ETKİN GÖRÜŞ

Yoğun bir sağanak altında otomobil kullanırken nasıl iyi bir görüş elde edilir? Neden bu kadar etkin olduğundan emin değiliz; bu metodu yoğun yağmur altında sadece bir deneyin. Bana bu metodu, deneyen ve gerçekten işe yaradığını tespit eden bir polis arkadaşım verdi. Çok yararlı, hatta gece sürüşünde dahi. Bu metod yıllarca Kanada Askeri Sürücüleri tarafından kullanılmış;

Birçok sürücü yoğun sağanak sırasında silecekleri yüksek ya da en hızlı konumda çalıştırır ve buna rağmen ön camdaki görüntü netliği yeterli olmaz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen güneş gözlüklerinizi takın (modeli fark etmez), ve mucize! Aniden görüşünüz, yağmur yağmıyormuşçasına mükemmel bir netlik kazanacak. Aracınızda her zaman bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun. Sadece net bir görüşle emniyetli bir sürüş gerçekleştirmekle kalmayın, bu fikri arkadaşınızla paylaşarak onun da hayatını kurtarın. Deneyin ve arkadaşlarınızla deneyiminizi paylaşın.

İnanılmaz, cam üzerindeki damlaları hâlâ görüyorsunuz ama yağmur suyunun oluşturduğu tabakayı görmüyorsunuz. Yağmurun yoldaki sıçramasını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, sollanan ya da takip edilen aracın sıçrattığı sudan kaynaklanan körlüğü de bertaraf edebiliyorsunuz (ya da güneş gözlüğü kullanmayıp şikâyet edeceksiniz). Sürücü eğitimlerinde bu küçük ipucunu mutlaka öğretmeliler. Gerçekten de işe yarıyor. Yoğun beyaz ışık veren sis farlarının, işe yaramamasının nedeni de benzerdir. Sarı ışık veren sis farları ise gece, tipi ve kar yağışlı havalarda çok işe yarar, kar taneleri hemen hemen görünmez olur. Ama sarı sis farları yağmur ve siste hiç işe yaramaz.

YAĞMURLU HAVADA CRUISE CONTROL KULLANMAYIN

36 yaşındaki bir kadın sürücü, birkaç hafta önce bir kaza geçirdi ve araç pert oldu. Sürücü, Kinburn ile Ottawa arasında seyahat etmekteydi. Her ne kadar aşırı değilse de, hava yağmurluydu. Araç aniden kızaklama yaptı ve kelimenin tam anlamıyla havada uçtu. Kadın ciddi bir şekilde yaralanmadı ama aniden meydana gelen bu durum karşısında çok şaşkındı. Durumu otoyol polisine anlattı ve memur, herkesin bilmesi gereken şeyler söyledi: "Yağmurlu havada aracınızı asla Cruise Control konumnunda sürmeyin!"

Aslında kadın Cruise Control konumunda sürerek ihtiyatlı davrandığını ve tutarlı bir hızla sürerek emniyetli bir davranış sergilediğini düşünüyordu. Ama memur ona yağmurlu havada aracının cruise kontol konumunda olmasının, kızaklama yapmasına ve lastiklerin asfaltla temasının kesilmesi ile aracın yüksek oranda hızlanmasına ve tıpkı bir uçak gibi kalkışa geçmesine neden olabileceğini anlattı. Kadın başına gelenin aynı memurun anlattığı gibi olduğunu söyledi. Memur tüm araçların güneşliklerinde hava yastığı uyarısı ile birlikte şu uyarının da yazılı olması gerektiğini söyledi: "Yol zemini ıslak ya da buzlu ise kesinlikle Curise Control Konumunda Sürmeyiniz!" Bizler genç çocuklarımıza cruise kontrol konumunda güvenli bir hızda sürmelerini söylüyoruz, ama Cruise Control'ünü sadece yol zemini "kuru" iken kullanın demiyoruz.

NOT: Bazı araçlarda (Toyota Sienna Limited XLE gibi) silecekler çalışır durumdayken Cruise Kontrol fonksiyonunu devreye almanıza izin vermeyen bir sistem bulunmaktadır. Eğer bu bilgiyi diğerleri ile paylaşırsanız ve paylaştığınız kişilerden sadece bir kişi bile bilmiyor olsa, her şeye değecektir. Bir hayat kurtarmış olabilirsiniz...

Çeviri: Cengiz Durmaz

Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Yağmurda Otomobil Sürmek

İleti ByOnder » 25 Kasım 2010 13:47

Şaşırdım başlığa bakınca sürüş stili ile alakalı birşey olduğunu düşündüm ve bilmediğim ne olabilirki dedim içimden ama güneş gözlüğü ilginç... insanın denemekde hiç aklına gelmezki adı üzerinde güneş gözlüğü :) ama aklıma hemen şu geldi bu durumu destekleyecek her yağışlı GP de F1 pilotlarının işlerinin nekadar zor olduğunu düşünüp dururum ulen derin bizim önümüzde koca cam var silecek var 60 70 km hızla görüşte zorlanıyoruz adamlar en düşük 200 km hızla kask ın ardından görmeye çalışıyo bizde kask kullandıkda fark şu öle kaliteli bi kask kullanmadık bu F1 pilotlarının kask ları renkli özel cam aynı güneş gözlüğü camı gibi muhtemelen bu durumun bi etkisi olmalı ilk fırsatta deneyeceğim.

ama cruze control olayı bariz tabiki küçük bi mantık yürütme nelere sebep olabileceğini anımsatıyor insana
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti mur_84 » 25 Kasım 2010 17:48

sarı camlı gözlükler var onlarla gece ve yağışlı karlı zor yol şartlarında araç kullanmak çok daha zevkli ve görüşü rahat oluyor..
mur_84
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: 06'ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 80 hp.
Yakıt: bp
Lastik Markası: michelin
İsim ve Şehir: ümraniye

İleti impossible » 25 Kasım 2010 19:03

devrim'e teşekkürlerimi sunuyorum, çok faydalı bir bilgi, deneyecegim, bi sakatlık çıkarsa servis faturasını yollarım ama :P
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti Devrim » 25 Kasım 2010 19:37

Tamam benim faturaya eklerim seninkini de. :D

Yağmur yağamadı bir türlü. Ben de deneyeceğim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti mzfbak » 25 Kasım 2010 23:02

Hocam bu gerçekten benim işime çok yarayacak bir bilgi.İnsan ayda 5.000 km yapınca böyle bir bilgi işine yarar. :D
mzfbak
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 111000
Yakıt: Shell V Power
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti impossible » 26 Kasım 2010 00:01

Devrim demiş ki:Tamam benim faturaya eklerim seninkini de. :D

Yağmur yağamadı bir türlü. Ben de deneyeceğim.

hiç altta da kalmazsın var ya :)
canın sagolsun..
bu aralar pek gelmiyorsun, yogun gidiyor galiba?
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 26 Kasım 2010 02:36

:D :D

Okul yorucu bu aralar. Akşam eve gelince uyku basıyor. Akşam uyuyakalmışım, o yüzden şu an ayaktayım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti burak120320 » 26 Kasım 2010 04:29

Slm herkese.. Ankara bugün oldukca yağışlıydı. Arabama biner binmez aklıma geldi bu konu, hemen kolçağın içinde duran güneş gözlüğümü takıverdim.. Sanırım işe yaradı. belkide psikolojiktir bilmiorum ama gerçektende daha ii görüş sağladı. ama hava zaten kapalı güneş gözlüğünüde takınca gece araba kullanıomuş gibi kararıverdi heryer doğal olarak ve yanımdan geçen arabalardan "bu havada güneş gözlüğümü takılır kıro" dermişcesine bakışlarından rahatsız olup çıkardım :D Devrim Hocam teşekkürler bilgi için..
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti ByOnder » 26 Kasım 2010 11:42

burak120320 demiş ki:Slm herkese.. Ankara bugün oldukca yağışlıydı. Arabama biner binmez aklıma geldi bu konu, hemen kolçağın içinde duran güneş gözlüğümü takıverdim.. Sanırım işe yaradı. belkide psikolojiktir bilmiorum ama gerçektende daha ii görüş sağladı. ama hava zaten kapalı güneş gözlüğünüde takınca gece araba kullanıomuş gibi kararıverdi heryer doğal olarak ve yanımdan geçen arabalardan "bu havada güneş gözlüğümü takılır kıro" dermişcesine bakışlarından rahatsız olup çıkardım :D Devrim Hocam teşekkürler bilgi için..

Ehüeehüe :) yanından geçen arabalardan bu tarz bakışlar atılması çok normal benimde tek çekincem o :P biri bişi der bide al başına sıkıntı :) ama buralarda hala yağmur yağmadı...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti Devrim » 26 Kasım 2010 16:38

Valla ne yalan söyleyeyim, ben de görsem bir şeyler derdim normal şartlarda. Şimdi görsem "vaay! adam biliyooo!" derim herhalde. :D Burası az yağışlı olmaya başladı gibi...

impossible demiş ki:
Devrim demiş ki:Tamam benim faturaya eklerim seninkini de. :D ...
hiç altta da kalmazsın var ya :) canın sagolsun.. bu aralar pek gelmiyorsun, yogun gidiyor galiba?
Yahu abi bu arada ufak bir yanlış anlama oldu sanırım. Ben de aynı şeyi deneyip kaza yapacağım için, senin göndereceğin faturayı kendiminkine ekler hepsini beraber öderim anlamında yazmıştım. :) Sen "canın sağ olsun" deyince tuhaf geldiydi de. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 26 Kasım 2010 21:42

Devrim demiş ki:Yahu abi bu arada ufak bir yanlış anlama oldu sanırım. Ben de aynı şeyi deneyip kaza yapacağım için, senin göndereceğin faturayı kendiminkine ekler hepsini beraber öderim anlamında yazmıştım. :) Sen "canın sağ olsun" deyince tuhaf geldiydi de. :)

ee,yazımlarda oluyor böyle yanlış anlaşmalar..
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti samathana » 12 Ocak 2012 14:42

Konuyu hortlatmış oluyorum ancak şimdi bu yazıyı kardeşime de okutacağım.

3-4 yıl öncesine kadar uzun yol bisikletçiliği yapıyordum. Türkiye'nin birkaç bölgesini bisikletle dolaştım. Bisiklet kullanırken gece gündüz sürekli gözlük takardım. Tabi amacı rüzgor, toz, pislik, ışık vs idi. Bir iki yıl önce gece araç kullanırken, arabaların farı rahatsız edince geceleri bisikletle kullandığım gözlüğü takmıştım. Sonuç harika!
O gün bugündür uzun yolda yağmur, kar fark etmez takarım gözlüklerimi.

Yağmurda polis durdurmuştu bir kere gözlerimde gözlük varken, dalga geçmeye çalışmıştı gözlüğümün camının turuncu rengiyle:) Bono musun sen? laflarını duyuyorum ara dere...
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

Teknik Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir