EL FRENİ İLE VİRAJ DÖNMEK

Aracımızla ilgili olmayan, otomotiv, trafik, sürüş güvenliği, emniyet gibi çeşitli konularda bilgiler.

Re: EL FRENİ İLE VİRAJ DÖNMEK

İleti TheTez54 » 20 Mayıs 2010 01:54

Bende devrim abim gibi birtek karda eylenmek için yapıyorum bunu düşük süratlerde..Eylenceli fakat araç hakikaten salıyor kendini sürekliye bağlayınca..Zarardan başka bişey değil ama hayat kurtarabilecek bişey nadir durumlarda..onuda allah kimseye yaşatmasın el frenine muhtaç etmesin..
Çok geçmiş olsun macera romanı okur gibi okudum biran,gerçek olduğunu düşününce tüylerim diken diken oldu..Tabiki araç önemli ama o durumda kimse arabayı düşünemez..Allah kimseye kaza vermesin..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Faz 2 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 85 ps BVR
Kilometre: 103000
Yakıt: shell v-power
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: servet sakarya

İleti ByOnder » 03 Haziran 2010 20:49

rpdifor yaptığın hamleler yerine sadece frene basmayı deneseydin daha rahat bi duruş gerçekleştirirdin tabiki olay tecrübe ve soğuk kanlı olmakla alakalı kaygan bi zeminde lastikleri kilitlemek yapman gereken en son şey aracında abs mevcut 4 den 3 e düşürüp frenlemeliydin birazda kontra bilmek gerekiyor aracın aksi yönüne direksiyon çevirerek toparlamak yani neyse Allahtan şanzuman dağıtmamışsın birdaha böyle birşeyle karşılaşmassın umarım ama karşılaşırsan fren yapmayı dene sen ani bas o klitlemeyecektir...

devrim eylenirken yaşadıkların sana birgün çok şey kazandırabilir bunu hepiniz yapın arkadaşlar kışın boş bir alanda makul hızla aracınızın bütün tepkilerini ölçün ani direksiyon manevraları ani frenler aracın kayma yönünün aksi yönünde direksiyon çevirme

gelelim el freni ile dönmeye heygidi emektar Flash s im az kahrımı çekmedi hiç bi viraja el freni olmadan girmezdim :) çok kez caddenin ortasında spin atıp kalakalmışımtır ara sokak olunca pek bozuntuya vermezdim konturolden çıkınca kaldığı istikametten devam ama tek yönlü yol olunca karizma biraz cizilio el freni yerine gaz la araçla oynamak çok daha zevkli clio mun arkadan itişli olmasını çok isterdim (clio V6 mı alsam acaba :P ) kısa dönem de olsa E 30 kullanmış biri olarak yanlamanın tadı damağımda değil desem yalan olur

el freni ile bunu yapmak birazdaha zor uygun yol uygun lastik güçlü bi alet şart kaymanın uzun sürmesi için arka tekerler kayarken ön tekerlerin çekiş yapması gerek sola dönen bi viraja sol içten yanlayarak girip sağ en dıştan yanlayarak çıkabilmek için inanın öle yok üstün sürüş teknikleriydi yok eğitimdi yok şu bu yapmanız gereken boş bi alan biraz sabır ve aracınızın tepkilerini ölçmek ilk önce sadece arka kaydırmak olur amaç önce 90 sonra 180 sonra 360 derece dönebilmek sonra kesmez bunu sokak dönüşlerinde ufak ufak uygularsın oda kesmez seyir halide virajlı yolda falan ama ilk önce istek meselesi sonra kendine güven sonra sorumluluk üstlenebilmek sonrada biraz kabiliyet...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti RPDiFOR » 03 Haziran 2010 23:09

ByOnder demiş ki:rpdifor yaptığın hamleler yerine sadece frene basmayı deneseydin daha rahat bi duruş gerçekleştirirdin tabiki olay tecrübe ve soğuk kanlı olmakla alakalı kaygan bi zeminde lastikleri kilitlemek yapman gereken en son şey aracında abs mevcut 4 den 3 e düşürüp frenlemeliydin birazda kontra bilmek gerekiyor aracın aksi yönüne direksiyon çevirerek toparlamak yani neyse Allahtan şanzuman dağıtmamışsın birdaha böyle birşeyle karşılaşmassın umarım ama karşılaşırsan fren yapmayı dene sen ani bas o klitlemeyecektir...

devrim eylenirken yaşadıkların sana birgün çok şey kazandırabilir bunu hepiniz yapın arkadaşlar kışın boş bir alanda makul hızla aracınızın bütün tepkilerini ölçün ani direksiyon manevraları ani frenler aracın kayma yönünün aksi yönünde direksiyon çevirme

gelelim el freni ile dönmeye heygidi emektar Flash s im az kahrımı çekmedi hiç bi viraja el freni olmadan girmezdim :) çok kez caddenin ortasında spin atıp kalakalmışımtır ara sokak olunca pek bozuntuya vermezdim konturolden çıkınca kaldığı istikametten devam ama tek yönlü yol olunca karizma biraz cizilio el freni yerine gaz la araçla oynamak çok daha zevkli clio mun arkadan itişli olmasını çok isterdim (clio V6 mı alsam acaba :P ) kısa dönem de olsa E 30 kullanmış biri olarak yanlamanın tadı damağımda değil desem yalan olur

el freni ile bunu yapmak birazdaha zor uygun yol uygun lastik güçlü bi alet şart kaymanın uzun sürmesi için arka tekerler kayarken ön tekerlerin çekiş yapması gerek sola dönen bi viraja sol içten yanlayarak girip sağ en dıştan yanlayarak çıkabilmek için inanın öle yok üstün sürüş teknikleriydi yok eğitimdi yok şu bu yapmanız gereken boş bi alan biraz sabır ve aracınızın tepkilerini ölçmek ilk önce sadece arka kaydırmak olur amaç önce 90 sonra 180 sonra 360 derece dönebilmek sonra kesmez bunu sokak dönüşlerinde ufak ufak uygularsın oda kesmez seyir halide virajlı yolda falan ama ilk önce istek meselesi sonra kendine güven sonra sorumluluk üstlenebilmek sonrada biraz kabiliyet...

fren yapsaydım sol önden bodoslama tretuara girmişti araç yapılması gerekeni yaptım vites kuculterek sadece önleri kitledim ve arac geri kaydı istediğimde tam olarak buydu yol buzdu yağmurda yada kuru asfaltta bi kontrol kaybındanda söz etmiyorum buzda işler farklı absyi devreye sokunca arac hızlanacAKTI tekrar söylüyorum işim gereği ankaranın dağında 3.5 yıl geçirmek zorunda kaldım kar ve buz deneyimim var orta şeritte olsam mesafem biraz olsa dediğin en mantıklısı ama sağ şeridin bittiği yerde arac tretuara yönelince fren yapıım direksiyonu topllıım buna zaman yok direct çakarsınız
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: Toyota Corolla
Motor Tipi & Gücü: 1.6 115bg Dual VVti
Kilometre: 51000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ist

Önceki

Teknik Konular

Kimler çevrimiçi