[3.x Auth] Arka Kapıya Hoparlör Montajı

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

Re: Arka Kapıya Hoparlör Montajı (GÜNCELLENMİŞTİR!)

İleti Devrim » 03 Eylül 2008 12:04

Şu kendiliğinden giren vida iyiymiş yahu. :)

Abi keşke fotoğraflasaydın, farklı kişilerden fotoğraflar çok faydalı olabilirdi.

Kolay gelsin...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti hma82 » 03 Eylül 2008 14:51

selam arkadaşlar,

devrim abicim haklısın keşke fotoğraflasaydım. Ama senikinin aynısı olduğu için hiç aklıma gelmedi. ancak hoparlörün takılmış halinin fotosunu çekmiştim onu eklemeye çalışayım tabi ara kabloyu buluyum önce.

hoparlörleri takınca bir problem baş gösterdi, sesi açıyorum arkalardan gümbür gümbür ses geliyor önler cızırdıyor bass ı kaldırmıyo sanırım. bunada bi çözüm bulup önleride bir an önce değiştirmek lazım. önlere 13 takmak şartta hangi marka alsak ii olur acaba çokta para harcamak istemiyorum.
hma82
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Scenic 2008 Exp.
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 100hp
Kilometre: 75000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Dunlop 205/55 - 16
İsim ve Şehir: Murat - İstanbul

İleti filip34 » 05 Eylül 2008 13:40

Arkadaşlar Merhaba,

Benim önle 13cm sony arkalarda 17cm sony oldukça iyi tavsiye ederim

İyi Günler.
Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti oktay » 05 Eylül 2008 23:54

ferdi bey merhaba,

şimdiye kadar yazdıklarınız okudum ve haporlor takma işine cok profesyoel yaklaşıyorsnuz.gerçekten tebrikler.rezonansı falan çok iyi hesaba katmıssınız.yoksa dediğiniz gibi bas seslerde bozulmalar olacaktır..clio'sunu cok cok seven bir clio^sahibiyle karşı karşıyayız galiba.inş en kısa zamanda bende bi çift haporlor takmayı düşünüyorum.tabi takabilceğim müsait bi yer ve ekipman bulabilirsem.

Hayırlı iyi sürüşler,

Oktay,
oktay
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP

İleti filip34 » 06 Eylül 2008 11:10

Oktay Bey Merhaba,

İlginiz için teşekkürler. Sizde bu işler ile ilgilisiniz galiba rezonans konuları biliyorsunuz. Sizide en kısa zamanda bir çift hoparlör sahibi yapalım.

İyi Günler, iyi tatiller
Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti oktay » 06 Eylül 2008 12:39

Ferdi Bey Merhaba,

bende kısa bi zaman içinde hoparlör almayı düşünüyorum ama hoporlor takmak için söyle geniş park bahçe ev önü yok.atabayı park edecek zor yer buluyorum zati.bayramda falan memlekete gidersem ancak ordaki evin önünde falan takabilirim.

ayrıca bende orjinal renault teyibi var.Devrim Bey'in tecrübelerinden ötürü öyle 150W tarzı bişi almam gereksiz duruyor.15W çıkıs veren bi cd çalar fazla gelebilir o hoparlörler...ayrıca sizin yaptıgınız gibi döşeme içine sağlam sessizleştirme yapmak lazım.en kısa yapabilmek ümidiyle.

kendinize cok iyi bakın.hoşçakalın
oktay
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP

Arka Kapıya Hoparlör Montajı (GÜNCELLENMİŞTİR!)

İleti filip34 » 06 Eylül 2008 22:33

Oktay Bey Merhaba,

Umarım sizleri hoparlör sahibi yapacağız. Ayrıca kapı döşemeleri sökmüşken hazır kapı izolasyon ve mumlama gibi işlemleri yapmakta çok fayda var yerine takacağınız hoparlör orjinal hoparlöre göre daha fazla bass sesi verecektir. Sony XS-F1335 ses ve fiyat performansı oldukça iyi bence hiç düşünmeden alın derim ve almadan önce farklı kaliteli firmaların hoparlörlerinide inceledim. Aralarındaki tercihim sony'di. Sony XS-F1335 hoparlörünün çalışma frenkanslarıda oldukça iyi RMS 160 W nominal 40 W speck'ler bunu söylüyor.

Sizde kendinize çook iyi bakın, Hoşçakalın
Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Re: Arka Kapıya Hoparlör Montajı

İleti ahmetvolkan » 17 Eylül 2008 15:27

arkadaslar arka kapı hoporler taktıracağım.arkada tesisat varmı.sadece hoporler yeterli oluyormu.işlemi yaptıran arkadas varsa bilgi verilmesini rica ederim.Birde kaç waatlık bir makine tavsiye edersiniz...
ahmetvolkan
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: autontik

İleti Devrim » 17 Eylül 2008 17:14

Ben şahsen, watt handikapını yazımda anlatmıştım. 4 hoparlörlü modellerde bile her biri 15 Watt görünüyor. Ama bunlar -tahminime göre- Blaupunkt tarafıdan üretilen özel 15 watt'lık hoparlörler. E buna bağlı olarak da aracımızdaki Radyo-Cd çaların çıkışı belli olsa gerek. Bu yüzden bu sistem böyle olduğu sürece 200 Watt'lık bir hoparlör almanın bir mantığı yok diye düşünüyorum. Ben bir hata yapıp 150 Watt aldım ama piyasada da 15 Watt'lık hoparlör görmesem de istenilse bulunur diye düşünüyorum... Bu arada aldığım hoparlörün tabii ki en tepe gücü 150 Watt. O yüzden şu an bir sorun/uyumsuzluk çıkarmadı bende.

Ayrıca arka kapılarda tesisat çekili durumda, kablolar mevcut...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti ahmetvolkan » 18 Eylül 2008 12:16

tesekkürler devrim bey...15 watt orjinal hoporleri piyasadakigüce sahip değil.orjinal uyumlu olduğu için herhalde.sizin araçta hoporlr takıldıkdan sonra ses kalitesinde iyileşme oldumu.iyi günlerde kullanmak üzere...

oktay bey kapı içi mumlama işleminden bahsetmişiniz nasıl oalacak
ahmetvolkan
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: autontik

İleti Devrim » 18 Eylül 2008 16:25

ahmetvolkan demiş ki:...sizin araçta hoporlr takıldıkdan sonra ses kalitesinde iyileşme oldumu.iyi günlerde kullanmak üzere...
Teşekkürler Ahmet Bey. Evet hoparlör taktıktan sonra bariz farklılık oldu tabii ki.
Normalde araç içinde değişen duyum derinliği zaten farkediliyor ama bunu daha fazla farkedebilmek için FADE ayarını -2 ilâ -4 arasında tuttuğumda ses balansı çok az arkaya geçiyor ve dört yandan gelen müziği dinlemek keyifli oluyor.

Bu işlemi (siz yapın ya da yaptırın) kesinlikle tavsiye ederim. Hoparlörler bence ucuz ve yapmak/yaptırmak ondan ucuz.

Kolay gelsin.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti dci65 » 18 Eylül 2008 21:40

arkadaşlar bende bugün cevahirdeki sony mağazasından 110 ytl'ye 2 çift 13 cm hoprlor aldım. gittim sanayiye, tuning garage diye bi yer var önceden tanıdığım, beni muvidek elektroniğe yönlendirdi. orda da 50 ytl'ye montajını yaptırdım 160 ytl'ye yepyeni ve çok daha kaliteli bi ses elde ettim. ama şöyle bi durum var. belki extreme'lerde öyledir ama, benim arka kapılardaki yuvalar 10 cm'lik hoparlorler içindi, kesip biçtiler azıcık, yerine güzel oturdu ama ses inanılmaz değişti. orjinalleri çok dandikmiş hakikaten. şimdi sıra içerdeki çıtalar,konsol ve havalandırmalarda. sonra angel farlar, led stoplar ve en sonundada jantlar :) yavaş yavaş :)
dci65

İleti filip34 » 19 Eylül 2008 07:07

Günaydın

Hayırlısı olsun Nasıl bişey taktrıdın model ismini verirmisin. Ayrıca arka hoparlörü saca sıfır taktığında cam kaldırma teli hoparlöre sürtüyordu böyle bi sorun ile karşılaşmadın mı.

İyi Günler.
Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti dci65 » 19 Eylül 2008 22:28

bende sorun olmadı ama dediğim gibi benim arka boşluklar 10 cm içindi. ben sacı kestirdim sadece. sony xpod taktırdım ve eskiden kullandığım pioneer'dan daha iyi ses veriyor şimdilik. daha büyüğünü takamadım çünkü tweeterını takmak için kapıları kesip biçmek gerekiyordu. saygılar
dci65

İleti Devrim » 20 Eylül 2008 21:54

dci65 demiş ki:...2 çift 13 cm hoprlor aldım... ...benim arka kapılardaki yuvalar 10 cm'lik hoparlorler içindi, kesip biçtiler azıcık, yerine güzel oturdu...
Arka kapıdaki delikler elbette ki biraz dar ki oradan daha geniş hoparlörleri vidalayabilelim. İşin ilginci, benim taktığım hoparlörler 13 santimlikti ve yükseltici koymadan bile rahat oturuyordu o deliğe. Seninkini neden kesip biçmişler ki? Neyse ayrı konu bu.

Peki hoparlör ile döşeme arasına bir köprü yaptılar mı? Anladığıma göre bir yükselteç kullanmadılar hoparlör ile saç arasına. Yükselteç sayesinde hoparlörü döşemeye yaklaştırmış oluyorduk çünkü. Diğer bir arkadaş demişti ya, sesin döşeme içinde dağılıp gitmemesi için hoparlör-döşeme arasına bir işlem yapılması iyi olur diye... Bununla ilgili işlem yaptılar mı hiç?
Devrim
Site Admin
Site Admin

ÖncekiSonraki

Modifiye

Kimler çevrimiçi