Modifiyenin Yakıt Tüketimine Etkisi.

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

Modifiyenin Yakıt Tüketimine Etkisi.

İleti hasanozf » 29 Kasım 2010 18:06

clio 3, ext. 1500dci, 65 hp araca sahibim.

Bağaj üzerine Spoiler kanat taktırmak, arka tamponların kanallı olarak değiştirilmesi elbette sportif bir görünüm kazandıracaktır ancak benim merak ettiğim yakıt tüketiminde yüzde kaç oranda düşürmeler sağlamakta? Bu konuda internette tarama yaptım ancak herhangi bir bilgi bulamadım.

Bu tür aksesuarlar araç hareket halinde iken rüzgara karşı direnci düşürüyor ve aracın yol tutuşunu arttırıyor diye biliyorum. Ayrıca başka hangi aksesuarlar yakıt tüketimini azaltıcı yönde etki sağlar?
hasanozf
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio3 Faz1 Extr2009
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 77000
Yakıt: total excellium dize
Lastik Markası: michelin 185/60/15
İsim ve Şehir: Hasan

Re: Modifiyenin Yakıt Tüketimine Etkisi.

İleti Devrim » 29 Kasım 2010 22:02

Mantığım yanlış olabilir ama, bence spoiler rüzgara karşı direnç artırıyor ki araç yere doğru insin. Ama bu tabii yüksek süratlerde belli olabilecek bir şey. Direnç oluşturacağı taraftan baksak bile şehir içinde fark edilir bir fark oluşturmayacaktır diye düşünüyorum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ByOnder » 30 Kasım 2010 00:15

Devrim hocam a katılıyorum kanallı tamponların sürtünme etkisini azaltarak yakıt tüketimine katkı sağladığını söleyebiliriz bi nebze ama spoiller için değil aksine bu iki üründe yüksek süratlerde yere basma kuvvetini arttırmaya yöneliktir ve spor otomobiller haricindeki otomobillerde hem yakıt hemde sağladığı katkı bakımından farkedilmesi neredeyse imkansız durumlardır genelde görsel amaçlı kullanılır.

Örneğin porsche de arka kanat hıza ve rüzgara oranla acısı yüksekliği ve genişliği sürüş anında kendiliğinden değişir. bunu düşündüğümüzde bizim kullandığımız spoiller ın ne faydası olabilir siz düşünün.
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti Bayram » 30 Kasım 2010 10:24

Spoiler'ler üretim mantığı görsellik yerine yakıt tasarrufu olsaydı dediğiniz olabilirdi ama sanmıyorumki kullanılan spoilerler sürtünme katsayısı hesaplanarak üretimi yapılsınlar
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti bilo46 » 01 Aralık 2010 20:11

ben hiç yaptırmanı tavsiye etmem.arabalar yapılırken airodinamik yapıya dikkat ederek üretiliyor.yakıt tasarrufunun en aza indirilerek üretildiklerini tahmin ediyorum.ve aynı zaman da yaptırdığın modifiye parçaların lastiklere ve farklı hızlardaki etkilerine dikkat edilerek üretilmesi gerekiyor.yine de tabiki karar sizin..
bilo46
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98
Kilometre: 30000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: petlas
İsim ve Şehir: maraş

Modifiye

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 117 misafir