Araba Bilgisayarı, Namıdeğer Carputer

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

Araba Bilgisayarı, Namıdeğer Carputer

İleti ssuzgun » 24 Mayıs 2010 22:46

Uzun süredir araştırdığım, planladığım ve yavaş yavaş parçalarını toparladığım araç bilgisayarı projemi sonunda hayata geçirdim. Yapımı ve detaylarını daha sonra aktaracağım. Kısaca anlatacak olursam sistem 1 adet dokunmatik 7' LCD VGA monitörden ve 1 adet eski laptoptan (bendeki P IV 1.7 LCD ekranı yok ve klavyesi çalışmıyor :) ) oluşuyor. İşin en zor ve zahmetli kısmı radyo ekranının kasasını LCD monte edecek bir hale getirmekti. Aslında kolay bir işti ama orjinal radyoyu ve ekranını korumak istediğimden dolayı hem lcd ekranı hem de orjinal göstergesini görünecek şekilde yerleştirmek oldukça zorladı beni. Laptopı koltuk altına yerleştirdim ve kabloları oradan göstergenin olduğu yere ve radyonun bulunduğu yere çektim. Elektriği çakmağa gelen kablolardan lehim yaparak aldım. Böylelikle kontak kapalı iken laptopa ve VGA monitöre gelen elektriği de kesmiş oldum. Laptopın ses çıkışını radyonun aux girişine bağlayarak sesi hoparlörlerden aldım. Yazılım olarak centrafuse ve IGO (Navigasyon) yazılımlarını kullandım. Sistemin kısa anlatımı bu. Detaylar için http://www.mp3car.com ve http://www.centrafuse.com sitelerine bakabilirsiniz.

Sistem ile neler yapılabildiğine veya ne işe yaradığına gelince, aslında hayal gücünüzle sınırlı. Ben şu an kısıtlı kullanmama rağmen, mp3, divx, dvd, IPOD, Web Browser, Mail, Bluetooth (Telefon), Navigasyon, Hava Durumu gibi uygulamaları tek bir arayüz ile kullanabiliyorum. Bu özelliklere gerekli donanımları da ilave ederek radyo, uydu, TV, OBDI II (Aracın beynine bağlantı ile araçtaki hız, devir vs. gibi değerleri ekranda görme ve hata ışıklarını söndürme) gibi özellikler kazandırmak çok kolay.

Aşağıda resimlerini bulabilirsiniz.

[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 1.2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet 95 Oktan
Lastik Markası: Dunlop SP 185/60R15
İsim ve Şehir: Selçuk İstanbul Ümraniye

Re: Araba Bilgisayarı, Namıdeğer Carputer

İleti evrenz » 24 Mayıs 2010 23:45

ellerine sağlık süper olmuş radyo ekranını sökmeyince bir ekran kapanıp açılıyor zannettim ama öyle olmadığını gördüm. :D sanırım senin laptopda gps alıcıda var böylelikle navigasyon özelliğinide aktif etmişsin. aracın beynine bağlama da çok güzel olabilir. plastik kasasını nasıl yaptın?
evrenz
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII exp. 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 70bg
Kilometre: 1300
Yakıt: PO vmax eurodizel 10
Lastik Markası: dnlop sp01 185/60/15
İsim ve Şehir: evren *rize ankara mersin

İleti Devrim » 25 Mayıs 2010 14:15

Çok güzel görünüyor. Fakat bence radyo ekranını artık iptal etseydiniz.
Estetik olarak sakat olmuş bence. LCD'yi o alana tek başına yerleştirmek çok harika olurdu sanırım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ssuzgun » 25 Mayıs 2010 16:35

evrenz demiş ki:ellerine sağlık süper olmuş radyo ekranını sökmeyince bir ekran kapanıp açılıyor zannettim ama öyle olmadığını gördüm. :D sanırım senin laptopda gps alıcıda var böylelikle navigasyon özelliğinide aktif etmişsin. aracın beynine bağlama da çok güzel olabilir. plastik kasasını nasıl yaptın?

Evet USB GPS alıcı bağlı ve ekranın arka tarafında camın önünde duruyor, plastik kısmına gelince onu ayrıca detaylandıracağım ama orjinal kasayı söküp, kesip fiber ile şekil vererekl yaptım. Bu konuda emeklerinden dolayı amcama ve babama çok teşekkür etmem lazım. Fikir benim işçilik onlara ait. :)

erim demiş ki:Abi çok ama çok başarılı, ben aşık oldum.. Böyle projeler hep benim de aklımdan geçer, sen bunu hayata geçirmişsin.. Meslek nedir?

Eyvallah erim, bende bayıldım.. Daha ince ayarları var ama şöyle 1 saatlik yolculuk yapsam iyice anlayacağım güzelliğini. Meslek ise Bilgi İşlem yöneticisiyim.

Devrim demiş ki:Çok güzel görünüyor. Fakat bence radyo ekranını artık iptal etseydiniz.
Estetik olarak sakat olmuş bence. LCD'yi o alana tek başına yerleştirmek çok harika olurdu sanırım.

Devrim hocam bende bunu çok düşündüm, dediğiniz gibi kendi göstergesi olmadığında estetik olarak çok daha güzel olacaktı ama bu seferde başka radyo al, direksiyon kumandası çalışmasın (Not : orjinal radyo takılı iken de gösterge bağlı değilse direksiyon kumandası çalışmıyor. Sanırım bağlantılar önce göstergeye oradan da radyoya gidiyor.) gibi durumlardan tercih etmedim. Planlarken görüşü etkileyecek diye korkuyordum ama herhangi bir engel teşkil etmedi. Boya seçiminde hatam oldu, düz boya yaptırmak yerine pütürlü boya yaptırmalıymışım.

Belki sonra değiştiriririm, işe başlamadan önce servisten oradaki gösterge kutusundan ne olur ne olmaz diye yedek bir adet temin etmiştim. Tekrar dan yaparım olmazsa :)
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti ugurluhan » 25 Mayıs 2010 17:44

Oha falan oldum dicem ama... hakikatten öyle oldum. Hocam emeğine sağlık. Üreten insanları seviyorum. Helal olsun hocam. Tebrikler. İsteyince neler neler yapılabiliyor demekki....
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti dafkanat » 25 Mayıs 2010 18:17

vala diyecek bir şey yok. helal olsun.büyük girişim.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti ssuzgun » 25 Mayıs 2010 19:42

Bu proje clio mu almadan once de hep aklımdaydı, fakat buradaki bilgiler, Devrim ve diğer arkadaşların önceki çalışmaları (AUX girişi yapmak, vitesin ve el fireninin bulunduğu doşemenin kaldırılması, kolçak yapmak gibi) olmasaydı belki de cesaret edemezdim yapmaya. Hepnize teşekkür ediyorum. Bu foruma sahip olan biz CLIO III culer gerçekten çok şanslıyız.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Modifiye

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir