On Kapi Dosemeleri

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

On Kapi Dosemeleri

İleti ssuzgun » 22 Nisan 2010 13:50

Merhaba, forumda arka kapı dosemelerinin sökümü konusunda detaylı bir cok konu olmasına rağmen ön kapı kaplamalarının sökümü konusunda bilgi göremedim. Bu döşemeleri sökme konusunda bilgisi olan varsa kısaca tarif edebilir mi? Ayrıca dikkat etmek gereken noktalar varsa anlatırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 1.2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet 95 Oktan
Lastik Markası: Dunlop SP 185/60R15
İsim ve Şehir: Selçuk İstanbul Ümraniye

Re: On Kapi Dosemeleri

İleti Devrim » 22 Nisan 2010 16:26

Sanırım hemen hemen (%90) arkalarda aynıdır.

Sökmeden önce hoparlör kapağını kaldırıp hoparlörü sökmeniz gerekebilir ki kolay bir işlemdir. Bunun dışnıda, aynı arkalar gibi bir kaç vida ve çekerek çıkartırsınız.
Yalnız kapı kolu üzerindeki elektronik cihazların bağlantıları sebebiyle dikkatli davranmanız gerekir o kadar. Yani döşeme elinize gelince ayırıvermeyin diye diyorum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ssuzgun » 24 Nisan 2010 22:50

Sağol Devrim,

Dediğin gibi dikkat ederek ve arka kapıların döşemelerinin sökümüne bakarak rahatlıkla çıkardık. Olayı resimleyemedim ama kısaca aktarayım.

* Öncelikle dosemenin cevresinde bulunan 3 adet vida, kapı açma kolu içerisinde 1 adet vida ve cam açma kumandasının oradaki 1 adet vida sökülmeli.
* Hoparlör kapağını açıp hoparlörü tutan 2 vidayı sökerek hoparlör çıkartılmalı.
* Cam açma kumandasını çıkartıyoruz. Şimdi hatırlamıyorum ama sağa veya sola iterek yukarı çekiyoruz.
* Döşemenin cama birleştiği yerler biraz çekerek camın orda bulunan contadan kurtarıyoruz. Nazik nazik çettiğinizde kurtulacaktır. Burada doğrudan bir çıkarmadan bahsetmiyorum. Sadece kendimize çektiğimizde takılacak bir yer kalmaması için.
* Şimdi işin biraz kuvvet gerektiren kısmına geldik. Doşemeleri sadece klipsler tutuyor. Ben menteşe tarafında kendime doğru çekerek biraz abartılı kuvvet kullanarak çektim. 1-2 klips attıktan sonra diğerleri kolay açılıyor. Sadece kapının kilit tarafının üst köşesinde döşeme bir U demir içerisine geçiyor. Buraya dikkat etmek ve tüm klipsler bittikten sonra yukarı doğru kaldırarak bu demirden kurtarmak gerekli.
* Döşeme tamamen ayrıldı ama kapı açma kolu hala döşemenin üzerinde. Kolu döşemenin dış yüzeyinden çıkarması oldukça zor oluyor, o yüzden döşemenin arkasında tırnakları kurtararak çıkartabilirsiniz.
* Klipslerin bir kısmı döşemede, bir kısmı kapı üzerinde kalıyor. Kapı üzerinde kalanları ince karga burnu veya benzeri bir şeyle biraz güç kullanarak çıkartıp döşeme üzerine takmalısınız. Aksi takdirde döşemeyi takmanız pek mümkün olmaz.

Bu işlemi dış sıcaklık sensörünün tesisatını çekmek için yaptım. Bu konunun detayını ayrıca aktarırım.

:Yahoo!: :Yahoo!: :Yahoo!: :Yahoo!: :Yahoo!:

:good: :good: :good:
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 1.2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet 95 Oktan
Lastik Markası: Dunlop SP 185/60R15
İsim ve Şehir: Selçuk İstanbul Ümraniye