Dış Kapı Kollarını Kroma Boyama..

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

Re: Dış Kapı Kollarını Kroma Boyama..

İleti Devrim » 18 Ocak 2010 03:46

Vernik bence şart. Örneğin ben araç içindeki havalandırma çerçevelerini boyadıktan sonra vernik kullanmadım (vernik atmak daha güzel gösterirdi aslında). Ama dış bölgeye yapılan uygulamada, boyanın daha uzun ömürlü olması açısından bence şarttır vernik.

Zaten tanesi 100 küsür lira olan servisin takacağı kol da vernikli. Ama vernik işi kolaymış. Artık spreylerde var vernik. Verniği homojen olarak dağıtınca sorun olmaz sanırım...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti eylber » 18 Ocak 2010 14:48

Devrim demiş ki:Vernik bence şart. Örneğin ben araç içindeki havalandırma çerçevelerini boyadıktan sonra vernik kullanmadım (vernik atmak daha güzel gösterirdi aslında). Ama dış bölgeye yapılan uygulamada, boyanın daha uzun ömürlü olması açısından bence şarttır vernik.

Zaten tanesi 100 küsür lira olan servisin takacağı kol da vernikli. Ama vernik işi kolaymış. Artık spreylerde var vernik. Verniği homojen olarak dağıtınca sorun olmaz sanırım...

Peki orjinallerde vernikli olduğnu bilmiyordum ama bizim yapacağımız vernik çok parlamazmı kapı koları acaba çok parlak şeyleri sevmiyorum arabada. :)
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB PRİVİLEG
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 105BG
Kilometre: 15000
Yakıt: Total EXCELLIUM,
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Devrim » 18 Ocak 2010 23:17

Bence parlamaz. Yani verniğin o derece sırıtacak bir parlaklık vereceğini sanmıyorum. Aracımızın boyasındaki cila kadar duracaktır diye düşünüyorum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti eylber » 21 Ocak 2010 02:13

Valla okadar yazdınız ama dayanamayıp aldım malzemeleri şansımı deneyeceğim artık olmazsa yapacak birşey (ki olacağını sanıyorum)ama yinede olmazsa sanayiye gidip kendi renginde boyatıcaz artık ama dediğim gibi olursa bu işlemi35 tl halletmiş olucam serviste 400 tl bizde 35 tl :mrgreen: bakalım Allah yardımcım olsun :D .yanlızca bu işlemi bu hafta yapamıyacağım malum İstanbulda önümüzdeki çarşambaya kadar hava çok kötü deniyor ama işlemi yapar yapmaz resimleri paylaşıcam ürünlerin resimlerini koyuyorum yinede görüşleriniz olursa yazarsanız sevinirim.Saygılar.
Boya:23 Tl (Devrim'in havalandırmalara kullandığının mat simsiz olanı onun fiyatı nedense 17 tl, :?: )
Vernik:9,50 Tl
Kağıt Bant:2,5 Tl
Zımpara:1Tl..
[ img ]
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti hasmer » 21 Ocak 2010 10:55

Kolay gelsin , inşallah güzel olur istediğin sonucu alırsın...
hasmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII FazIIDyn.bvr
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 7500
Yakıt: V/max Eurodiesel 10
Lastik Markası: Conti Prem.Contact.
İsim ve Şehir: Hasan Mermer İstanbul

İleti oguz1 » 21 Ocak 2010 11:06

eylber demiş ki:Valla okadar yazdınız ama dayanamayıp aldım malzemeleri şansımı deneyeceğim artık olmazsa yapacak birşey (ki olacağını sanıyorum)ama yinede olmazsa sanayiye gidip kendi renginde boyatıcaz artık ama dediğim gibi olursa bu işlemi35 tl halletmiş olucam serviste 400 tl bizde 35 tl :mrgreen: bakalım Allah yardımcım olsun :D .yanlızca bu işlemi bu hafta yapamıyacağım malum İstanbulda önümüzdeki çarşambaya kadar hava çok kötü deniyor ama işlemi yapar yapmaz resimleri paylaşıcam ürünlerin resimlerini koyuyorum yinede görüşleriniz olursa yazarsanız sevinirim.Saygılar.
Boya:23 Tl (Devrim'in havalandırmalara kullandığının mat simsiz olanı onun fiyatı nedense 17 tl, :?: )
Vernik:9,50 Tl
Kağıt Bant:2,5 Tl
Zımpara:1Tl..
[ img ]

Olursa bende gireyim bu işe. Yaptıktan sonra güzel bir şekilde fotoğraflarsanız net bir şekilde görürüz. Sabırsızlıkla bekliyorum. Güzel olur inşallah.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 21 Ocak 2010 23:28

Eylber; Madem öyle şunu diyeyim; Çok iyi bir zımpara yaparsan iş iyi olur. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali, ne kadar iyi zımpara işçiliği, o kadar sağlam boya olur. Normalde elden falan etkilenmiyor öyle kolay kolay. Bu yöntemle yaptığım "iç" kapı kollarında en ufak aşınma bile yok halâ. Ama dış kapı kolları olayına bir de sert kış ve yazın direkt güneşi eklersek ne olur bilmem. Ben de merak ettim şimdi.

En çekindiğim nokta ise basınçlı su işi...

Kolay gelsin diyorum. Fotoğrafları bekliyoruz. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti eylber » 22 Ocak 2010 03:00

edittt.....
En son eylber tarafından, 22 Ocak 2010 03:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti eylber » 22 Ocak 2010 03:02

Bu arada şunlarıda söylemek isterim ben bu sprey boyaların öyle hemen dökülecek cinsten olmadığınıda gördüm şöyleki,bende Devrim'in ve diğer arkadaşlar gibi iç havalandırma çerçevelerni ve ön kolan kenarlarını 17 tl olan simli sprey boya ile boyamıştım .daha sonra bu simsiz boya ile tekrar boyadım açıkçası daha iyi daha uyumlu oldu Extrem'lerdeki kromlar ile.(resimlerini daha sonra kapı kolları ile paylaşıcam inşallah) ancak baya boya kalınca bende kalktım yine Devrim'den gördüğüm onunki fırça ile boyanmıştı ama o parlalık hoşuma gitmişti jantlarla çok uyumluydu ve arka kampanaları bu sprey boya ile boyadım harika oldu yaklaşık 1 aya yakın bir süre oldu herhangi bir atma söz konusu değil yani kapı kollarıda kampanalardan daha tehditkar değil sanırım,boyanın dökülebilme olasılığı açısından,artı olarak kapı kolları verniklenicek.Saygılar 8-)
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 22 Ocak 2010 21:29

Hmm. O zaman saha testi yapılmış gibi. :) Yani kampanalar üzerinde. O zaman sağlam bir zımpara akabinde bir kaç kat boyama işlemi ve ince bir vernik sonucu harika bir iş çıkabilir.

Yalnız ben, Platin Gri araç sahibi olarak endişe duyuyorum. Tonlar %100 tutmayacaktır. Hadi kapı kollarında olsun o kadar. Ama aynalar sırıtır. O yüzden ben sprey'le değil de boyacılardan gidip özel almam gerek boyayı...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti eylber » 23 Ocak 2010 21:11

Devrim demiş ki:Hmm. O zaman saha testi yapılmış gibi. :) Yani kampanalar üzerinde. O zaman sağlam bir zımpara akabinde bir kaç kat boyama işlemi ve ince bir vernik sonucu harika bir iş çıkabilir.

Yalnız ben, Platin Gri araç sahibi olarak endişe duyuyorum. Tonlar %100 tutmayacaktır. Hadi kapı kollarında olsun o kadar. Ama aynalar sırıtır. O yüzden ben sprey'le değil de boyacılardan gidip özel almam gerek boyayı...

Devrim orasını anlayamadım zaten krom rengin tonu neden tutmasınki Gri renk ile, aynalar zaten benimde kendi renginde, neyse ya ben yanlış anlamış olabilirim, çok fikir sahibi olamayız ama en azından birşeyler şekillenir kafamızda Renault showrumunda benim aracın renginde olan(Kül Beji) kapı kollarıda krom olan bir aracın resmini çektim benim araç ile yanyana koymak istedim fikir açısından ama hep söylerim bu işler zevk meselesi tabi, ama görüşünüzü yazarsanız sevinirim.Saygılar
[ img ]
Bu benim arabam,ve karşı komşumun binası.. :D
[ img ]
Buda Showrumdaki Kül Beji... ;)
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 23 Ocak 2010 23:34

eylber demiş ki:...Devrim orasını anlayamadım zaten krom rengin tonu neden tutmasınki Gri renk ile...
Ama şöyle, hani kazadan şundan bundan dolayı tamponu boyatanlar bile yeni boyalı tamponla araç rengi arasında ton farkı olduğunu söylerler. Bu doğaldır, mevcut boya güneşten dolayı ton değiştirmiştir falan. Hadi bunu geçtim, benim metalik spreyin gri rengi ile aracın grisi hayatta tutmaz birbirini. Az önce verdiğim örnekteki gibi %100 Platin Gri boyasıyla yapsam bile muhtemel farklılıklar olacaktır. Ama tüm bu konuştuklarımız teorik. Pratikte görmeden üzerinde tartışmamız çok anlamlı değil bence de.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti hasmer » 25 Ocak 2010 11:55

Kişisel görüşüme göre kapı kolları ,kapı çıtaları ve marşbiyeller bir bütündür.Örnek olarak bizimki gökgri , çıtalar gövde rengi kapı kolları mat gri , bence ya ikiside gövde rengi yada mat gri olmalıydı.Sizin külbeji için de aynı görüşe ek olarak hala gövde rengi çıta + kapı kolu daha yakışır görüşündeyim.Gri olacaksa da estetik uyum açısından çıtaları da aynı renge boyamanız lazım diye acizane fikrimi belirtmek istiyorum.Selamlarımla yeniden kolaylıklar diliyorum size...
hasmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII FazIIDyn.bvr
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 7500
Yakıt: V/max Eurodiesel 10
Lastik Markası: Conti Prem.Contact.
İsim ve Şehir: Hasan Mermer İstanbul

İleti eylber » 25 Ocak 2010 12:41

hasmer demiş ki:Kişisel görüşüme göre kapı kolları ,kapı çıtaları ve marşbiyeller bir bütündür.Örnek olarak bizimki gökgri , çıtalar gövde rengi kapı kolları mat gri , bence ya ikiside gövde rengi yada mat gri olmalıydı.Sizin külbeji için de aynı görüşe ek olarak hala gövde rengi çıta + kapı kolu daha yakışır görüşündeyim.Gri olacaksa da estetik uyum açısından çıtaları da aynı renge boyamanız lazım diye acizane fikrimi belirtmek istiyorum.Selamlarımla yeniden kolaylıklar diliyorum size...

Teşekkür ederim görüşleriniz için .Saygılar
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Önceki

Modifiye