[3.1 Auth] Havalandırma Çerçevelerinin Boyanması

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

Re: HAVALANDIRMA ÇERÇEVELERİNİ BOYAMA

İleti Kenancelik » 05 Ocak 2009 21:14

Devrim Çerçeveler kolay çıkıyor mu? Geri takarken zor oluyor mu? Bir de pense ne işe yarıyor (Kusura bakma kardeşim forumda bi yerde belki bunuda anlatmış olabilirsin peşinen özürdiliyorum)
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: EXTREME 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 Valf
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Kenan/OSMANİYE

Re: [Devrim] ClioIII 1.5dCi 65hp Auth. Platin Gri.

İleti SAFAK SAHIN » 05 Ocak 2009 22:31

fena olmamış.....idare eder işteeee. ;) ;) ;) :D :D :) :)
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

Re: RÜZGAR GARAJ

İleti Devrim » 06 Ocak 2009 03:48

Kenancelik demiş ki:devrimin gümüş renkli havalandırma çıtaları çok şık olmuş tüm ayrıntılar iyi ama dreksiyon simitinin renault logosu etrafındaki daireyi de boyayabilirdi

Valla Kenan'ım düşünmedim değil. Ama direksiyonu çıkartamıyoruz. Üzerindeyken sprey işi de sakat. Ağzınla kuş tut, yine de sprey tanecikleri arabanın içine dağılır. O yüzden forumda adı geçen Dc Fix kaplama ürününü tatbik etmeyi düşünüyorum oraya. :)

Kenancelik demiş ki:...birincisi eğer sadece havalandırma çerçevelerini boyasam mavi ve gümüş renk uyumu nasıl görünür;İkincisi mavi rengin üzerini boyasam boya tutarmı üstelik zımparalamaya da gerek kalmaz çünkü baktım pürüssüz.Son olarak klima ve CD nin olduğu bölüm de (Mavi renkli olan kısım) çıkıyor mu ? eğer orayıda gümüş renge boyasak acaba çok mu gri tonu hakim olur (Yine de maviden iyidir) :lol:

(1) Bence mavi-gümüş iyi durmayabilir. Bana göre bir hakim renk olur bir de kontrast renk. Benim araçta koyu gri hakim, gümüş de kontrast oldu. Bence kontrast olarak hangi rengi seçersen diğer hepsi öyle olsun. (2) Önce çok iyi bir zımpara noktasında ısrarcıyım. Eğer o çubuk komple mavi plastikten üretildiyse bile 3-5 kat spreyle mavi renk kaybedilebilir. (3) Orta konsol çıkabilir. Rivayete göre çıkaranlar var. :) Ben denemedim ama eli kulağında. :) Ve gümüşe boyama konusunda çıkartacaktım. Ama, havalandırma düğmelerinin iç kısımları ve teybin kendi alanı sebebiyle vazgeçtim. Gümüş rengi içinde siyah renk çok sırıtacaktı. Sen, oradaki maviyi de istemiyorsan, o parçayı çıkartıp siyaha boyayabilirsin mesela...

Bir de, garaj aç da bunları orada konuşalım. Rüzgar'ın konuyu yedik resmen. :mrgreen: :mrgreen:
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: HAVALANDIRMA ÇERÇEVELERİNİ BOYAMA

İleti Devrim » 06 Ocak 2009 03:56

Teşekkürler arkadaşlar. Sağolun. Biz de büyüklerimizi örnek aldık. :)

Kenancelik demiş ki:Devrim Çerçeveler kolay çıkıyor mu? Geri takarken zor oluyor mu? Bir de pense ne işe yarıyor (Kusura bakma kardeşim forumda bi yerde belki bunuda anlatmış olabilirsin peşinen özürdiliyorum)

Valla penseyi bilemedim şimdi. :) İnce meyve bıçağı ile inceden inceden döşeme ile çerçeve arasına girersen, ne çerçeve ne de döşeme zarar görür. Tornavida gibi kalın sayılabilecek uçlar, döşemeye iz bırakır.

Bir kez çerçeveyi döşemeden ayırdın mı parmaklarınla bile çekebilirsin çerçeveleri. Çerçeveler içlerindeki basit mekanizmayla geliyor. Çerçeveler tırnaklar yardımıyla tutturulmuşlar mekanizmaya. Kolayca çıkarabilirsin. Dene. Zor değil... :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Kenancelik » 06 Ocak 2009 23:46

Devrim demiş ki:
Kenancelik demiş ki:devrimin gümüş renkli havalandırma çıtaları çok şık olmuş tüm ayrıntılar iyi ama dreksiyon simitinin renault logosu etrafındaki daireyi de boyayabilirdi

Valla Kenan'ım düşünmedim değil. Ama direksiyonu çıkartamıyoruz. Üzerindeyken sprey işi de sakat. Ağzınla kuş tut, yine de sprey tanecikleri arabanın içine dağılır. O yüzden forumda adı geçen Dc Fix kaplama ürününü tatbik etmeyi düşünüyorum oraya. :)

Kenancelik demiş ki:...birincisi eğer sadece havalandırma çerçevelerini boyasam mavi ve gümüş renk uyumu nasıl görünür;İkincisi mavi rengin üzerini boyasam boya tutarmı üstelik zımparalamaya da gerek kalmaz çünkü baktım pürüssüz.Son olarak klima ve CD nin olduğu bölüm de (Mavi renkli olan kısım) çıkıyor mu ? eğer orayıda gümüş renge boyasak acaba çok mu gri tonu hakim olur (Yine de maviden iyidir) :lol:

(1) Bence mavi-gümüş iyi durmayabilir. Bana göre bir hakim renk olur bir de kontrast renk. Benim araçta koyu gri hakim, gümüş de kontrast oldu. Bence kontrast olarak hangi rengi seçersen diğer hepsi öyle olsun. (2) Önce çok iyi bir zımpara noktasında ısrarcıyım. Eğer o çubuk komple mavi plastikten üretildiyse bile 3-5 kat spreyle mavi renk kaybedilebilir. (3) Orta konsol çıkabilir. Rivayete göre çıkaranlar var. :) Ben denemedim ama eli kulağında. :) Ve gümüşe boyama konusunda çıkartacaktım. Ama, havalandırma düğmelerinin iç kısımları ve teybin kendi alanı sebebiyle vazgeçtim. Gümüş rengi içinde siyah renk çok sırıtacaktı. Sen, oradaki maviyi de istemiyorsan, o parçayı çıkartıp siyaha boyayabilirsin mesela...

Bir de, garaj aç da bunları orada konuşalım. Rüzgar'ın konuyu yedik resmen. :mrgreen: :mrgreen:

Olabilir ama önce arabayı boyamam lazım resimlerle bir açarız artık bu arada şuan kullandığım klavyenin gümüşle siyah uyumu gözüme çarptı gerçekten süper görünüyorlar bi an kafamda canlandırdım mavi bu uyumu bozuyo artık ona da bir çözüm bulucaz.YAKINDA CLİOLARIMIZ DOĞAN GÖRÜNÜMLÜ ŞAHİN OLACAK :lol:
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 08 Ocak 2009 18:06

Kenancelik demiş ki:...bu arada şuan kullandığım klavyenin gümüşle siyah uyumu gözüme çarptı gerçekten süper görünüyorlar... ...CLİOLARIMIZ DOĞAN GÖRÜNÜMLÜ ŞAHİN OLACAK :lol:

Benim kullandığım HP klavye de gümüş-siyah temalı. Gerçekten göze hoş görünüyor. Gümüş-siyah kontrast olduğundan her zaman güzel görünürler.

Ve evet ben diyordum, benim araç Dynamique görünümlü Authentique durumda (Göstergesi, kapı iç kolları ve motoru hariç). Bir de jant kapaklarını değiştirirsem tamamdır. Yaza kesin yapacağım. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Kenancelik » 13 Ocak 2009 09:30

Ben bu işi beceremicem galiba dün Devrimin dediği gibi meyve bıçakları ile iki taraftan bi zorlayım dedim hafif bir iz bıraktı.Yanlışı nerde yapıyorum acaba, havalandırma çok hafif kalktı ondan sonra zorlamadım yoksa biraz daha mı zorlasaydım
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

Re: Havalandırma Çerçevelerinin Boyanması

İleti Devrim » 13 Ocak 2009 10:13

Kenancelik demiş ki:Ben bu işi beceremicem galiba dün Devrimin dediği gibi meyve bıçakları ile iki taraftan bi zorlayım dedim hafif bir iz bıraktı.Yanlışı nerde yapıyorum acaba, havalandırma çok hafif kalktı ondan sonra zorlamadım yoksa biraz daha mı zorlasaydım

Biraz daha çekiştirseydin gelirdi bence...

Şu bildiğimiz meyve bıçakları biraz kalınca. Benim kullandıklarım gerçekten çok keskin olan sapı mavi olan (adi görünümlü) bıçaklar. Hoş, her ikisi de iz bırakabilir sonuçta. Ben önce ucunu bir köşeden soktum, sonra "diğer" bıçakla bu açıklığa destek verirken, ilk bıçağın neredeyse tüm yüzeyini çerçevenin altına yerleştiriyorum. Biraz sakat aslında, sırf iz bırakmamak için dikkatli olmak gerek yoksa çıkartması zor değil. Senin de yaptığın gibi biraz kaldırabilirsen, bıçağın tersini (kalın tarafını) çeriverek kendine doğru çekme işlemini yapabilirsin. O zaman çerçeve zarar görmez. Hatta bir noktaadan sonra parmaklarınla bile çeksen gelir. Asılmaktan çekinme, öyle çok nazik bir yeri yok, kırılmazlar.

Ama tabi yine de dikkat olmak gerek. Benim "asılma" tarzımla seninki farklı olabilir. :mrgreen: Birini bir kez çıkardıktan sonra diğerlerine karşı tutumun daha cesaretli olabiliyor.

Kolay gelsin...

(İletileri, Rüzgar'ın garajından buraya taşıdım...)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Kenancelik » 13 Ocak 2009 20:27

Benimkisi merak işte..şu çerçevelir bi çıkarsam gerisi gelecek, aslına bakarsanız daha şu spreyi bile bulamadım piyasada bol miktarda adi olanlarından var ama ben onları asla kullanmayacağım belki bi çılgınlık yapar mavileri bile boyayabilirim.

Bu gün mesai arkadaşıma bu konuyla ilgili görüntüleri gösterdim.Kendisi en az Devrim Bey kadar becerikli ve böyle şeyleri seven bir eleman.307 si var inceledik,307 nin üst modellerinde de aynı uygulamanın yapıldığını farkettik ve kafasına yattı en yakın zaman da uygulayacağını söyledi.Sonra kendi kendime düşümdüm Devrim Beyden izin almadan bilgi sızdırması mı yaptım diye... Acaba Devrim beye Telifmi ödesek. :lol:
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti SAFAK SAHIN » 13 Ocak 2009 20:52

biz metinimle çıkardık ve okadar kolay çıktık...ben eve bıçak almaya gittim ve geriye geldiğimde çıkmıştı.bizim metin biraz beceriklidir bu konularda hiç iz bırakmadan çıkarmış valla.Ama kesinlikle zarar görmüyor çıkarılan parçalar.Bize kalsa bişey olacak diye düşündüğümüzden kesin iz bırakırız ama biraz rahat olunca pat diye geliyo elinize.Fakat gösterge panelinde dikkatli olmanızı tavsiye ederim.hiç acele etmeden ağır ağır çıkartın ve yanınızda birisi varsa daha kolay çıkarıldığını söylemem gerekir.(gösterge panelinin çevresindeki parça özellikle)
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti Kenancelik » 13 Ocak 2009 20:58

SAFAK SAHIN demiş ki:biz metinimle çıkardık ve okadar kolay çıktık...ben eve bıçak almaya gittim ve geriye geldiğimde çıkmıştı.bizim metin biraz beceriklidir bu konularda hiç iz bırakmadan çıkarmış valla.Ama kesinlikle zarar görmüyor çıkarılan parçalar.Bize kalsa bişey olacak diye düşündüğümüzden kesin iz bırakırız ama biraz rahat olunca pat diye geliyo elinize.Fakat gösterge panelinde dikkatli olmanızı tavsiye ederim.hiç acele etmeden ağır ağır çıkartın ve yanınızda birisi varsa daha kolay çıkarıldığını söylemem gerekir.(gösterge panelinin çevresindeki parça özellikle)

Şafak hocam benim araba exreme modeli olduğundan göstergeler zaten boyalı,bir de baktım kapı kolları,vites topuzu ve çerçeveside gümüş e oldu olacak diğer parçaları da boyasanız da bizi uğraştırmasanız olmaz mı be kadeşim
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 14 Ocak 2009 10:54

Kenancelik demiş ki:...Sonra kendi kendime düşümdüm Devrim Beyden izin almadan bilgi sızdırması mı yaptım diye... Acaba Devrim beye Telifmi ödesek. :lol:

;) Abi Renault bana "n'apan sen orada?" davası açmadı. Gerisi önemli değil. :)
Telif hakları yoktur veya Renault'a aittir diyeyim. :)

Dediğin gibi ben de arkadaşlarımıın aracına bakıyorum, şöyle tırnağımla yokluyorum havalandırmalarını. Citroen'den tutun da Megane II'lere kadar baktım. Bazıları pek olur gibi görünmedi bana. Ama kim görse beğeniyor bu olayı. Hatta geçtim arabayı, evdeki bilgisayarımın (siyah renk) boyanacak bir yeri var mı diye bakıyorum. :)

Kenan kardeşim, bu sprey Praktiker veya Koçtaş gibi büyük marketlerde kesin bulunur. Edindiğin zaman, boyadan hemen önce ben diyeyim 3 dakika, sen de 5 dakika çok iyi çalkalamayı ihmal etme...

Kolay gelsin...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Devrim » 14 Ocak 2009 11:23

:mrgreen: Bitti abi. Benim ikinci kutu nihayet bitti abi. :)

Bu arada bence önemli bir bilgi: Sprey'ler bitme noktasında can çekişiyorsa, kullanmayın. Çok çalkalasanız da, ince partiküller hâlinde pürüzsüz olarak püskürtmesi gerekirken damla atımı yapıyor ve tüm işinizi bozabiliyor. Bilginize...

En son, kolçağın ince kenarlarını boyarken öyle oldu. Çok canım sıkıldıydı. O damlaları kağıtla alıp, tekrar üzerine bilmemkaç kat boya atmam gerekti. Olduğu kadar yaptım işte...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Kenancelik » 14 Ocak 2009 12:53

Devrim demiş ki:
Kenancelik demiş ki:...Sonra kendi kendime düşümdüm Devrim Beyden izin almadan bilgi sızdırması mı yaptım diye... Acaba Devrim beye Telifmi ödesek. :lol:

;) Abi Renault bana "n'apan sen orada?" davası açmadı. Gerisi önemli değil. :)
Telif hakları yoktur veya Renault'a aittir diyeyim. :)

Dediğin gibi ben de arkadaşlarımıın aracına bakıyorum, şöyle tırnağımla yokluyorum havalandırmalarını. Citroen'den tutun da Megane II'lere kadar baktım. Bazıları pek olur gibi görünmedi bana. Ama kim görse beğeniyor bu olayı. Hatta geçtim arabayı, evdeki bilgisayarımın (siyah renk) boyanacak bir yeri var mı diye bakıyorum. :)

Kenan kardeşim, bu sprey Praktiker veya Koçtaş gibi büyük marketlerde kesin bulunur. Edindiğin zaman, boyadan hemen önce ben diyeyim 3 dakika, sen de 5 dakika çok iyi çalkalamayı ihmal etme...

Kolay gelsin...

Bu rengin bi kodu falan var mı ? Ne olarak geçiyo.Sparis verecemde arkadaşa, malum Osmaniye küçük yer arkadaş, G.Antepte Pratikerin olduğunu söyledi ona göre tam karşılığını vereyim
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 15 Ocak 2009 16:53

Kutu üzerinde renge ait özel bir numara görmedim. Ama, HENKEL'in metalik gümüş rengi dersen olur. Kapağındaki renkle sprey'in rengi aynı zaten.
Sprey'in resmi tipi şekli, boyamayla ilgili konunun birinde vardı.
Devrim
Site Admin
Site Admin

ÖncekiSonraki

Modifiye

Kimler çevrimiçi