[3.x] AUX Girişi Yapmak ve MP3-MP4 Bağlamak

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

Re: [3.x] AUX Girişi Yapmak ve MP3-MP4 Bağlamak

İleti elensi59 » 29 Haziran 2011 10:42

aldım sonunda get açtrdm 14 liradan açılmş aldm ama en çk koyan 7.5 tl kargo parası ödemem oldu :D bide şube teslm aldım adrese gelse 10 olurdu heralde
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti elensi59 » 30 Haziran 2011 14:23

benimde artık aux girişim var :D 1-2 de resim koyiyim yeşillk olsun D:

[ img ]
[ img ]

[ img ]
[ img ]
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti burak120320 » 30 Haziran 2011 15:49

hayırlı uğurlu olsun :) ben yeşil konnektörden bulamadım, sağını solunu yontup uydururum diye sarı olandan aldım 1 haftadır öylece duruyor.. üşengeçlik kötü şey :D
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti elensi59 » 01 Temmuz 2011 07:36

bende sarısını alırsam uğraşmam diye ellemedim hiç direk yeşilini aldm ama bayadır arıodm sahibindende vardır yine 14 tl :D
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti hikmet07 » 11 Ağustos 2011 01:43

selamin aleyküm arkadaslar bende yeni katildim buraya forum,u okudum benim,de 2008 clio hb var yalniz cd calarin arkasina bakmadim meshur yesil fisin takilacagi yer varmi yokmu bilmiyoru :| resimlerdeki yesil vis ve tirnaklari viyanada buldum cok,da pahali birsey deyil bayram,a yapmak istiyorum sizlere sorum resimde görünenler dogrumu?
tesekür ediyorum selamlar.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
hikmet07
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 hp
Kilometre: 72500
Yakıt: Opet Eurodiesel
İsim ve Şehir: Hikmet Antalya,viyana

İleti hikmet07 » 11 Ağustos 2011 01:47

hikmet07
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 hp
Kilometre: 72500
Yakıt: Opet Eurodiesel
İsim ve Şehir: Hikmet Antalya,viyana

İleti suskuncocuk » 11 Ağustos 2011 08:41

Arkadaşlar aux girişinden telefondan mp3 dinlerken telefon çaldığında araç hoparlörlerindenmi karşıdakinin sesini duyacağız. bu ses kaliteli bir ses mi acaba? bende en kısa zamanda bu soketten edinip yada sarı olanından bulup artık mp3 dinlemek istiyorum. soketi bursada bulabilen varmı?
suskuncocuk
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 78000
Yakıt: shell
Lastik Markası: Bidgestone
İsim ve Şehir: orhan bursa

İleti levolution » 11 Ağustos 2011 16:35

Evet, ses hoparlörlerden geliyor, fena da değil. Ama giden ses için telefonun çok uzakta olmaması gerek. Vitesin önünde ses iyi gitmiyor ama torpido üstündeki radyo-saat-ısı göstergesinin önündeyken sorun olmuyor.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti Devrim » 12 Ağustos 2011 15:25

hikmet07 demiş ki:selamin aleyküm arkadaslar bende yeni katildim buraya forum,u okudum benim,de 2008 clio hb var yalniz cd calarin arkasina bakmadim meshur yesil fisin takilacagi yer varmi yokmu bilmiyoru :| resimlerdeki yesil vis ve tirnaklari viyanada buldum cok,da pahali birsey deyil bayram,a yapmak istiyorum sizlere sorum resimde görünenler dogrumu? tesekür ediyorum selamlar.

Evet çok benziyor. Büyük ihtimalle onlardır...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti fikret_sahin » 05 Aralık 2011 19:36

Devrim demiş ki:

Hangi araç için konuşuyoruz bilemiyorum ama, eğer USB içeriğini okuyan bir çalar ünitesine sahipsek, USB soketi ve kabloları hazırlayıp ses ünitesine bağlayarak denenebilir.

Elektronikçi değilim ama bu yöntem hep aklımda. Yani bizim Faz-1 araçlarda bile USB bağlantısı yapılıyor. Ama USB dosya sistemini ses ünitesine tanıtan ara birim (yazılım) cihazın üzerinde mi yoksa USB'yi taktığımız aparat üzerinde mi anlamış değilim. Eğer ara aparat sadece bir yuvadan ibaretse, yukarıda dediğim gibi USB giriş soketi ve kablolarla denemeler yapılabilir.

Ben bunu araştıracağım valla...

Merhaba Devrim Bey;
Su USB giris konusu hakkinda, size bir bilgi vermek istiyorum; benim tahminimce bunu yapmak mumkun gibi. soyle ki; kasetcalar teybimizin AUX girisi varsa. AUX ozelligini kullanarak, USB slotu olan bir FM transmitter yardimiyla bunu yapmak mumkun bence. gunumuzde FM transmitterlerin fiyatlari 10TL - 30TL arasinda degisiyor, yani baya ucuz diyebiliriz, ortalama 20 TL ye bir FM transmitter alsak, bunu parcalayip, icindeki USB modulunden bir AUX cikisi alabilirsek (AUX cikisi yoksa, ...ki bu mumkun, cunku ben AUX cisiki olan Transmitterlar gordum), Transmitterdan aldigimiz AUX cikisindan, direk olarak teybimizin AUX girisine monte ettigimizde, USB modulu besleyecek voltajida bir sigorta uzerinden direk olarak verirsek (Cakmakliktan olabilir veya teybin voltaj girisi daha iyi olur, Stop halinde bile USB modulu calisir durumda kalir). ve USB slotunu da aracta uygun bir yere sabitlersek... bu is olur. tabiki unutmadan; azimli ve vakti olan birisinin el becerisi gerekiyor :)

bu arada affiniza siginarak soylemek istiyorum; ''sen neden yapmiyorsun'' derseniz, ...gercekten isten-gucten vakit bulamiyorum :( aylardir dusunuyordum bu konuyu, benim de CLIO'mun teybi kasetcalar, ve on torpidonun goruntusunu bozmamak icin baska teyb de almak istemiyorum, FM transmitter ile idare edip duruyorum :( bu aksam foruma girip bu AUX konusunu gorunce, sizin de yorumunuzu gorunce, belki bir faydam olur diye fikirlerimi paylasmak istedim...

Herkese kazasiz belasi gunler dilerim...
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65HP
Kilometre: 126000
Yakıt: Shell W-Power
Lastik Markası: Michelin 185/15/60
İsim ve Şehir: Bursa

İleti tabteam » 05 Aralık 2011 20:52

fikret_sahin demiş ki:
Devrim demiş ki:

Hangi araç için konuşuyoruz bilemiyorum ama, eğer USB içeriğini okuyan bir çalar ünitesine sahipsek, USB soketi ve kabloları hazırlayıp ses ünitesine bağlayarak denenebilir.

Elektronikçi değilim ama bu yöntem hep aklımda. Yani bizim Faz-1 araçlarda bile USB bağlantısı yapılıyor. Ama USB dosya sistemini ses ünitesine tanıtan ara birim (yazılım) cihazın üzerinde mi yoksa USB'yi taktığımız aparat üzerinde mi anlamış değilim. Eğer ara aparat sadece bir yuvadan ibaretse, yukarıda dediğim gibi USB giriş soketi ve kablolarla denemeler yapılabilir.

Merhaba Devrim Bey;
Su USB giris konusu hakkinda, size bir bilgi vermek istiyorum; benim tahminimce bunu yapmak mumkun gibi. soyle ki; kasetcalar teybimizin AUX girisi varsa. AUX ozelligini kullanarak, USB slotu olan bir FM transmitter yardimiyla bunu yapmak mumkun bence. gunumuzde FM transmitterlerin fiyatlari 10TL - 30TL arasinda degisiyor, yani baya ucuz diyebiliriz, ortalama 20 TL ye bir FM transmitter alsak, bunu parcalayip, icindeki USB modulunden bir AUX cikisi alabilirsek (AUX cikisi yoksa, ...ki bu mumkun, cunku ben AUX cisiki olan Transmitterlar gordum), Transmitterdan aldigimiz AUX cikisindan, direk olarak teybimizin AUX girisine monte ettigimizde, USB modulu besleyecek voltajida bir sigorta uzerinden direk olarak verirsek (Cakmakliktan olabilir veya teybin voltaj girisi daha iyi olur, Stop halinde bile USB modulu calisir durumda kalir). ve USB slotunu da aracta uygun bir yere sabitlersek... bu is olur. tabiki unutmadan; azimli ve vakti olan birisinin el becerisi gerekiyor :)

bu arada affiniza siginarak soylemek istiyorum; ''sen neden yapmiyorsun'' derseniz, ...gercekten isten-gucten vakit bulamiyorum :( aylardir dusunuyordum bu konuyu, benim de CLIO'mun teybi kasetcalar, ve on torpidonun goruntusunu bozmamak icin baska teyb de almak istemiyorum, FM transmitter ile idare edip duruyorum :( bu aksam foruma girip bu AUX konusunu gorunce, sizin de yorumunuzu gorunce, belki bir faydam olur diye fikirlerimi paylasmak istedim...

http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/P ... alog=_MP3#

bu linkteki cihazın hem usb hem sd si var. hem de aux in out yuvası
tabteam
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: (Clio3) Honda JAZZ
Motor Tipi & Gücü: (1.5dci) FUN+
Kilometre: 32000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: Şükrü KESKİN DENİZLİ

İleti fikret_sahin » 05 Aralık 2011 22:23

tabteam demiş ki:
fikret_sahin demiş ki:
Devrim demiş ki:

Merhaba Devrim Bey;

http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/P ... alog=_MP3#

bu linkteki cihazın hem usb hem sd si var. hem de aux in out yuvası

guzel bir cihaz... cok da pahali degil...
Hatta guzel bir iscilikle; teybimizin bazi opsiyonlari icin uzaktan kumandasi bile olmus olur :)
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Devrim » 07 Aralık 2011 19:02

fikret_sahin demiş ki:Merhaba Devrim Bey;
Su USB giris konusu hakkinda, size bir bilgi vermek istiyorum; benim tahminimce bunu yapmak mumkun gibi. soyle ki; kasetcalar teybimizin AUX girisi varsa. AUX ozelligini kullanarak, USB slotu olan bir FM transmitter yardimiyla bunu yapmak mumkun bence. gunumuzde FM transmitterlerin fiyatlari 10TL - 30TL arasinda degisiyor, yani baya ucuz diyebiliriz, ortalama 20 TL ye bir FM transmitter alsak, bunu parcalayip, icindeki USB modulunden bir AUX cikisi alabilirsek (AUX cikisi yoksa, ...ki bu mumkun, cunku ben AUX cisiki olan Transmitterlar gordum), Transmitterdan aldigimiz AUX cikisindan, direk olarak teybimizin AUX girisine monte ettigimizde, USB modulu besleyecek voltajida bir sigorta uzerinden direk olarak verirsek (Cakmakliktan olabilir veya teybin voltaj girisi daha iyi olur, Stop halinde bile USB modulu calisir durumda kalir). ve USB slotunu da aracta uygun bir yere sabitlersek... bu is olur. tabiki unutmadan; azimli ve vakti olan birisinin el becerisi gerekiyor :) ...

Fikret Bey, merhaba. Öncelikle ilginiz ve iletiniz için çok teşekkür ederim, sağ olun.

Öncelikle şunu belirtmem lazım. AUX, bir çıkış değil giriştir. Auxiliary'den gelir, "aksesuar", "yardımcı" gibi anlamları vardır. Yani söz konusu bir cihaza dışarıdan ses kaynağı bağlamaktır. Yani AUX girişinden ses alamayız, ancak başka bir ses kaynağı bağlayabiliriz. Ses çıkışı aldığımız başka çıkışlar vardır tabii ki.

Düşündüğünüz asıl yönteme dönersek; Mantıken üzerinde uğraşılsa olmaz değil sanırım. Ama elektroniğe hakim birisi lazım öncelikle. bu FM vericilerindeki USB gibişi, dosyalama yapan ve bu dosyaları (Mp3'leri) okuyabilen ana işlemciye bağlıdır. İşlemci ise ürettiği sesi radyo çeviricisine ve vericisine gönderir. İşte o ara noktada bir yerden teybimizin Aux girişi için çıkış almamız gerek. Fakat bence alacağımız sinyal acaba AUX'e uygun ses sinyali mi olacak yoksa sadece radyo çeviricisi tarafından yorumlanabilecek bir sinyal mi olacak, onu elektronikçi bilir işte.

Peki, USB bellek girdisini standart ses sinyaline çeviren, ya da bir hafıza modülü içindeki Mp3'lerini standart ses çıkışına gönderen bir aparat yok mudur? Vardır. Nedir onlar? Portatif MP3 ÇALARLAR. :D
Yani bu kadar muhabbet bizi bildiğimiz portatif Mp3 çalarlara götürüyor ki piyasa hem ucuz hem de küçük, hem de geniş hafızalı pek çok model mevcuttur.

Bence hiç FM vericileriyle uğraşmaya gerek yoktur.

Selam ve sevgilerle.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti tabteam » 07 Aralık 2011 21:48

Devrim demiş ki:
Öncelikle şunu belirtmem lazım. AUX, bir çıkış değil giriştir. Auxiliary'den gelir, "aksesuar", "yardımcı" gibi anlamları vardır. Yani söz konusu bir cihaza dışarıdan ses kaynağı bağlamaktır. Yani AUX girişinden ses alamayız, ancak başka bir ses kaynağı bağlayabiliriz. Ses çıkışı aldığımız başka çıkışlar vardır tabii ki.

Düşündüğünüz asıl yönteme dönersek; Mantıken üzerinde uğraşılsa olmaz değil sanırım. Ama elektroniğe hakim birisi lazım öncelikle. bu FM vericilerindeki USB gibişi, dosyalama yapan ve bu dosyaları (Mp3'leri) okuyabilen ana işlemciye bağlıdır. İşlemci ise ürettiği sesi radyo çeviricisine ve vericisine gönderir. İşte o ara noktada bir yerden teybimizin Aux girişi için çıkış almamız gerek. Fakat bence alacağımız sinyal acaba AUX'e uygun ses sinyali mi olacak yoksa sadece radyo çeviricisi tarafından yorumlanabilecek bir sinyal mi olacak, onu elektronikçi bilir işte.

Peki, USB bellek girdisini standart ses sinyaline çeviren, ya da bir hafıza modülü içindeki Mp3'lerini standart ses çıkışına gönderen bir aparat yok mudur? Vardır. Nedir onlar? Portatif MP3 ÇALARLAR. :D
Yani bu kadar muhabbet bizi bildiğimiz portatif Mp3 çalarlara götürüyor ki piyasa hem ucuz hem de küçük, hem de geniş hafızalı pek çok model mevcuttur.

Selam ve sevgilerle.

Aynısı dün benim de aklıma geldi. :) o portatif müzik çalarların kulaklık çıkışından bu iş kolay zahmetsiz ve ucuz yollu halledilebilinir. Bir de aklıma şu fikir geldi. artık mevcut birçok navigasyon cihazında da kulaklık çıkışı var. ve bunların hemen hepsi mp3 çalıyor. ben de madem böyle bir işe giriştim gideyim bir navigasyon cihazı alayım bari tam olsun diye düşündüm. :) Şu aralar bu cihazları araştırmaktayım, madem aux girişini yaptık bi işe yarasın değil mi ama?
tabteam
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: (Clio3) Honda JAZZ
Motor Tipi & Gücü: (1.5dci) FUN+
Kilometre: 32000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: Şükrü KESKİN DENİZLİ

İleti fikret_sahin » 09 Aralık 2011 14:35

Devrim demiş ki:
fikret_sahin demiş ki:Merhaba Devrim Bey;
Su USB giris konusu hakkinda, size bir bilgi vermek istiyorum; benim tahminimce bunu yapmak mumkun gibi. soyle ki; kasetcalar teybimizin AUX girisi varsa. AUX ozelligini kullanarak, USB slotu olan bir FM transmitter yardimiyla bunu yapmak mumkun bence. gunumuzde FM transmitterlerin fiyatlari 10TL - 30TL arasinda degisiyor, yani baya ucuz diyebiliriz, ortalama 20 TL ye bir FM transmitter alsak, bunu parcalayip, icindeki USB modulunden bir AUX cikisi alabilirsek (AUX cikisi yoksa, ...ki bu mumkun, cunku ben AUX cisiki olan Transmitterlar gordum), Transmitterdan aldigimiz AUX cikisindan, direk olarak teybimizin AUX girisine monte ettigimizde, USB modulu besleyecek voltajida bir sigorta uzerinden direk olarak verirsek (Cakmakliktan olabilir veya teybin voltaj girisi daha iyi olur, Stop halinde bile USB modulu calisir durumda kalir). ve USB slotunu da aracta uygun bir yere sabitlersek... bu is olur. tabiki unutmadan; azimli ve vakti olan birisinin el becerisi gerekiyor :) ...

Fikret Bey, merhaba. Öncelikle ilginiz ve iletiniz için çok teşekkür ederim, sağ olun.

Selam ve sevgilerle.

Anladim Devrim Bey;
Ben bu sekilde hic dusunmemistim, haklisiniz, iyiki de tatbikata baslamamisim :) yoksa bu sorunla karsilasacakmisim...
o zaman bize stereo ses cikisi veren bir cihaz lazim, tabiki o da FM transmitterlarda yok.
o zaman bir muddet daha arastirmaya devam edecegim. veya bir arkadas yazmis... Navigasyon cihazinin ses cikisi var diye, bu da mantikli ama benim istedigim sey, USB flash bellegimi arabaya bindigim gibi ilgili cihaza takip muzik dinlemek.
Neyse... ilginiz ve bilgileriniz icin ben de size tesekkur ederim. iyi ki fikrimi paylasmisim... cevabinizdan sonra, yanlis dusundugumun farkina vardim :) aksi taktirde FM transmitteri dagitacaktim :(
hayirli gunler
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

ÖncekiSonraki

Ses ve Müzik Sistemleri