[3.x] AUX Girişi Yapmak ve MP3-MP4 Bağlamak

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

Re: [3.x] AUX Girişi Yapmak ve MP3-MP4 Bağlamak

İleti Devrim » 14 Aralık 2011 17:08

Ben teşekkür ederim.

2 ya da 4 GB'lık Mp3 çalarlar var. Onların USB uçları da oluyor. Aslında bildiğimiz USB hafıza. Yalnızca mp3 çalar özelliği de var (stereo kulaklık çıkışı falan). Onlardan alırsanız, hem USB flash olarak kullanabilirsiniz, hem de mp3 çalar olarak.

Sadece kontrolünü üzerinden yapmak gerekiyor, direksiyonla bir ilgisi kalmıyor. Ben teybin biraz üzerine (havalandırma çıkışının altına) yapıştırıyorum, seyir esnasında kolay oluyor.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti fikret_sahin » 24 Aralık 2011 12:50

Devrim demiş ki:Ben teşekkür ederim.

2 ya da 4 GB'lık Mp3 çalarlar var. Onların USB uçları da oluyor. Aslında bildiğimiz USB hafıza. Yalnızca mp3 çalar özelliği de var (stereo kulaklık çıkışı falan). Onlardan alırsanız, hem USB flash olarak kullanabilirsiniz, hem de mp3 çalar olarak.

Sadece kontrolünü üzerinden yapmak gerekiyor, direksiyonla bir ilgisi kalmıyor. Ben teybin biraz üzerine (havalandırma çıkışının altına) yapıştırıyorum, seyir esnasında kolay oluyor.

evet bu da guzel bir dusunce...
tesekkurler
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65HP
Kilometre: 126000
Yakıt: Shell W-Power
Lastik Markası: Michelin 185/15/60
İsim ve Şehir: Bursa

İleti ORELİUS » 28 Aralık 2011 14:06

aşağıdaki likte işe yarayacak bi aparat var biraz pahalı geldi
değer mi acaba

http://www.sanalpazar.com/Renault-2003- ... isp1924400
ORELİUS
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Faz I Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: EURODİESEL
İsim ve Şehir: bursa

İleti samathana » 29 Aralık 2011 10:39

ORELİUS demiş ki:aşağıdaki likte işe yarayacak bi aparat var biraz pahalı geldi
değer mi acaba

http://www.sanalpazar.com/Renault-2003- ... isp1924400

Bir ara ben de bakınmıştım bu aparatlardan, düşmüş aslında fiyatı.

Daha sonra okuduklarım sonucunda hallettim.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

İleti Barebelyum » 02 Ocak 2012 20:01

Evet devrimden ve forumdaki arkadaslarimdan faydalanarak aux isini bitirdim yesil 6 pimli giristen bulamadim sarisini buldum maket bicagi ile girise uydurdum basit oldu topraklamasini yaptip ben diger arkadaslar gibi erkek uc birakmadim bizim bilgisayar baglanti kapagina delik acip disi aux u buraya vidaladim harika oldu :) oh be telefonumu bagladim ohhhh dunya varmis tesekkurler devrim tesekkurler arkadaslar
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65hp
Kilometre: 57600
Yakıt: Jetpet
Lastik Markası: Kumho
İsim ve Şehir: Teoman

İleti Barebelyum » 02 Ocak 2012 20:04

Chief sanada sonsuz tesekkurler
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65hp
Kilometre: 57600
Yakıt: Jetpet
Lastik Markası: Kumho
İsim ve Şehir: Teoman

İleti Devrim » 02 Ocak 2012 23:24

Evet, Chief'e de teşekkürler tekrar. Hayırlı olsun Teoman. Güle güle kullanılacak bir güzellik... :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti alperenfatih » 23 Ocak 2012 14:24

Bizim araclardaki aux girişine aşağıdaki ürün uyar mı acaba?

http://www.hepsiburada.com/Liste/produc ... d=bs130817
alperenfatih
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 14000
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: A. Fatih Elazığ

İleti Devrim » 24 Ocak 2012 01:21

Evet, uyar.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti fikret_sahin » 13 Şubat 2012 13:52

drtroy demiş ki:Arkadaşlar bugün arabam geldi ve merakla teybi söktüm ve soketini fotoğrafladım.
Yarına sanayiye gideceğim hangi soket olacağı kosnusunda bilgi verirseniz orada bakabilirim.

Teyp bu ama hangi tuş exert tuşu çözemedim. AUX yazısı falanda bu nedenle bulamadım.
Bu panelde ahngi tuşa basında AUX çıkmalıyıdı acaba?
[ img ]

Teybin arkasında tek bir boş soket vardı. Acaba buna hangi renk soket girer ve en önemlisi bu girşle MP3 dinleyebilirmiyim?
[ img ]
[ img ]
[ img ]

Benim clio III 2006 authantic, kaset calar var, ve arka soket yapisi ayni resimlerdeki gibi, yani sari soket ve mavi soket icin yuvalar mevcut, yesil soket icin herhangi bir yuva yok, ve teyp menusunden ne kadar da arastirdiysam AUX bolumunu bulamadim, yanilmiyorsam, herhalde bizim bu teyplere AUX opsiyonunu yapmak mumkun olmayacak :( uzuldum yaa :(
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti suskuncocuk » 13 Şubat 2012 14:13

bende src ve exert tuşlarına basınca aux on of seçeğeni görememiştim. bu yüzden vaz geçmiştim. teybi sökmedim bile. aracım 2008 aut.
suskuncocuk
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 78000
Yakıt: shell
Lastik Markası: Bidgestone
İsim ve Şehir: orhan bursa

İleti alperenfatih » 14 Şubat 2012 09:54

Devrim demiş ki:Evet, uyar.

Dediğiniz gibi uydu ama biraz uzun hatta 1.5mt diye aldım 2mt çıktı. Ben de katladım bardaklık kısmına yerleştirdim. Yalnız ses dışında direksiyondan mp3e müdahele edemiyorum.
alperenfatih
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 14000
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: A. Fatih Elazığ

İleti fikret_sahin » 15 Şubat 2012 00:52

Mujde!
Ben AUX girisini kasetcalar teyibim icin yaptim :)
bildiginiz gibi Megan-1'lerde ve bazi clio'larda (benimkisi mesela 2006 model, kasetcalarli) teyp arkasinda yesil soketi takacak bir yuva yok. arastirdim ve bu kasetcalarlar icin bu soket yuvasi uretici firma tarafindan saglanmamis. ama cozumu de buldum internetten, bir forum sitesinde bir arkadas Skoda model aracinin kasetcalari icin yapmis. bir entegreden bahsetmis, ismi TEA0676 (16 pinli), uzerinde boyle yaziyordu, sonra actim benim teyibe baktim aybi entegre. yapilacak iste baya basit, entegrenin 3 ucuna birer kablo leyimlemek, o kadar.
simdi isin detayina gelince asagidaki resim de bu entegrenin ayaklarinin acilimi filan yaziyor. bize gerekli olan uclar da sadece 1 nolu uc, 12 nolu uc ve 16 nolu uc,
1 nolu uc = sag
12 nolu uc = toprak
16 nolu uc = sol

3,5mm'lik jak fislerin 3 ucu var, en uc nokta sag uc, orta taraf sol uc ve dip ratafta GND yani toprak.
bu baglantiyi sagladiktan sonra, gerisi 3,5mm'lik jak fisi Ipod, cep telefonu, veya navigasyon, MP3 calar, neyiniz varsa ona takiyorsunuz ve dinliyorsunuz. ses bende mukemmeldi, radyodan daha kaliteli diyebilirim.

Teyp kaset-radyo gecislerini de soyle ayarladim; bir kasetin icini bosalttim, yani bandi cikardim, bos kaseti teyibe taktim, (devamli takili duruyor), teyibin SRC tusundan kasete veya radyoya gecis yapabiliyorum. bu da super oldu, yani kaset icinde devamli takili, (istediginizde bos kaseti cikarip kaset de dinleyebilirisniz tabi) ben sadece SRC tusundan gecis yapiyorum.

ilgili entegre ile inceleme yapmak isteyen varsa, (ben elektronikten pek anlamam) asagida linkini veriyorum, inceleyebilirler, hemen hemen her teypte bulunan bir ekipmanmis.
http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... EA0676.pdf

Resimde gordugunuz gibi hemen kaset calar mekanizmasinin yanindaki entegre.
yapmak isteyenlere kolay gelsin.
http://www.picresize.com/popup.html?ima ... ntegre.jpg
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti samathana » 15 Şubat 2012 08:32

fikret_sahin demiş ki:Mujde!
bildiginiz gibi Megan-1'lerde ve bazi clio'larda (benimkisi mesela 2006 model, kasetcalarli) teyp arkasinda yesil soketi takacak bir yuva yok. arastirdim ve bu kasetcalarlar icin bu soket yuvasi uretici firma tarafindan saglanmamis. ama cozumu de buldum internetten, bir forum sitesinde bir arkadas Skoda model aracinin kasetcalari icin yapmis. bir entegreden bahsetmis, ismi TEA0676 (16 pinli), uzerinde boyle yaziyordu, sonra actim benim teyibe baktim aybi entegre. yapilacak iste baya basit, entegrenin 3 ucuna birer kablo leyimlemek, o kadar.
simdi isin detayina gelince asagidaki resim de bu entegrenin ayaklarinin acilimi filan yaziyor. bize gerekli olan uclar da sadece 1 nolu uc, 12 nolu uc ve 16 nolu uc,
1 nolu uc = sag
12 nolu uc = toprak
16 nolu uc = sol

3,5mm'lik jak fislerin 3 ucu var, en uc nokta sag uc, orta taraf sol uc ve dip ratafta GND yani toprak.
bu baglantiyi sagladiktan sonra, gerisi 3,5mm'lik jak fisi Ipod, cep telefonu, veya navigasyon, MP3 calar, neyiniz varsa ona takiyorsunuz ve dinliyorsunuz. ses bende mukemmeldi, radyodan daha kaliteli diyebilirim.

Teyp kaset-radyo gecislerini de soyle ayarladim; bir kasetin icini bosalttim, yani bandi cikardim, bos kaseti teyibe taktim, (devamli takili duruyor), teyibin SRC tusundan kasete veya radyoya gecis yapabiliyorum. bu da super oldu, yani kaset icinde devamli takili, (istediginizde bos kaseti cikarip kaset de dinleyebilirisniz tabi) ben sadece SRC tusundan gecis yapiyorum.

ilgili entegre ile inceleme yapmak isteyen varsa, (ben elektronikten pek anlamam) asagida linkini veriyorum, inceleyebilirler, hemen hemen her teypte bulunan bir ekipmanmis.

Fikret Bey elinize sağlık, daha önceden sizin bu bahsettiğiniz yöntemle ben de bağlantıyı yapmıştım. 10. sayfada olsa gerek. Forumumuzda bu konu ve nasıl yapılacağını anlatmıştım. :)

Sizin anlatımınız da güzel olmuş, umarım bizdeki gibi teybe sahip olanlARA yardımcı olur.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

İleti fikret_sahin » 15 Şubat 2012 17:59

samathana demiş ki:
fikret_sahin demiş ki:Mujde!
1 nolu uc = sag
12 nolu uc = toprak
16 nolu uc = sol

Fikret Bey elinize sağlık, daha önceden sizin bu bahsettiğiniz yöntemle ben de bağlantıyı yapmıştım. 10. sayfada olsa gerek. Forumumuzda bu konu ve nasıl yapılacağını anlatmıştım. :)

Sizin anlatımınız da güzel olmuş, umarım bizdeki gibi teybe sahip olanlARA yardımcı olur.

Samathana nickli arkadasim, gercekten sok oldum simdi... ben bu islemi bir yerden duymustum ve nette deli gibi arastirdim, bir forumda skodasina yapan arkadasin bilgilerinden faydalandim, bu sitede de bulamamistim, gerce detayli bir arastirma yapmadim heralde :( nasil gozumden kacti anlamadim.
Kusura bakma, ben de bu forumda ilk yapan kisiyim zannettim kendimi, oyle heyecanli bir sekilde anlattim :)
neyse... telif hakki senindir :))))
sizinkisi veya benimkisi... umarim herkese faydali olur, anlayisiniz icin tesekkurler.
saygiylarimla, hayirli gunler.
fikret_sahin
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

ÖncekiSonraki

Ses ve Müzik Sistemleri