[3.x] AUX Girişi Yapmak ve MP3-MP4 Bağlamak

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

Re: AUX Girişi Yapmak ve MP3-MP4 Bağlamak

İleti oguz1 » 27 Eylül 2009 08:09

Benim araç MP3 çalıyor, ama CD ile tabiki bu işide kolaylaştırmak için 1 tane CDRW aldım Philips marka, güncel parçaları yüklüyorum 1-2 ay gidiyor daha sonra internetten indirdiklerimle güncelliyorum tekrar silip yazdırıyorum, böylece günlerimiz clioIII le geçip gidiyor. Tek eksiğimiz USB bağlantısı acaba nereye ve nasıl olur?

Çok değerli bir paylaşım olmuş ilgilenen ve emek harcayan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti semih89 » 27 Eylül 2009 17:40

Devrim hocam merhaba. Az önce benım modusun teybi söktüm ve arkası falan aynı şekilde. bu soketten nereden bulabilirim. böyle şeyler de hep haftasonu denk geliyor :) bizim burada blaukpunt mudur nedir onun servisi var ama ne zaman aklıma gelse pazar günü oluyor ve kapalı :) lehim falan da yapmak istemiyorum aslında.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti CHIEF » 27 Eylül 2009 19:34

İşte budur........ :Yahoo!: :Yahoo!: Ve bir proje daha başarıyla sona erdi. :good:

Devrim tebrikler gerçekten.. :Bravo: :Bravo:

Anlatım tek kelimeyle mükemmel olmuş.Hiç bu işlerden anlamayan birisi dahi yeşil jack olayını hallettiği taktirde kolaylıkla yapar hehalde.Küçük paralarla büyük işlerden biri daha oldu bu değilmi ?

Devrim demiş ki:CHIEF'e teknik yardım ve fikirlerinden dolayı çok teşekkür ederim.

Ne demek bu olayda birazcıkta katkımız olduysa ne mutlu.

Tamam bu iş bitti. Şimdi yeni projeler bulmak lazım..Şöle cruise sistemi falanmı yapsak ne dersin.. :D :D
CHIEF
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1,2 Aut. LPG
Kilometre: 35
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Mıchelin
İsim ve Şehir: Bitki Hayvan

İleti Devrim » 29 Eylül 2009 02:06

Çok teşekkürler arkadaşlar. Hep birlikte. :)

oguz1 demiş ki:...Tek eksiğimiz USB bağlantısı acaba nereye ve nasıl olur?
Abi valla o iş tamamıyla sakat bir iş. Ben bahçede yukarıdaki işlerle uğraşırken bir hocam geldi ve aracındaki USB olayını gösterdi. Torpidodaki bir kutu (üzerinde envai çeşit jack girişi mevcut) üzerindeki USB port'una takıyor belleği ve ses ünitesi (teyp diyerek hakaret etmeyeyim heyvana) bellekteki mp3'leri listeleyip çalıyor falan.

Yani bizim Cd Çaların, harici bellekteki verileri yorumlayabilme özelliği olsa (bilmem var mı) belki uğraşırız da bana yoktur gibi geliyor. Ya da bir yorumlayıcı aparat almak, onu bizim yaptığımız kabloya bağlamak gerek. Tabii eğer yanlış fikirler yürütmüyorsam...

semih89 demiş ki:...bu soketten nereden bulabilirim... ...bizim burada blaukpunt mudur nedir onun servisi var...
Öncelikle işin esası, teybi söktükten sonra Blaupunkt olup olmadığı konusunda şüpheye düştüm. Servisteki bir eleman bu markayı telaffuz etmişti, aklımda kalmış. Baktım teybe, hiçbir ibare yok üzerinde... Soket konusuna gelince; İşte o kriz bir iş. Çoğu arkadaşımız aradı onu sağda solda ama bulmak gerçekten zor. Ben, bu konuda yer alan o yeşil suratı bir kağıda basıp elektronikçi teypçi elektrikçi aradım 1-2 gün. Şansınız varsa bulabilirsiniz. Anlatmışımdır; Benim bulduğum satıcı şansıma şaşırdı. Onlar da Almanya'dan bir kutu dolusu gayet özel yapım, non-standart tipte soket, kablo, jack ıvır zıvır getirtmişler. Kutudaki tek malzeme işlerine yaramış, diğerlerini kaldırmışlar yukarı köşeye. Yani adamlar o malzemeye ihtiyaçları olmasa, o sebeple soketi de bulamayacağım falan. Olay bu derece yani...

Fakat samimiyetle söylüyorum, soket vs. hayatta bulamasaydık, jack koblosunu direkt dişi pin'lere lehimleyip, onları da teybin arkasındaki erkek pin'lere geçiriverecektim. Belki o soket bölgesine de sıcak silikonu basar sabitlerdim. Ya da kabloları teybin arkasına yine sıcak silikonla sabitlerdim. Çözüm çok aslında... İstanbul'da bir elektronikçi direkt teybin içinden alıyor bağlantıyı. O da bir yöntem...

CHIEF demiş ki:İşte budur........ :Yahoo!: :Yahoo!: Ve bir proje daha başarıyla sona erdi. :good: Devrim tebrikler gerçekten.. :Bravo: :Bravo: Anlatım tek kelimeyle mükemmel olmuş.Hiç bu işlerden anlamayan birisi dahi yeşil jack olayını hallettiği taktirde kolaylıkla yapar hehalde.Küçük paralarla büyük işlerden biri daha oldu bu değilmi ?
Devrim demiş ki:CHIEF'e teknik yardım ve fikirlerinden dolayı çok teşekkür ederim.
Ne demek bu olayda birazcıkta katkımız olduysa ne mutlu. Tamam bu iş bitti. Şimdi yeni projeler bulmak lazım..Şöle cruise sistemi falanmı yapsak ne dersin.. :D :D
Teşekkürler CHIEF. Gerçekten bilgi paylaştıkça güzel ve gelişiyor.

Ben aslında, bu tip projelerle bu sitenin bir yere gelmesini arzu ediyorum. Güzel bilgi paylaşımına lafım yok ama "başka sitelerdeki gibi" konu açılmış, en başta bilgi, sonra geyik... böyle olmasını arzu etmem. Hele konu ClioIII ise, diğer akran sitelerden farkımız bu tip bilgilendirici detaylı çalışmalar olacaktır diyorum. Bu konu güzel bir örnek, açtık, tartıştık, karar verdik, yaptık. Budur!...

Cruise Control'a gelince... mmm... hmmm.. humm... Onu çok etraflıca bir düşüneblim abi. :mrgreen: Bir kaç defa elektronik mühendisliği okumam gerek şahsım adına konuşursam. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti vipsezgin » 29 Eylül 2009 09:42

bu konuya kacıncı cevap yazısım :) ELLERINIZE saglık cok guzel ve degerlı paylasım olmus
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti clio34 » 29 Eylül 2009 21:24

Devrim öncelikle eline koluna sağlık.ben bir noktayı anlayamadım yeşil konnektörde 6 adet uç var bizim bağlayacağımız jack ta ise 2 adet kablo var bu konnektördeki hangi renkteki kablolarla birleştirmeliyiz yani şemadaki kaç numaralı yerlere bağlanmalı teşekkürler...
clio34
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65
Kilometre: 50000
Yakıt: total,shell,bp
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: ibrahim- istanbul

İleti Devrim » 29 Eylül 2009 22:33

İbrahim Bey, elektrik bilginiz ne ölçüde bilmiyorum ama ben basit şekilde anlatayım.

:arrow: Elimizdeki çift kablo gibi görünen kulaklık kablosunda, sağ tarafta iki hat barınır; "SAĞ" ve "TOPRAK" kabloları. Sol tarafta da "SOL" ve "TOPRAK" şeklinde kablolar bulunur. Dört hat var gibidir fakat "TOPRAK" olanlar zaten aynıdır. Bu yüzden ben, bu iki taraftaki "TOPRAK" kablolarını birbirine bağladım. Şu an elimizde SAĞ, SOL ve TOPRAK hattı bulunmakta.

:arrow: Jack'ların anatomileri ise aşağıdaki resimdeki gibidir. Standart olarak, en uçtaki bölge SOL KANAL, ortadaki bölge de SAĞ KANAL'dır. Geriye kalan geniş alan ise TOPRAK'tır.

:idea: Şimdi burada şu var; Eğer benim gibi hazır bir jack'ın kablo uçlarını sisteme bağlayacaksanız, benim gibi bir ampermetre ile sağ ve sol kanalları tespit edebilirsiniz. Ampermetre'nin bir iğnesini jack'ın en ucuna, sonra ortasına dokundurup, diğer iğnesi ile de kabloları yoklayarak kanallar tespit edebilirsiniz. Bu şekilde devam ederek bu işi bitirebilirsiniz. Fakat kablo ve jack elinizde ayrı ise ve kabloyu siz imâl edecekseniz, o zaman da yine jack ucunun hangi bölgesinin arkasındaki metal çıkıntılara ait olduğunu yine ampermetre ile tespit edebilir, kabloları da oralara lehimleyebilirsiniz.

Bilemiyorum faydası olur mu bu iletinin. Yine konuşalım...

[ img ]
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti semih89 » 30 Eylül 2009 00:57

Devrim abi bu teyp arkasına giren soket yerine 3 tane pin kullansak olmaz mı hem lehim olayı falan da olmaz, yaırn dediğim pinlerden bulmaya çalışıcam bulabilirsem resim eklerim . şuanda resimleri göremiyorum bana o pinlerin ölçüsünü ulaştırman münkün mü 1 mm diye hatırlıyorum ben ama. işte olursam bakamam bana mail atman mümkün mü ?
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 30 Eylül 2009 01:31

Benim yukarıdaki yöntemler içerisinde o pin'lerden bahsetmiştim zaten. Aslında fotoğrafı var ama merak ettim sen neden göremiyorsun acaba yukarıdaki foto'ları? Yani normal bir siteden geliyor fotoğraflar...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti semih89 » 02 Ekim 2009 12:11

dediğim pinlerden buldum yarın artık işgüç yok onla uğraşıcam biraz. aynı şekilde bagaja da bass kutusu var ufak birşey onu koymak istiyorum . orjinallerden çok daha kaliteli ses veriyor. amfiye falan da ihtiyaç yok hem. resim çeker koyarım :)
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti clio34 » 02 Ekim 2009 23:17

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim devrimcim çok faydalı oldu sağol...
clio34
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65
Kilometre: 50000
Yakıt: total,shell,bp
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: ibrahim- istanbul

İleti Devrim » 03 Ekim 2009 01:10

Sen sağol İbrahim.
Yalnız benim aklıma ufak bir fikir geldi. :crazy: Onu bir uygulayayım da paylaşayım sizlerle. Görüşmek üzere. :Yahoo!:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti semih89 » 04 Ekim 2009 01:22

Evet madem Devrim abi böyle bir konu açmış biz de hemen hazıra konarız :)

İş bugün gerçekten çok aceleye geldi sadece 10-15 dakikada yapabildim yola çıkmadan önce teybi söktüm millet hazırlanırken ben bunu hallediverdim. Elimde 3 tane soket bulunuyordu ama ne hikmetse birisini kaybettim ben de bir tanesine lehim yapmak zorunda kaldım emaneten. ama gerçekten güzel birşeymiş , ben telefonumu bağladım buna. sony ericsson walkman , ses çıkışı falan da kaliteli. mp3 çalmama sorunu da ortadan kalkmış oldu böylece.

kısaca anlatmak gerekirse kullandığım kablo eski 2+1 ses sisteminin kablosuydu ama sanırım bir milyoncularda falan da var bundan. normalde 2 jack çıkışı var. ben o çıkışların sağ sol ve toprak olarak ayırdım. uçlarına soketleri koydum. bir tanesine lehim yaptım malesef. ama en yakın zamanda daha uygun bir soket bulmam lazım. bundan sonra sıra hoparlörlerde :)

hee bu arada teybi çıkarmak için annelerinizin kazak falan ördüğü şişler on numara iş görüyor :D

Teybi şiş vasıtasıyla çıkarıyoruz :)
[ img ]

görüldüğü gibi soketler sitede resimlerle aynı
[ img ]

elimdeki kablo da bu
[ img ]

sarı sağ kırmızı sol çıplak olan da ground
[ img ]

bu da bulabildiğim soket
[ img ]

soketin fazlalık kısmını bu şekilde kestim, yoksa kablolarn uçları birbirine değiyordu
[ img ]

Ve mutlu son :)
[ img ]
[ img ]
[ img ]

bunlar da bonus olsun :)
[ img ]
[ img ]
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 04 Ekim 2009 04:28

Semih, güzel halletmişsin, daha da geliştirirsin.

Yalnız abicim, senin profilde ClioIII diyor ama bu araç ClioIII değil. Döşeme renkleri çok hoş. Kadran da öyle. Ne iş? :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Metin » 04 Ekim 2009 10:25

semihin arac anladıgım kadarıyla modus.ama gerek dosemesı gerek gostergesı benımde hosuma gıttı gercekten.
ellerine saglık guzel ve hızlı bır calısma olmus:)
Metin
Moderatör
Moderatör

ÖncekiSonraki

Ses ve Müzik Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 76 misafir