Kapılara Hoparlör takımı hakkında

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

Kapılara Hoparlör takımı hakkında

İleti Alfie » 22 Aralık 2008 22:34

Arkadaşlar arka kapılara taktırma fikrinden sonra acaba diyorum ki, servisin vereceği hoparlörden daha iyi hoparlör satın alıp satın aldığım yere taktırmam sizce daha mantıklı olur mu?

Mesela markalı kaliteli 4 kapıya birden iyi bişi taktırsam sizce nasıl olur?

Pioneer gibi bir markanın mesela.
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Re: Kapılara Hoparlör takımı hakkında

İleti Devrim » 23 Aralık 2008 00:40

Araçlarımızın merkezi ses çıkışı 15 watt'lık hoparlörlere göre imal edilmiş sanırım. İstediğin kadar kaliteli hoparlör al, ne masrafına ne de heyecanına değecektir. Zaten Cd çalarımızın bas frekanslardaki performansı iyi değil. Sanırım bit-converter'dan kaynaklı. Benim cihazdan mı diye servisteki (showroom'daki) Clio'lara da baktım, aynı. Cd çalarımız çok düşük frekansları çevirmede sorun yaşıyor.

O yüzden madem girdin bu işe, bence kökten bir değişim yapmalısın. :) 8-)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Alfie » 23 Aralık 2008 01:19

Devrim demiş ki:Araçlarımızın merkezi ses çıkışı 15 watt'lık hoparlörlere göre imal edilmiş sanırım. İstediğin kadar kaliteli hoparlör al, ne masrafına ne de heyecanına değecektir. Zaten Cd çalarımızın bas frekanslardaki performansı iyi değil. Sanırım bit-converter'dan kaynaklı. Benim cihazdan mı diye servisteki (showroom'daki) Clio'lara da baktım, aynı. Cd çalarımız çok düşük frekansları çevirmede sorun yaşıyor.

O yüzden madem girdin bu işe, bence kökten bir değişim yapmalısın. :) 8-)

Kökden derken aracın teyibini mi demek istemiştiniz?

Ben orjinalliğe dokunmak istemiyorum, acaba arka hoparlörleri taktığımda ses farkı olur mu?
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti filip34 » 23 Aralık 2008 08:37

Selam,

Orjinal teyp ile çok fazla kaliteli bir ses elde etmen zor. Profosyonel düşünüyorsan teyp şart. Ayrıca hoparlör kesinlikle servisten alma hem pahalı hem kalitesi çok düşük. Ben öncelikle bu işe hoparlörleri değiştirmekle başlamıştım. Şimdiki tesisat benim için yeterli. (Sony cd/mp3 çalar, 4 kapı hoparlörü sony, kapılarda akustik süngerler.)

İyi günler,çalışmalar
Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Alfie » 23 Aralık 2008 10:21

Amacım çok fazla bir ses elde etmek değil. Ben Megan HB bindiğimde duyduğum sesi almak istiyorum. Megan HB'de arka hoparlörler olduğu için fark olabilir düşüncesiye, bende arka kapı hoparlör taktırma fikrine başvurdum.

Ben bu Reno'yu sevemedim bir türlü. :x
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Devrim » 23 Aralık 2008 16:34

Bu işlemle ilgili bir konumuz var. Onu okursan aslında güzel olur.

Arkalara hoparlör takmak gerçekten iç sound'u değiştiriyor. Ortaya çıkan sonuç surround değil kesinlikle ama en azından müzik, aracın içinde bir derinlik kazanıyor. Yalnız, arka-ön dengesini hafif arkaya atıyorum ki (FADE: -2) arka kapılarda hoparlör olduğunun zevkine varabileyim. :)

Hoparlörlere gelince; Araçlarımızdaki (önerdeki) hoparlörler 15W'lık cihazlar. Ama bence 50 ilâ 70W'lık al. Daha yukarısının anlamı yok çünkü Cd çalar/Radyonun kalitesi belli... "Megane'daki gibi ses" diyorsan -evet- iki güzel hoparlör almak işini çözecektir. Eğer "şöyle kaliteli birşey" diyorsan cihazları baştan yenileyip, 4 hoparlör (tweeter'lar) artı kaliteli bir Cd çalar şart.

Şahsi fikrimi ve beğenimi söyleyeyim. Pederin eski aracında güzel bir müzik sistemi vardı. 2000'li yıllardaki Uno'mda da canavar hoparlörler vardı. İstenildiğinde bas'lar tiz'ler havada uçuşuyordu. Teybin üzerindeki EQ ayarları, bas ve tiz dışında mid frekansları 4 banttan kontrol ediyordu ve istenilen ayarlar yapılıyordu. Fakat bence o kadar uğraşı boş! Bu aracıma (ClioIII) öyle bir sistem hiç düşünmedim bile. Ona vereceğim parayı eve Hi-Fi ses sistemi aldım. Yamaha'ya ait olmak üzere amflifikatör, İki adet 6'lı kolon (2 tiz, 2 mid, 1low-mid ve 1 bas), 10+10 bant EQdenk ve Cd Player şeklinde. Araç için düşünmedim çünkü aracın motor sesi, yol ve sürtünen hava sesleri, içerdeki müziği maskeler. Tüm frekans yelpazesini sağlıklı duyamazsınız. Keliteli ve net müzik dinlemek imkansızdır (aracın motoru çalıştıkça!). Bunun için ancak harici gürültüleri altta bırakacak kadar volümü artırmak gerekir ki bence o da bir yere kadar... Trafikte yüksek sesle seyretmek bence doğru değil ama illa gümbür gümbür ses istersem, stüdyo kulaklığımı ve I-Pod'umu alır, takar öyle yolculuk yaparım.
:mrgreen:

O yüzden ben de senin düşündüğün gibi mevcut olanı destekleyerek kullanıyorum. Zaten çoğunlukla soft rock veya caz tipi müzikler dinlyorum. Normundan daha yüksek bass ve tiz frekansları sevmiyorum, müziğin doğallığını ortadan kaldırıyor. Böyle iyi bence de...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti dci65 » 23 Aralık 2008 18:27

ben yarı profesyonel ses sistemini orjinal mp3 çalarlı teyp ile kullanıyorum, sonucundan gayet memnunum.. bazı arkadaşlar dinlediler, onlar da yorum yapabilir, bence orjinallik bozulmadan güzel bir ses alınabilir...
dci65

İleti -kadircan- » 25 Aralık 2008 20:27

http://www.hepsiburada.com/lg-las-5220- ... sselas5220

arkadaslar bu üsteki nasıldır,yapmak istediğim okadar çok şey varki uygun fiyata güzel şeyler çıkartmam gerekiyor.
-kadircan-
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci
İsim ve Şehir: istanbul

İleti afrasyab77 » 25 Aralık 2008 21:25

hocam aslında bu arka kapılara alınacak hoparlör benim içinde bilmece gibi oldu ben aracımı aldığımda arkalarda hoparlör vardı sony cd player aldığımda önlere jbl mid-tiz takımı aldım arkalarıda bir ay kadar önce söktüm çıkanlar kendinden tizli blaupunkttu imkanım olsa arkalarada jbl mid-tiz koyardım ama tizleri koyacak yer olmadığı için sony xs-f1335 aldım 80liraya tam bir fiyasko çıktı berbat sesi var üç yollu olmasına rağman tizler sanki yokmuş gibiydi şimdi bende tizleri yüksek veren bir hoparlör arıyorum forumdaki arkadaşlar ne düşünürler bilmiyorum ama BANA GÖRE sony almamak lazım
afrasyab77
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti filip34 » 26 Aralık 2008 09:06

Selam,

Benim önlerde 13cm sony var arka kapıyada 17cm sony taktım arka kapı hoparlörleri tiz çok veremese bile hoparlörün özelliği düşük frekansta yani bas seslerini vermesidir. Bence senin akustik ile ilgili sıkıntıların var . Tabi benim teyp sony belki o yüzden iyi ses alıyorumdur.

Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti filip34 » 26 Aralık 2008 15:43

Tolga demiş ki:
filip34 demiş ki:Selam,

Benim önlerde 13cm sony var arka kapıyada 17cm sony taktım arka kapı hoparlörleri tiz çok veremese bile hoparlörün özelliği düşük frekansta yani bas seslerini vermesidir. Bence senin akustik ile ilgili sıkıntıların var . Tabi benim teyp sony belki o yüzden iyi ses alıyorumdur.

Ferdi

senın ana unıte degıstı ondan fark var

Haklısın Tolga,

Orjinali bu konuta hoparlörler kadar kötü.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti -kadircan- » 28 Aralık 2008 15:00

bu iş tam bir bilmece oldu yani.buhafta bu hoporlor olayını halledeceğim artık.gecen bir yerde alpine hoporlor gordum kutusunda renault lara uygun olduğu yazıyordu.dükkandaki sesde guzel geliyordu fakat arabada neolur onu bilemem.alpine e ne dersiniz.
-kadircan-
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci
İsim ve Şehir: istanbul

İleti filip34 » 29 Aralık 2008 12:31

Abi modelden modele değişiyor. Birde kapı içerisindeki hacime uyum sağlaması önemli akustik olmas ise ses berbat çıkar.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti vipsezgin » 29 Aralık 2008 18:45

meganda kapı kolonlarının yuvas daha derın sanıyorum
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti filip34 » 30 Aralık 2008 09:09

Tamamen akustik hoparlör yükselkiği hava yolu falandır. Clio'da kapı içerisini akustik kaplama yapın seste citti niktarda iyileşme oluyor.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Sonraki

Ses ve Müzik Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir