Arka Hoparlör Sorunu ve Amfi Tavsiyesi.

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

Arka Hoparlör Sorunu ve Amfi Tavsiyesi.

İleti taylantay » 06 Nisan 2012 16:29

Merhaba Değerli Arkadaşlar;

Oto ses sistemleri konusunda çok bilgisizim, aklıma takılan bir soruyu danışmak istiyorum size.
Yaklaşık bir ay önce 2009 model 1.2 Extreme aldım. Benden iki önceki sahibi arka bagaj kapağı üzerini deldirerek 2 adet 800 Watt FOR-X marka hoparlör taktırmış. 2 adette tweeter var. Muhtemelen benim aldığım kişiye de arabayı satarken amfisini sökmüş ve kablolar bagajın içinde öylece duruyor. orjinal teyp ayarlarından sesi tamamen arkaya verince hiç ses gelmiyor.Yani hoparlörler devre dışı. Sormak istediğim konu şu. Yüksek ve kaliteli ses beklentim yok, bu durumda hoparlörleri doğruca orjinal teype bağlasam, orta seviyeli de olsa bir ses alabilir miyim? Yoksa amfi olmaksızın orjinal teyp bu hoparlörleri hiç çalıştıramaz mı? Biraz karışık anallatım kusura bakmayın :) Aranıza hoş geldim :)
taylantay
ER
ER

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Extreme 75hp
Kilometre: 19
Yakıt: Opet
Lastik Markası: turanza
İsim ve Şehir: istanbul

Re: Arka Hoparlör Sorunu ve Amfi Tavsiyesi.

İleti Sani » 06 Nisan 2012 18:05

Teyp çıkışlarına zarar verme ihtimali var.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti levolution » 06 Nisan 2012 23:03

daha Türkçesi, teybi yakabilirsin. çıkış gücü 15w idi galiba bizim bu cd çalarların. piyasadaki sony, pioneer gibi cd çalarların çıkışı 50-55w falan. bu kuvvetli cd çalarlarda bile o hoparlörler için amfi gerekir bence.
bir kaç ay önce uzun bir yolculukta 150w olan hoparlörlerle 20 ses birimde müzik dinlerken 2-3 saat kadar sonra "too hot" uyarısı aldım. seninkinde muhtemelen daha kısık seste ve daha kısa sürede aynı uyarı gelir.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti taylantay » 06 Nisan 2012 23:31

Teşekkür ederim cevaplarınız için dostlar, Amfiden kaçış yok anlaşılan :)
taylantay
ER
ER

İleti semih89 » 07 Nisan 2012 11:42

önlerde birer komponent , arkalar orjinal , bagajda 30cm bas var. amfi olarak ucuz bir 5 kanallı amfi kullandım bas ayarı da var. orjinal mp3 çalarla kullanıyorm. öylesüper bişey istemediğim için yeterli geliyor.

1 takım komponent
1 amfi
1 dönüştürücü
1 kablo seti
1 kutu bas

bu hanı en ucuz haliyle bile iş görür
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Kubilayoktay » 07 Nisan 2012 14:00

benim de böyle bir sıkıntım var. bundan biraz farklı olarak aracın orijinal teybinin sesi bana yeter ama 24. seviyeden sonra ses patlamaya başlıyor. haliyle bir keyif alınmıyor. bu sorun nasıl aşılabilir? hoparlörleri değiştirsem çözülür mü? ne tavsiye edersiniz?
4x20w sanırım bizim teyp.
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85BG
Kilometre: 3000
Yakıt: PO V/Max Eurodizel
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kubilay - Kadirli

İleti semih89 » 07 Nisan 2012 14:10

daha önceki aracımda sadece ön ve arka hoparlörleri değiştirerek orjinalene göre daha kaliteli bir ses elde etmiştim. tavsiye ederim. kendiniz de çok rahatlıkla yapabilirsiniz. pahalı ürünlere de gerek yok. navitechın uygun ölçüdeki hoparlörleri hem fiyat hem performans olarak yeticektir size

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 4725/detay
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti KAZIMYILMAZ » 07 Nisan 2012 16:39

Kubilayoktay demiş ki:benim de böyle bir sıkıntım var. bundan biraz farklı olarak aracın orijinal teybinin sesi bana yeter ama 24. seviyeden sonra ses patlamaya başlıyor. haliyle bir keyif alınmıyor. bu sorun nasıl aşılabilir? hoparlörleri değiştirsem çözülür mü? ne tavsiye edersiniz?
4x20w sanırım bizim teyp.

Hoparlörlerle ilgili değil sorun. (Eğer hoparlörleriniz patlat değilse...)
Orjinal teybin çıkışları yetersiz olduğu için 24'ten sonra ses patlıyor. Aynı hoparlörleri yüksek çıkışlı bir teybe veya anfiye girin sorun kalmadığını göreceksiniz.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti levolution » 07 Nisan 2012 18:32

orijinal hoparlörler çok yetersiz, ve arkadaşımın da dediği gibi cd çalar da yetersiz bangır bangır dinlemek için.
ben de jameson 150w aldım 4 kapıya, benimki de cızırdıyor 23-24'te sonra, bass'ı kısıp fader'i -3 yapınca bir nebze daha iyi oluyor ama sadece idare ediyor.
önceki arabam clio2'de sony cd çalarla 4 tane sony küçük hoparlör vardı, şimdikinden çok daha iyiydi. ilk arabam R11'de aynı sony cd çalarla önde sony küçük hoparlörler, arkada da amfisiz 420w iki adet pioneer vardı, mahalleye yayın yapıyordu. fikir olabilir.
gitgide volüm düşüyor bende. yaşlanıyor muyum ne..
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti Kubilayoktay » 07 Nisan 2012 21:48

Aslında pek de bangır bangır dinlemek istemiyorum ben. şöyle söyleyeyim ses seviyesi 22'deyken gaza basınca hıza duyarlı olarak artıyor ya, maşallah cazırtı cuzurtudan aracın içinde kim varsa zehirleniyor. çözüm için orijinalliği bozmadan bir adet amfi yazıyorsunuz yani?
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti KAZIMYILMAZ » 08 Nisan 2012 12:17

Kubilayoktay demiş ki:Aslında pek de bangır bangır dinlemek istemiyorum ben. şöyle söyleyeyim ses seviyesi 22'deyken gaza basınca hıza duyarlı olarak artıyor ya, maşallah cazırtı cuzurtudan aracın içinde kim varsa zehirleniyor. çözüm için orijinalliği bozmadan bir adet amfi yazıyorsunuz yani?

Yakın zamanda aracın üzerindeki orjinal mp3 çaları kullanarak bende ufaktan bir ses sistemi yaptım.
Malum orjinal teyplerde amfi çıkışı yok amfi takmak isterseniz bir konvertör almanız gerekiyor. Fİyatları 10 ile 150 TL arasında değişiyor.

Eğer orjinal teybinizi kullanacaksanız ve amfi takmayı düşünüyorsanız benim tavsiyem, orta kalite bir amfi, bir adet küçük 25-30 cm bass hoparlör alıp hayatınıza devam etmeniz yönünde :)
Ama bu işi yapacaklar için en büyük sıkıntı hi-lo konvertörün kaliteli bir marka tercih edilmesi. Bu parça amfilendirilmiş teyp çıkışınızı line-out'a çevirme işini yapıyor. Bu parça düzgün değilse ses parazitli boğuk çıkıyor. Ben önce piyasada 20 TL ye satılan bir parça ile denedim ses kötüydü. Kaliteli bir markadan aldıktan sonra ses süper oldu..
Sormak istediğin bir konu olursa her zaman yardımcı olabilirim...
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti taylantay » 08 Nisan 2012 22:40

Güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim değerli dostlar, en azından fikir sahibi oldum. Sanırım Extrem donanımların hiç birinde arka kapılarda hoparlör yok. Şu durumda ön kapıdaki orjinal hoparlörleri orta düzey bir hopalrlörle değiştirsem, ayrıca bir de amfi alsam, beni idare edecek bir donanıma sahip olmuş olurum.
taylantay
ER
ER

İleti batuavran » 09 Nisan 2012 12:50

taylantay demiş ki:Güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim değerli dostlar, en azından fikir sahibi oldum. Sanırım Extrem donanımların hiç birinde arka kapılarda hoparlör yok. Şu durumda ön kapıdaki orjinal hoparlörleri orta düzey bir hopalrlörle değiştirsem, ayrıca bir de amfi alsam, beni idare edecek bir donanıma sahip olmuş olurum.

şimdi merak ettim extremelerde arka kapılarda hoparlör yok demek? bana var gibi gelmişti eve gidince ilk işim hoparlöre bakmak olacak. symbol de yok ama clio III de var sanırım.
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

İleti Kubilayoktay » 09 Nisan 2012 12:56

batuavran demiş ki:
taylantay demiş ki:Güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim değerli dostlar, en azından fikir sahibi oldum. Sanırım Extrem donanımların hiç birinde arka kapılarda hoparlör yok. Şu durumda ön kapıdaki orjinal hoparlörleri orta düzey bir hopalrlörle değiştirsem, ayrıca bir de amfi alsam, beni idare edecek bir donanıma sahip olmuş olurum.

şimdi merak ettim extremelerde arka kapılarda hoparlör yok demek? bana var gibi gelmişti eve gidince ilk işim hoparlöre bakmak olacak. symbol de yok ama clio III de var sanırım.

Faz 1 leri bilmiyorum ama faz 2 lerde arka kapılarda hoparlör mevcut. zaten normalde 4x15w olan teyp de 4x20 olarak güncellenmiş. yalnız ben şöyle bir şey fark ettim, öndeki hoparlörler güçlüyken arkadaki hoparlörler çok zayıf. en azından öne kıyasla çok zayıf. zaten yukarıda da sorduğum hoparlörleri değiştirsem ses seviyesi 24'ün üzerindeyken cızırtısız patırtısız ses alabilir miyim sorusunu da arka hoparlörlerin dandikliğine istinaden sormuştum.
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti taylantay » 09 Nisan 2012 13:27

Benim araba 2009 Extreme FAZ 1 ve arka kapılarda hoparlör yok. Sanırım hiç birinin orjinalinde yok ama serviste alırken takılmış olanlar vardır. Sonuçta bagaj lambası takmayarak kar elde etmeyi düşünen Renault pazarlama mantığına göre arka kapılara takılacak hoparlör büyük masraf onlar için :)
taylantay
ER
ER

Sonraki

Ses ve Müzik Sistemleri

Kimler çevrimiçi