Teybe USB Montajı

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

Teybe USB Montajı

İleti samathana » 04 Mart 2012 21:36

Merhaba arkadaşlar,
Biliyorsunuz daha önce teybimde Aux girişi olmadıği için ses entegresinden (TEA0676) teybime Aux girişi yapmıştım. Aux işimi görse de ara sıra mp3 çaları evde unuttuğumda sıkıntılı oluyordu. Ben de teybe USB ekleme düşüncesini hayata geçirmeye karar verdim. Netteki forumlarda bir çok kişinin bunu düşündüğünü ama yapmaya yeltenmediğini görmek biraz şevkimi kırmadı da değil hani. Denemeye karar verdim kaybedeceğim altı üstü kasetçalar bir teypti. Eğer olmasa yerine mp3 çalar almaya karar vermiştim zaten.

Malzemeler:
1. Multimetre
2. Havya, pasta, hehim teli
3. Bir miktar makaron
4. 7805A devre elemanı
5. Kondansatör 47uF25V, 100uF10V (toplam 2 adet)
6. PIC18F2550S0IC28 USB işlemcisi
7. VS1001 mp3 codec entegresi
8. Üç adet dokunmatik (kumanda tuşu mantığı, iphone değil  )buton
9. USB dişi uç
10. Usb uzatma kablosu
11. 6. ve 7. Maddelerdeki malzemeleri bulamayanlar için en ucuzundan bir mp3 çalar ya da fm transmitter da iş görür.
12. Bol sabır.

Uygulama:
1. Devrim Bey’in bilgilerinden öğrendiğimiz haliyle teyp ve ön konsol sökülür. Ön konsolu usb kablosunu ben konsolun altındaki ızgaradan çıkardığım için söktüm. Başka bir yere takmak isteyen sökmeyebilir.
2. Teybin sökülmesi
3. Teybin motor bölümünden (benimki MABUCHI EG520 ED-3B marka ve 13.2V çekiyor.) + ve eksi kutuplarından uygun uzunlukta bir kablonun ucuna 100uF10V olan kondansatörümüzü bağlıyoruz. Artı ve eksi kutuplara dikkat ederek kondansatörden 7805’in 1 numaralı ayğına artı ucu orta ayağına eksiyi bağlıyoruz. 2. Kondansatörün artı ucunu 7805’in 3. Ayağına 7805in yine orta ayağını kullanıyoruz. Şimdi 2. kondansatörün ayaklarına bağladığımız kablodan 5V elektrik geliyor.
4. Ben usb entegreleri için 4 liraya aldığım bir transmitter kullandım. Transmitteri açıp, multimetre yardımıyla elektrik girişlerini buldum. Çakmağa giren yerlerini fazlalık olacağı için kesip attım. (Eğer kesmemiş olsaydım voltaj düşürmeye uğraşmayacaktım )
5. Transmitterin radyo vericisini söküp attım.
6. Transmitterin ses çıkışlarını bulmak için deneme yanılmayı küçük bir kulaklık ya da hoparlörle yapabilirsiniz. Aleti bu esnada çalıştırmak için ben eski bir USB kabloyu kesip PC’nin voltajını kullandım.
7. Eğer ses çıkışlarını bulabildiyseniz işiniz bundan sonra kolay. Ses çıkışlarını bir kablo aracılığıyla TEA0676’nın 1-12 ve 16 numaralı ayaklarına bağlayın. (16 toprak)
8. Sıra butonlarda: PIC18F2550S0IC28’in 11. Ayağı play-pause, 25. ayağı ileri, 24. Ayağı geri tuşu. Ben ses arttırma azaltma tuşlarını teybinkini kullanacağım için bağlamadım. 12 numaralı ayak sesi artırır 28 numaralı ayaksa sesi kısar.
9. Benim kasetçalar olduğu için teybim butonları kasetin girdiği yerdeki hareketli mekanizmaya taktım.
10. Parçaları teybin içinde kaset bölümüne monte ettim, kasetçaları işlevsiz hale getirdim.
11. USB gücünü teybin motorundan aldığı için kaseti seçtiğimizde usb çalışıyor.
Ben çok iyi bir anlatıcı değilim; ama sorulara yanıt vermeye çalışırım.
Her şeyi yerli yerine taktıktan sonra Eleni Karaindrou eşliğinde tur atıp test etmek güzeldi.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

Re: Teybe USB Montajı

İleti Sani » 04 Mart 2012 23:54

Ellerinize sağlık, hani fotolar? :)
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti samathana » 05 Mart 2012 00:07

Fotoğraf makinesi ne yazık ki yoktu ama cep telefonuyla çektim bir şeyler. Hiç olmazsa fikir verir falan diye ancak onları yüklemeyi başaramadım.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti samathana » 05 Mart 2012 00:25

Fotoğrafların sanırım bir kaçını yükleyebildim. Diğerlerini de eklemeye çalışacağım. Cep telefonu ile çektim, netlik yeterli gelmeyebilir. Kusura bakmayın.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti Meca » 05 Mart 2012 01:08

Elinize sağlık güzel ve zahmetli bir iş olmuş. 150 tlye usbli çift amfi çıkışlı pioneer almıştım daha rahat ses sistemi açısından. Ses kalitesini çok değiştiriyor.
Meca
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 75
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Kumho
İsim ve Şehir: Melih-İstanbul

İleti samathana » 05 Mart 2012 08:30

Meca demiş ki:Elinize sağlık güzel ve zahmetli bir iş olmuş. 150 tlye usbli çift amfi çıkışlı pioneer almıştım daha rahat ses sistemi açısından. Ses kalitesini çok değiştiriyor.

En güzeli aslında ama ben orijinallik hem bozulmasın hem de elimdeki mevcut ürünü kullanmak istedim. Eğer yapamasaydım yenisini alacaktım artık :)
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti KAZIMYILMAZ » 05 Mart 2012 09:29

Bu sistemi teybin Cd-Changer çıkışına bağlantı yaparak belki koldan kumanda çalışır hale getirilebilir...
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti samathana » 05 Mart 2012 10:18

KAZIMYILMAZ demiş ki:Bu sistemi teybin Cd-Changer çıkışına bağlantı yaparak belki koldan kumanda çalışır hale getirilebilir...

Evet koldan kumanda için uğraşmak lazım biraz; ama cd changer ne yazık ki benim teybimde aktif olmuyor, seçme bölümü yok ben de. Aux'u da kendim yapmıştım, 2006 kasetçalar belki dediğiniz daha üst modellerde mümkün olabilir.

Bir fırsat bulursam koldan kumandayı kol kumanda giriş-çıkışlarına bağlantı yoluyla denemyi düşünmüyor değilim.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti KAZIMYILMAZ » 05 Mart 2012 10:40

Benim araç 2006. İlk geldiğinde kasetçalar vardı üzerinde. Hangi tuş tam olarak hatırlamıyorum ama birine basılı tuttuğumda Cass - AUX - CD Changer - FM - MW vs. gibi modların aktifleştirildiği bir yer vardı. Sizin modelde de olması lazım aslında...

Ama çalışma çok güzel olmuş ellerinize sağlık.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti samathana » 05 Mart 2012 11:11

KAZIMYILMAZ demiş ki:Benim araç 2006. İlk geldiğinde kasetçalar vardı üzerinde. Hangi tuş tam olarak hatırlamıyorum ama birine basılı tuttuğumda Cass - AUX - CD Changer - FM - MW vs. gibi modların aktifleştirildiği bir yer vardı. Sizin modelde de olması lazım aslında...

Ama çalışma çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

Hımm, tekrar bakayım ama zamanında epey uğraşmıştım bu dediğiniz için. Ben de sadece cass-fm-sw-mv vardı. Teybin arkasında aux yuvasının olduğu yer de boş benim ıso soket yuvasında pin falan yok.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti KAZIMYILMAZ » 05 Mart 2012 11:27

Sizin teyptede olması lazım resimde görünüyor.
Mavi ile işaretli yere takılıyor olmalı... Biraz araştırmak lazım sanırım.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti samathana » 05 Mart 2012 11:35

Maviyle işaretli yer cd changer bölümü değil mi?
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti KAZIMYILMAZ » 05 Mart 2012 11:48

Evet Cd changer kısmı.
Yanlış anlaşılmamak adına, benim söylemek istediğim; Sizin mp3 çaları CD changer girişinden bağlayıp hem ses girişini oradan yapmanız hemde koldan kumandadan istifade etmenizdi. Denemekte fayda olabilir :)
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti samathana » 05 Mart 2012 12:39

KAZIMYILMAZ demiş ki:Evet Cd changer kısmı.
Yanlış anlaşılmamak adına, benim söylemek istediğim; Sizin mp3 çaları CD changer girişinden bağlayıp hem ses girişini oradan yapmanız hemde koldan kumandadan istifade etmenizdi. Denemekte fayda olabilir :)

Yanlış anlayacak bir şey yok, dediğiniz çok daha akıllıca ancak cd changer girişine bağlantı için uğraştım fakan olmadı. Şu piyasadaki X crling gibi cihazlardan birinin devra şemasına ihtiyacım var bu girişi(çıkış) aktif hale getirebilmek için. Cd Changer bölümünden de voltaj alabiliyorum ancak teyp usb aparatı tanımıyor. Geri besleme için bir devre elemanı lazım ama ne? Bunu bilsek çok kolay.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti KAZIMYILMAZ » 05 Mart 2012 13:16

Emülatör için iletişim protokollerini vermişler. Daha önce yapanlar olmuş bu uygulamayı. Ama uğraşmaya değer mi bilemedim :)

Önemli olan burada sizin kasetçaların "Update List" yada "Tuner List" olup olmaması... Update list olanlar ses kaynağı ile SPDIF aracılığıyla iletişiyor. Tuner List olanlar analog ses kaynakları ile bağlanıyorlar(mış).

Adamlar CDC emülatörü için iletişim protokollerini vermişler.
http://tlcdcemu.sourceforge.net/protocol.html
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Sonraki

Ses ve Müzik Sistemleri