CD Çalar değişiminde Saat-Isı Göstergesi Sönmeme Problemi...

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

CD Çalar değişiminde Saat-Isı Göstergesi Sönmeme Problemi...

İleti papirus » 12 Mart 2011 20:58

Arkadaşlar selamlar ,

2008 yılı bir Clio III Extrem ile aranıza katıldım.Ve tesadüflerle de olsa böyle güzel bir sitenin varlığını öğrendim.Umarım forumda başlayan bu birliktelik uzun bir zaman boyunca devam eder.Siteyi yeni öğrenmiş olsam da DH Forum / Panasonic topiğinden Msaltık adlı arkadaşımızı tanıyorum.Ama her geçen gün eminim ki birilerini daha tanıyacağım.

Öncelikle yaklaşık 1 aylık bir süredir kullanmama rağmen aracımdan çok memnun olduğumu belirteyim.Gerek yol tutuşu , gerek performansı ve yakıt tüketimi beni fazlasıyla memnun ediyor.Bir de şu mazot zamları olmasa daha da memnun olacağım ya...:)

Hemen ilk soru ile başlayayım.Bugün aracımın orijinal CD Çalarını söktürdüm ve önceki aracımdan çıkardığım Alpine 100EUB model CD Çalarımı taktım.Kullanım açısıdan bir sıkıntı yoktu ama eve girerken birşey dikkatimi çekti.Daha önceden karşılaşmadığım bir gariplikle karşılaştım araçta.Aracımın kontağını kapatıp kapılarını kilitledikten sonra torpido üzerindeki saat ve ısı göstergesinin sönmediğini fark ettim.Bu konuda danıştığım biri arkadaş sönmesi gerektiğini söyledi.Diğer birisi ise “ 18 dk. bekleyip uyku moduna geçip geçmediğine bak “ dedi.Ama sonuç değişmedi , gösterge sönmüyor.Bunun üzerine CD Çaları monte eden arkadaşımla irtibata geçtim ve araya hafta sonunun girmesi sebebiyle Pazartesi günü bakma adına sözleştik.Gerekirse müdahale edecek kablo bağlantısına.

Sanırım orijinal CD Çaları söküp yerine başka bir CD Çalar takınca saat ve ısı göstergesi iptal olmuyor ya da bende bu tarz bir problem oluştu.Bu garipliği yaşayan veya tecrübesi yada tavsiyesi olan arkadaş var mı aramızda ? Ne tarz bir yol izlemeliyim ? Herhalde beni aracın orijinal CD Çalarını kullanmaya mecbur bırakmayacaksınız değil mi ?

Selamlar , sevgiler , saygılar….

Papirus
papirus
ER
ER

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 65bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Euro Diesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: Bursa

Re: CD Çalar değişiminde Saat-Isı Göstergesi Sönmeme Problem

İleti semih89 » 12 Mart 2011 22:45

cd çalar takınca o ışığın sönmesi gerekir. arka kısımda kısa devre falan yapmış olabilir. farklı teyp kullandım herangi bir sıkıntım olmadı. sanki direk aküden gelen elektrikle kısa devre var gibi . sönmesi gerekir o ışıkların tamamen
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti papirus » 12 Mart 2011 23:02

Bana göre de sönmesi gerekir tabii ki ama ne hikmetse böyle bir olayla karşılaştık bu akşam.Aslında herşey güzel başlamıştı.

Öncelikle Extremlerde bulunan ( ve bana göre çok itici bir renk tonuna sahip olan ) ortadaki mavi konsolu çıkartıp yerine ( bir arkadaşımın sayesinde temin edebildiğim ) mat siyah olan konsolu taktırdım aracıma.Çokta güzel oldu.Zaten orjinal teybi de bu konsol değişimi esnasında söktük.Ben ardından müzik sistemleri ile ilgilenen arkadaşımın yanına gittim.Boşta ola soketleri ( yine de ölçüp kontrol ederek ) Alpine'e taktıSorun yok ama bu seferde saat ve ısı göstergesinin elektriğini kesmiyor bu bağlantılı haliyle.

Demek ki aracın orjinal teybi üzerinden haberleşiyor gösterge paneli.Orjinal ÇC Çalar çıkınca şimdi Alpine üzerinden elektriği direk alıyor ve hiç kesmiyor sistem.Fakat yine de garip geliyor bana.Bir sürü harici CD Çalar kullanan var , onlar nasıl kullanıyor? Bendeki ÇD Çalara has bir anormallik mi bu ?

Selamlar...
papirus
ER
ER

İleti papirus » 19 Mart 2011 20:25

Yukarıda bahsettiğim problemdeki gelişmelerden bahsedeyim.CD Çaların montajını yapan arkadaşa uğradım hafta başında ve kablo bağlantılarına bakmak için CD Çaları teyp yuvasından çıkardı.Bu çıkarma esnasında kablolarla oynarken bizim sönmesini istediğimiz gösterge paneli kendiliğinden söndü.Ne olduğunu bizde anlamayamadık ama herşey normale dönmüştü.

Daha sonra " Problem çözüldü " deyip CD Çaları yuvasına oturturken bu sefer hem CD Çalara , hemde gösterge paneline gelen elektrik gitti.Sigortaları kontrol ettiğimizde sigortasının attığını gördük ve sigortayı değiştirdik.Elektrik geldi ama tekrar yapar mı acaba diye bu sefer hem teyp yuvasının içindeki hemde CD Çaların kendisine ait bağlantı kablolarını iyice kurcaladık , hiçbir kesilme olmadı bir daha elektrikte.Sonuç olarak ;

- ilk montajdan sonra neden 2 gün boyunca gösterge panelinin sönmediğini ,
- kablolarla oynarken ne olupta sönme işleminin gerçekleştiğini ,
- CD Çaları yuvasına oturturken neden sigortanın attığını hâlâ anlayamadık.

Belki semih89 adlı arkadaşımızın dediği gibi bir kısa devre sorunu olmuş olabilir ama neyse ki yaklaşık 1 haftadır Alpine CD Çalarımı sorunsuz olarak kullanıyorum , şimdilik herhangi bir sıkıntı yok.Bilginize...

Papirus
papirus
ER
ER

Ses ve Müzik Sistemleri

Kimler çevrimiçi