TEYP Aniden SUSTU!

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

Re: TEYP Aniden SUSTU!

İleti Devrim » 11 Aralık 2009 18:30

Doğru aslında. Eğer cihaz çalışıyorsa (ekrana bilgi gönderiyor ve ışıkları faal ise) ama ses vermiyorsa Arslan Bey'in dediği gibi ufak bir elektronik problemi vardır, işi bilen biri hemen hâlleder...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Arslan » 11 Aralık 2009 21:51

Bir oto teybinin içinde 300-350 TL gibi masrafa neden olabilecek hiçbir arıza mümkün değildir. O teybin maliyeti zaten 100TL yok üretim bakımından. Hiçbir tamircide bu kadar maliyetli onarım masraf maliyetlerine girmez. Risktir. Zaten müdahale edebildiğimiz sık arızalar bellidir. Servise vermeyin gidin bir eletronik tamirciye deyin kardeşim bunda ses çıkışı kesildi. Ses çıkış entegresi arızalı olabilir. Bi değiştiriver deyin. O zaman sizin işten çaktığınızı bilir ve yüksek fiyat isteyemez. Hatta malzemeyi ben alıp geleyim deyin sadece el emeği bişeyler verirsiniz. Cebinizden çıkacak para 50TL yi geçmez.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti ugurluhan » 11 Aralık 2009 23:43

Cevap veren arkadaşlara teşekkürler. Arslan kardeş servis teybin tamiri için 360 istemiyor. Yeni mp3/cd calar için o fiyat. Yanlış anlama olmasın. Dün tamirciye vermiştim bugün sordum. Arkadaşların dediği gibi çıkış devresi yanmış dedi. Ama tamircinin dediğine göre sebebi nemlenme imiş. Tamirci uzun yıllardır bu işin içinde olan biri. Referansını başklarından almıştım. Yani sözüne itibar ediyorum. Dediğine göre megan ve clio lar bu arızayı çok yapıyormuş. Kalorifer tesisatı vb. bi yerden su aldığı oluyormuş. Çok enteresan geldi bana ama adam bayağı ikna edici konuştu. Neyse tamir edecek. Yarın alacağım. 40 TL ye hallolacak. Tabi bi aksaklık çıkmazsa... :?
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti ugurluhan » 16 Aralık 2009 20:32

Teybi yaptırdım. Çalışıyo. Sorunu da buldum. Geçen kapı su aldığı için söktüğümde hoparlörü takarken soketlerin bulunduğu karton gibi bir yer var. Orası eğilmiş ve hoparlörün metal kasasına temas ediyormuş. O yüzden teybin çıkışını yakmışız. Neyse artık. Olacak varmış. Reno sağolsun. Ne vardı arka kapıya da hoparlör yeri yapaydıda bizi böyle saçma işlerle uğraştırmıyaydı... :?
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti Devrim » 17 Aralık 2009 01:01

Nasıl "karton gibi bir yer" anlamadım ben. Ben arkaya hoparlörleri takarken cam mekaniğinin çelik telinden uzak tutacağım diye kasmıştım. Bahsettiğin "karton" nasıl bir şey?
Ve karton iletken değildir, hoparlörün kasasına temas etmesi nasıl bir elektrik problemi yaratmış ki?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Arslan » 17 Aralık 2009 18:39

Kablo soketinin hoparlöre girdiği bölgeyi siyah izole bandı ile iyice sarın. Metal açık kısım kalmasın. Böylece şase alması önlenebilir.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti ugurluhan » 17 Aralık 2009 22:52

Devrim hocam karton gibi dediğim, hoparlörlerde bulunan aşağıdaki işaretli yer. Benim hoparlörde orda bide kondansatör vardı ve onun lehimli bir ucu vardı. O kartonumsu malzemenin alt tarafında da lehim varmış. O kartonumşu malzemenin ucu bükülünce oradaki lehimli bölge hoparlörün kendi kasasına değip kısa devre yaptırmış. Bende bu sefer takarken o kartonumsu malzemenin alt tarafını bantladım bir daha değerse şase yapamasın diye. Şimdilik halloldu. İnşallah bir daha böle bişey olmaz.

[ img ]

(Bu mesajı buraya yazdım ama nasıl oldu anlamadım başka bir konuya gitmiş. Buraya yeniden yazıyorum.)
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti Devrim » 18 Aralık 2009 01:28

Enteresan. Yani orası zaten + ve - uç. Orayla temasta hoparlörün dengesiz ses vermesi veya hiç ses vermemesi gerekir. Ama neyse hani daha büyük yangın vs. birşey olmamış.
Genelde araç yangınları bu tip kontaklardan çıkıyor ya...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Arslan » 18 Aralık 2009 12:24

Araçların tüm metal sac ksımları akünün -(eksi) hattına bağlıdır. Yani tüm elektrik tesisatının eksisi aracın şase gövdesine bağlıdır. Eğer hoparlörün uçları metal bir yüzeye değerse teybin hoparlör çıkışı şaseye kısa devre olur ve aşırı akımdan dolayı teyp çıkışı yanar. Yangın vs. problemi pek olmaz çünkü teyp vs. aksesuarların sigorta kutusunda sigortası mevcuttur ve atar. Hatta bazı teyplerin sigortası direk arkasında besleme kablosu üzerinde gelir.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti tamerhoca » 04 Ağustos 2017 19:18

Bende aynı sorunla karşılaştım. Kendim elektronik öğretmeni ve yıllarca elektronik cihaz tamiri yapan biri olarak sorunu çözene kadar epey süreç yaşadım.
Teybin ışıkları yanıyordu yani cereyan geliyordu. Ses yoktu bu durma geldiği anda sağ haporlor için kablolarını kaportacı takmıştı ses gelirken aniden gitti.İlk açıldığında haporlorden pıt diyede ses çıkınca kısa devre olsa ses çıkmaz diye düşünüp her halde çıkışlar gitti diye söktük teybi ve çıkışları değiştik.Sonuç yine aynıydı.
BU konuda deneyimli bir tamirciye gittim. soketleri çıkarıp kontrol etti ve haporlor kısa devre dedi. Dediği gibi söktüğünde ince kablolar birbirine yakın ve küçük bir noktadan değiyordu. Kısa devreyi kaldırınca durum düzeldi.
Yani teyp korumaya geçtiği için ses çıkmıyordu.
tamerhoca
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: sembol
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Bursa

Önceki

Ses ve Müzik Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir